ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 8.100
(23. sezóna)
79 / 2024
úterý
19. března 2024


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
Zulu
     Před šedesáti lety natočený snímek Zulu (1964) Cy Endfielda čekalo "znovuobjevení" na počátku jedenadvacátého století, kdy režisér Peter Jackson prohlásil, že řešení některých bitevních scén v trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings, 2001-2003) bylo inspirováno právě Endfieldovým filmem. Snímek, rekonstruující slavnou bitvu o misijní stanici Rorke´s Drift, kde půldruhá stovka britských vojáků dokázala odrazit čtyři tisíce útočících Zuluů, nabízí kromě působivých bitevních scén i jednu z prvních větších rolí Michaela Cainea, ikonickou hudbu Johna Barryho, efektní jihoafrické exteriéry a samozřejmě i "sedmdesátkový" formát, byť vzniklý jen vyzvětšováním z 35mm negativu (tzv. blow-up). Dnes již jen málokdo tuší, že snímek Zulu před 32 lety vydal Paramount na DVD vybaveném na jedné z evropských mutací i českými titulky (v ČR disk tehdy krátce distribuovala společnost HCE) a tak bude mít letošní dubnová tuzemská edice disku "pel" premiérového vydání, i kvůli odvážnému nápisu ´Speciální sběratelská edice´ na obalu. Nenechte se ale zmást - ve skutečnosti půjde o reedici tři desetiletí starého DVD, jen tentokrát šířenou jiným distributorem (MagicBox) a vybavenou novým (českým) obalem.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.3. 2024/

Short Cuts
     •   V obchodech se objevila další početná várka MagicBoxem připravených dolisů BD, ve všech případech několik let vyprodaných. Jsou mezi nimi i BD s filmy Casablanca (1942) Michaela Curtize, Beowulf (2007) Roberta Zemeckise, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, 2007) Tima Burtona, Harold a Maude (Harold and Maude, 1971) Hala Ashbyho, Jih proti Severu (Gone with the Wind, 1939) Victora Fleminga, El Dorado (1966) Howarda Hawkse či Gran Torino (2008) Clinta Eastwooda.
       •   Slovenské nakladatelství Monokel vydalo v překladu Barbory Lehotské knihu Ilustrované dejiny filmu, "namalovanou" Adamem Allsuchem Boardmanem. Několik kompletních stran sazby knihy si lze prohlédnout na webu jejího vydavatele (tady).
       •   Raný (a dnes již téměř neznámý) film Sidneyho Pollacka Zakázaný majetek (This Property is Condemned, 1966) pošle v dubnu do českých obchodů na DVD s paramountským logem na obalu společnost MagicBox. Týž disk s přepisem stejnojmenné aktovky Tennessee Williamse se zajímavým hereckým obsazením (Robert Redford a Natálie Woodová) se v ČR poprvé prodával před dvaceti lety, kdy ho dovezl tehdejší distributor Paramountu, společnost HCE.
       •   Totéž co pro výše zmíněný film Zakázaný majetek platí "v bledě modrém" i pro DVD s retrem Závod s měsícem (Racing with the Moon, 1984) Richarda Benjamina. I tento snímek, postavený na hereckých výkonech Seana Penna a Nicolase Cage, vydal na DVD před dvěma desetiletími Paramount, do tuzemské distribuce ho v roce 2005 dovezla společnost HCE a letos v dubnu totéž učiní MagicBox. Zatímco před dvaceti lety se ale oba disky v ČR prodávaly v anglických přebalech, tentokrát je MagicBox vybaví přebaly českými.
       •   Jeden z nejslavnějších polských filmů všech dob, více než deset let připravované "retro" Člověk z mramoru (Czlowiek z marmuru, 1976) Andrzeje Wajdy s Jerzym Radziwilowiczem a Krystynou Jandovou, uvede v pondělí 18. března večer v titulkované verzi veřejnoprávní kanál ČT art a o týden později (25. března) přidá i Zlatou palmou v Cannes oceněný snímek Člověk ze železa (Czlowiek z zelaza, 1981). Pro pořádek dodávám, že na DVD s českou podporou vydala oba filmy před šestnácti lety společnost Levné knihy.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.3. 2024/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 11.3. do 24.3. 2024)

     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Muži, ženy a děti (Men, Women & Children, 2014) Jasona Reitmana (Paramount/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily filmy Strážní loď Sand Pebbles (Sand Pebbles, 1966) Roberta Wiseho (Disney/MagicBox), Oklamaný (The Beguiled, 2017) Sofie Coppolové (Universal/MagicBox) a nově digitalizované verze filmů Slavnosti sněženek (1983), Vesničko má středisková (1986) a Konec starých časů (1989) Jiřího Menzela (MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.

Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.3. 2024/

Dějiny čtení
     •   "Jeanne Pommeau napsala ´Studii ve žluté: Hypotézy o přítomnosti zapomenutých barev v lumierovských filmových pásech´. Snaží se rozluštit záhadu žlutého a žlutooranžového odstínu některých nitrátních filmových kopií. Dochází přitom k závěru, že příčinou tohoto zbarvení není technika virážování či tónování ani degradace suroviny vlivem jejího stárnutí (jako na ´zežloutlých´ starých fotografiích). Vysvětlení se podle ní – i probíhajících výzkumů v jiných světových archivech – s vysokou pravděpodobností nachází ve specifikách procesu výroby filmových materiálů." Knihu Digitální Kříženecký, vydanou NFA, recenzoval ve Filmovém přehledu Martin Šrajer. Více tady.
       •   "Na Barrandově v duchu poetického realismu, jenž byl na prahu šedesátých let přijímán, nejen u nás, jako osvěžující vánek po realismu socialistickém, vytvořil alegorii Holubice (1960), oceněnou na mnoha festivalech. Mistrovským dílem Františka Vláčila je dvoudílná, černobílá, širokoúhlá, radikálně modernistická Marketa Lazarová (1967), dle anket domácí kritiky nejlepší český film všech dob, žel, na rozdíl od jiných arciděl našich zlatých šedesátých, málo doceňovaný v zahraničí. Někteří cinefilové přitom považují Marketu Lazarovou za epos kongeniální s veledílem Andreje Tarkovského Andrej Rublev, jež vznikalo ve stejné době a fascinuje srovnatelnou narací a stylem." Text k Vláčilovu jubileu napsal pro web Masarykovy univerzity Jaromír Blažejovský. Více tady.
       •   "U oboru filmové a audiovizuální výchovy byla potřeba kvalitní učebnice pociťována obzvlášť silně, protože u nás, vyjma vysokého školství, zatím bohužel nemá vybudovanou dostačující institucionální ani didaktickou základnu. A proto vznikla Filmouka: Průvodce filmem a audiovizí. Jde o první ucelený učební materiál tohoto typu pro 2. stupeň základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Zároveň je možné některé části využívat i na nižších nebo naopak vyšších stupních škol." O vzniku knížky Filmouka, vydané Univerzitou Palackého v Olomouci, napsal v DOK Revue Petr Pláteník. Více tady.
       •   "Do boje s největší výhodou IPTV – tedy možností zpětného sledování lineárně vysílaných televizních pořadů, když divák nestihne jejich začátek – se chtějí pustit České Radiokomunikace. Oprášily tak projekt nazývaný Czechflix, ovšem ne v té podobě, jak jej před časem nastínil bývalý generální ředitel České televize Petr Dvořák, který plánoval vytvoření národní distribuční služby, která by lokálním obsahem konkurovala Netflixu a dalším globálním platformám. Czechflix v aktuálním pojetí Radiokomunikací má představovat pouze sloučení už existujících řešení HbbTV jednotlivých televizí do jednoho programového průvodce s archivy pořadů, které byly odvysílány na lineárních kanálech." Jan Potůček v Mediáři sumarizoval aktuální vývoj v kauze Czechflix. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.3. 2024/

Short Cuts
     •   Distribuční společnost Pannonia Entertainment CZ posílá na pár dní do tuzemských kin dva slavné "montypytonské" filmy - včera měl premiéru Monty Python a Svatý Grál (Monty Python and the Holy Grail, 1974) Terryho Gilliama a Terryho Jonese a za týden dojde na Život Briana (Monty Python´s Life of Brian, 1979) Terryho Jonese. Oba snímky, před lety společností Sony vydané na "počeštěných" DVD i BD, se v kinech zdrží jen do 31. března.
       •   Specifickým veřejnoprávním televizním žánrem je tzv. vánoční pohádka, tedy útvar, který vzniká jednou za rok, premiéru má v hlavním vysílacím čase na ČT1 na Štědrý večer a recenzenti ho obvykle pochválí nejrůznější variací na větu "v minulosti v České televizi vznikly už mnohem příšernější pohádky". Zatím poslední vánoční veřejnoprávní dílko Klíč svatého Petra (2023), v délce celovečerního filmu (91 minut) režírované Karlem Janákem, přesunula v tomto týdnu na disk (vybavený i anglickými titulky) ve své DVD-řadě ´Pro děti´ sama Česká televize.
       •   Mezi dolisy několik let v ČR vyprodaných BD se před několika dny objevily i tři nesehnatelné snímky, které se na aukčních serverech prodávaly za horentní ceny. Dolisované modré verze prodloužené režisérské verze snímku Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America: Extended Director´s Cut, 1984) Sergia Leoneho a dvojice Nelítostný souboj (Heat, 1995) a Poslední mohykán (The Last of the Mohicans, 1992) Michaela Manna jsou MagicBoxem opatřeny cenovkami 300 (Poslední mohykán) a 400 korun (oba zbývající).
       •   Zatímco tématem jubilejního 150. čísla Cinepuru byl "swingující Londýn", tedy britská kinematografie šedesátých let, právě vyšlé číslo 151 nabízí sérii textů na téma ´Film a umělá inteligence´ a lákadlem je i tradiční bilanční anketa ´Nejlepší filmy roku 2023´ (kompletní obsah čísla najdete tady).
       •   Ve světové premiéře v Německu vycházející BD se snímkem Čarodějův učeň (Krabat - Der Lehrling des Zauberers, 1977) Karla Zemana, vybavené kromě německé i českou zvukovou stopu, nabralo výrobní zpoždění. Disk, chystaný společností Die Fernsehjuwelen GmbH, měl do německých obchodů dorazit 7. března, termín vydání byl ale o dva týdny posunut.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.3. 2024/

Ultimátní sniper
     Pro nepočetnou (ale existující) skupinu ryzích cinefilů, která se dodnes odmítá na filmy dívat z "placek", ale tvrdošíjně na ně chodí jen do kina, měl před dekádou snímek Americký sniper (American Sniper, 2014) osobitou přitažlivost  - po sedmileté pauze bylo možné v českých kinech vidět film režírovaný Clintem Eastwoodem... Jestliže totiž vydavatelé "nosičů domácího kina" mají pro zanedlouho čtyřiadevadesátiletého režiséra až důvěrnou slabost, kinodistributoři mu příliš nedůvěřují, takže v českých kinech se před Americkým sniperem naposledy promítalo drama Gran Torino (2008), zatímco následující čtveřice jeho filmů Život po životě (Hereafter, 2010), Invictus: Neporažený (Invictus, 2010), J. Edgar (2011) a Jersey Boys (2014) vyšla v ČR ve všech případech "jen" na nosičích. Snímku Americký sniper samozřejmě do českých kin nepomohlo ani tak jméno režiséra, jako překvapivá pozice nejvýdělečnějšího válečného filmu všech dob (tržbami pokořil i dosavadního lídra, Spielbergovo drama Zachraňte vojína Ryana) i medializovaných šest oscarových nominací a "tlačen" stejnou marketingovou aureolou se o pouhý čtvrtrok později dostal i na "počeštěné" disky. Vydavatel, společnost Warner, ho v létě roku 2015 vydal na DVD a hned na třech odlišně zabalených BD (plast, steelbook, futurepack) a v ročním odstupu přidal i dvě dvojdiskové speciální edice (DVD i BD), lišící se od "obyčejného" vydání hodinou nových bonusových materiálů. Příslovečnou "třešničkou na dortu" pak bude letošní edice snímku na UHD, připravená k desátému výročí kinopremiéry - i tu Warneři vybaví českou podporou a MagicBox ji v polovině května, tedy současně s její světovou premiérou, pošle do tuzemské distribuce nejen v jednodiskové verzi (UHD), ale i ve steelbooku obsahujícím UHD a BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.3. 2024/

Sony: utrum
     O UHD-boxu Columbia Classics 4K Ultra HD Collection: Volume 4 jsem naposledy psal v prosinci, tedy dva měsíce před jeho americkým vydáním. Protože tři předchozí boxy (Volume 1-3), připravené společností Sony, nabídly slušný počet titulů vybavených českou podporou (15 z 18), vše nasvědčovalo tomu, že se tak stane i tentokrát, takže ač v prosinci zveřejněné (nekompletní) specifikace disků potvrzovaly české titulky jen u klasické crazy-komedie Jeho dívka Pátek (His Girl Friday, 1939) Howarda Hawkse, tipoval jsem (tady), že česká podpora bude i na třech z pěti dalších v boxu zařazených snímcích (Hádej, kdo přijde na večeři, Samotář v Seattlu, Kramerová versus Kramer). V mezidobí ale došlo k nepříjemnému vývoji, nejpravděpodobněji vysvětlitelnému tím, že si v hollywoodské centrále společnosti Sony konečně někdo kompetentní všiml toho, že před čtyřmi lety přišli o českého distributora (Bonton) a vydal rozhodnutí, že s umisťováním české podpory na své disky končí. Bez české podpory tak je nejen celý box Columbia Classics 4K Ultra HD Collection: Volume 4, ale se značnou pravděpodobností se bohužel česká podpora od letoška neobjeví na žádném titulu vydaném společností Sony kdekoliv na světě.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.3. 2024/

Oscarové resumé
     Zatímco vítězný snímek loňského oscarového ceremoniálu Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once, 2022) Dana Kwana a Daniela Scheinerta (získal sedm sošek za nejlepší film, režii, scénář, střih a tři ze čtyř hereckých kategorií) nebyl na "počeštěných" nosičích k dispozici nejen v čase předávání, ale nekoupíte ho na nich dodnes, letošní suverénní vítěz je na tom výrazně jinak. Též sedmioscarové (nejlepší film, režie, kamera, střih, hudba a obě mužské herecké kategorie) drama Oppenheimer (2023) Christophera Nolana se totiž v ČR prodává už od loňského listopadu (přičiněním společností Universal a MagicBox) na všech třech typech nosičů a za týden, ve čtvrtek 21. března, ho do své nabídky zařadí i videotéka SkyShowtime. Z devíti celovečerních filmů, které letos získaly alespoň jednoho Oscara, je ale Oppenheimer bohužel výjimkou, a byl by výjimkou ojedinělou, kdyby v té asi nejpofidérnější kategorii (nejlepší píseň) neuspěl snímek Barbie (2023) Grety Gerwigové, vydaný - též už loni - s českou podporou na DVD, BD i UHD Warnery (od prosince je dostupný na streamovací službě HBO Max). Šance zbylé oceněné sedmičky filmů (Chudáčci, Zóna zájmu, Zimní prázdniny, Chlapec a volavka, Anatomie pádu, Americká fikce a Godzilla Minus One) na budoucí "počeštěnou" edici na nosičích je dle mého odhadu v šesti případech mizivá a jen v jediném vcelku slušná - videopráva ke snímku Chudáčci (Poor Things, 2023) Yorgose Lanthimose totiž vlastní společnost Disney, kterou čtyři Oscaři předpokládám přimějí k vydání DVD a BD i v našem koutku Evropy. Optimističtěji bych viděl situaci v případě videoték, kdy dva tituly jsou s českou podporou k mání již dnes (Anatomii pádu nabízí KVIFF.TV a Americkou fikci najdete na Amazon Prime) a u přinejmenších dalších dvou je to jen otázka času (Chudáčci na Disney+ a Chlapec a volavka na KVIFF.TV). A mimochodem, svého prvního Oscara má už dva dny na poličce i Wes Anderson - kategorii ´Nejlepší krátký film´ totiž vyhrála jeho čtyřicetiminutová dahlovská adaptace Podivuhodný příběh Henryho Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar, 2023), s českými titulky dostupná na Netflixu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.3. 2024/

KRRR! po sedmnácté (a s Napoleonem)
     Sedmnáctý ročník tradiční cinefilní události roku, jarní přehlídky 70mm filmů KRRR! v Krnově, se uskuteční od pátku 12. do neděle 14. dubna. Letošní ročník nabídne deset titulů, které budou uvedeny ve třech dnech a v tomto pořadí - v pátek 12. dubna budou promítnuty snímky Ulzana (1974) Gottfrieda Kolditze, Oppenheimer (2023) Christophera Nolana a My Fair Lady (1964) George Cukora, v sobotu 13. dubna dojde na čtveřici Vzduchoplavci (The Aeronauts, 2019) Toma Harpera, Blízká setkání třetího druhu (Close Encounters of the Third Kind, 1977) Stevena Spielberga, Příliš vzdálený most (A Bridge Too Far, 1977) Richarda Attenborougha a Napoleon (2023) Ridleyho Scotta a v neděli 14. dubna přehlídku zakončí filmy Top Gun (1986) Tonyho Scotta, Šalamoun a královna ze Sáby (Solomon and Sheba, 1959) Kinga Vidora a Joker (2019) Todda Phillipse. Zatímco ve dvou posledních ročnících byly vždy v Krnově promítnuty jen dva snímky, pyšnící se skutečným "sedmdesátkovým" negativem (u ostatních se jednalo o tituly nasnímané na běžný 35mm negativ, z nějž byly 70mm kopie pouze vyzvětšovány, tedy tzv. blow-up), letos je počet "ryzích sedmdesátek" výrazně zajímavější - osciluje totiž mezi číslicemi 4 a 6. U čtyřech filmů je natočení na sedmdesátkový negativ nesporné (Oppenheimer, My Fair Lady, Vzduchoplavci, Blízká setkání třetího druhu) a u dalších dvou by jejich "kategorizace" byla důvodem k zajímavé akademické debatě, protože se nenatáčely na fyzický negativ, ale digitálně, přičemž sedmdesátkové kopie byly jedním z plánovaných výstupů (Napoleon, Joker). A ještě důležitá informace na závěr - včera byly spuštěny akreditace letošního ročníku a současně byl zveřejněn podrobný program na webu akce (tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.3. 2024/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 4.3. do 17.3. 2024)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začaly prodávat filmy Alice už tu nebydlí (Alice Doesn´t Live Here Anymore, 1974) Martina Scorseseho (Warner/MagicBox), Na Zlatém jezeře (On Golden Pond, 1981) Marka Rydella (Universal/MagicBox), Den kobylek (Day of the Locust, 1974) Johna Schlesingera (Paramount/MagicBox), Nezvěstný (Missing, 1982) Constantina Costy-Gavrase (Universal/MagicBox), Sláva (Fame, 1979) Alana Parkera (Warner/MagicBox), Dobrodružství Poseidonu (The Poseidon Adventure, 1972) Ronalda Neameho (Disney/MagicBox), Frantic aka 48 hodin v Paříži (Frantic, 1988) Romana Polanského (Warner/MagicBox), Gorily v mlze (Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey, 1988) Michaela Apteda (Paramount/MagicBox) a čtyřdisková Sam Peckinpah: western kolekce, sestavená z filmů Divoká banda (The Wild Bunch, 1969), Pat Garrett a Billy the Kid (Pat Garrett and Billy the Kid, 1973), Jízda vysočinou (Ride the High Country, 1962) a Balada o Cable Hoguovi (The Ballad of Cable Hogue, 1969) Sama Peckinpaha (Warner/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech bude na DVD k nepřehlédnutí snímek Muži, ženy a děti (Men, Women & Children, 2014) Jasona Reitmana (Paramount/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily filmy Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, 2013) Martina Scorseseho (Universal/MagicBox), Kontakt (Contact, 1997) Roberta Zemeckise (Warner/MagicBox) a Hokejový zázrak (Miracle, 2004) Gavina O´Connora (Disney/MagicBox), v týdnu příštím jsou na BD ohlášeny snímky Strážní loď Sand Pebbles (Sand Pebbles, 1966) Roberta Wiseho (Disney/MagicBox), Oklamaný (The Beguiled, 2017) Sofie Coppolové (Universal/MagicBox) a nově digitalizované verze filmů Slavnosti sněženek (1983), Vesničko má středisková (1986) a Konec starých časů (1989) Jiřího Menzela (MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.3. 2024/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Waggner George
Vlkodlak (The Wolf Man, 1941) - Universal
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Operace Pacifik (1951)

Wajda Andrzej
Popel a démant (Popiól i diament, 1958) - Levné knihy
Březový háj (Brzezina, 1970) - Levné knihy
Člověk z mramoru (Czlowiek z marmuru, 1976) - Levné knihy
Člověk ze železa (Czlowiek z zelaza, 1981) - Levné knihy
Danton
(1983) - MIDO (též vyšlo jako příloha deníku Aha! ze dne 19.11. 2008)
Běsi (Besi / Les Possédés, 1988) - MIDO (též vyšlo jako příloha deníku Aha! ze dne 11.12. 2008 a 6.12. 2009) - pouze dabing!
Hlasy umlčených (Broken Silence, 2002) - epizoda "Pamatuji si" - Universal
Katyň (Katyn, 2007) - Urania/Bonton (též vyšlo 7.10. 2009 ve "stánkové" řadě Urania) - ořez originálního widescreenu 2,35:1 do 1,85:1!

Walsh Raoul

Bouřlivá dvacátá léta (The Roaring Twenties, 1939) - Warner/MagicBox
Jezdci noci
(They Drive by Night, 1940) - Warner
Vysoko v horách
(High Sierra, 1941) - Warner
Operace Burma (Objective Burma, 1945) - Warner
Bílý žár (White Heat, 1949) - Warner/MagicBox
Válečný pláč aka Válečný pokřik (Battle Cry, 1955) - Warner


Walters Charles
Velikonoční přehlídka (Easter Parade, 1948) - Warner/MagicBox
Písně z Brodwaye aka Barkleyovi z Broadwaye (The Barkleys of Broadway, 1949) - Warner/MagicBox
Prosím, nejezte sedmikrásky (Please Don´t Eat the Daisies, 1959) - Warner/MagicBox
Jumbo Billyho Rose (Billy Rose´s Jumbo, 1962) - Warner /MagicBox

Wang Wayne
Smoke (1995) - SPI/HCE (též vyšlo 29.5. 2008 v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Vztek
(Blue in the Face, 1995) - SPI/HCE
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Kdekoli, jen ne tady (1999), Krásná pokojská (2003), Krásná pokojská /BD/ (2003), Poslední prázdniny (2006)

Wang Xiaoshuai
Sbohem, synu (Di jiu tian chang, 2019) - FilmEurope/MagicBox

Wasserman Václav
Sobota (1944) - FEX (též vyšlo 5.10. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD - Plavecký mariáš (1952), Nejlepší člověk (1954)

Webber Peter
Dívka s perlou (Girl with a Pearl Earring, 2003) - Bonton
režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hannibal - Zrození (2007), Emperor (2012)

Weerasethakul Apichatpong
Strýček Búnmí (Loong Boonmee raleuk chat, 2010) - Artcam/Levné knihy
Mekong Hotel (2012) - Kamera Oko - vyšlo s CZ titulky v SR  v květnu 2013 jako přiloha časopisu Kinečko č. 15

Weigl Petr
Radúz a Mahulena (1971) - Česká televize - restaurovaná verze!
Rusalka (1977) - Bonton

Weir Peter
Gallipoli (1981) - Paramount
Gallipoli SE (1981) - Paramount /MagicBox
Rok nebezpečného života (The Year of Living Dangerously, 1982) - MagicBox
Svědek (Witness, 1985) - Paramount/HCE - pouze dabing!
Svědek SE (Witness, 1985) - Paramount/MagicBox
Svědek /BD/ (Witness, 1985) - Paramount/MagicBox
Společnost mrtvých básníků (Dead Poet´s Society, 1989) - Buena Vista/Warner
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Zelená karta (1990), Truman Show (1998) - pouze dabing!, Truman Show SE (1998), Truman Show /UHD/ (1998), Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003), Master & Commander: Odvrácená strana světa /BD/ (2003), Útěk ze Sibiře (2010), Útěk ze Sibiře /BD/ (2010)

Weiss Jiří
Vlčí jáma (1957) - FEX (též vyšlo 27.3. 2012 ve "stánkové" řadě Legendy českého filmu)
Taková láska (1959) - FEX (též vyšlo 7.12. 2016 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Romeo, Julie a tma
(1959) - FEX (též vyšlo 21.1. 2015 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Třicet jedna ve stínu (1965) - BMP
Třicet jedna ve stínu /BD/
 (90° in the Shade, 1965) - Powerhouse Films - britské vydání
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Uloupená hranice (1947),
Punťa a čtyřlístek (1955)

Welchman Hugh
S láskou Vincent (Loving Vincent, 2017) - BMP

Welles Orson

Občan Kane (Citizen Kane, 1941) - Warner/MagicBox
Občan Kane /BD/ (Citizen Kane, 1941) - Warner/MagicBox
Cizinec
(The Stranger, 1946) - Levné knihy
Dáma ze Šanghaje (The Lady from Shanghai, 1947) - Columbia/Bonton
Dotek zla /BD/ (Touch of Evil, 1958) - Universal/Bonton
Dotek zla /BD/ (Touch of Evil, 1958) - Universal/MagicBox


Wellman William
Veřejný nepřítel (Public Enemy, 1931) - Warner
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Bitevní pole (1949), Krvavá ulička (1955)

Wenders Wim
Alice ve městech (Alice in den Städten, 1974) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Falešný pohyb
(Falsche Bewegung, 1975) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
V běhu času
(Im Lauf der Zeit, 1976) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Americký přítel
(Der Amerikanische Freund, 1977) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Stav věcí
(Der Stand der Dinge, 1982) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Paříž, Texas (Paris, Texas, 1984) - Levné knihy

Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin / Les Ailes du désir, 1987) - Zóna & Aerofilms/Zóna - lze objednat tady
Až na konec světa (Bis ans Ende der Welt, 1991) - Intersonic - vyšlo 1.12. 2010 ve "stánkové" řadě DVD - pouze dabing! + deformovaný obraz! (více o tom tady)
Lisabonský příběh
(Lisbonne Story / Viagem a Lisboa / Lisbon Story, 1994) - HCE - vyšlo 8.1. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Lisabonský příběh
(Lisbonne Story / Viagem a Lisboa / Lisbon Story, 1994) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na španělském vydání
Za mraky
(Al di la delle nuvole, 1995) - Levné knihy
Linie násilí (The End of Violence, 1997) - Levné knihy
Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel, 2000) - HCE (též příloha občasníku Hype v listopadu 2005 a deníku Lidové noviny ze dne 2.5. 2007)
Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel, 2000) - Intersonic - vyšlo 16.11. 2010 ve "stánkové" řadě DVD Hit
Dalších deset minut
(Ten Minutes Older: The Trumpet, 2002) - povídka Dvanáct mil do Trony (Twelve Miles to Trona) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 10/2005
Země hojnosti (Land of Plenty, 2004) - HCE
Nechoď klepat na dveře (Don´t Come Knocking, 2005) - HCE
Přestřelka v Palermu (Palermo Shooting, 2008) - HCE
Pina (2011) - HCE - vyšlo 29.3. 2012 ve "stánkové" edici FilmX
Papež František: Muž, který drží slovo (Pope Francis: A Man Of His Word, 2018) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na německém vydání
Papež František: Muž, který drží slovo /BD/ (Pope Francis: A Man Of His Word, 2018) - Universal - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na maďarském vydání

Whale James
Frankenstein (Frankenstein, 1931) - Universal
Neviditelný muž (The Invisible Man, 1933) - Universal
Frankensteinova nevěsta (Bride of Frankenstein, 1935) - Universal

Wiard William
Tom Horn (1980) - Warner/MagicBox

Wicki Bernhard
Most (Die Brücke, 1959) - Řitka video (též vyšlo 25.11. 2008 ve "stánkové" řadě Filmag)
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Nejdelší den (1962), Nejdelší den /BD/ (1962)

Wiene Robert
Kabinet doktora Caligariho (Das Kabinett des Doktor Caligari, 1920) - Levné knihy

Wilder Billy
Pět hrobů u Káhiry (Five Graves to Cairo, 1943) - MagicBox
Pojistka smrti (Double Indemnity, 1944) - MagicBox
Ztracený víkend
(The Lost Weekend, 1945) - Universal
Císařský valčík (The Emperor Waltz, 1948) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Zahraniční aféra (A Foreign Affair, 1948) - MagicBox
Zahraniční aféra
(A Foreign Affair, 1948) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na francouzském vydání
Sunset Boulevard (Sunset Blvd., 1949) - Paramount
Eso v rukávu /BD/ (Ace in the Hole, 1951) - Art4Film
Stalag 17 (1953) - Paramount
Sabrina (1954) - Paramount/MagicBox
Slaměný vdovec (The Seven Year Itch, 1955) - 20th Century Fox/Bonton
Slaměný vdovec /BD/ (The Seven Year Itch, 1955) - 20th Century Fox/Bonton
Slaměný vdovec /BD/ (The Seven Year Itch, 1955) - Disney/MagicBox
Odpolední láska
(Love in the Afternoon, 1957) - MagicBox
Někdo to rád horké (Some Like it Hot, 1959) - MGM/Bonton
Někdo to rád horké /BD/ (Some Like it Hot, 1959) - MGM/Bonton
Byt (The Apartment, 1960) - MagicBox
Byt /BD/ (The Apartment, 1960) - MagicBox
Nebožtící přejí lásce
(Avanti!, 1972) - MagicBox
Nebožtící přejí lásce /BD/ (Avanti!, 1972) - MagicBox
Na titulní straně
(The Front Page, 1974) - MagicBox

Winterbottom Michael
Neblahý Juda (Jude, 1996) - North Video - vyšlo 29.5. 2009, 22.1. 2010 a 14.3. 2012 ve "stánkové" řadě Světový kinematograf  - stranový ořez do 1,33:1!
Nonstop párty (24 Hour Party People, 2002) - Intersonic (též vyšlo jako příloha časopisu Hype v červnu 2004 a v březnu 2010 a 20.11. 2010 ve "stánkové" řadě DVDHit)
Vrah ve mně (The Killer Inside Me, 2010) - HCE - vyšlo 6.5. 2011 ve "stánkové" řadě HCE
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou
- Síla srdce (2007), Spálené mosty (2008), Láska na první dobrou (2013)

Wise Robert
The House on Telegraph Hill (1951) - 20th Century Fox - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Trójská Helena aka Helena Trojská (Helen of Troy, 1955) - Warner/MagicBox
Někdo tam nahoře mě má rád (Somebody Up There Likes Me, 1956) - Warner/MagicBox
Chci žít! (I Want to Live!, 1958) - MagicBox
Za zvuků hudby (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby AE (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby /BD/ (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby AE /BD/ (The Sound of Music: The 50th Anniversary, 1965) - 20th Century Fox - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na thajském vydání
Sand Pebbles aka Strážní loď Sand Pebbles (Sand Pebbles, 1966) - 20th Century Fox/Bonton
Sand Pebbles aka Strážní loď Sand Pebbles /BD/ (Sand Pebbles, 1966) - 20th Century Fox - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na maďarském vydání
Strážní loď Sand Pebbles /BD/ (Sand Pebbles, 1966) - Disney/MagicBox - v ČR ohlášeno na 3/2024
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Kmen Andromeda (1971), Hindenburg (1975), Star Trek: Film (1979), Star Trek: Film /BD/ (1979),
Star Trek: Film /UHD/ (1979)

Wong Kar-wai
Chungking express (Chong Quing sen lin, 1994) - HCE - vyšlo 1.9. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Padlí andělé (Duo luo tian shi / Fallen Angels, 1995) - HCE - vyšlo 11.8. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Šťastni spolu (Cheun gwong tsa sit / Happy Together, 1997) - HCE - vyšlo 18.8. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Stvořeni pro lásku
(Hua yang nian hua / In the Mood for Love, 2000) - Artcam/Kolekce 666 - objednat tady
Stvořeni pro lásku (Hua yang nian hua / In the Mood for Love, 2000) - HCE - vyšlo 28.7. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
2046
(2003) - Artcam/Kolekce 666 - objednat tady
Eros
(2004) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v srpnu 2008)
Moje borůvkové noci (My Blueberry Nights, 2007) - Palace Pictures (též vyšlo 8.4. 2010 a 25.7. 2010 jako příloha deníku Aha!)
Na východě ďábel, na západě jed (Ashes of Time Redux / Dung che sai duk chung gik ban, 2008) - Magic Box

Wood Edward D., Jr.
Plán 9 (Plan 9 from Outer Space, 1959) - Řitka video (též vyšlo 13.3. 2009 ve "stánkové" řadě Filmag)

Wood Sam
Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) - Warner/MagicBox
Kobylkáři (A Day at the Races, 1937) - Warner/MagicBox
Sbohem, pane Chips (Goodbye, Mr. Chips, 1939) - Warner

Wyler William

Dopis (The Letter, 1940) - Warner/MagicBox
Paní Miniverová (Mrs. Miniver, 1942) - Warner
Dědička (The Heiress, 1949) - MagicBox
Detektivní příběh
(The Detective Story, 1951) - Paramount/MagicBox
Carrie
(1952) - Paramount/MagicBox
Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) - Paramount/HCE
Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) - Paramount/MagicBox
Prázdniny v Římě /UHD/ (Roman Holiday, 1953) - Paramount/MagicBox
Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) - Paramount/HCE
Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) - Paramount/MagicBox
Velká země (The Big Country, 1958) - MagicBox
Velká země /BD/ (The Big Country, 1958) - MagicBox
Ben Hur (Ben-Hur, 1959) - Warner
Ben Hur SE (Ben-Hur, 1959) - Warner
Ben Hur UCE (Ben-Hur, 1959) - Warner/MagicBox
Ben Hur /BD/ (Ben-Hur, 1959) - Warner/MagicBox
Dětská hodinka
(The Children´s Hour, 1961) - MagicBox
Jak ukrást Venuši (How to Steal a Million, 1966) - MagicBox
Jak ukrást Venuši /BD/ (How to Steal a Million, 1966) - MagicBox
Funny Girl (Funny Girl, 1968) - Columbia/Bonton



     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2024, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil