ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 5.643
(šestnáctá sezóna)
181 / 2017
středa
28. června 2017


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Short Cuts
     ♣   Na novinové stánky momentálně vstupuje osmmnácté číslo "minimagazínu" společnosti FEX nazvaného DVD Revue, v němž za 49 Kč vedle přehledu českých filmů, které budou v prodeji na stáncích v červenci, najdete i tři DVD se snímky Velbloud uchem jehly (1936) Huga Haase a Otakara Vávry, Divotvorný klobouk (1952) Alfréda Radoka a s dokumentem Souboj vojevůdců 6 (Clash of Warriors, 2000).
     ♣   Další z mnoha bontonských reedičních řad, snažících se prodat již dříve vydané disky v novém přebalu, se v obchodech objeví v polovině července. Řada tentokrát nazvaná "Big Face" nabídne převážně akční a oddychové tituly (mj. Grimsby, Stalingrad, Chappie, Salt, Slzy slunce atd.) a za zmínku zde stojí kvůli zařazení snímku Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2001) Ridleyho Scotta. V této řadě prodávaná DVD budou opatřena cenovkou 150 Kč, BD pořídíte za dvojnásobek.
     ♣   V médiích se mihla informace, že Terry Gilliam po sedmnácti letech konečně dotočil sérií katastrof pronásledovaný snímek Muž, který zabil Dona Quijota (The Man Who Killed Don Quixote, 2018) a zahájil postprodukční práce. Společností Bioscop se okamžitě pochlubila, že film v příštím roce uvede do tuzemských kin.
     ♣   Po chváleném snímku Na život a na smrt (Lone Survivor, 2013), zachycujícím zpackanou operaci čtyřčlenné speciální americké jednotky v Afghanistánu (v ČR ho na DVD vydala společnost North video), se na "počeštěné" disky dostane i další snímek režiséra Petera Berga inspirovaný skutečnou událostí. V českých kinech neuvedenou rekonstrukci dění po bostonském teroristickém útoku v roce 2013 Den patriotů (Patriots Day, 2016) vydá v lokální edici na DVD i BD v červenci MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.6. 2017/

Otrávený příchozí
     Ediční činnost Národního filmového archivu se v poslední době oproti předchozím letům znásobila kvůli postupnému zpřístupňování restaurovaných filmů z projektu "Digitální restaurování českého filmového dědictví", nezůstává ale jen u nich. Dokladem jsou  němé filmy, vycházející v DVD-edici NFA, kde k filmu Milenky starého kriminálníka (1927) Svatopluka Innemanna loni v prosinci přibyl Batalion (1927) Přemysla Pražského. Tuto "němou" sekci hodlá NFA na podzim rozšířit vydáním dvou filmů na jednom společném disku - tentokrát půjde o restaurovaný němý horor Příchozí z temnot (1921) J.S. Kolára a další snímek téhož režiséra Otrávené světlo (1921), spolurežírovaný Karlem Lamačem. O obou filmech se leccos zajímavého lze dočíst na ČSFD, pobaví především letité uvádění Příchozího z temnot v neúplné verzi a chybné chronologii jednotlivých dílů...
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.6. 2017/

Áldozat?
     O tom, že společnost Sony skoupila pro část světa (včetně té naší) videopráva k loni v Cannes premiérovanému snímku Elle (2016) Paula Verhoevena, oceněnému dvěma Zlatými glóby (v sekci cizojazyčných filmů dokonce pokořil Toniho Erdmanna) a oscarovou nominací, jsem psal v březnu, kdy v Americe vyšel na BD vybaveném i českými titulky. Od té doby se situace kolem filmu "vyvinula" trojím způsobem. Za prvé - týž "modrý" disk, vybavený i českými titulky, už dorazil i do Evropy a je ke koupi na skandinávských e-shopech, coby jediná evropská mutace v tomto "počeštěném" provedení (v jiných velkých evropských zemích jako Británie, Německo, Itálie, Španělsko atd. nepatří práva Sony a tak na tamních lokálních BD-edicích "čeština" samozřejmě absentuje). Za druhé - stále nic nenasvědčuje tomu, že by Bonton, zdejší distributor produkce Sony, projevil zájem disk(y) s Elle dovézt do tuzemské distribuce, což je domnívám se způsobeno i tím, že na DVD ani BD není umístěn český dabing, ale jen titulky. A za třetí - za pár dní vychází v premiéře i "počeštěná" Elle na DVD, což by mohlo potěšit ty, kdo dosud technologii blu-ray ignorují. Problém je u DVD ale v tom, že společnost Sony české titulky umístila pouze na mutaci výhledově určenou pro Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, ČR a Slovensko (se šesti příslušnými titulkovými sadami a sedmou anglickou) a ta nikde jinde než v těchto zemích nebude v prodeji (přičemž není vyloučeno, že nakonec nebude v prodeji dokonce ani ve všech jmenovaných zemích, jak píši výše). Jinak řečeno, toužíte-li po DVD s Elle s českými (a slovenskými) titulky, lze ho od poloviny července pod distribučním názvem Áldozat? koupit v Maďarsku.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.6. 2017/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 19.6. do 2.7. 2017)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton).
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí filmy Panna (1940) Františka Čápa (FEX), Naše malá sestra (Umimachi Diary, 2015) Hirokazu Koreedy (Film Europe/MagicBox) a dvojdisk s filmy Následky lásky (Le Conseguenze dell´amore, 2004) a Tady to musí být (This Must Be the Place, 2011) Paola Sorrentina (Film Europe/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevily snímky T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton) a Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) bratří Coenových (Bonton) a na UHD BD T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.6. 2017/

Dějiny čtení
     ♣   "Jestli lze dojmy z textů v knize ´Ze života tajtrlíků´ stručně shrnout, pak třeba takto: tím pestrým souborem přímo i nepřímo prochází motiv chvály řemesla a umění coby aktivity nikterak magické či éterické, avšak uplatňovat na umění divácké požadavky takzvaného zdravého rozumu a obyčejného člověka je cesta k rychle zapomenutelné průměrnosti. Juráček uměl vysvětlovat zákonitosti umění, ale požadoval v něm prostor pro nevysvětlitelné. Jak šel čas a dorazila normalizace, nemohl s tímhle nenarazit." Nedávno vydanou knihu Pavel Juráček: Ze života tajtrlíků, připravenou společně Knihovnou Václava Havla a NFA, recenzoval v Lidových novinách Josef Chuchma. Více tady.
     ♣   "Filmy noir jsou o temnotě, tísni a napětí. A pokud se o někom říká, že byl filmovým mistrem napětí, tak je to Alfred Hitchcock. Jeho filmy mají natolik osobitou tvář, že stojí samy za sebe a těžko je nějak kategorizovat. Proto trojici jím režírovaných titulů – Ani stín podezření (Shadow of a Doubt, 1943) s psychopatickým strýčkem Charliem v podání Josepha Cottona, špionážní drama Pochybná žena (Notorious, 1946), ve kterém se Ingrid Bergman potkala s Cary Grantem, a Nepravý muž (The Wrong Man, 1956) s Henry Fondou coby nespravedlivě obviným mužem - uvádíme v sekci s názvem Alfred Hitchcock - na pomezí noiru."  První ochutnávku z programu srpnového Noir Film Festivalu na Křivoklátě napsala pro web Film noir Jana Bébarová. Více tady.
     ♣   "Day-Lewisovi nikdo neupře famózní talent a odevzdanost, nicméně i jeho styl herectví lze těžko nazvat civilním. Na rozdíl od De Nira není Day-Lewis nikdy uvolněný. Vždy na sebe strhává pozornost a nutí diváky oceňovat výkon sám, nikoli se vnořit do děje. Jeho styl se hodí do klasicky stavěných nákladných dramat a dost se míjí s tím, jak dosahují realismu dnešní filmaři využívající paradokumentární postupy." U příležitosti aktuálního oznámení Daniela Day-Lewise o ukončení herecké kariéry "odemkl" Respekt hercův portrét, který před čtyřmi lety napsal Kamil Fila. Více tady.
     ♣   "Zdeněk Hudec dochází k závěru, že Jancsóova tvorba z let 1963–1981 představuje v symptomatické rovině ´opozici vůči marx-leninskému politickému puritanismu, který se vůči sexu ocitnul v pozici autoritativní diktatury.´ Odvolávání se na široké spektrum intelektuálních autorit sice text neustále vyvádí ze světa kinematografie na území filozofie, sociologie či psychologie, ale zásluhou Hudcova hutného a až na některá souvětí s přemírou odboček relativně srozumitelného výkladu můžete knihu odložit s pocitem, že jste se sice nedozvěděli mnoho nového o formě a stylu Jancsóových filmů, zato o něco lépe chápete Foucaulta, Marxe nebo Reicha a ve tvorbě maďarského režiséra dokážete rozpoznat jejich otisk." Knihu Zdeňka Hudce Miklós Jancsó a jeho filmy: Prostorový model moci ve filmech Miklóse Jancsóa z let 1963-1981, vydanou nakladatelstvím Casablanca, recenzuje v Revue Filmového přehledu Martin Šrajer. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 24.6. 2017/

Nečekaný Bratříček
     Situace, kdy je disk ohlášen k vydání a kvůli nejrůznějším komplikacím v uvedeném termínu nevyjde, je vcelku běžná, mnohem vzácnější je ale opačná varianta, kdy vyjde disk, který k vydání ohlášen nebyl. V případě skvělého "retro-muzikálu" Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) bratří Coenových došlo v tomto týdnu k druhé variantě, byť s jistými "polehčujícícmi okolnostmi", totiž že disk se dočkal několika oznámených dat premiéry a jejich následného zrušení, takže jeho nečekané zjevení se v obchodech nepřišlo jako úplný blesk z čistého nebe. O tuzemských peripetiích s vydáním mého oblíbeného filmu jak v minulosti na DVD, tak nyní na BD, jsem podrobně psal v dubnu, když jsem ohlašoval jeho lokální (tedy čistě jen pro český trh určenou a připravenou) edici na blu-ray, chystanou z masteru společnosti Canal Plus na květen Bontonem. Disk byl následně přesunut na červen, poté z června na červenec a když už to vypadalo, že bude odsunut z července na srpen, objevil se v tomto týdnu bez jakéhokoliv avíza nečekaně v některých obchodech. Velezábavná komedie o "imbecilech ve středním věku" jde do prodeje za u BD neobvykle nízkou premiérovou cenu 300 Kč.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.6. 2017/

Logan Noir
     Černobílost obrazu je jaksi podvědomě automaticky spojována s artovostí, přesto ale existují výjimky, kdy je "noirové" obrazové řešení vtištěno ryzímu blocbusteru. Poprvé se i u nás o podobném nápadu psalo před dvěma lety, kdy se rozhodl převést do černobílé svůj svým způsobem fenomenální snímek Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road, 2015) George Miller - původní nápad vydat tuto verzi celosvětově na BD ale nakonec Warneři vykostili a tak se tzv. Black & Chrome Edition objevila až s déle než ročním zpožděním oproti "barevné" edici a navíc jen v největších prodejních teritoriích. V tuzemsku se ti, kdo jsou zvědaví na to, co udělá s hollywoodským velkofilmem převod do černobílé, dočkají až letos v červenci, kdy totožný nápad realizuje James Mangold, režisér snímku Logan: Wolverine (Logan, 2017). Jedno z mnoha pokračování série X-Men se stalo nečekaným celoplanetárním megahitem (jen v Americe film utržil téměř čtvrtmiliardu dolarů) a Mangold tak dostal v případě převodu Logana na "nosiče domácího kina" od studia volné ruce k představení jeho obrazově "temnější" černobílé verze. Takzvaný Logan Noir se k zájemcům dostane v červenci coby bonus na BD souběžně se standardní verzí, nebude to ale úplně "zadarmo" - černobílá verze bude totiž umístěna jen na dražší vícedisková sběratelská provedení filmu. Konkrétně v ČR nabídne standardní jednodiskové "modré" vydání Logana, prodávané za 500 Kč, barevnou kinoverzi filmu, zatímco Logan Noir bude součástí jen dvoudiskových BD-edic, zabalených ve steelbooku a digibooku a vybavených cenovkou 700 Kč.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.6. 2017/

Bonton v červenci
     Červencová nabídka DVD, BD a UHD BD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti Bonton je zajímavá snad jen zcela bezprecedentním zastoupením nejmodernějšího typu nosiče. Zatímco v jiných měsících se v nabídkách Bontonu i MagicBoxu objevují UHD BD obvykle v počtu jednoho či dvou titulů, v červenci jich Bonton do českých obchodů pošle neuvěřitelných třináct.
     Heslovitý soupis všech červencových prodejních premiér Bontonu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
12.7. - Logan: Wolverine, Kocour Bob, Pes Ro(c)ku.
19.7. - Pouto, Resident Evil: Vendetta.
26.7. - Život.
Tituly na BD:
12.7. - Logan: Wolverine, Logan: Wolverine (2BD, steelbook), Logan: Wolverine (2BD, digibook).
19.7. - Resident Evil: Vendetta, Základní instinkt.
26.7. - Život, Život (steelbook).
Tituly na UHD BD:
12.7. - Bitevní loď (UHD+BD), Rychle a zběsile 6 (UHD+BD), Rychle a zběsile 7 (UHD+BD), Zpívej (UHD+BD), Rozpolcený (UHD+BD), Padesát odstínů šedi (UHD+BD), Padesát odstínů temnoty (UHD+BD), Já, padouch (UHD+BD), Já, padouch 2 (UHD+BD), Mumie (UHD+BD), Mumie se vrací (UHD+BD), Mumie: Hrob dračího císaře (UHD+BD).
26.7. - Život (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.6. 2017/

Edice Omerta
     K tuzemským edičním evergreenům patří letité marné usilování společnosti MagicBox o "počeštěnou" edici "kmotrovské" trilogie ve vysokém rozlišení. Pokud vím, trvá už osm let, a výsledek je neměnný - majitel práv, společnost Paramount, jehož produkci v ČR MagicBox distribuuje, se stejně jako v případě několika dalších žádaných titulů k "modré" edici s českou podporou stále přemluvit nenechal. Proto na srpen chystané nové tuzemské vydání Coppolových snímků Kmotr (The Godfather, 1972), Kmotr II (The Godfather: Part II, 1974) a Kmotr III (The Godfather: Part III, 1990) sběratele BD nejspíš pořádně rozčílí, připomenutím toho, že se opět týká jen "výběhového" formátu DVD. Box, tentokrát nazvaný Kolekce Kmotr: edice Omerta, nabídne shodné disky jako před deseti lety vydaná (a v ČR stále prodávaná) "Coppolova remasterovaná edice", jen vložené do nového obalu a doplněné o zatím nespecifikované "sběratelské předměty".
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.6. 2017/

Stalkerologie
     Už z názvu tohoto webu je myslím zřejmé, že mám "jakýsi" vztah k filmu Stalker (1979) Andreje Tarkovského, veřejně stvrzený kromě mnoha jiného i tím, že před lety právě Stalker vyšel jako startovací snímek DVD-řady "Netuctové filmy" s logem Zóny na obalu. Celá ta léta mě proto trápil fakt, že zrovna Stalker má takový problém s kvalitou "reprodukce", bránící jeho sebezapálenějšímu obdivovateli v možnosti vidět ho v provedení, v němž ho režisér natočil. Tuzemské kinokopie byly v mizerném technickém stavu už v době, kdy měl film před více než třemi desetiletími československou kinopremiéru a z více důvodů problematická byla bohužel i kvalita všech existujících masterů, z nichž byl kdekoliv na světě Stalker vydán na DVD (včetně edice české). Náprava byla logicky očekávána v časech "vysokého rozlišení", ale i v tomto případě byly výsledky zprvu tristní, protože donedávna vydaná BD opět pracovala s nekvalitním zdrojovým materiálem a předkládané výsledky byly stejně sporné jako u letitých DVD. Nedivte se tedy, že "tarkology" (a "stalkerology" obzvlášť) z celého světa od konce minulého týdne přistihnete trvale se zamženýma očima - podle dosavadních recenzí je totiž konečně k dispozici onen po desetiletí toužebně očekávaný "stalkerovský svatý grál" neboli BD-edice s restaurovanou verzí Stalkera fenomenálních kvalit. Očekávání spojená s tím, že tento přepis chystala legendární americká společnost Criterion, byla sice značná, i otrlým recenzentům ale výsledek zjevně vyrazil dech a přiměl je k vynášení extatických soudů. Už první vyšlá recenze, publikovaná na Blu-ray.com (tady), byla zcela nadšená a reakci na DVDBeaver (tady) doporučuji k důkladnému prostudování nejen kvůli textu ("For many, myself included, this represents the Blu-ray release of the year to date."), ale i pro dokonalou názornost screenshotů porovnávajících šest různých edic Stalkera od čtveřice DVD ke dvěma "modrým" verzím.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.6.2017/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Nairová Mira
Bouřlivá svatba (Monsoon Wedding, 2001) - Artcam - ořez originálního widescreenu 1,85:1 do 4:3! 
další režisérčiny "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Jarmark marnosti (2004), Amelia (2009), New Yorku, miluji Tě! (2009)

Nalin Pan
Samsara (2001) - Cinemart/HCE

Negulesco Jean
Humoreska (Humoresque, 1947) - Warner/MagicBox
Jak si vzít milionáře (How To Marry A Millionaire, 1953) - 20th Century Fox/Bonton
Jak si vzít milionáře /BD/ (How To Marry A Millionaire, 1953) - 20th Century Fox/Bonton
Táta Dlouhán
(Daddy Long Legs, 1955) - 20th Century Fox - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na švédském vydání

Nelson Ralph
Souboj u El Diablo (Duel at Diablo, 1966) - MagicBox (též vyšlo 16.9. 2011 ve "stánkové" řadě Eusebius)

Němec Jan
Démanty noci (1964) - FEX (též vyšlo jako příloha měsíčníku DiViDi číslo 2/2006)
Perličky na dně (1965) - CČV/Bonton (též vyšlo 25.8. 2008, 5.8. 2009 a 8.11. 2009 jako příloha deníku Aha!)
O slavnosti a hostech (A Report on the Party and Guests, 1966) - Criterion - americké vydání - součást boxu "Eclipse Series 32: Pearls of the Czech New Wave"
O slavnosti a hostech (The Party & the Guests, 1966) - Second Run - britské vydání
O slavnosti a hostech (La fete et les invités, 1966) - Malavida - francouzské vydání
Jméno kódu: Rubín (Code Name Ruby, 1996) - Facets - americké vydání (nekódované)
Noční hovory s matkou
(Late Night Talks with Mother, 2001) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
Toyen (2005) - Facets - americké vydání

Nemes László
Saulův syn (Saul fia, 2015) - Film Europe

Newman Paul

Rachel, Rachel (1968) - Warner/MagicBox
Tak mě někdy napadá (Sometimes a Great Notion, 1971) - MagicBox
Tak mě někdy napadá /BD/ (Sometimes a Great Notion, 1971) - MagicBox
Skleněný zvěřinec (The Glass Menagerie, 1987) - Levné knihy - stranový ořez do 1,33:1!


Niblo Fred
Zorro mstitel (The Mark of Zorro, 1920) - Levné knihy
Ben Hur
(1926) - Warner - kompletní film s CZ titulky je "přiložen" coby bonus na čtyřdiskovém vydání snímku Ben Hur SE Williama Wylera

Nichols Jeff
Bahno z Mississippi (Mud, 2012) - Bonton
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Půlnoční dítě (2016), Půlnoční dítě /BD/ (2016)

Nichols Mike
Kdo se bojí Virginie Woolfové (Who´s Afraid of Virginia Woolf, 1966) - Warner/MagicBox
Kdo se bojí Virginie Woolfové /BD/ (Who´s Afraid of Virginia Woolf, 1966) - Warner/MagicBox
Absolvent
(The Graduate, 1967) - Bonton (též vyšlo v časopisecké edici Lidových novin "Světový film")
Absolvent (The Graduate, 1967) - HCE - vyšlo 19.2. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Absolvent (The Graduate, 1967) - MagicBox
Absolvent /BD/ (The Graduate, 1967) - MagicBox
Hlava XXII (Catch-22, 1969) - Paramount/MagicBox
Tělesné vztahy (Carnal Knowledge, 1971) - HCE - vyšlo 28.5. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Den delfína
(Day of the Dolphin, 1973) - HCE
Vlk (Wolf, 1994) - Columbia/Bonton
Vlk /BD/ (Wolf, 1994) - Sony/Bonton
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hořkost (1986),  Podnikavá dívka (1988), Podnikavá dívka /BD/ (1988), Biloxi Blues (1988), Pohlednice z Hollywoodu (1990), Myslete na Henryho (1991), Ptačí klec (1996), Barvy moci (1998), Z jaké jsi planety? (2000
), Na dotek (2004), Na dotek /BD/ (2004), Soukromá válka pana Wilsona (2007), Soukromá válka pana Wilsona /BD/ (2007)

Noé Gaspar
Zvrácený (Irréversible, 2002) - HCE (též vyšlo jako příloha měsíčníku DVD Movie číslo 10/2005 a v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v únoru 2008)
Vejdi do prázdna (Soudain le vide / Enter the Void, 2009) - Artcam/Levné knihy
Love (2015) - BMP
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - 7 dní v Havaně (2012)

Nový Oldřich
Čtrnáctý u stolu (1943) - FEX - vyšlo 12.3. 2010 ve "stánkové" řadě Legendy českého filmu


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2017, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil