ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice

Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD

ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD

SHOPY Stránka nabízí informace o tom, jak (a proč!) nakupovat disky na zahraničních internetových shopech.asme code

 
 
NEPŘEHLÉDNĚTE!

Tento text má již jen archivní charakter a na Zóně je ponechán z pietních důvodů. Vznikl na jaře roku 2002, postupně jsem v něm provedl několik úprav, poslední aktualizace je z března 2003. Vzhledem k měnícím se kurzům koruny je třeba si částky uvedené v textu přepočítat, v závorce je vždy uvedeno, při jakém kurzu koruny k dolaru, euru či australskému dolaru konkrétní výpočet vznikal. Upozorňuji též na často se měnící částky za poštovné účtované jednotlivými e-shopy - protože některé z nich používám jen sporadicky, nemusí být zde uvedený údaj již aktuální. K podstatné změně ve způsobu vybírání cel a v problematice (níže popsané) tzv. vratky DPH pak došlo vstupem ČR do EU na jaře 2004 - v rámci EU se přestalo vybírat clo a úplně padla vratka DPH (některé evropské shopy dokonce automaticky dopočítají rozdíl mezi výší DPH v zemi, kde sídlí, a v ČR). Případné detailnější dotazy zodpovím mailem na adrese Zóny.Na dotaz nalezeno záznamů celkem: 6

Region free (Reflex č. 40/2006): Sloupek pro ženy

     Každý mladý muž, nabrousil si nůž... Milé ženy, ať už vaši partneři předstírají, že jejich největším filmovým oblíbencem je Fellini, Buňuel či Bresson, stejně neznám lepší dárek pro většinu českých mužů ve věku od sedmi do sta let než některou z filmových mayovek. Vpravdě kosmopolitní série indiánek, natočených podle knih Karla Maye německým režisérem v Ameriku předstírajících jugoslávských exteriérech, patří do českého maskulinního národního "podvědomí" stejně pevně jako třeba Trautenberk - viděl ji každý a pokud dnes tvrdí, že den po návratu z kina neběhal po lese s čelenkou na hlavě zakoupenou u pouťového stánku, bohapustě lže. Po dva roky staré pirátské DVD-edici čtyř "vinnetouovek", distribuovaných pod logem neexistující firmy a za předraženou cenu (ach ty zištné bledé tváře!), dojde i na legální vydání Mayova filmového odkazu - společnost Filmhouse chystá všech šestnáct filmů, které byly podle jeho románů natočeny, a to v důstojném technickém provedení (širokoúhlé formáty, legendární český dabing, české titulky, řada bonusů) a v graficky pietních obalech. Na trh se dostanou postupně v podobě šesti "balíčků", vždy spojených hlavním hrdinou či místem děje (Old Shatterhand, Vinnetou, Old Surehand, Divoký Západ, Orient, Mexiko), přičemž logicky prvním - právě vycházejícím - je pack s filmy Vinnetou (1963), Vinnetou - Rudý gentleman (1964) a Vinnetou - Poslední výstřel (1965). Sběratelskou záležitost pak z projektu činí možnost objednat si všech šestnáct filmů i v "balíku" (k získání výhradně u vydavatele na www.filmhouse.cz), kdy každý z abonentů získá bakšiš v podobě dřevěného boxu na jejich uložení. Ostatně i částka 4.444 Kč, potřebná na pořízení kompletu, mi přijde stylová - tipnul bych si, že odpovídá počtu mrtvých Apačů, které za sebou zanechal padouch Santer...

PROČ NAKUPOVAT V ZAHRANIČNÍCH E-SHOPECH?

1. Je to v 90 % případů levnější, než si film kupovat u nás.
    Zahraniční e-shopy nabízejí standardně 10 - 30 % slevu z pultové ceny disku (např. v Americe najdete spoustu DVD za 10-12 dolarů, tedy pod 400 Kč), a to nemluvím o různých akčních slevách či oblíbených zaváděcích cenách v případě předobjednání disku ještě před jeho vyjitím (tento tzv. pre-order znamená např. na americkém Amazonu slevu dalších 20 %, takže např. Formanovy Lásky jedné plavovlásky, které dnes stojí 26,96 dolaru, se při předobjednávce daly pořídit za 22,46 dolaru).
    U disků objednávaných z evropských e-shopů je nezanedbatelnou další slevovou položkou automatická vratka daně z přidané hodnoty alias DPH (anglicky VAT) - pokud obchod zasílá disk do ciziny (tedy do ČR), automaticky si (protože z jeho pohledu se jedná o vývoz zboží do jiné země) strhne příslušné DPH (to se v evropských zemích pohybuje od 17 do 21 procent). Konkrétní příklad - Wendersův film Paříž, Texas nabízí belgický e-shop DVDZone2 za (už tak příjemných) 19,99 euro (600 korun při kurzu 30 Kč/Euro), ale zákazníkovi z Čech účtuje o 21 % méně, tedy 16,52 euro (495 korun).
    (Matematická pasáž pro ty, kteří se s termínem DPH nikdy nesetkali: cenu bez DPH si vypočítáte tak, že vydělíte cenu příslušným koeficientem podle výšky daně. Je-li např. v Belgii DPH 21 %, vydělíte cenu číslem 1,21 a co vyjde, je cena bez DPH, kterou vám budou účtovat. Viz výše uvedený příklad s DVD "Paříž, Texas", kdy cenu 19,99 euro vydělíte koeficientem 1,21 a dostanete se na cenu 16,52 euro, kterou zaplatíte. Jinak je to v Německu, kde je DPH nižší, konkrétně 15,5 % - v tom případě cenu vydělíte koeficientem 1,155. A tak dál... Ale to je opravdu jen matematická pomůcka pro vás, abyste si dokázali sami spočítat cenu ve chvíli, kdy se rozhodujete, zda si zboží objednat či ne - každý z e-shopů si totiž odpočet DPH provede automaticky sám při "placení".)
    Jedinou drobnou komplikací je pak nutnost připočítat k ceně disku poštovné, ale to je v některých e-shopech relativně levné (např. zmíněný belgický DVDzone2 si účtuje 2,50 euro za disk, navíc i z poštovného odpočítává DPH, takže poštovné za jeden disk činí 2 euro neboli 60 Kč), a tak se i při jeho přičtení pohodlně dostanete pod českou pultovou cenu (u zmíněného DVD s filmem Paříž, Texas tedy činí cena 495 Kč + 60 Kč poštovné = 555 Kč).

2. Je to v 90 % případů rychlejší, než si film kupovat u nás.
    Těšíte-li se na nějaký konkrétní titul, máte radost z každého dne, natož týdne či měsíce, o který si ho můžete pořídit dřív.
    Bavíme-li se ale o DVD s českými titulky, pak platí, že drtivá většina z nich se v zahraničí objevuje o několik týdnů či měsíců (ba i let) dříve než na pultech v ČR. Snad s výjimkou disků firem Warner a Paramount, které se poměrně často daří vydat v ČR souběžně s evropskou DVD-premiérou, si buďte jisti, že ze zahraničí budete mít DVD ve své poličce stoprocentně rychleji než při čekání na výsledek práce českého distributora. Navíc slušné e-shopy (především libovolný Amazon) opravdu odešlou zásilku do 24 hodin od objednávky a zásilka z kteréhokoli kouta Evropy neputuje do ČR obvykle déle než 3 dny...
    Nechci ale tuto situaci svádět jen na neschopnost českých distributorů - na vině je i odlišný termín kinopremiér v různých zemích Evropy. Pro vydání na VHS a DVD totiž obvykle platí pravidlo o minimálním šestiměsíčním odstupu od premiéry filmu v kinech, takže leckdy musí český distributor čekat, zatímco v cizině se disky už vesele prodávají. (Zábavný příklad - nový sestřih Friedkinova Vymítače ďábla se v roce 2001 ještě ani nehrál v českých kinech, a už se z Německa dal objednat na DVD s českými titulky.)
    Příkladů zpoždění disků v ČR bych mohl jmenovat desítky, sám vlastním celou řadu DVD, které jsem si užíval s několikaměsíčním předstihem před těmi, kteří čekali na oficiální dovoz filmu do ČR (M.A.S.H., Thelma a Louisa, Moulin Rouge, All That Jazz, Zardoz atd. atd.).
    Na tomto místě je ale nutné uvést i důležité varování - snad s výjimkou některých starších titulů vychází většina filmů na DVD v několika mutacích, které se liší nejen přebalem, ale hlavně titulkovou výbavou. Obecně pak platí, že české titulky jsou k nalezení většinou jen na jediné z mutací - to znamená buď v Německu, nebo v Británii, Beneluxu, Francii, Holandsku, Španělsku... Více o tom níže v rubrice Rizika.

3. K některým filmům s českými titulky (či přímo mluvenými česky) se jinak než v zahraničí nedostanete.
    Těch důvodů, proč se tak děje, je víc, ale problém je většinou v kapacitě - např. Bonton v ČR zastupuje hned několik velkých amerických studií (MGM, DreamWorks, Columbia, Universal, Fox) a prostě nestačí dovézt vše, co tato studia "chrlí"... Bohužel, tratí na tom právě a především "netuctové filmy", od kterých se nedají očekávat závratné prodejní výsledky a proto se Bonton s jejich dovozem do ČR občas ani neobtěžuje. O některých takových titulech s českými titulky jsem podrobněji psal ve zpravodajství i v recenzích (např. Scorseseho Poslední pokušení Krista či Rafelsonovy Malé životní etudy), ale podobně postižených filmů jsou řádově desítky a je jisté, že jich bude přibývat (problém je i s jejich identifikací - zkuste odlišit, který titul Bonton vůbec dovézt nehodlá od toho, který doveze, ale třeba s třičtvrtěročním zpožděním, jako třeba v případě Bogdanovichova filmu Poslední filmové představení).
    Zvláštní podskupinou jsou pak disky, které Bonton v malé várce sice dovezl, ale protože se nijak závratně neprodávaly, už je nedoobjednal, takže v jeho distribučních katalozích sice figurují, ale už je nikde neseženete (či je distribuoval pouze po určitou dobu a pak je stáhl z prodeje).
    Zmínit musím i podskupinu českých filmů, které nikdy v ČR na DVD nevyšly, ale jsou k dostání v USA s originálním českým zvukem a anglickými titulky (leckdy vypinatelnými, takže vás při sledování nijak neruší). Takových titulů bylo k březnu 2002 šestnáct, podrobněji se o nich dočtete na jiných místech tohoto webu.
    Mimochodem, při hledání DVD s českými titulky se nemusíte omezovat jen na Evropu - téměř šest set filmů s českou jazykovou podporou si lze objednat i z Austrálie (byť se v naprosté většině jedná o stejné tituly, které vyšly v Evropě)...

4. Je tam neuvěřitelná nabídka.
     Zatímco v Čechách si dnes (březen 2003) můžete koupit cca 1.500 titulů na DVD (včetně hudebních), v Británii je jich už skoro osm tisíc, o USA ani nemluvě (a týdně tam vychází dalších cca 200 titulů).
    Samozřejmě, narazíte na jazykovou bariéru, protože tyto disky většinou nemají české titulky. Jenže: v případě "netuctových filmů", obvykle vydávaných a distribuovaných menšími firmami, které nemají (a nebudou mít) v ČR zastoupení, je stejně jisté, že se českého vydání nikdy nedočkají, takže proč vlastně čekat? Chcete-li mít doma "svého" Tarkovského, Felliniho, Pasoliniho, Bergmana, Antonioniho, Herzoga, Greenawaye, Jarmusche či Truffauta, stejně vám i v budoucnu nezbyde nic jiného než porozhlédnout se v zahraničí...
    A drobný tip na závěr - už i v českých obchodech se občas objevují DVD bez českých titulků, tedy vydání neurčená pro ČR. Klasickým případem je pražský megastore Bontonland, kde mají zvláštní oddělení dovozových DVD (většinou jde o britské mutace), ve kterém jsou k vidění třeba Tarkovského, Pasoliniho či Hitchcockovy filmy. Jejich pultová cena se pohybuje většinou kolem od 1.500 do 1.800 Kč, a buďte si jisti, že je to občas i dvojnásobek ceny, za kterou si totožný titul můžete pořídit na některém evropském e-shopu...


CO K NÁKUPU POTŘEBUJETE?

1. Platební kartu
     Důležité je, aby to byla platební karta s mezinárodní platností - nejlépe EUROCARD/MASTERCARD nebo VISA (ale musí to být opravdu plnohodnotná karta - ne VISA MAESTRO či jak se ty různé tuzemské klony jmenují). Tu vám většina bank vystaví k běžnému korunovému účtu (koruna už je dávno konvertibilní, takže nepotřebujete žádný valutový účet či devizové konto), mám dojem, že ji nabízí třeba i Česká spořitelna ke sporožiru, určitě to dělá Komerční banka k B-kontu... Samotná finanční transakce pak probíhá tak, že částka se přepočítá (z dolaru, libry či eura, podle toho, kde nakupujete) podle denního valutového kurzu, a vám ubyde na účtu příslušný počet korun...
     Pokud vám platební kartu nebudou chtít v některé bance vystavit, zkuste to v jiné - podmínky pro vystavení se často mění, někde po vás budou chtít jako podmínku vysoký vložený zůstatek na účtu, jinde vám ji vystaví bez problémů okamžitě a chtějí jen vložit tisíc korun na nově zřízený účet, prostě neřídí se to nějakými jasnými pravidly (já mám 3 roky Mastercard od E-banky, která po mně tenkrát nechtěla vůbec nic a okamžitě mi ji vystavila, před rokem na mou radu totéž v E-bance zkoušel kamarád a kartu nedostal...). Ale někde určitě uspějete.
     Jediné, co potřebujete při zřizování karty vědět, je, jestli onen konkrétní peněžní ústav povoluje nákupy přes internet (výslovně se zeptejte, zda když sdělíte zahraničnímu e-shopu číslo své karty, dovolí mu automaticky inkasovat platbu z vašeho účtu). Občas se totiž někde zblázní a v rámci "zpřísněných bezpečnostních pravidel" začnou po e-prodejcích vyžadovat důkladnější identifikaci, na což např. Amazon zvysoka kašle a stroze vám po objednání zboží napíše, že vaše karta je neplatná... Mluvím z vlastní zkušenosti, původně jsem měl VISU od Komerční banky, která zničehonic (bez upozornění klientům) zmíněné bezpečnostní opatření zavedla a bylo po nakupování (po čtrnáctidenní kafkovské komunikaci s různými činiteli KB jsem je i s jejich bankou poslal "někam", přešel k E-bance a od té doby vše funguje bez sebemenších potíží - ale abych nehaněl KB, stalo se to před třemi lety a dnes už je prý vše v pořádku).

2. Někoho, kdo umí dobře příslušný cizí jazyk (v případě, že cizím jazykem nevládnete sami)
     Tato podmínka se netýká samotného nakupování, ale jen vstupní registrace v e-shopu - a když si to tak přebírám ve vzpomínkách, tak vlastně jen sítě Amazon. U zbylých shopů registraci (to není žádné papírování, vše vyplňujete na monitoru) zvládne i jazykový analfabet (opravdu, mluvím sám o sobě a já to dokázal!), protože většinou jen chtějí vyplnit jméno, adresu pro zasílání a číslo platební karty.
     S Amazonem je to komplikovanější - tam si při registraci musíte zvolit vlastní přístupové heslo, oni si vás pak ověřují tím, že vám obratem pošlou mail s dalšími pokyny atd., takže bez dobré znalosti angličtiny (či němčiny nebo francouzštiny - podle toho, v kterém Amazonu se registrujete) nebudete chápat, co po vás chtějí a registrace se vám nepodaří.
     Na druhou stranu je na Amazonu skvělé, že jakmile se zaregistrujete v jedné jeho evropské pobočce (Británie, Německo, Francie), předají si o vás navzájem údaje, takže při nákupu v další pobočce se už nijak neregistrujete, použijete heslo z první registrace a rovnou nakupujete...

3. Trochu odvahy
     Chápu, že pod dojmem tisíců článků o počítačové kriminalitě a zneužívání platebních karet vám může být trochu žinantní sdělovat komusi internetem číslo vaši platební karty a nechat ho vybírat si z vašeho účtu bez dozoru peníze, ale ve skutečnosti se není čeho bát. Většina internetové komunikace s e-shopem se děje prostřednictvím zabezpečeného spojení (to se spustí vždy po zadání vašeho přístupového hesla) a taky předpokládám, že budete nakupovat jen v seriózních e-shopech (jejich seznam najdete dále), které dbají na svou pověst.
     Pokud by vaše obava z případného rizika byla opravdu nepřekonatelná, doporučuji následný postup - založte si speciální účet jen k internetovým nákupům, k němu si pořiďte platební kartu a na účtu mějte jen minimální zůstatek. Teprve těsně před tím, než budete na webu nakupovat, si na účet vložte částku, kterou hodláte utratit. I kdyby se vám pak někdo na váš účet "vloupal", neměl by z něj co vybrat...


JAK NÁKUP PROBÍHÁ

1. Mechanismus objednání
     Je to úplně jednoduché. U každé nabízené položky (v tomto případě DVD) je zobrazený košík, případně nápis "basket" či "add to card" nebo nějaký podobný. Jakmile na něj kliknete, uložíte tím zboží "do košíku" a automaticky se vám otevře seznam toho, co už v košíku máte. Pak můžete buď pokračovat v nakupování ("continue shopping"), nebo potvrdit kliknutím, že chcete platit ("final checkout" či podobný pokyn). V tomto okamžiku se vás většinou zeptají, zda jste stálý zákazník a pokud ano, jaké máte heslo, to vepíšete, odešlete, spustí se zabezpečené připojení a vyběhne soupis toho, co jste si vybrali, s finální cenou a údaji o vás (s těmi, které jste zadali při registraci - jméno, adresa, číslo platební karty). Vy potvrdíte kliknutím, že vše platí a nakupování tím skončilo.
     U většiny obchodů vám současně automaticky přijde mail, potvrzující přijetí vaší objednávky, slušnější e-shopy vám pak v okamžiku odeslání zásilky odešlou další mail s informací o tom, že zboží bylo odesláno.
     Mimo vás už jde komunikace e-shopu s vaší bankou. E-shop si po přijetí vaší objednávky automaticky v bance ověří, zda máte na účtu peníze a potřebnou částku si zablokuje. Strhne si ji definitivně až později, v okamžiku odeslání zboží.
     Ten úvodní popis jsem samozřejmě trochu zjednodušil, protože v jednotlivých e-shopech se vždy trochu liší. Například na americkém Amazonu vám nabízejí ještě další možnosti, například zda chcete zboží zaslat obyčejnou poštou či expresně s příplatkem, zda chcete použít speciální dárkové balení, zda mají zásilku rozdělit na víc částí v případě, kdy část objednávky mají na skladě a část ne a podobné pitomosti (nenechte se tam taky vyděsit tím, že když si budete objednávat disk zakódovaný pro region 1, objeví se na obrazovce obrovské varování o tom, jak porušujete autorská práva atd. atd.)... Ale jak říkám, vše pochopíte i bez znalosti příslušného jazyka, protože ovládání je vždy ryze intuitivní (navíc u Amazonu je vždy zatržena základní volba - tedy zásilka obyčejnou poštou, bez dárkového balení, bez rozdělení zásilky atd. - takže nemusíte nad ničím přemýšlet a potvrdit volbu tak, jak je přednastavená).

2. Termín dodání
     U každého zboží je vždy uvedená lhůta k odeslání, a rovnou předesílám, že z uvedených shopů se na ní můžete spolehnout jen u shopů sítě Amazon. Ne že by ty ostatní shopy záměrně lhaly, ale běžně se u nich stává, že ač uvádějí lhůtu k odeslání například 48 hodin, je z ní v praxi dvojnásobek i trojnásobek (na druhou stranu - zase to vynahrazují nižší cenou, protože Amazon je z e-shopů nejdražší).
     Na Amazonu je naprostá většina titulů k odeslání do 24 hodin, to znamená, že do 24 hodin vám opravdu přijde mail, že zboží bylo odesláno. Objevují se i jiné možnosti, "2-3 dny", "4-5 dní", výjimečně "1-2 týdny" - většinou u raritnějších titulů, které Amazon nemá přímo na skladě a musí je odněkud dovézt nebo doobjednat. Je-li tedy uvedeno "2-3 dny", nejpozději do tří dnů DVD opravdu odešlou, ale běžně se stane, že ho i tak pošlou do 24 hodin (prostě se jen jistí...). Lhůty platí bez ohledu na to, zda objednáváte ve všední den či v neděli, ráno či v noci - Amazon prostě funguje pořád... Jen bych nedoporučoval nechávat objednávku na prosinec, před Vánoci Amazon standardně všechny lhůty prodlouží a většina disků se najednou ocitne v kategorii "4-5 dnů".
     Všechny níže uvedené shopy posílají zásilky obyčejně (s výjimkou britského DVDWorld a polského Merlinu, odkud balíček přijde "doporučeně") a ze všech koutů Evropy do Čech většinou spolehlivě doputují do tří dnů od odeslání (z Německa někdy i za dva dny). Obvyklá lhůta pro zásilky z Austrálie je neuvěřitelných 5 dnů (mnohokrát ověřeno), zásilky z Ameriky putují déle, průměrem jsou 2 týdny ("osobní rekord" přes oceán je 7 dní, řada zásilek přišla za 10 dní, ale několikrát došlo i na 3 týdny a dvakrát balíček někde bloudil celý měsíc).


RIZIKA ANEB POZOR SI DEJTE NA:

1. Celníky
     Pro bezcelní dovoz platí hranice 1.500 Kč (míněna je cena zboží bez poštovného - s poštovným může být vyšší) - překročíte-li ji, hrozí vám, že celníci zásilku proclí, což znamená, že k ní připočítají clo a DPH ve výši 22 procent. V praxi to znamená, že zásilku vám pak na poště vydají jen po zaplacení celního dluhu a pěkně se vám prodraží. Příklad - je-li cena zásilky řekněme 100 dolarů, tedy cca 3.000 Kč, zaplatíte na cle a DPH dalších nejméně 700 korun.
     Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že i při překročení limitu 1.500 Kč projde většina zásilek přes celnici bez povšimnutí, pokud v ní nejsou více než dva disky, zatímco balíčky se třemi a více disky se proclení dočkají téměř s jistotou. Navíc platí, že celníci reagují s oblibou především na zásilky z Amazonu, které mají bohužel výrazné firemní logo na obalu.
     Napadl-li by vás ten hloupý nápad využít u některého z e-shopu možnosti expresní dodávky (většinou prostřednictvím EMS) za příplatek, dočkáte se cla stoprocentně.

2. Poštovné
     Obecně platí, že nejdražší jsou všechny Amazony - třeba poštovné u DVDZone2 je proti Amazonu třetinové. Příklady uvádím níže v popisu jednotlivých e-shopů.
     Obvykle ale platí, že poštovné za dvě DVD není prostým násobkem poštovného za jedno DVD, ale je jen mírně vyšší. Vyplatí se tedy objednávat si současně dva disky, protože když pak rozpočtete poštovné na každý disk, vyjde nižší, než kdybyste si každý disk objednali zvlášť.

3. Titulky
     Evropské disky se dělí z hlediska Čecha na dvě zásadní skupiny - na disky, které mají českou jazykovou podporu a na disky, které ji nemají. Pomineme-li malou hromádku disků, vydanou přímo pro český trh tuzemskými firmami (HCE, SPI, Magic Box, Intersonic...), teoreticky můžete najít české titulky či dabing jen na discích vydaných několika velkými distribučními společnostmi, které mají své zastoupení v Čechách. Jedná se o Warnery (ti pro ČR vydávají své vlastní tituly a zastupují zde i Buena Vistu a Touchstone), HCE (zastupují u nás Paramount) a Bonton (ten má zastoupení pro MGM, 20th Century Fox, DreamWorks, Columbii a Universal).
     Aby to ale nebylo tak jednoduché, ne všechny v Evropě vydané disky těchto společností mají českou jazykovou podporu - odhadl bych, že české titulky či dabing jsou zhruba na polovině jimi vydaných titulů (přičemž jde vážně jen o hrubý odhad - např. Warneři dávají české titulky skoro na celou svou produkci, zatímco MGM sotva na jeden disk z deseti...). A jak zjistíte, které disky to jsou? Poměrně složitě - většinou detailním studiem webových stránek jednotlivých firem a distributorů. A nebo - čtením DVDBase, Zóny a jim podobných fandovských webových stránek, které onu "černou" práci udělají za vás.
     Každopádně je ale zbytečné hledat české titulky na discích vydaných kteroukoliv jinou firmou, než jsou ty výše zmiňované. Mám tím na mysli 200 vydavatelských firem, které působí jen v Británii a desítky dalších v Německu a dalších zemích Evropy.
     A teď to nejdůležitější - víte-li už, že konkrétní film, o který máte zájem, vyšel na DVD s českými titulky a rozhodnete se ho koupit v zahraničním e-shopu, nemůžete sáhnout po libovolném disku z libovolné země. Většina disků dnes vychází v řadě mutací (někdy i deseti v rámci celé Evropy), které se od sebe liší nejen jazykem obalu, ale právě titulkovou výbavou. Obecně pak platí, že české titulky většinou bývají jen na části evropských mutací a na ostatních tedy schází. Příklad - chcete-li například Kubrickův Mechanický pomeranč, nemůžete si ho naslepo objednat např. z Británie či Francie, ale z Německa či Polska, kde jsou v prodeji mutace s českými titulky.
     Proto je nutné při vybírání disku hledat i v technických specifikacích (v některých shopech je titulková výbava uvedena přímo v údajích u filmu, ve všech Amazonech si většinou musíte kliknout na odkaz speciální podstránky označené v Německu "Technische Informationen zu dieser DVD", v Británii či USA "click here for more technical detail about this edition"). Problém je, že ne u všech disků jsou v e-shopech všechny titulkové mutace vypsány, takže je lepší zkontrolovat více e-shopů z dané země, abyste se ke kýžené informaci dopracovali.
     A pozor - jsou i výjimečné disky (naštěstí jich není moc), kdy mutaci s českými titulky na e-shopech vůbec nenajdete a musíte si opravdu počkat až na české vydání. Např. Columbia či Warneři občas vydají nějaký film jen ve "východoevropské" mutaci (Rusko, Maďarsko, Rumunsko, ČR atd.) a objednávat si na e-shopech v Maďarsku opravdu zvládne jen Maďar...
     A titulková pomůcka na závěr - Paramount má české titulky obvykle na německé mutaci, MGM v Beneluxu, Warneři v Německu, Fox v Británii a v Austrálii, Buena Vista v Beneluxu, Columbia v Británii a Německu... Neplatí to ale univerzálně a existuje mnoho výjimek (např. u starších filmů se dokonce občas stane, že vychází jediná mutace pro celou Evropu, takže české titulky jsou všude a disky se liší jen přebalem), takže platí ono Leninovo "prověřovat, prověřovat, prověřovat"!


JEDNOTLIVÉ E-SHOPY

Americký Amazon
     Co k němu dodat? "Matka" mezi e-shopy. Najdete zde vše, co na DVD vyšlo za oceánem, a že toho není málo... Bohužel, pokud nemáte "očipovaný" či multiregionální přístroj, většina z nabízených titulů (především amerických filmů) není pro vás, protože jsou zakódovány pro region 1 (USA a Kanada). Zajímají-li vás ale v Americe vydané filmy z Evropy, pak minimálně polovina z nich je regionálně nezakódovaná (poznáte je podle označení ALL REGION), takže si s nimi váš přehravač poradí (pokud zvládá normu NTSC, což musí umět i váš televizor). Amazon většinou poctivě vypisuje informace o obrazových a zvukových formátech, seznamy bonusů, často přidává i hodnocení kvality obrazu a zvuku disku. Vyhledává se zde snadno, nejsnazší je zatrhnout volbu "DVD" a vepsat příjmení režiséra a vypadne vám seznam jeho filmů, které za oceánem vyšly. Při hledání je výtečná i podrubrika "Browse genre", kde lze nalézt např. kompletní seznamy filmů v cizích jazycích či přímo z konkrétních zemí. V nabídce je i téměř 30 (březen 2003) českých filmů (v češtině s anglickými titulky).
     Amíci termín "vratka DPH" neznají, takže jaká cena je napsaná u DVD, takovou zaplatíte. Dobré je využívat možnosti předobjednání (tzv. pre-order), tedy objednat si film ještě před tím, než vůbec vyjde - ušetříte tak obvykle až 20 % z jeho ceny (pozor: ne z toho, co je u DVD jako pre-order cena uvedeno, protože toto už je cena se slevou - teprve až film vyjde, cena se o oněch 20 % zvedne). Poštovné do ČR stojí za jedno DVD 6,98 dolaru (cca 210 Kč při kurzu koruny 30 Kč/dolar), za dvě DVD 9,47 dolaru, tedy 300 Kč (čili když si ho rozpočtete na oba disky, vyjde vám cca 150 korun za jeden disk), z čehož plyne, že se disky vyplatí objednávat po dvou. A jak jsem již výše varoval, nepřekročte kvůli clu ekvivalent 1.500 Kč ceny zásilky bez poštovného - na zásilky ze zámoří mají celníci obzvláštní pifku.
     Po objednávce vám obratem přijde potvrzující mail, dalším mailem vám dají vědět, že objednávku odeslali. Jakmile jste jednou v jejich databázi, budou vás pravidelně zásobovat informačními maily o týdenních novinkách, slevách atd. Zásilka do Čech putuje obvykle 14 dní, ale může se jí to podařit za jediný týden stejně jako za týdny tři...
     Hledejte: www.amazon.com

Britský Amazon
     Najdete na něm výhradně DVD vydané ve Velké Británii, žádné dovozy z jiných evropských zemí nenabízejí (vše nabízené zde i v jiných evropských e-shopech je kódováno shodně jako české disky pro region 2, takže s přehráváním vás nečekají žádné problémy). Britský Amazon je informačně bohužel chudý, protože u jednotlivých disků zásadně nevypisuje titulkové mutace (nepoužívejte ho tedy jako zdroj informací, ale jen pro nakupování). Jinak je to ale typický Amazon - korektně dodržuje uvedené lhůty k odeslání, mailem vás informuje o přijetí objednávky a poté i o jejím odeslání.
     V Británii bývají české titulky nejčastěji na discích z produkce Foxů (20th Century Fox), MGM, Columbie a Universalu, naopak od Warnerů jsou zde disky s CZ naprostou výjimkou.
     Vzhledem ke kurzu libry je nakupování v Británii relativně drahé, takže se i s poštovným většinou dostanete na cenu, jakou byste za disk zaplatili v obchodě v ČR. Na druhou stranu většina DVD vychází v Británii nejdříve z celé Evropy, většinou s mnohatýdenním předstihem před ČR, takže sice neušetříte, ale zato můžete mít disk okamžitě po evropské premiéře (časté jsou tu ale slevy, takže řada disků lze pořídit za cca 10 liber, a v takovém případě se už pod tuzemskou pultovou cenu spolehlivě dostanete). Automaticky si zde strhávají DPH ve výši 17,5 %, takže pokud chcete zjistit částku, jakou za disk zaplatíte, vydělte uvedenou cenu koeficientem 1,175.
     A poštovné? Za jeden disk 3,58 libry (179 korun při kurzu 50 Kč/libra), za dva disky 5,07 libry (255 Kč). Opět tedy objednávkou dvou disků současně na poštovném výrazně ušetříte.
     Hledejte: www.amazon.co.uk

Britský DVDWorld
     Informačně nabitý britský shop, který většinou poctivě vypisuje všechny titulkové verze obsažené na disku. Nabízí pouze disky vydané v Británii, žádné dovozy. Je levnější než britský Amazon, má ale dražší poštovné, takže ve výsledku je finančně srovnatelný. Nedělá si těžkou hlavu s termíny odeslání, takže tomu, co uvádí (většinou odeslání do 48 hodin), raději nevěřte. Jako jeden z mála e-shopů zasílá disky doporučeně. Stejně jako britský Amazon automaticky vrací DPH 17,5 %, takže nabízenou cenu dělte koeficientem 1,175. Často nabízí různé slevy, zejména u starších titulů. Objednávku vám mailem většinou nepotvrdí, zato když se dobře vyspí, dají vědět, že zásilku odeslali (z několika nákupů u nich se takhle dobře vyspali jen jednou). Jakmile jednou využijete jejich služby, začnou vám mailem posílat jejich týdenní bulletin s podrobným soupisem všeho, co v Británii na DVD vychází. Poštovné se u nich občas mění a je docela drahé - naposledy chtěli za zásilku s dvěma DVD 7,99 libry, ale když natrefíte na některý z jejich hodně zlevněných disků (často i pod deset liber), dostanete se pod českou pultovou cenu i tak. Zajímavý tip: najděte si u nich některý disk, který ma české titulky (např. Moulin Rouge či Tenká červená linie/The Thin Red Line) a klikněte v rubrice "subtitles" na termín "czech" - zobrazí se vám seznam disků, které mají v Británii české titulky.
     Hledejte: http://dvdworld.co.uk

Belgický DVDZone2
     Největší terno mezi evropskými e-shopy. Sídlí v Belgii a je bezkonkurenčně nejlevnější. Ovládání má v angličtině a poctivě vypisuje titulkové mutace. Automaticky vrací DPH ve výši 21 %, takže si cenu vždy vydělte koeficientem 1,21. Skvělé poštovné činí (psáno na podzim 2002) pouhých 2,50 euro za každý disk (tedy za 2 disky 5 euro), a protože i z poštovného si strhávají DPH, je ve skutečnosti jen 2,07 euro za disk. Registrace je nesmírně jednoduchá a zvládne ji kdokoli bez potíží, nákup potvrzují mailem a další mail pošlou i po odeslání zásilky. Pozor - mají trochu delší lhůty k odeslání, obvykle 4-5 dnů, leckdy i 5-9 dnů, ale zato je obvykle dodrží. Cenově se i s poštovným u většiny titulů dostanete na 600 korun, běžné jsou ale i případy disků za 400 korun i levnější (v rámci slev se tady dají pořídit i disky za neskutečných 200 Kč včetně poštovného)! Ty nejdražší disky pak vycházejí i s poštovným na 800 korun.
Obchod nabízí většinou mutace pro Benelux, z dovozu pak většinu disků vydaných ve Francii. Bohužel, nenajdeme tu tolik disků s českými titulky jako třeba v Británii - české titulky zde mívají filmy od MGM, Buena Visty, Foxů... Nejčastěji lze české titulky nalézt na mutacích pro Nizozemí, označených jako "Dutch Edition" (lze si přímo z nabídky na hlavní stránce vpravo nahoře zobrazit i jejich kompletní seznam).
     Hledejte: www.dvdzone2.com

Německý Amazon
     Není nad pečlivé Němce. Opravdu, tady vše zařezává a termíny se plní na vteřinu. Ja, ja, gut... A jsou dokonce i milí - k většině zásilek je přibalená pozornost v podobě minibalení bonbónů Haribo a knižní záložky. Ale bez legrace, na Němce se prostě s termíny dodání můžete spolehnout (a to většinu disků nabízejí s termínem odeslání do 24 hodin od objednávky). Jedinou vadou je obsah stránek kompletně v němčině, ale protože grafika, způsob objednání a ovládání je totožný s britským a americkým Amazonem, intuitivně si určitě poradíte.
     Nabízejí zde kompletní sortiment DVD vydaných v Německu a taky většinu toho, co vyšlo v Británii (tyto disky jsou označeny jako UK IMPORT a jsou o něco dražší - většinou tak o 5 euro). A hlavně - v technických specifikacích podrobně vypisují, jaké titulky na disku najdete... (Ale pozor - jen u disků vydaných v Německu, u importů z GB žádné informace nejsou a musíte si tak jejich titulkovou výbavu ověřit třeba na DVDWorld.)
     Finančně to není až takové terno jako třeba v Belgii, hlavně proto, že v Německu je DPH, které vám strhnou z ceny, 15,5% (cenu dělte koeficientem 1,155) a i poštovné je podstatně vyšší, na druhou stranu je tady mnohem větší výběr titulů a zásilce se někdy povede dorazit i za 2 dny od odeslání. Poštovné po přechodu na Euro výrazně zdražili - dělá 13 euro za jeden disk a 15 euro za disky dva, takže je jasné, že se vyplatí objednávat vždy po dvou.
     S českými titulky tady obvykle počítejte u titulů od Warnerů, Universalu a Paramountu, naopak u Foxů budete mít smůlu téměř ve všech případech. Jen se musíte obrnit hroší kůží, protože Němci své disky obdařují přebaly v němčině, takže se u filmů dočkáte netušených názvů jako Uhrwerk Orange (Mechanický pomeranč), In der Glut des Sudens (Nebeské dny) či zcela neodolatelný Ein Mann sucht sich selbst (Malé životní etudy).
     Hledejte: www.amazon.de

Francouzský Amazon
     Stránky jsou ve francouzštině, na české titulky na discích tady narazíte jen opravdu výjimečně (u Warnerů a Columbie, obvykle u starších titulů) a Frantíci si účtují stejné poštovné jako Němci (za jeden disk 13 euro, což je prosím pěkně skoro 400 korun)... Jinak typický Amazon, tedy automaticky vracejí DPH, většina disků je k odeslání do 24 hodin a podrobně vypisují, jaké titulky na disku najdete. Kámen úrazu je ale v tom, že francouzská mutace libovolného titulu obvykle vypadá tak, že kromě anglického originálu je na disku francouzský dabing a francouzské titulky - a toť vše. A pokud byste po nějakém titulu opravdu zatoužili, určitě tentýž nabízí i belgický DVD Zone2, a to za nižší cenu a s pětinovým poštovným...
     Hledejte: www.amazon.fr

Australský AtlanticDVD
     Vím, že myšlenka objednávat si disky s českými titulky z Austrálie vám může přijít na první pohled šílená, ale nakupování u protinožců je tak levné a rychlé, že se mu cenovou lácí z evropských e-shopů vyrovná snad jen belgický DVDZone2. V Austrálii totiž vycházejí v případě titulů některých velkých distributorů (nejčastěji Foxové, MGM, Columbia, Universal) britské mutace disků, pouze jinak potištěné a v jiných obalech, takže je zde k mání kolem pěti set filmů s českými titulky. Jedinou loterií je tak regionální kódování - Austrálie je samostatný region (4), takže teoreticky byste na "nenabouraném" přehrávači koupeném u nás (region 2) tyto disky neměli dokázat přehrát. Realita je ovšem jiná - velcí distributoři si nekomplikují život výrobou dvojí sady disků, a naprostou většinu svých DVD kódují současně pro regiony 2 + 4 (Evropa + Austrálie), aniž by to na nich uvedli (u evropských mutací pak uvádějí logo regionu 2, na australských je logo regionu 4). Znamená to jediné - máte-li klasický přehrávač zakódovaný pro region 2, v drtivé většině případů na něm přehrajete i disk z Austrálie, byť je na něm uvedeno logo regionu 4. (Pozor! Mám na mysli pouze disky s českými titulky z produkce velkých distributorů, kteří vydávají jak v Evropě, tak v Austrálii - viz výše! Disky vydané lokálními australskými firmami jsou samozřejmě zakódované ryze pro region 4!) Píšu v "drtivé většině případů" - spolehlivě se to dá ověřit na australské fandovské Michaelově stránce, kde recenzenti uvádějí u každého v Austrálii vydaného disku způsob regionálního zakódování. Ale konkrétně k e-shopu AtlanticDVD. V Austrálii sice není nijak vysoké DPH, ale i těch 10% z ceny, které vám automaticky strhnou, se hodí (chcete-li tedy zjistit cenu, vydělte uváděnou částku u disku koeficientem 1,1 - nebo, ještě snadněji, když si spustíte stránku s podrobnostmi o disku, najdete cenu bez DPH přímo vypsanou vpravo pod označením "International Users"). Navíc obchod Atlantic nabízí báječné poštovné, 5,50 australských dolarů za jeden disk (cca 100 korun při kurzu 18 Kč/australský dolar) či o fous výhodnějších 9,50 australských dolarů za disky dva (s jedinou výjimkou - pokud jde o dvoudiskové vydání filmu, činí poštovné nikoliv 5,50, ale 9 australských dolarů). No a protože kurs koruny k australskému dolaru je stabilně příznivý (v posledních letech 18 až 20 korun) a navíc jsou disky v Austrálii samy o sobě levné, zjistíte, že naprostá většina disků s českými titulky vychází i s poštovným na sumu v rozmezí 450 - 550 korun, přičemž výjimkou nejsou i disky za stokoruny čtyři či méně. A to nejdůležitější - zásilku spolehlivě odešlou do 24 hodin po objednání a cesta do ČR až k vám domů jí obvykle trvá - a teď se posaďte - 5 dní. Poprvé jsem si myslel, že šlo o náhodu, ale ve stejné lhůtě mi od té doby přišly všechny disky, které jsem si v Austrálii kupoval. Dokonce se mi stalo, že jsem si disk objednával v pondělí večer, v úterý přišel mail potvrzující odeslání a v pátek jsem si už film užíval z obrazovky. Shop Atlantic je navíc i uživatelsky příjemný - poctivě vypisuje titulkovou výbavu disků (přičemž se opět vyplatí si ji pro jistotu ověřit na stoprocentně spolehlivé již jednou citované Michaelově stránce), lze si snadno vyhledat přesný rozpis čerstvě vyšlých ("Latest Release") i chystaných ("Coming Soon") titulů a zamrzí snad jen fakt, že v úvodním vyhledávání nelze zadat jméno režiséra, ale jen anglický titul filmu.
     Hledejte: www.atlanticdvd.com.au

Polský Merlin
     Nakupování v Polsku je zajímavé a levné. Seženete zde s českými titulky některá vydání filmů, která na žádné ze "západoevropských" mutací české titulky nemají (např. "východoevropské" mutace od Columbie či Warnerů), takže chcete-li si je objednat z ciziny, uspějete jedině tady. Přitom jde v naprosté většině případů (disky z produkce "majors" - Warner, Columbia, MGM, Foxové, DreamWorks) o stejné disky, jaké si koupíte u nás, tedy s anglickými přebaly a booklety (a i občasné přebaly v polštině mají svůj půvab). Druhým důvodem je cena - ta se pohybuje v rozmezí 40 - 90 zlotých, což znamená (při kurzu 7,50 Kč/zlotý, platném v březnu 2003), že zde disky pořídíte za cenu od 300 do 700 korun, přičemž těch na dolní uvedené hranici je celá řada a horní hranice se týká jen horkých novinek, blockbusterů a luxusních dvojdiskových vydání. Ale konkrétně k e-shopu Merlin. Drobným problémem může být, že na rozdíl od západoevropských e-shopů, kde je komunikačním jazykem obvykle angličtina, v Polsku používají polštinu, a to včetně názvů filmů... Anglický název najdete až při "otevření" stránky s každým konkrétním filmem, proto je nejsnazší vyhledávat tituly podle příjmení režiséra. K tomu je třeba ve vyhledávání na hlavní stránce po vypsání příjmení režiséra zatrhnout volbu "wszedzie" (čímž se automaticky vypne volba "filmy"), vybrat si u volby "nosnik" možnost "DVD" a zvolit dobře možnost "tylko offerta" (pokud ji zatrhnete, vyběhnou vám jen tituly, které má e-shop momentálně na skladě, pokud ji vypnete, vyběhne vám seznam všech titulů dostupných v Polsku a u těch, které jsou na e-shopu momentálně vyprodané, se objeví hláška "towar niedostepny"). Poté stiskněte "szukaj" a vyběhne vám seznam režisérových filmů, klikáním na jednotlivé filmy se dostanete k podrobnostem o nich. Shop Merlin většinou vypisuje i titulkovou výbavu jednotlivých titulů, najdete ji u každého filmu pod termínem "napisy" a ty, které vás zajímají, jsou "czeskie" (údaje o titulcích je možné ověřit například na e-shopu Falco, který je při vypisovaní detailů o výbavě disku ještě pečlivější). Cenu najdete pod označením "nasza cena" ("cena rynkowa" je pro srovnání maloobchodní cena v polských kamenných obchodech), "realizacja" uvádí, za kolik dní disk e-shop odešle (obvykle 3 - 5). Volbou "dodaj do koszyka" se dostanete k placení (VISA, MasterCard), další postup je obdobný a intuitivní jako na západoevropských e-shopech. Objednávku vám potvrdí mailem, další mail oznámí odeslání. DPH v Polsku (VAT) je 22 %, tento údaj je ale na rozdíl od západoevropských e-shopů nepodstatný, protože Poláci DPH automaticky nevracejí - znamená to, že disk kupujete za stejnou cenu ("nasza cena") jako Poláci. Obyčejná zásilka k nám putuje cca 7 dní, poštovné zaplatíte paušální 20 zlotých plus 2 zloté za každý disk (2 disky - 24 zl., 3 disky - 26 zl., 4 disky - 28 zl. atd.). Zásilka přijde doporučeně. A ještě jedna polská specialita - u řady filmů najdete 2 mutace, levnější a dražší (s označením "licencja", popř. "bez licencji") - dražší mutace je "s licencí" k půjčování v polských videopůjčovnách.
     Merlin hledejte: tady

ZÁVĚREM

     Nakupovat se dá samozřejmě i na desítkách menších lokálních e-shopů, ale smyslem tohoto textu bylo uvést jen jejich reprezentativní vzorek v hlavních nákupních lokalitách.
     Takže: ať je vám tento text k užitku a přeji levný, rychlý a úspěšný nákup! 
seznam článků
  Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil