Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

ČÍSLO 1000
(třetí sezóna)
284/2004
neděle
10. října 2004

NA VLASTNÍ OČI
Valerie a týden divů & Holubice & Kladivo na čarodějnice (R1)
Mrazík
Hrdina
Sladký život
Tenkrát v Americe
Naqoyqatsi (R1)
Pianista
V ložnici
Landmarks of Early Film, Vol. 1 & 2
Hollywood, Hollywood
Total Balalajka Show
Kočičí lidé
Hero (R3)
Ples příšer
Červený balónek & Bílá hříva (Š)
Badlands
Powaqqatsi (D)
Apokalypsa Redux
Oidipus král (R1)
Prasečinec (R1)
Vykoupení z věznice Shawshank
Starci na chmelu
Road to Perdition
Metropolis (R1)
Chyťte zloděje
Gosford Park
Solaris (R1)
Americká noc
Mulholland Drive
Soupeři (R1)
Twin Peaks: Season I
Oběť (UK)
Strom na dřeváky (UK)
Přelet nad kukaččím hnízdem SE
Ptačí svět (F)
Modrý samet
Lovec jelenů
Tanec v temnotách
Přísaha
Lagaan
Zardoz
Monty Python a Svatý grál
Gepard (I)
Traffic
Thelma a Louisa
M.A.S.H.
All That Jazz
Sedmikrásky (R1)
(Toto je seznam "minirecenzí" DVD, zařazených mezi staršími zprávami. Dostanete se k ním přímo po "odkliknutí". Jde o disky s českými titulky, s výjimkou DVD označených symboly R1, UK, D, F a I. Vysvětivky: R1 - americké vydání, UK - britské vydání, F - francouzské vydání, D - německé vydání, I - italské vydání.)

Na stránkách Zóny najdete:

ZÓNA
Informace o zajímavých netuctových filmech na DVD, ale i na VHS a TV. Tato stránka je aktualizována každodenně v rozsahu obvykle jedné nové zprávy (umístěné vždy na začátek sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizaci (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) odesílám na server vždy v noci předchozího dne, během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika "katalog" (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována průběžně.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Programový text o "duchovním filmu", text spolupracovníka Zóny Aleše Herdy o G. Meliésovi a dva starší texty o technologii DVD, napsané pro laického čtenáře.

SHOPY
Stránka nabízí praktický návod, jak nakupovat disky na zahraničních internetových shopech.

KONTAKTY
Krom spojení na autora a osoby spřízněné se Zónou nepovažuji v této rubrice za nutné uvádět linky na zajímavé české i zahraniční stránky o DVD včetně internetových shopů, protože to již dávno na stránkách
www.dvdbase.cz udělal Jakub Vaněk.

OPTIMÁLNÍ ZOBRAZENÍ
Chcete-li vidět tuto stránku v té grafické podobě, kterou zamýšlel její autor, zvolte ve volbě "Zobrazit" možnost "Celá obrazovka" a ve volbě "Zobrazit - Velikost textu" možnost "Nejmenší".

Veveřáci

Nostalghia.cz - andělské stránky

Nostalghia - Andrej Tarkovski

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDBáze

BestDVD

Týdeník Kolínský PRES

FILMOPOLIS nezávislý filmový server

 
aktuální zpravodajství
     Sbohem, a...
     Právě čtete tisící - a úplně poslední - vydání "staré" Zóny. Tento web vyšel v rozsahu jedné zprávy denně bez jediného přerušení po dobu předchozích téměř tří let - obligátní každodenní "novinku" jste zde tak mohli nalézt třeba i o Štědrých dnech či Silvestrech... Jubilejní tisící vydání se ukázalo být dobrou příležitostí ke změně, a ta na vás na této "netuctové" adrese čeká již zítra. Doufám, že se vám "nová" Zóna bude líbit a že její podoba vydrží nejméně tisíc dalších čísel... (otištěno 10.10. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 4.10. do 17.10.)
     Před sedmi dny jsem v minulém "distribučním přehledu" avizoval na právě skončený týden jen dva "netuctové" tituly, a protože ani jeden z nich na pulty ještě nedorazil, doufejme, že se tak stane v týdnu následujícím - mám na mysli časopis Hype s přiloženým Schnabelovým snímkem Než se setmí (Before Night Falls) a bontonský pětidiskový boxset se seriálem BBC Život savců (Life of Mammals). "Světlo světa" místo nich spatřily tituly, jež byly původně slibovány až na termín pozdější - do půjčoven si tak již můžete zajít pro skvělý film Ztraceno v překladu (Lost in Translation, 2003) Sofie Coppolové (do prodeje disk HCE uvolní až v listopadu), v obchodech se objevila singl-edice Kmotra (The Godfather, 1972) režisérčina otce Francise Forda, Den kobylek (Day of the Locust, 1974) Johna Schlesingera, box s první "sezónou" televizního seriálu Star Trek a "dvojka" Tarantinova snímku Kill Bill (2004). A co nás čeká v týdnu následujícím? Universal vše podstatné (Hitchcock atd.) slibuje až na druhou polovinu měsíce a nic "netuctového" nemá na příští týden psané ani Bonton, důstojně je ovšem zastoupí společnosti HCE a Warner. Z produkce té první by se do půjčoven měl dostat Albín jménem Nói (Nói albinói, 2003) Dagura Káriho, tatáž do prodeje slibuje dva klasické paramountské filmy Delberta Manna, Farma pod jilmy (Desire Under the Elms, 1958) a Kouzlo norkové kožešiny (The Touch of Mink, 1962) a mělo by dojít i na druhou sezónu seriálu Star Trek. Velesilnou várku pak chystají Warneři - Lucasův debut THX 1138 (1971), klasické Zrůdy (Freaks, 1932) Toda Browninga, Hlad (The Hunger, 1983) Tonyho Scotta, Příběh Tarzana, pána opic (Greystoke - The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) Huga Hudsona a hned čtyři speciální edice - Purpurový déšť (The Purple Rain, 1984) Alberta Magnoliho, Ztracení chlapci (The Lost Boys, 1987) Joela Schumachera, Drak přichází (Enter the Dragon, 1973) Roberta Clouse a hlavně (a především!) Scorseseho Mafiáni (GoodFellas, 1990). Báječný týden pak uzavře říjnové číslo měsíčníku DVDMAG s přiloženým DVD s Kitanovým snímkem Bratr (Brother, 2001) alias Ve spárech yakuzy, které by se na stáncích mělo objevit v pátek 15. října. (otištěno 10.10. 2004)

     Televizní koutek: 43. týden (od 18.10. do 24.10.)
     Už "předtýdenní" televizní tip byl stručný, a tato charakteristika se stává tradicí - na vině je nenápadná, ale zjevná "imbecilizace" obou komerčních celoplošných kanálů, z nichž v posledních měsících zmizely hodnotnější tituly, dříve se - alespoň občas - zjevující v ranních či pozdně nočních hodinách (vzpomínáte na doby, kdy Prima krála Kmotry, Leoneho či Brazil, a Nova Hitchcocka?). Ale zpátky ke 42. "veřejnoprávnímu" týdnu. Filmy Stanleyho Kubricka mám moc rád, a tak následující glosu berte jako láskyplnou - snímek Full Metal Jacket (aka Olověná vesta, 1987), uváděný v pondělním (18.10.) Filmovém klubu na ČT 2, je totiž jediný, k němuž jsem si z režisérovy tvorby nevytvořil lepší než neutrální vztah (nejvíc mě na něm baví odhalovat kuriózní detaily "stvoření" vietnamské krajiny z britských exteriérů, obvykle za pomoci několika palem v květináčích, umísťovaných do pozadí záběrů). Na rozdíl od Kubrickova filmu všechny dále jmenované snímky na DVD s českými titulky nenajdete - ať už mně neznámou komedii Bertranda Bliera Žena mýho kámoše (1983) s Coluchem, Isabelle Huppertovou a Thierrym Lhermittem (21.10.), reprízu (24.10.) Cronenbergova přepisu Burroughsova románu Nahý oběd (1991) či Cukorovu veselohru To by se mělo stát vám (1954) s Judy Hollidayovou a Jackem Lemmonem. (otištěno 9.10. 2004)

     Kolumbína v časáku
     Definitivní tečku dostala "causa kolumbína" - v ČR dosud smůlou pronásledovaný dokument Bowling for Columbine (2002) Michaela Moorea se totiž objeví coby jeden ze dvou "přílohových" disků listopadového vydání měsíčníku DVDMAG. Jak jsem zde již dříve popisoval, film předloni chtěla v ČR vydat společnost HCE, na vylisovaném disku, připravovaném ještě pro Maďarsko a Polsko, však nedopatřením scházely české titulky a tak se disk, ač vybaven českým 2.0 dabingem, nikdy do prodeje v ČR nedostal (bez problémů ho lze koupit v Polsku a Maďarsku). Obdivovatelé Mooreových filmů na této "časopisecké" variantě jednoznačně vydělají - nejen že se DVD bude prodávat za sympatickou cenu (časopis stojí 295 Kč), ale filmu se dostane i neporovnatelně důkladnější ediční péče. Bowling for Columbine se na DVD objeví v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s anglickým zvukem DD 5.1, češtinu budou "reprezentovat" nové titulky a pravděpodobně i dabing ("starý známý" z předloni vydané videokazety i ze "zkaženého" prvního DVD-vydání). Pokud jde o bonusy, na disku by měla být většina dokumentárního materiálu, který se objevil na lokálních edicích v regionu 2 (např. na britské edici - tady), to vše (s výjimkou komentáře) česky otitulkováno. A mimochodem, pokud splní svůj termínový "závazek" i společnost Bonton, dostanou se na český trh téměř současně oba Mooreovy poslední filmy, protože i bontonská DVD-edice snímku Fahrenheit 9/11 (2004) je ohlášená na listopad. (otištěno 8.10. 2004)

     Warnerský říjen
     Jako poslední z majors zveřejnila svou definitivní sestavu říjnových titulů společnost Warner, čekání ale stálo zato... Těžko škatulkovat, co z hned několika nepřehlédnutelných titulů "vypíchnout", a tak to vezmu ryze osobně - největší radost mám ze speciální edice Scorseseho Mafiánů (GoodFellas, 1990), napravující všeobecně známá technická zvěrstva prvního vydání (letterboxový přepis formátu 1,85:1 s titulky na televizorech 16:9 umístěnými "pod obrazovkou"). Hodně zvědavosti vyvolává i director´s cut zajímavého debutu George Lucase THX 1138 (1971), předválečnou klasiku zastupují Zrůdy (Freaks, 1932) Toda Browninga. Kromě Mafiánů se v říjnu "opravené" speciální edice dočkají ještě snímky Purpurový déšť (The Purple Rain, 1984) Alberta Magnoliho, Ztracení chlapci (The Lost Boys, 1987) Joela Schumachera a Drak přichází (Enter the Dragon, 1973) Roberta Clouse, z filmů, o nichž jsem na Zóně již referoval, se v obchodech objeví Hlad (The Hunger, 1983) Tonyho Scotta, Příběh Tarzana, pána opic (Greystoke - The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) Huga Hudsona a Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain, 2003) Anthonyho Minghelly. Prodejní rekordy jistě trhnou disneyovka Aladin, Petersenův velkofilm Trója a komedie Starsky a Hutch, zatímco pamětníci si v policích musí vyklidit řádný kus místa pro sedm filmů spojených hereckou (a pěveckou) účastí Elvise Presleyho - českých titulků se dočkaly snímky Viva Las Vegas (1964), Harum Scarum (1965), Spinout (1966), Double Trouble (1967), Speedway (1968), Trable s děvčaty (The Trouble with Girls, 1969) a především Vězeňský rock (Jailhouse Rock, 1957) režírovaný Normanem Taurogem, jež Presleyho definitivně proslavil. (otištěno 7.10. 2004)

     Jednou větou
     Ani v říjnu nás tuzemští distributoři neušetří vlny slevových akcí. Universal nabízí za 300 Kč Spielbergovy Čelisti (1973) a o stokorunu dráž dvojdiskovou SE De Palmovy gangsterky Zjizvená tvář (1983), Bonton zlevnil na čtyři stokoruny animovanou Dobu ledovou (2002) a Život Davida Galea (2003) Alana Parkera, HCE přesunulo do slevové kategorie 400 Kč Egoyanův Ararat (2002), Donenova Malého prince (1974) a Levinsonovu Pyramidu hrůzy (aka Mladý Sherlock Holmes, 1985), do "škatulky" 500 Kč Pennova Malého velkého muže (1971) a i dvojdiskový Yimouův Hrdina (2001) již nestojí 700 Kč, ale 600 Kč. l Samostatnou zmínku si zaslouží bontonská sleva letošních dvojdiskových edic "vetřelčích" filmů (ve verzích původně vydaných v Quadrilogy), nabízených za 400 Kč v rámci promo-akce na film Vetřelec vs. Predátor (DVD s ukázkami z jeho natáčení je v ceně). Ještě v září se totiž všechny čtyři dvojdisky prodávaly za sedm stokorun. l Pravě vyšlá tuzemská edice Menzelových Ostře sledovaných vlaků (1966) se může pochlubit technicky neurážejícím přepisem, se zářivě vycizelovaným obrazem zámořského vydání u prestižní společnosti Criterion se ovšem bohužel měřit nemůže. l Rogožkinova Kukuška (2002), zatím dostupná pouze ve videopůjčovnách, nabízí málokdy slýchanou kuriozitu. Zatímco zvukový mix DD 5.1 ponechává všechny tři aktéry filmu hovořit - tak jako v kině - v jejich rodných jazycích (ruština, finština, laponština), alternativní stopa dts obsahuje ruský voiceover. Pokud netušíte, co se pod tímto označením skrývá, pak jde o ruskou obdobu simultánního překladu - pasáže mluvené ve finštině a laponštině jsou ztlumeny a "překryty" ruským překladem, čteným monotónním hlasem. Smysl umístění takto neposlouchatelné zvukové stopy na disk mi jaksi unikl. l Odpočítávání pokračuje - do tisícího vydání tohoto webu, spojeného s avizovaným "velkým třeskem", schází už jen čtyři dny. Se Zónou v dnešní podobě se můžete naposledy "potěšit" v neděli 10. října, od pondělí bude už vše jinak. Co by to ale bylo za překvapení, kdybych ho prozradil dopředu... (otištěno 6.10. 2004)

     HCE v říjnu
     Termínově velmi přesnou sestavu svých říjnových titulů včera dala k dispozici společnost HCE, kromě své vlastní produkce v ČR distribuující i disky Paramountu a "spřízněných" tuzemských vydavatelů (Vapet, Artcam, Cinemart). Protože o všech níže uvedených filmech jsem již na Zóně podrobněji psal, vezměte tuto informaci jen jako "jízdní řád". Čtyři silné tituly se v říjnu objeví výhradně v půjčovnách (prodávat se všechny začnou až v listopadu) - včera odstartoval snímek Sofie Coppolové Ztraceno v překladu (Lost in Translation, 2003), v týdenních intervalech budou následovat filmy Albín jménem Nói (Nói albinói, 2003) Dagura Káriho (11.10.), Muž bez minulosti (Mies vailla menneisyyttä, 2002) Akiho Kaurismäkiho (18.10.) a Samsara (2001) Pana Nalina (25.10.). Pokud jde o prodej, od včerejška můžete v obchodech narazit na singl-edici Kmotra (The Godfather, 1972) Francise Forda Coppoly a Den kobylek (Day of the Locust, 1974) Johna Schlesingera, za týden (11.10.) odstartují dva klasické filmy Delberta Manna, drama Farma pod jilmy (Desire Under the Elms, 1958) a komedie Kouzlo norkové kožešiny (The Touch of Mink, 1962), 18.10. do prodeje vstoupí Rogožkinova Kukuška (2002) a Inárrituova "skládanka" 21 gramů (21 Grams, 2003) a konečně 25.10. se začne prodávat oscarový snímek Caroline Linkové Nikde v Africe (Nirgedwo in Afrika, 2001). V první polovině října se též v tuzemsku objeví boxy s prvními dvěma "sezónami" televizního seriálu Star Trek (tzv. The Original Series), obě vybavené (za pultovou cenu 2.600 Kč/box) českými titulky. (otištěno 5.10. 2004)

     Divnoláska potřetí
     Film Stanleyho Kubricka Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, 1964) vydala s českými titulky společnost Columbia už dvakrát - po první "holé" edici z roku 1999 došlo o tři roky později i na "sběratelské" vydání (Collector´s Edition), rozšířené o dva dokumenty (Inside the Making of Strangelove, The Art of Stanley Kubrick) a rozhovory s herci Peterem Sellersem a Georgem C. Scottem. Momentální tuzemská distribuční "situace" obou disků je ovšem totožná - v bontonském katalogu DVD nenajdete ani jeden a koupit se tak dají jen na zahraničních e-shopech (s českými titulky například v Británii). Chystané listopadové třetí vydání filmu na DVD, tentokrát u příležitosti čtyřicátého výročí uvedení Dr. Divnolásky do kin, je bezesporu nejdůstojnější - tzv. 40th Anniversary Limited Edition představí film poprvé ve dvojdiskovém provedení a se zbrusu novým bonusovým materiálem včetně několika dokumentů (mj. No Fighting in the War Room or: Dr. Strangelove and the Nuclear Threat a Best Sellers: Peter Sellers Remembered) a rozhovorů, např. s novinářem Bobem Woodwardem či Robertem S. McNamarou (ministrem obrany v Johnsonově vládě). Pokud jde o technické provedení, film bude prezentován v původním kinoformátu 1,66:1 (anamorfní přepis), zbrusu nová dts stopa ale bude zřejmě k nalezení jen na americkém vydání (z evropských edic ji "vytlačí" lokální 5.1 dabingy), takže R2-provedení nabídne "jen" remasterované originální mono a up-mix do DD 5.1. České titulky by měly být k nalezení na většině evropských mutací, stoprocentně jsou potvrzeny například na německém vydání, ohlášeném na 23. listopad. Dá se očekávat, že dvojdisk se později objeví v prodeji i u nás, sám fakt jeho uvedení do tuzemské distribuce (natož případný termín vydání) ale zatím Bonton nepotvrdil. (otištěno 4.10. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 27.9. do 10.10.)
     Z titulů, jež naleznete v Katalogu ve sloupci vpravo (či jsem o nich na Zóně psal), se v právě končícím týdnu zatím jen do DVD-půjčoven dostal Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain, 2003) Anthonyho Minghelly (vydala Buena Vista, distribuce v ČR Warner). Pokud jde o prodej, Bonton na konci týdne vypustil Ostře sledované vlaky (1966) Jiřího Menzela (za 550 Kč) a Warneři Ripleyho hru (Ripley's Game, 1992) Liliany Cavaniové (za 600 Kč). Protože zajímavý film Darrena Aronofského Rekviem za sen (Requiem for a Dream, 2000) jsem na Zóně ještě nezmiňoval, dovolte stručnou glosu alespoň se zpožděním - film ve velmi slušném anamorfním widescreenu 1,85:1, s anglickým zvukem 5.1, kvalitními českými titulky a 2.0 dabingem je od čtvrtka za 199 Kč na stáncích coby příloha části nákladu měsíčníku Stereo&Video č. 10/2004. A co nás čeká v týdnu následujícím? Přelom měsíců je vždy distribučně "zmatený", a tak tentokrát budu v předzvěstech hodně střízlivý. Na stánky by měl dorazit časopis Hype s přiloženým Schnabelovým filmem Než se setmí (Before Night Falls) z roku 2000 (za 149 Kč) a Bonton slibuje dodat (za 1.500 Kč) pětidiskový boxset se skvělým seriálem BBC Život savců (The Life of Mammals). (otištěno 3.10. 2004)

     Televizní koutek: 42. týden (od 11.10. do 17.10.)
     Tentokrát to bude velmi stručné - 42. týden na televizní obrazovce je totiž na zajímavé tituly opravdu chudý. Profil Stanleyho Kubricka v pondělním Filmovém klubu na ČT 2 pokračuje 11.10. snímkem Shining (1980), opakovaně (a marně) kubrickovským puristům vnucovaným pod českým názvem Osvícení. Na rozdíl od něj budete dva další filmy na DVD s českými titulky hledat marně - Příběh Služebnice (1990), přepis románu Margaret Atwoodové, scénáristicky zpracoval Harold Pinter a režíroval Volker Schlöndorff (14.10. na ČT 1), hollywoodskou klasiku v tradičním sobotním podvečeru (16.10.) tentokrát reprezentuje komedie George Cukora Manželský život (1952) s Judi Hollidayovou. (otištěno 2.10. 2004)

     Mockrát Stewart II.
     Už v červnu jsem zde avizoval sadu klasických westernů s Jamesem Stewartem, připravovanou v regionu 2 na léto společností Universal. Tehdy jsem sliboval, že na pěti discích z ní bude k nalezení i česká titulková podpora, skutečnost je ovšem ještě veselejší - "počeštěných" filmů bude nakonec sedm. Šest z nich je poválečných, z toho tři režíroval Anthony Mann - Bend of the River (1952), Odlehlý kraj (The Far Country, 1954) a Winchester '73 (1950), dva Andrew V. McLaglen - Shenandoah (1965) a Vzácné plemeno (The Rare Breed, 1966), a jeden James Neilson - Night Passage (1957). Všechny jmenované snímky vycházejí v původním kinoformátu (ty nejstarší ve verzi 1,37:1, novější v širokoúhlých verzích 1,85:1 a 2,35:1), s mono zvukovou stopou a bez jakýchkoli bonusových materiálů (jen u filmu Winchester '73 je raritní komentář Jamese Stewarta, který pořídil v osmdesátých letech pro americkou laserdiskovou edici). Sedmý, nejstarší (ještě předválečný) film je sběratelsky zřejmě nejzajímavější - tragikomedie Destry Rides Again (1939) George Marshalla je Stewartovým westernovým debutem a jeho hereckou partnerkou se v ní stala Marlene Dietrichová. Většina z uvedených titulů je s českými titulky v prodeji už od července na německých shopech, u nás se alespoň část z nich zřejmě objeví v říjnové distribuční várce Universalu. A zajímavost nakonec - současně se sedmidiskovou "stewartovskou" sérií vyslal Universal do prodeje v regionu 2 i béčkový western Dona Siegela Souboj na Silver Creek (The Duel at Silver Creek, 1952), též vybavený českými titulky. (otištěno 1.10. 2004)

     Kevin Smith v plné polní
     Filmy amerických "nezávislých" podrobně mapuje každoroční letní televizní cyklus na ČT 2, na DVD s českou podporou se ovšem dostávají jen v množství limitně se blížícím nule... Jedinou výjimkou je Kevin Smith, který bude (shodou náhod) zanedlouho na DVD v tuzemské distribuci zastoupen už dvěma filmy - po společnosti SPI, jež loni vydala komedii Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder (Jay and Silent Bob Strike Back, 2001), reprezentující pozdnější, mainstreamovější etapu jeho tvorby, se Universal záslužně vrátí ke Smithovým "kořenům" a dopřeje i českým divákům proslulý snímek Flákači (Mallrats, 1995). Smithův druhý celovečerní film rozdává plnými hrstmi to, co režisérovi získalo proslulost - vybroušené dialogy, řadu popkulturních narážek, vycizelované gagy i nezapomenutelnou přehlídku "postaviček" v epizodkách (nadšené komentáře "smithofilů" najdete třeba tady). Universal celoevropské vydání filmu na DVD naštěstí nijak neošidil - film bude přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 a se zvukem 5.1, ve výbavě je společný komentář režiséra a "spolutvůrců" (mj. Ben Affleck), "film o filmu", nepoužité scény, trailer a klip Build Me Up Buttercup. České titulky jsou na universalské oblíbené (na zahraničních e-shopech "nedostižitelné") mutaci (určené pro ČR, Maďarsko, Turecko a Řecko), v tuzemské distribuci by se prostřednictvím Bontonu měli Flákači objevit už v říjnu, a pokud předběžné informace neklamou, za neuvěřitelnou startovací cenu 300 Kč. (otištěno 30.9. 2004)

     Jednou větou
     Z vrcholného režijního období Arthura Penna jsou u nás s českými titulky k dispozici filmy Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde, 1968) a Malý velký muž (Little Big Man, 1971), v říjnu přispěje společnost HCE též ukázkou z režisérovy pozdější, "tuctovější" tvorby. Špionážní film Terč (Target, 1985) s Genem Hackmanem a Mattem Dillonem vydává Paramount v odbyté edici v dnes už málokdy vídaném obrazovém ořezu do 4:3. l V Polsku se na DVD poprvé objeví některý ze starších filmů Krzysztofa Zanussiho - z uvedení ve zdejších filmových klubech dobře známá (a výborná) Struktura krystalu (Struktura krysztalu, 1969). Disk chystá na začátek října společnost Vision, šance na české titulky je samozřejmě nulová. l Warneři vydají s českými titulky atmosférický horor Tonyho Scotta Hlad (The Hunger, 1983), zajímavý skvělým hereckým obsazením v čele s Catherine Deneuvovou, Susan Sarandonovou a Davidem Bowiem. Film je přepsán v anamorfním widescreenu 2,40:1 a v původním monu, "hlavním" bonusem je režisérův komentář. Disk s českými titulky je už ke koupi například v Německu, u nás se do prodeje dostane zřejmě v říjnu. l Je to jen pár měsíců, co i u nás Universal vydal Kubrickova Spartaka (Spartacus, 1961) ve dvojdiskovém provedení. V říjnu vychází péčí stejného vydavatele Spartakus znovu, pod stejným názvem se ale skrývá jiný "film" - tentokrát jde o letošní televizní zpracování v režii Roberta Dornhelma. (otištěno 29.9. 2004)

     Tibet, Island, Finsko
     Silný vydavatelský podzim si naplánovala společnost Cinemart, která se rozhodla téměř současně vydat na DVD šestici filmů, premiérovaných v českých kinech v loňském roce. Po zářijových edicích snímků Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000), Kukuška (2002) a Nikde v Africe (Nirgedwo in Afrika, 2001), na Zóně již zmíněných (všechny jsou k dispozici ve videopůjčovnách, Italština pro začátečníky je už i v prodeji, zbylé dva disky se na pulty dostanou za pár dní), budou v říjnu následovat filmy Muž bez minulosti (Mies vailla menneisyyttä, 2002), Albín jménem Nói (Nói albinói, 2003) a Samsara (2001). Kaurismäkiho opusu Muž bez minulosti jsem se zde nedávno podrobněji věnoval (viz zpráva "Aki? Už taky!" z 13.9.), nabízím tedy alespoň základní informace o dvou zbylých. Skromnější podobu bude mít Samsara, debut indického režiséra Pana Nalina, natočený v mezinárodní koprodukci převážně za francouzské peníze v Tibetu (rozcestník českých recenzí najdete tady) - film vyjde v anamorfním widescreenu 2,35:1, s originálním tibetským zvukem 5.1 a kromě traileru a fotogalerie bez bonusových materiálů. I druhý snímek je debutem - Albín jménem Nói Dagura Káriho je kuriózním pohledem na život sedmnáctiletého mladíka v zapomenuté vesnici Bolungarvik kdesi na Islandu (rozcestník recenzí je tady). Snímek se na DVD dostává s islandským zvukem 5.1 a podle prvních zpráv v excelentním obrazovém přepisu (anamorfní widescreen 1,85:1), kromě filmu bude na disku k nalezení i 15 minut nepoužitých scén, dvacetiminutový "film o filmu" a půlhodinové interview s režisérem, to vše česky otitulkováno. A termíny? První by se do půjčoven měl na začátku října dostat Albín jménem Nói, jako druhý v pořadí Muž bez minulosti a sérii premiér uzavře, pravděpodobně až na začátku listopadu, Samsara - do prodeje se filmy prostřednictvím standardního distributora produkce Cinemartu, společnosti HCE, dostanou v obvyklém několikatýdenním odstupu od uvedení do půjčoven. (otištěno 28.9. 2004)

     Spielberg on the road
     Striktně vzato, snímek Duel (1971) není filmovým debutem Stevena Spielberga, byť většina jeho filmografií to obvykle uvádí - byl totiž natočen pro televizi, a teprve po jeho dokončení padlo rozhodnutí, že bude uveden i v kinech (a navíc v první vlně pouze v Evropě). Za pouhých 350 tisíc dolarů natočený "napínák" o obchodním cestujícím v osobním automobilu, jehož po arizonských silnicích pronásleduje psychopatický řidič cisterny, dodnes zůstává působivým svědectvím o Spielbergově režijním talentu a pro českého diváka má navíc i jistý nostalgický půvab, neboť se promítal i v kinech tehdejšího Československa, kde pro celou generaci filmových fandů znamenal vůbec první autentické setkání s žánrem thrilleru. Duel se na disk dostal v originálním televizním fullscreenu, tedy 1,33:1 (4:3), původnost ovšem rozhodně nelze přiznat zvukové stopě - z dobového mona (které na většině evropských mutací absentuje ve prospěch lokálních dabingů) byly "vytvořeny" hned dva nové mixy, DD 5.1 a dokonce dts. Slušná je bonusová výbava - Spielberga sice Universal nepřesvědčil k pořízení komentáře (schází i na edici v R1), ale k mání budou hned 3 dokumenty (půlhodinový Steven Spielberg on the Making of Duel a dva desetiminutové, Steven Spielberg and the Small Screen a Richard Matheson: The Writing of Duel), fotogalerie a trailer. A termín vydání? Ve většině zemí Evropy se disk do prodeje dostane v říjnu, u nás zatím přesný termín vydání Universal nezveřejnil, ale vše nasvědčuje premiéře v listopadu. (otištěno 27.9. 2004)

     Vyšlo/vyjde (pro týdny od 20.9. do 3.10.)
     Z titulů, jež naleznete v Katalogu ve sloupci vpravo, se v právě končícím týdnu do DVD-půjčoven dostal jediný, a navíc tak rychle, že jsem o něm na Zóně vlastně ještě ani nestihl detailněji napsat - na mysli mám Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film roku 2002 oceněný snímek Nikde v Africe (Nirgedwo in Afrika, 2001), režírovaný Caroline Linkovou, vydaný Cinemartem a distribuovaný společností HCE. I mezi disky, jež se objevily na pultech, jsem zaznamenal jedno nečekané (a Zónou neavizované) překvapení - světlo světa totiž spatřil nový časopis nazvaný KINO NET, který za 245 Kč nabízí přibalené DVD s Noyceovým Tichým Američanem (The Quiet American, 2002), původně u nás vydaným společností SPI. Do prodeje se kromě toho dostala i slibovaná Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000) Lone Scherfigové (vydal Cinemart, distribuce HCE) a Ponorka (Das Boot, 1981) Wolfanga Petersena - tah společnosti HCE, totiž vybavit disk na první pohled šílenou cenou (900 Kč), ovšem exkluzivním obalem (kovová krabice "vytepaná z plechu z ponorky"), se kupodivu ukázal marketingově geniálním, neb po discích se jen zaprášilo a kdo zaváhal, o požitek ze sypající se rzi z roztrženého přebalu přišel... Mírný zmatek panuje i kolem Scorseseho Posledního pokušení Krista (Last Temptation of Christ, 1988) - na sklonku týdne bohužel Universal vyexpedoval jen dílčí část nákladu, a to především velkoodběratelům (prodejní řetězce, velké e-shopy), a protože v příštím týdnu se sklad Universalu stěhuje (a tudíž je uzavřen), dostane se disk do menších obchodů a míst mimo Prahu až na začátku října. A co nás čeká v týdnu následujícím? Jistého nic. Objevit by se mohl časopis Hype s přiloženým Schnabelovým filmem Než se setmí (Before Night Falls) z roku 2000 (za 149 Kč) a bontonský disk s Ostře sledovanými vlaky (1966) Jiřího Menzela (za 550 Kč). O termínovém osudu obdobně zpožděného Jména růže (Le nom de la rose, 1986) Jeana-Jacquese Annauda (za 500 Kč) od Warnerů žádné nové zprávy nemám. (otištěno 26.9. 2004)

     Televizní koutek: 41. týden (od 4.10. do 10.10.)
     Vše zajímavé na televizní obrazovce se ve 41. týdnu odehraje na veřejnoprávních kanálech. Profil Stanleyho Kubricka v pondělním Filmovém klubu na ČT 2 pokračuje 4.10. snímkem Barry Lyndon (1975), jehož vizuální kvality (Kubrick "vymyslel" speciální čočky, díky nímž mohl točit jen za svitu svíček) ovšem plně doceníte jen při projekci z DVD (disk s českými titulky u nás distribuují Warneři). Neuvěřitelná náhoda zapracovala v případě Bratra (2000) Takešiho Kitana - toho pod názvem Ve spárech jakuzy uvede ČT 2 ve čtvrtek 7. října, tedy jen několik dní před jeho tuzemskou DVD-premiérou v říjnovém čísle měsíčníku DVDMAG (o disku jsem nedávno psal). Zbylé dva zajímavé filmy 41. týdne se "počeštěné" DVD-edice nedočkaly (a asi nikdy ani nedočkají) - Prokletí ostrova Saint-Pierre (2000) Patrice Leconta s Juliette Binocheovou se objeví v cyklu Evropský film 6.10., zatímco 10. října v případě Ošimova dramatu z japonského zajateckého tábora za 2. světové války Veselé Vánoce, pane Lawrenci (1982) jde o reprízu. (otištěno 25.9. 2004)

starší zprávy

   Poradím, pomůžu...
     Protože prakticky od začátku existence tohoto webu "sloužím" řadě přátel i čtenářů, nevybavených platební kartou (či odvahou k nákupům na e-shopech), coby "dodavatel" dílem laciných, dílem u nás nedostupných disků z celého světa, není důvod, proč bych podobně nepomohl i "řadovým" čtenářům Zóny. Sháníte-li tedy libovolný (tedy nejen ten, uvedený v "netuctovém" Katalogu vpravo) disk vydaný u nás i v zahraničí, či toužíte mít jakýkoli disk levněji, než se dá obvykle koupit, pokusím se vám poradit či pomoci. Cesta je jasná - existuje řada různých slevových akcí, výprodejů, levných zahraničních e-shopů apod., o kterých "běžný" kupující nemusí mít ani tušení. Pokud mi mailem na adresu
Zóny pošlete dotaz na titul, který vás zajímá (a doplníte případné požadavky např. na titulkovou výbavu či "hardwarové" omezení - tedy zda přehrajete jen disky "pro region 2" či "regiony bez omezení"), dočkáte se ode mne kýžené informace mailem cca do 24 hodin.

Nemazat!

 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD
s českou jazykovou podporou

Allen Woody
Manželé a manželky (Husbands and Wives, 1992) - Columbia/Bonton
Tajemná vražda na Manhattanu (Manhattan Murder Mystery, 1993) - Columbia/Bonton
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE - pouze dabing + ořez do 4:3! (tato verze je na společném dvojdiskovém vydání filmů Darebáčci a Prokletí žlutozeleného škorpióna z roku 2002)
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE ) - verze s titulky a ve widescreenu 1,85:1 (tato verze je na novém vydání z roku 2004, též je ke koupi coby příloha měsíčníku Svět DVD 4/2004)
Prokletí žlutozeleného škorpióna (Course of the Jade Scorpion, 2001) - HCE - pouze dabing + ořez do 4:3! (v rámci společného dvojdiskového vydání filmů Prokletí žlutozeleného škorpióna a Darebáčci z roku 2002)
Hollywood Ending (2001) - HCE
Cokoliv (Anything Else, 2003) - HCE

Almodóvar Pedro
Vše o mé matce (Todo sobre mi madre, 1999) - HCE
Mluv s ní (Hable con ella, 2002) - HCE

Altman Robert
M.A.S.H. (1970) - 20th Century Fox/Bonton
McCabe a paní Millerová (McCabe & Mrs. Miller, 1971) - Warner
Buffalo Bill a Indiáni
(Buffalo Bill and the Indians, 1976) - v ČR ohlášeno na rok 2005
Dr. T a jeho ženy (Dr. T & the Woman, 2000) - RR/Bonton
Gosford Park (2001) - HCE

Amenábar Alejandro
Ti druzí (The Others, 2001) - SPI

Anderson Michael
Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in Eighty Days, 1956) - Warner

Anderson Paul Thomas
Gambler (Hard Eight, 1996) - Columbia - CZ titulky jsou např. na francouzské mutaci
Magnólie (Magnolia, 1998) - Magic Box - dvojdisková edice
Magnólie (Magnolia, 1998) - příloha měsíčníku DVD Movie č. 6/2004 - jednodisková edice
Opilí láskou (Punch-Drunk Love, 2002) - Columbia/Bonton

Anderson Wes
Taková zvláštní rodinka (The Royal Tenenbaums, 2001) - Touchstone/Warner

Annakin Ken
Nejdelší den (The Longest Day, 1962) - 20th Century Fox/Bonton

Annaud Jean-Jacques
Jméno růže (Le nom de la rose, 1986) - Warner - v ČR ohlášeno na 9/2004
Medvěd (The Bear, 1988) - Intersonic
Milenec (L´Amant, 1992) - Intersonic
Sedm let v Tibetu (Seven Years in Tibet, 1997) - Intersonic
další DVD - Nepřítel před branami (2001)

Antonioni Michelangelo
Zvětšenina (Blow-Up, 1966) - Warner

Arcand Denys
Invaze barbarů (Les Invasions barbares, 2003) - Artcam/HCE - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004

Aronofsky Darren
Rekviem za sen (Requiem for a Dream, 2000) - příloha měsíčníku Stereo&Video č. 10/2004

Ashby Hal
Poslední eskorta (The Last Detail, 1973) - Columbia/Bonton
Šampón (Shampoo, 1974) - Columbia/Bonton
Byl jsem při tom (Being There, 1979) - Warner

Attenborough Richard

Příliš vzdálený most (A Bridge Too Far, 1977) - MGM/Bonton
Gándhí
(Gandhi, 1982) - Columbia/Bonton - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na 2/2002
Chorus Line (1985) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
Chaplin
(1991) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005

Babenco Héctor
Vzpoura ve věznici Carandiru (Carandiru, 2003) - Columbia - CZ titulky jsou např. na britské mutaci, termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen

Balabanov Alexej
Bratr (Brother, 1997) - RUSCICO & Image Entertainment - CZ titulky jsou na ruském (region 0) i americkém vydání (region 1)

Becker Wolfgang
Good bye, Lenin! (2003) - HCE

Benedek Laszlo
Divoch (The Wild One, 1953) - Columbia/Bonton

Benigni Roberto
Život je krásný (La Vita e bella, 1997) - Intersonic
další DVD - Pinocchio (2002)

Bergman Ingmar
Fanny a Alexandr (Fanny och Alexander, 1982) - Vapet - v ČR ohlášeno na podzim 2004

Bernhardt Curtis
Sirocco (1951) - Columbia/Bonton
Slečna Sadie Thompsonová
(Miss Sadie Thompson, 1953) - Columbia/Bonton


Bertolucci Bernardo
Poslední císař (The Last Emperor, 1987) - HCE
Malý Buddha (Little Buddha, 1993) - Intersonic
Snílci (The Dreamers, 2003) - HCE

Besson Luc
Poslední souboj (Le dernier combat, 1983) - Columbia/Bonton
Podzemka (Subway, 1985) - Columbia/Bonton
Magická hlubina (Le Grand Bleu, 1988) - 20th Century Fox/Bonton
Brutální Nikita (La Femme Nikita, 1990) - Columbia/Bonton
Atlantis (1991) - Columbia/Bonton
Leon (1995) - Intersonic
Pátý element (The Fifth Element, 1997) - Intersonic
Johanka z Arku (The Messenger: The Story of Joan of Arc, 1999) - Columbia/Bonton

Bogdanovich Peter

Terče (Targets, 1968) - Paramount/HCE
Poslední filmové představení (Last Picture Show, 1971) - Columbia/Bonton
Papírový měsíc (Paper Moon, 1973) - Paramount/HCE
Daisy Millerová (Daisy Miller, 1974) - Paramount/HCE

Boorman John
Vysvobození (Deliverance, 1972) - Warner
Zardoz (1974) - 20th Century Fox/Bonton
Excalibur (1981) - Warner
Smaragdový les (The Emerald Forest, 1985) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
další DVD - Vymítač ďábla 2: Kacíř (1977), Agent z Panamy (2001)

Boyle Danny
Trainspotting (1995) - Intersonic
další DVD - Pláž (2000)

Breathnach Paddy
Dohola? (Blow Dry, 2001) - HCE

Brooks Richard
Kočka na rozpálené plechové střeše (The Cat on a Hot Tin Roof, 1958) - Warner
další DVD - Profesionálové (1966), 700 mil v sedle (1974), Špatné je dobré (1982)

Browning Tod
Dracula (Dracula, 1931) - Universal/Bonton
Zrůdy (Freaks, 1932) - Warner - v ČR ohlášeno na 10/2004

Burton Tim
Mars útočí! (Mars Attacks!, 1996) - Warner
Ospalá díra (Sleepy Hollow, 1999) - Paramount/HCE
Velká ryba (Big Fish, 2003) - Columbia/Bonton
další DVD - Beetlejuice (1988), Batman (1989), Střihoruký Edward (1990), Batman se vrací (1992), Planeta opic (2001)

Buscemi Steve
Věznice (Animal Factory, 2000) - Magic Box -
ořez do 4:3!

Campionová Jane
Piano (1993) - Intersonic
Piková trojka (In the Cut, 2003) - Columbia/Bonton

Capra Frank

Stalo se jedné noci (It Happened One Night, 1934) - Columbia/Bonton - CZ titulky jsou např. na britské mutaci, v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Ztracený obzor (The Lost Horizon, 1937) - Columbia - CZ titulky jsou např. na mutaci pro Benelux
Vždyť jsme jen jednou na světě (You Can´t Take It With You, 1938) - Columbia/Bonton

Pan Smith přichází (Mr. Smith Goes to Washington, 1939) - Columbia - CZ titulky jsou např. na mutaci pro Benelux
Jezinky a bezinky (Arsenic And Old Lace, 1944) - Warner


Caroová Niki
Pán velryb (Whale Rider, 2002) - Intersonic

Cimino Michael
Lovec jelenů (Deer Hunter, 1978) - HCE
další DVD - Rok draka (1985), Sicilián (1987), Hodiny zoufalství (1990)

Clark Larry
Ken Park (2002) - Intersonic
další DVD - Zuřící proměna (2001)

Clooney George
Milujte svého zabijáka (Confession of Dangerous Mind, 2003) - HCE

Coenové Joel a Ethan

Raising Arizona (Raising Arizona, 1987) - 20th Century Fox/Bonton
Fargo (Fargo, 1996) - MGM/Bonton
Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) - Columbia/Bonton
Muž, který nebyl (The Man Who Wasn´t There, 2001) - HCE
Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty, 2003) - Universal/Bonton

Coppola Francis Ford
Kmotr (The Godfather, 1972) - Paramount/HCE
Kmotr II (The Godfather Part II, 1974) - Paramount/HCE
Apokalypsa: Redux (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) - Vapet/HCE
Cotton Club
(1984) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
další DVD - Peggy Sue se vdává (1985), Kmotr III (1990), Dracula (1992)

Coppolová Sofia
Ztraceno v překladu (Lost in Translation, 2003) - HCE

Corbiau Gérard
Král tančí (Le roi danse, 2000) - HCE

Costner Kevin
Tanec s vlky (Dances with Wolves, 1990) - Revolutionary Releasing/Bonton
další DVD - Posel budoucnosti (1997)

Cromwell John
Zúčtování se smrtí (Dead Reckoning, 1947) - Columbia - CZ titulky jsou např. na britské mutaci

Cronenberg David
eXistenZ (eXistenZ, 1999) - Columbia - CZ titulky jsou např. na australské (region 2+4) mutaci
Videodrom (Videodrome, 1982) - Universal - CZ titulky jsou např. na australské mutaci (region 2+4)
další DVD - Moucha (1986)

Cukor George

Prázdniny (Holiday, 1938) - Columbia/Bonton - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na podzim 2003
Plynové lampy (Gaslight, 1944) - Warner
My Fair Lady (My Fair Lady, 1964) - Warner

Curtiz Michael
Robin Hood (The Adventures of Robin Hood, 1938) - Warner
Dive Bomber
(1941) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na léto 2005
Casablanca (Casablanca, 1942) - Warner
Bílé vánoce (White Christmas, 1954)
- Paramount/HCE

Daldry Stephen
Billy Elliot (Billy Elliot, 2000) - Universal/Bonton
Hodiny (The Hours, 2002) - SPI

Darabont Frank
Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994) - HCE
další DVD - Majestic (2001)

Daves Delmer
Temná pasáž (Dark Passage, 1947) - Warner
Cesta za záchranou (3:10 to Yuma, 1957) - Columbia/Bonton
Kovboj
(The Cowboy, 1958) - Columbia/Bonton

další DVD - Demetrius a gladiátoři (1953)

De Mille Cecil Blount
Desatero přikázání (The Ten Commandments, 1956) - Paramount/HCE

De Palma Brian
Zjizvená tvář (Scarface, 1983) - Universal/Bonton
Neúplatní
(Untouchables, 1987) - Paramount/HCE
Carlitova cesta (Carlito's Way, 1993) - Universal/Bonton
další DVD - Dvojník (1984), Oběti války (1989), Ohňostroj marnosti (1990), Mission Impossible (1996), Hadí oči (1998), Mise na Mars (2000), Femme Fatale (2001)

Denis Claire
Miluji tě k sežrání (Trouble Every Day, 2001) - HCE

Dmytryk Edward
Vzpoura na lodi Caine (The Cainy Mutiny, 1954) - Columbia/Bonton

Donen Stanley
Zpívání v dešti (Singin in the Rain, 1952) - Warner
Malý princ (The Little Prince, 1974) - Paramount/HCE
další DVD - Sedm nevěst pro sedm bratří (1954), Funny Face (1956)

Edwards Blake
Dny vína a růží (Days of Wine and Roses, 1962) - Warner
další DVD - Růžový panter (1963), Komisař Clouseau na stopě (1964), Růžový panter znovu zasahuje (1976), Pomsta růžového pantera (1978), 10 (1979), Schůzka naslepo (1987), Victor/Viktorie (1982), Stopa růžového pantera (1982)

Egoyan Atom
Ararat (2002) - HCE

Fellini Federico
Sladký život (La dolce vita, 1960) - Vapet/HCE
Osm a půl (Otto e mezzo, 1962) - Vapet - v ČR předběžně ohlášeno na podzim 2004
Amarcord (Amarcord, 1974) - Warner

Field Todd
V ložnici (In the Bedroom, 2002) - příloha časopisu Video & Domácí kino 10/2003

Fincher David

Klub rváčů (Fight Club, 1999) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Vetřelec 3 (1992), Úkryt (2002)

Fleischer Richard
Tora! Tora! Tora! (Tora! Tora! Tora!, 1970) - Columbia/Bonton
další DVD - Barabáš (1962)

Fleming Victor
Čaroděj ze země Oz (The Wizard of Oz, 1939) - Warner
Jih proti Severu (Gone with the Wind, 1939) - Warner - edice z roku 2001 v originálním formátu 1,37:1 (4:3)
Jih proti Severu
(Gone with the Wind, 1939) - Warner - speciální čtyřdisková edice z roku 2004 ve widescreenu 2,20:1 - v ČR ohlášeno na 11/2004
Dr. Jekyll a pan Hyde (Dr. Jekyll and Mr. Hyde, 1942) - Warner - distribuováno společně se stejnojmenným filmem Roubena Mamouliana

Foerster Mark
Ples příšer (Monster´s Ball, 2001) - Intersonic - v ČR ohlášeno na 6/2003

Ford John

Bylo jednou zelené údolí (How Green Was My Valley, 1941) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na britské mutaci
Stopaři (The Searchers, 1956) - Warner
další DVD - Rio Grande (1950), Muž, který zastřelil Liberty Valance (1961), Donovanův útes (1963)

Forman Miloš
Černý Petr (1963) - FEX - ohlášeno na 9/2005 jako příloha měsíčníku DiViDi
Černý Petr (Black Peter, 1963) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
Lásky jedné plavovlásky (Loves of a Blonde, 1965) - Criterion - americké vydání (nekódované)
Lásky jedné plavovlásky (1965) - japonské vydání (region 2)
Lásky jedné plavovlásky (1965) - CČV/Bonton
Hoří má panenko (The Firemen´s Ball, 1967) - Criterion - americké vydání (nekódované)
Hoří, má panenko (1967) - japonské vydání (region 2)
Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew over the Kuckoo´s Nest, 1976) - Warner
Amadeus (Amadeus, 1984) - Warner
Amadeus: Director´s Cut (Amadeus: Director´s Cut, 1984/2002) - Warner

Lid versus Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt, 1996) - Columbia/Bonton
Muž na Měsíci (Man on the Moon, 2000) - Intersonic - pouze dabing!
Muž na měsíci (Man on the Moon, 2000) - příloha časopisu Svět DVD č. 11/2003 - verze s titulky!

Fosse Bob
All That Jazz (All That Jazz, 1979) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na britské či australské (region 2+4) mutaci

Frankenheimer John
Francouzská spojka II (The French Connection II, 1974) - 20th Century Fox/Bonton
Ronin (1998) - MGM/Bonton - v ČR předběžně ohlášeno na 12/2004
další DVD - Falešná hra (1999)

Frears Stephen
Nebezpečné známosti (Dangerous Liaisons, 1988) - Warner
Špína Londýna (Dirty Pretty Things, 2002) - SPI
další DVD - Hrdina proti své vůli (1992), Mary Reilly (1996), Všechny moje lásky (2000), Fail-Safe (2000)

Freund Karl
Mumie (The Mummy, 1932) - Universal/Bonton

Fricke Ron
Baraka (1992) - Intersonic

Frič Martin
Anton Špelec, ostrostřelec (1932) - FEX - ohlášeno na 10/2004 jako příloha měsíčníku DiViDi
Hrdina jedné noci
(1935) - FEX - ohlášeno na 10/2004 jako příloha měsíčníku DiViDi
Eva tropí hlouposti (1939) - FEX

Friedkin William

Francouzská spojka (The French Connection, 1971) - 20th Century Fox/Bonton
Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973) - Warner
Vymítač ďábla: verze 2001 (The Exorcist, 2001) - Warner
další DVD - Jade (1995), Štvanec (2003)

Garnett Tay
Pošťák zvoní vždy dvakrát (The Postman Always Rings Twice, 1946) - Warner

Gilliam Terry

Monty Python a svatý grál (Monty Python and the Holy Grail, 1974) - Columbia/Bonton
Žvahlav (Jabberwocky, 1977) - Columbia/Bonton - Bonton film distribuuje pod názvem "Nepovedené dobrodružství"
Dobrodružství barona Prášila (The Adventures of Baron Munchausen, 1988) - Columbia/Bonton
Král rybář (The Fisher King, 1991) - Columbia/Bonton
Dvanáct opic (12 Monkeys, 1995) - Columbia/Bonton

Godard Jean-Luc
Pohrdání
(Le Mépris, 1963) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005

Gowariker Ashutosh
Lagaan (Lagaan, 2001) - Columbia/Bonton

Hallström Lasse
Pravidla moštárny (The Cyder House Rules, 2000) - SPI
další DVD - Síla lásky (1995), Čokoláda (2000), Ostrovní zprávy (2001)

Hamilton Guy
Bitva o Británii (Battle of Britain, 1969) - MGM/Bonton
další DVD - Goldfinger (1964), Pohřeb v Berlíně (1966), Diamanty jsou věčné (1971), Žít a nechat zemřít (1973), Muž se zlatou zbraní (1974), Špión, který mne miloval (1975), Rozbité zrcadlo (1980)

Hanák Dušan
Obrazy starého světa (Obrazy starého sveta, 1972) - SFÚ - disk zasílá slovenský e-shop DVDBEST.sk na dobírku do ČR
Růžové sny (Ružové sny, 1976) - SFÚ - ohlášeno na léto 2004

Hanson Curtis

L.A.: Přísně tajné (L.A. Confidental, 1997) - Warner
další DVD - Ruka na kolébce (1992), Divoká řeka (1994), 8 Mile (2002)

Harvey Anthony
Lev v zimě (The Lion in Winter, 1968) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005

Havetta Elo
Slávnosť v botanickej záhrade (1969) - SFÚ - ohlášeno na druhé pololetí 2004
Ľalie poľné (1972) - SFÚ - ohlášeno na druhé pololetí 2004

Hawks Howard

Jeho děvče Pátek (His Girl Friday, 1939) - Columbia/Bonton - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na 6/2002 - CZ titulky jsou např. na britské mutaci
Perutě pomsty
(Air Force, 1943) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na léto 2005
Mít a nemít (To Have and Have Not, 1944) - Warner
Hluboký spánek (The Big Sleep, 1946) - Warner
Páni mají radši blondýnky (Gentlemen Prefer Blondes, 1953) - 20th Century Fox/Bonton
Rio Bravo (Rio Bravo, 1959) - Warner
El Dorado (El Dorado, 1966) - Paramount/HCE
Rio Lobo (1970) - Paramount/HCE

Haynes Todd
Sametová extáze (Velvet Goldmine, 1998) - vyšlo jako příloha měsíčníku Stereo & Video č. 9/2004
Daleko do nebe (Far from Heaven, 2002) - SPI

Herz Juraj
Morgiana (1972) - japonské vydání (kódované pro region 2)
Panna a netvor (1978) - CČV/Bonton - v ČR předběžně ohlášeno na 12/2004
Deváté srdce (1978) - japonské vydání (kódované pro region 2)
další DVD - Upír z Feratu (1981, japonská edice)

Hill George Roy
Butch Cassidy a Sundance Kid (Butch Cassidy and the Sundance Kid, 1969) - 20th Century Fox/Bonton
Podraz (The Sting, 1973) - Universal/Bonton

Hitchcock Alfred

Rozmary bohaté ženy (Champagne, 1928) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
Sabotér
(Saboteur, 1942) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Ani stín podezření
(Shadow of a Doubt, 1943) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Provaz
(Rope, 1948) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Tréma
(Stage Fright, 1950) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Cizinci ve vlaku (Strangers On A Train, 1951) - Warner
Zpovídám se (I Confess, 1952) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Vražda na objednávku
(Dial M for Murder, 1954) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Okno do dvora
(Rear Window, 1954) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Chyťte zloděje (To Catch a Thief, 1955) - Paramount/HCE
Potíže s Harrym
(The Trouble With Harry, 1956) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Muž, který věděl příliš mnoho
(The Man Who Knew Too Much, 1956) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Nepravý muž
(The Wrong Man, 1957) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Vertigo (Vertigo, 1958) - Universal/Bonton
Na sever severozápadní linkou (North By Northwest, 1959) - Warner
Psycho (1960) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Ptáci (The Birds, 1963) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004 - ořez do 4:3!
Marnie
(1964) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004 - ořez do 4:3!
Roztržená opona
(Torn Curtain, 1966) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004 - ořez do 4:3!
Topaz
(1968) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004 - ořez do 4:3!
Běsnění
(Frenzy, 1972) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Rodinný úklad
(Family Plot, 1976) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004

Hopper Denis
Bezstarostná jízda (Easy Rider, 1969) - Columbia/Bonton

Hudson Hugh
Ohnivé vozy (Chariots of Fire, 1981) - Columbia/Bonton
Příběh Tarzana, pána opic (Greystoke - The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) - Warner - v ČR ohlášeno na 10/2004
další DVD - Snila jsem o Africe (2000)

Hughes Ken
Cromwell (Cromwell, 1969) - Columbia/Bonton

Huston John

Maltézský sokol (The Maltese Falcon, 1941) - Warner
Poklad na Sierra Madre (The Treasure of Sierra Madre, 1947) - Warner
Key Largo (Key Largo, 1948) - Warner
Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975) - Columbia/Bonton
další DVD - Bible (1966), Annie (1981)

Chaplin Charles
The Chaplin Revue (Psí život, Dobrý voják Chaplin, Chaplin vesnickým hrdinou, V neděli odpoledne, Zahaleči, Vejplata, Poutník, 1918-22) - Warner
Kid (1920) - Warner
Pařížská maitresa
(A Woman of Paris, 1923) - Warner
Zlaté opojení
(The Gold Rush, 1925) - Warner
Cirkus
(The Circus, 1927) - Warner
Světla velkoměsta
(City Lights, 1930) - Warner
Moderní doba
(Modern Times, 1934) - Warner
Diktátor
(The Great Dictator, 1940) - Warner
Monsieur Verdoux
(1947) - Warner
Světla ramp
(Limelight, 1952) - Warner
Král v New Yorku
(A King in New York, 1957) - Warner
Charlie: život a dílo Charlese Chaplina (Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin, 2003) - Warner


Chéreau Patrice
Královna Margot (La Reine Margot, 1994) - Intersonic

Chomet Sylvain
Trio z Belleville (Les Triplettes de Belleville, 2003) - Artcam/HCE

Chytilová Věra
Sedmikrásky (Daisies, 1966) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
další DVD - Dědictví aneb kurvahošigutntag (1994)

Inárritu Alejandro Gonzáles
Amores perros (Amores perros, 2000) - Artcam/HCE - pouze dabing + ořez do 4:3!
Amores perros (Amores perros, 2000) - Artcam/HCE - verze s titulky + ořez do 4:3! - v prodeji pouze jako součást boxu s filmem "Mexická jízda"
21 gramů (21 Grams, 2003) - HCE

Ivory James

Soumrak dne (The Remains of the Day, 1993) - Columbia/Bonton
další DVD - Pan a paní Bridgeovi (1992), Rozvod po francouzsku (2002)

Jackson Peter
Pán prstenů: Společenstvo prstenu - rozšířená verze (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001) - Warner
další DVD - Přízraky (1996), Pán prstenů: Dvě věže (2002), Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Jakubisko Juraj
Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) - Bonton - pozastaveno, původně ohlášeno na 3/2002
Tisícročná včela (1984) - CČV/Bonton - pozastaveno, původně ohlášeno na 12/2002
další DVD - Sedím na konári a je mi dobre (1989), Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Jasný Vojtěch
Až přijde kocour (1963) - FEX - ohlášeno na 10/2005 jako příloha měsíčníku DiViDi
Hlasy umlčených (Broken Silence, 2002) - český mluvená epizoda Hell On Earth - Universal/Bonton

Jeunet Jean-Pierre
Delikatesy (Delicatessen, 1991) - v ČR ohlášeno na rok 2005
Amélie z Montmartru (Le fabuleux destin d´Amélie Poulain, 2001) - Intersonic
další DVD - Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Jewison Norman
Jesus Christ Superstar (1973) - Universal/Bonton - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Rollerbal (Rollerball, 1974) - MGM/Bonton
A spravedlnost pro všechny
(And Justice for All, 1979) - Columbia/Bonton
další DVD - Příběh vojáka (1984), Anežka boží (1985), Italské námluvy (1994), Hurikán v ringu (1999)

Jireš Jaromil
Žert (Joke, 1968) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
Valerie a týden divů (Valerie and her Week on Wonders, 1969) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
Valerie a týden divů
(1970) - japonské vydání (region 2)

Jones Terry
Monty Python a svatý grál (Monty Python and the Holy Grail, 1974) - Columbia/Bonton
Život Briana (Monty Python´s Life of Brian, 1979) - Columbia/Bonton
Monty Python: Smysl života (Monty Python´s The Meaning of Life, 1983) - Universal/Bonton
Žabákova dobrodružství (The Wind in the Willows, 1996) - Columbia/Bonton - CZ titulky jsou např. na skandinávské mutaci (vychází 9/2004), termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen

Jonze Spike
V kůži Johna Malkoviche (Being John Malkovich, 1999) - Universal/Bonton
Adaptace (Adaptation, 2002) - SPI

Kádár Ján & Klos Elmar

Obchod na korze (The Shop on Main Street, 1965) - Criterion - americké vydání (kódované pro region 1)

Kári Dagur
Albín jménem Nói (Nói albinói, 2003) - Cinemart/HCE - v ČR ohlášeno na 10/2004

Kasdan Lawrence
Velké rozčarování (The Big Chill, 1983) - Columbia/Bonton
Miluji tě k smrti (I Love You To Death, 1990) - Columbia/Bonton
Grand Canyon (Grand Canyon, 1991) - 20th Century Fox - CZ titulky mají např. mutace pro Británii či Austrálii
další DVD - Žár těla (1981), Silverado (1985), Wyatt Earp (1994), Pavučina snů (2003)

Katzin Lee H.
Le Mans (1971) - Paramount/HCE - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na 3/2004

Kaufman Philip
Nesnesitelná lehkost bytí (The Unbearable Lightness of Being, 1987) - Warner
Perem markýze De Sade (Quills, 2001) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Posádka (1983), Vycházející slunce (1993)

Kaurismäki Aki
Muž bez minulosti (Mies vailla menneisyyttä, 2002) - Cinemart/HCE - v ČR ohlášeno na 10/2004

Kawalerowicz Jerzy
Faraón (Faraon, 1965) - HCE - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na rok 2004

Kazan Elia

Dohoda mezi gentlemany (Gentlemans Agreement, 1947) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na britské či australské (region 2+4) mutaci
V přístavu
(On the Waterfront, 1954) - Columbia/Bonton

Kelly Gene
Zpívání v dešti (Singin in the Rain, 1952) - Warner
Hello, Dolly (Hello, Dolly!, 1968) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na britské či australské mutaci (region 2+4)

King Henry
Přímo nad hlavou (Twelve O´Clock High, 1949) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou na britské mutaci

Kitano Takeshi
Bratr (Brother, 2001) - ohlášeno jako příloha měsíčníku DVDMAG č. 10/2004
Samuraj (Zatôichi, 2003) - Intersonic

Končalovskij Andrej
Splašený vlak (Runaway Train, 1985) - MGM/Bonton
další DVD - Tango a Cash (1990)

Korda Zoltán
Sahara (1943) - Columbia/Bonton

Kramer Stanley
Hádej, kdo přijde na večeři (Guess Who´s Coming to Dinner, 1967) - Columbia/Bonton

Krejčík Jiří
Svatba jako řemen (1967) - CČV/Bonton
Pension pro svobodné pány (1967) - CČV/Bonton

Kubrick Stanley

Spartakus (Spartacus, 1960) - Universal/Bonton
Lolita (Lolita, 1961) - Warner
Dr. Divnoláska (Dr. Strangelove, 1964) - Columbia/Bonton
2001: Vesmírna odyssea (2001: A Space Odyssey, 1968) - Warner
Mechanický pomeranč (A Clockwork Orange, 1971) - Warner
Barry Lyndon (Barry Lyndon, 1975) - Warner
Shining (Shining, 1980) - Warner
Full Metal Jacket (Full Metal Jacket, 1987) - Warner
Eyes Wide Shut (Eyes Wide Shut, 1999) - Warner

Kurosawa Akira
Ran (Ran, 1985) - HCE

Kusturica Emir
Arizona Dream (Arizona Dream, 1992) - HCE - pouze dabing
Černá kočka, bílej kocour (Crna macka, beli macor, 1998) - HCE

Lean David

Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) - Columbia/Bonton
Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) - Columbia/Bonton
Doktor Živago (Doctor Zhivago, 1965) - Warner

Lee Ang
Rozum a cit (Sense And Sensibility, 1995) - Columbia/Bonton
Jízda s ďáblem (Ride with the Devil, 1999) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 7/2004
Tygr a drak (Crouching Tiger, Hidden Dragon, 2000) - Columbia/Bonton
další DVD - Hulk (2003)

Lee Spike
25. hodina (The 25th Hour, 2002) - Warner

Lelouch Claude
Muž a žena (Un homme et une femme, 1966) - Warner

Leone Sergio
Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari/A Fistful of Dollars, 1964) - Vapet/HCE - v ČR ohlášeno na 10/2004
Hodný, zlý a ošklivý (Il Buono, il brutto, il cattivo/The Good, the Bad & the Ugly, 1966) - MGM/Bonton
Tenkrát na Západě (Once Upon a Time in the West, 1968) - Paramount/HCE
Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984) - Warner

Lester Richard
Perný den (A Hard Day's Night, 1964) - Intersonic
další DVD - Jak jsem vyhrál válku (1967), Robin a Mariana (1976), Superman 2 (1981)

Levinson Barry
Rain Man (1988) - MGM/Bonton
Banditi
(Bandits, 2001) - MagicBox
další DVD - Přirozený talent (1984), Pyramida hrůzy (1985), Dobrý den, Vietname (1988), Bugsy (1991), Skandální odhalení (1994), Koule (1998), Nejlepší obchodníci (2000)

Linková Caroline
Nikde v Africe (Nirgedwo in Afrika, 2001) - Cinemart/HCE

Lipský Oldřich
Limonádový Joe (1964) - FEX
Limonádový Joe (1964) - japonské vydání (region 2)
Slaměný klobouk (1971) - CČV/Bonton
další DVD - Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Adéla ještě nevečeřela (1978), Tajemství hradu v Karpatech (1981), Tři veteráni (1983)

Lucas George

THX 1138 (1971) - Warner - v ČR ohlášeno na 10/2004
American Graffiti (American Graffiti, 1973) - Universal/Bonton
další DVD - Star Wars (1977), Star Wars: Skrytá hrozba (1999), Star Wars II: Válka klonů (2002)

Luhrmann Baz
Moulin Rouge (Moulin Rouge, 2001) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Romeo a Julie (1996)

Lumet Sidney
Verdikt (The Verdict, 1982) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na australské mutaci (region 2+4)
další DVD - Andersonovy nahrávky (1970), Serpico (1973), Čaroděj (1978), Ďáblův advokát (1993)

Lynch David
Sloní muž (The Elephant Man, 1980) - v ČR ohlášeno na rok 2005
Modrý samet (Blue Velvet, 1986) - MGM/Bonton
Zběsilost v srdci (Wild at Heart, 1990) - Universal/Bonton - v ČR původně ohlášeno na 8/2004, momentálně není termín vydání jasný
Twin Peaks: Sezóna 1 (Twin Peaks - Season 1, 1991) - 4 DVD (epizoda 1-8) - Paramount/HCE
Mulholland Drive (Mulholland Drive, 2001) - Artcam/HCE

Malick Terrence

Badlands (Badlands, 1973) - Warner
Nebeské dny (Days of Heaven, 1978) - Paramount/HCE
Tenká červená linie (The Thin Red Line, 1998) - 20th Century Fox/Bonton

Mallet David
Quidam - večer zázraků (Quidam, 1999) - Columbia/Bonton
Dralion (Dralion, 2000) - Columbia/Bonton

Mamoulian Rouben
Fantom Londýna (Dr. Jekyll and Mr. Hyde, 1932) - Warner - distribuováno pod názvem Dr. Jekyll a pan Hyde společně se stejnojmenným filmem Victora Fleminga

Mankiewicz Joseph Leopold
Vše o Evě (All About Eve, 1950) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na australské mutaci (region 2+4)
Kleopatra (Cleopatra, 1963) - 20th Century Fox/Bonton - CZ titulky jsou např. na britské či australské mutaci (region 2+4), v ČR ohlášeno na 1/2003

Mann Anthony
Winchester '73 (1950) - Universal- CZ titulky jsou např. na německé mutaci, termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen
Bend of the River (1952) - Universal - CZ titulky jsou např. na německé mutaci, termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen
Muž z Laramie
(The Man from Laramie, 1955) - Columbia/Bonton

Mann Delbert
Farma pod jilmy (Desire Under the Elms, 1958) - Paramount/HCE
Kouzlo norkové kožešiny (The Touch of Mink, 1962) - Paramount/HCE

Mann Michael
Poslední mohykán (The Last of the Mohicans, 1992) - Warner
Nelítostný souboj (Heat, 1995) - Warner
Insider (Insider, 1999) - Warner -
pouze dabing!

Marshall Rob
Chicago (2002) - HCE

Medem Julio
Sex a Lucía (Lucía y el sexo, 2000) - Artcam/HCE

Mendes Sam

Americká krása (American Beauty, 2000) - DreamWorks/Bonton -
pouze dabing!
Road to Perdition (Road to Perdition, 2002) - 20th Century Fox/Bonton

Menzel Jiří
Ostře sledované vlaky (1966) - CČV/Bonton
Ostře sledované vlaky (Closely Watched Trains, 1966) - Criterion - americké vydání (nekódované)
Ostře sledované vlaky (Closely Observed Trains, 1966) - Arrow - britské vydání
Rozmarné léto (1967) - CČV/Bonton
další DVD - Na samotě u lesa (1976), Postřižiny (1981) , Slavnosti sněženek (1983), Vesničko má středisková (1986)

Meirelles Fernando
Město bohů (Cidade de deus, 2002) - SPI

Merhige Edmund Elias
Ve stínu upíra (Shadow of the Vampire, 2000) - SPI

Milestone Lewis
Dannyho jedenáctka (Ocean´s Eleven, 1960) - Warner - CZ titulky jsou např. na německém vydání (vyšlo v létě 2002)

Mináč Matěj
Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002) - W.I.P.
další DVD - Všichni moji blízcí (1999)

Minghella Anthony
Talentovaný pan Ripley (The Talented Mr. Ripley, 1999) - ohlášeno jako příloha měsíčníku Stereo&Video č. 11/2004
Návrat do Cold Mountain
(Cold Mountain, 2003) - Buena Vista/Warner

Minnelli Vincente
Setkáme se v St. Louis (Meet Me in St. Louis, 1944) - Warner
Američan v Paříži (An American in Paris, 1951) - Warner

Miyazaki Hayao
Cesta do fantazie (Sen to chihiro no kamikakushi/Spirited Away, 2002) - na disku není japonský jazykový originál, ale jen anglický dabing!

Moore Michael
Bowling for Columbine (2002) - Gyártó stúdió - disk s českým dabingem je od 11/2003 v prodeji v Maďarsku a v Polsku
Bowling for Columbine (2002) - ohlášeno jako příloha měsíčníku DVDMAG č. 11/2004
Fahrenheit 9/11
(2004) - Bonton - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004

Morris Erroll
Mlha války (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara, 2003) - Columbia/Bonton

Mulligan Robert
Jako zabít ptáčka (To Kill a Mockingbird, 1962) - Universal/Bonton

Nalin Pan
Samsara (2001) - Cinemart/HCE - v ČR ohlášeno na 10/2004

Nichols Mike
Absolvent (The Graduate, 1967) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
Hlava XXII (Catch - 22, 1969) - Paramount/HCE
další DVD - Hořkost (1986), Pohlednice z Hollywoodu (1990), Myslete na Henryho (1991), Vlk (1994), Z jaké jsi planety? (2000)

Noé Gaspar
Zvrácený (Irréversible, 2002) - HCE

Noyce Phillip
Rabbit-Proof Fence (2002) - Bonton
Tichý Američan (The Quiet American, 2002) - SPI
další DVD - Úplné bezvětří (1989), Vysoká hra patriotů (1992), Jasné nebezpečí (1994), Svatý (1997), Sběratel kostí (1999)

Ošima Nagisa
Poslední samuraj (Gohatto, 2000) - HCE

Ozon Francois
8 žen (8 femmes, 2002) - SPI
Bazén (Swimming Pool, 2003) - Intersonic

Özpetek Ferzan
Okno naproti (La finestra di fronte, 2003) - SPI

Pakula Alan J.
Pohled společnosti Parallax (The Parallax View, 1973) - Paramount/HCE
další DVD - Jako zabít ptáčka (1962), Plnoletí dospělí (1992)

Papoušek Jaroslav
Ecce homo Homolka (1969) - CČV/Bonton
další DVD - Hogo fogo Homolka (1970), Homolka a tobolka (1972)

Park Nick

Wallace & Gromit (Wallace & Gromit, 2001) - Universal/Bonton - pozastaveno, v ČR původně ohlášeno na 12/2001
Slepičí úlet (Chicken Run, 2000) - DreamWorks/Bonton - pouze dabing!

Parker Alan
Půlnoční expres (Midnight Express, 1978) - Columbia/Bonton
Sláva (Fame, 1979) - Warner
Birdy (Birdy, 1984) - Columbia/Bonton
Angel Heart (1987) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
další DVD - Život Davida Galea (2003)

Peckinpah Sam
Útěk (The Getaway, 1972) - Warner
Železný kříž (Cross of Iron, 1976) - HCE

Penn Arthur
Bonnie a Clyde (Bonnie And Clyde, 1968) - Warner
Malý velký muž (Little Big Man, 1971) - Paramount/HCE
další DVD - Terč (1985)

Penn Sean
Indian Runner (Indian Runner, 1991) - Columbia/Bonton - Bonton film distribuuje pod názvem "Vyvrhel"
Přísaha
(The Pledge, 2001) - Magic Box -
ořez do 4:3!

Perrin Jacques
Mikrokosmos (Microcosmos, 1995) - Intersonic
Ptačí svět (Le Peuple migrateur, 2001) - Help Film

Petersen Wolfgang
Ponorka (Das Boot: Director´s Cut, 1981) - HCE
další DVD - Nekonečný příběh (1984), Můj nepřítel (1985), S nasazením života (1993), Smrtící epidemie (1995), Air Force One (1997), Dokonalá bouře (1999), Trója (2003)

Polanski Roman

Rosemary má děťátko (Rosemary´s Baby, 1968) - Paramount/HCE
Macbeth (Macbeth, 1971) - Columbia/Bonton
Nájemník (Le Locateur/The Tenant, 1976) - Paramount/HCE
Frantic
(Frantic, 1988) - Warner
Pianista (The Pianist, 2002) - Vapet/HCE
další DVD - Devátá brána (1999)

Pollack Sydney
Takoví jsme byli (The Way We Were, 1973) - Columbia/Bonton
Vzpomínky na Afriku (Out of Africa, 1985) - Universal/Bonton
další DVD - Tři dny Kondora (1973), Bez zlého úmyslu (1981), Tootsie (1982), Havana (1990), Firma (1993), Náhodné setkání (1999)

Preminger Otto
Anatomie vraždy (Anatomy of a Murder, 1959) - Columbia - CZ titulky jsou např. na mutaci pro Benelux
Po zlém (In Harm´s Way, 1965) - Paramount/HCE
další DVD - Exodus (1960)

Rafelson Bob

Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970) - Columbia - CZ titulky jsou např. na australské (region 2+4) mutaci
další DVD - Hra o čas (2002)

Ray Nicholas
Rebel bez příčiny (Rebel Without A Cause, 1955) - Warner

Reed Carol
Oliver! (1968) - Columbia/Bonton - CZ titulky jsou např. na britské mutaci, v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004

Reed Peyton
Kašlu na lásku (Down with Love, 2003) - 20th Century Fox/Bonton

Ritt Martin
Hud (1963) - Paramount/HCE
Hombre (Hombre, 1966) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na australské mutaci (region 2+4)
The Molly Maguires (1969) - Paramount/HCE

Rogožkin Alexandr
Kukuška (2002) - Cinemart/HCE

Rosi Francesco
Carmen (George Bizet's Carmen, 1984) - Columbia/Bonton

Rossen Robert
Všichni královi muži (All the King´s Men, 1949) - Columbia/Bonton

Rydell Mark
Růže (The Rose, 1979) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou na britské mutaci
další DVD - Řeka (1982), Křižovatka (1993)

Rychman Ladislav
Starci na chmelu (1964) - FEX

Saks Gene
Bosé nohy v parku (Barefoot in the Park, 1967) - Paramount/HCE
Kaktusový květ (The Cactus Flower, 1969) - Columbia/Bonton - v ČR ohlášeno na 5/2002

Sant Van Gus
Dobrý Will Hunting (Good Will Hunting, 1997) - Intersonic
Psycho (1998)
- Columbia/Bonton
další DVD - Osudové setkání (2000)

Scorsese Martin

Kdo to klepe na mé dveře? (Who's That Knocking at My Door?, 1969) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Alice už tu nebydlí
(Alice Doesn't Live Here Anymore, 1974) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Taxikář (Taxi Driver, 1976) - Columbia/Bonton
Po pracovní době aka Po zavírací hodině (After Hours, 1985) - Warner - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Poslední pokušení Krista (Last Temptation of Christ, 1988) - Universal/Bonton
Mafiáni (GoodFellas, 1990) - Warner
Věk nevinnosti (The Age of Innocence, 1993) - Columbia/Bonton
Casino (Casino, 1995) - Columbia/Bonton -
pouze dabing!
Kundun (Kundun, 1997) - HCE
Gangy New Yorku (Gangs of New York, 2002) - Intersonic
další DVD - Barva peněz (1986), Mys hrůzy (1991)

Scott Ridley
Vetřelec (Alien, 1979) - 20th Century Fox/Bonton
Blade Runner (Blade Runner, 1982) - Warner
Thelma a Louisa (Thelma & Louise, 1991) - MGM/Bonton
Gladiátor (Gladiator, 2000) - Universal/Bonton
Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2001) - Columbia/Bonton
další DVD - Ten, kdo mě hlídá (1987), Černý déšť (1989), Bílá smršť (1996), G.I. Jane (1996), Hannibal (2001), Švindlíři (2003)

Seaton George
Zázrak v New Yorku (Miracle On 34th Street, 1947) - Columbia/Bonton

Selick Henry
The Nightmare Before Christmas (1993) - Buena Vista - CZ titulky jsou např. na australské edici (region 2+4)
další DVD - Opoparchant (2001)

Sheinberg Steven
Sekretářka (The Secretary, 2002) - Artcam/HCE

Sheridan Jim
Ve jménu otce (In the Name of Father, 1993) - Universal/Bonton
Boxer
(The Boxer, 1997) - Universal/Bonton
In America (2002) - 20th Century Fox/Bonton

Shyamalan Night M.
Šestý smysl (The Sixth Sense, 1999) - Buena Vista/Warner
další DVD - Vyvolený (2000), Znamení (2002)

Schaffner Franklin

Planeta opic (Planet of the Apes, 1967) - 20th Century Fox/Bonton
Patton (Patton, 1969) - 20th Century Fox/Bonton

Schepisi Fred
Divoká stvoření (Fierce Creatures, 1997) - Universal/Bonton -
pouze dabing!

Scherfigová Lone
Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000) - Cinemart/HCE

Schlesinger John
Den kobylek (Day of the Locust, 1974) - Paramount/HCE
Maratónec (Marathon Man, 1976) - Paramount/HCE

Schnabel Julian
Než se setmí (Before Night Falls, 2000) - ohlášeno jako příloha časopisu Hype č. 10 na září 2004

Schrader Paul
Kočičí lidé (Cat People, 1982) - Universal - CZ titulky jsou na australském vydání (region 2+4)
Auto Focus (Auto Focus, 2002) - Columbia/Bonton
další DVD - Americký gigolo (1980)

Schumacher Joel

Volný pád (Falling Down, 1992) - Warner
další DVD - Eliášův oheň (1985), Ztracení hoši (1987), Nebezpečný klient (1994), Batman navždy (1995), Čas zabíjet (1996), Batman a Robin (1997), 8 MM (1999) , Telefonní budka (2003), Veronica Guerin (2003)

Singer Bryan
Obvyklí podezřelí (The Usual Suspects, 1995) - Columbia/Bonton
další DVD - Nadaný žák (1997), X-Men (2000), X-Men 2 (2003)

Smith Kevin
Flákači (Mallrats, 1995) - Universal/Bonton - v ČR ohlášeno na 10/2004
Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder (Jay and Silent Bob Strike Back, 2001) - SPI

Soderbergh Steven

Zakázané ovoce (Out of Sight, 1999) - Columbia/Bonton -
pouze dabing!
Erin Brockovich (Erin Brockovich, 2000) - Columbia/Bonton
Traffic (Traffic, 2000) - SPI
Dannyho parťáci (Ocean´s Eleven, 2001) - Warner
Hollywood, Hollywood (Full Frontal, 2002) - SPI
Solaris (Solaris, 2002) - 20th Century Fox/Bonton

Spielberg Steven
Duel (1971) - Universal/Bonton - v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Purpurová barva (The Color Purple, 1985) Warner
Schindlerův seznam (Schindler´s List, 1994) - Universal/Bonton
Amistad (Amistad, 1997) - DreamWorks/Bonton
Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998) - Paramount/HCE
A.I. (A.I., 2001) - Warner
Minority Report (Minority Report, 2002) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Čelisti (1975), Blízká setkání třetího druhu (1977), Dobyvatelé ztracené archy (1981), E.T. (1982), Indiana Jones a chrám zkázy (1984), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), Navždy (1989), Hook (1990), Jurský park (1993), Ztracený svět (1997), Chyť mě když to dokážeš (2002)

Stevens George
Nejprve stvořil ženu (Woman of the Year, 1942) - Warner - CZ titulky jsou např. na polské mutaci (vychází 12/2004), termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen
Město si o tom povídá (Talk of the Town, 1942) - Columbia/Bonton
Gigant (The Giant, 1956) - Warner
další DVD - Shane (1953)

Stone Oliver

Četa (Platoon, 1986) - MGM/Bonton
Doors (1990) - Bonton - v ČR ohlášeno na rok 2005
J.F.K. (J.F.K., 1991) - Warner
J.F.K.: Director´s Cut (1991) - Warner - CZ titulky jsou např. na španělské mutaci, termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen
Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers, 1994) - Warner
další DVD - Wall Street (1987), Narozen 4. července (1989), Nebe a země (1993), U-Turn (1997), Vítězové a poražení (1999)

Sturges John
Sedm statečných (The Magnificent Seven, 1960) - MGM/Bonton
Velký útěk (The Great Escape, 1963) - MGM/Bonton
další DVD - Valdezovi koně (1973), Orel přistává (1976)

Svěrák Jan
Obecná škola (1991) - Bonton
Tmavomodrý svět
(2001) - Bonton
další DVD - Jízda (1994), Akumulátor 1 (1994), Kolja (1996), Tatínek (2004)

Švankmajer Jan
Kolekce krátkých filmů 1&2 (The Collected Shorts of Jan Svankmajer: Vol. 1 & Vol. 2) - Image Entertainment - obsahuje filmy Hra s kameny, Et cetera, Rakvičkárna, Byt, Picknick mit Weissman, Tichý týden v domě, Zánik domu Usherů, Možnosti dialogu, Do pivnice, Kyvadlo, jáma a naděje, Zamilované maso, Flora, Konec stalinismu v Čechách a Jídlo - americké vydání (kódované pro region 1)
Spiklenci slasti (Conspirators of Pleasure, 1996) - Kino On Video - americké vydání (nekódované)
Otesánek (Otesánek, 2000) - Warner

Tanovič Dušan
Země nikoho (No Man´s Land, 2001) - Intersonic

Tarantino Quentin
Kill Bill, Volume 1 (2003) - MagicBox
Kill Bill, Volume 2 (2004) - MagicBox - předběžně ohlášeno na 10/2004

Tavernier Bertrand
Propustka (Laissez-Passer, 2002) - HCE

Taymorová Julie
Frida (2002) - SPI

Trier Lars von
Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) - Artcam/HCE
Tanec v temnotách (Dancer in the Dark, 2000) - Artcam/HCE - verze s vadnými titulky
Tanec v temnotách
(Dancer in the Dark, 2000) - příloha časopisu Hype (duben 2004)
- verze s opravenými titulky

Truffaut Francois
Americká noc (La Nuit américaine, 1973) - Warner

Tykwer Tom
Nebe (Heaven, 2002) - SPI

Vávra Otakar
Kladivo na čarodějnice (Witches' Hammer, 1969) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!

Vidor Charles
Gilda (1946) - Columbia - CZ titulky jsou např. na britské mutaci

Vidor King
Vojna a mír (War and Peace, 1956) - Paramount/HCE

Visconti Luchino
Soumrak bohů (La Caduta degli dei/Damned, 1969) - Warner
Smrt v Benátkách
(Morte a Venezia/Death in Venice, 1971) - Warner


Vláčil František
Holubice (The White Dove, 1960) - Facets - americké vydání (nezakódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!

Waggner George
Vlkodlak (The Wolf Man, 1941) - Universal/Bonton
Fantóm opery
(Phantom of the Opera, 1943) - Universal/Bonton

Walsh Raoul
Jezdci noci (They Drive by Night, 1940) - Warner
High Sierra
(1941) - Warner

Wang Wayne
Kdekoli, jen ne tady (Anywhere But Here, 1999) - 20th Century Fox - CZ titulky jsou např. na britské či australské (region 2+4) mutaci
další DVD - Krásná pokojská (2003)

Weir Peter
Gallipoli (Gallipoli, 1981) - Paramount/HCE
Svědek (Witness, 1985) - Paramount/HCE -
pouze dabing!
Společnost mrtvých básníků (Dead Poet´s Society, 1989) - Buena Vista/Warner
Truman Show (Truman Show, 1998) - Paramount/HCE - pouze dabing DD 5.1!
Master & Commander: Odvrácená strana světa (Master and Commander: The Far Side of the World, 2003) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Zelená karta (1990)

Welles Orson
Dáma ze Šanghaje (The Lady from Shanghai, 1947) - Columbia/Bonton

Wenders Wim
Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel, 2000) - Paramount/HCE

Whale James
Frankenstein (Frankenstein, 1931) - Universal/Bonton
Neviditelný muž (The Invisible Man, 1933) - Universal/Bonton
Frankensteinova nevěsta
(Bride of Frankenstein, 1935) - Universal/Bonton

Wilder Billy

Sunset Boulevard (Sunset Boulevard, 1949) - Paramount/HCE
Stalag 17 (Stalag 17, 1953) - Paramount/HCE
Sabrina (Sabrina, 1954) - Paramount/HCE
Slaměný vdovec (The Seven Year Itch, 1955) - 20th Century Fox/Bonton
Někdo to rád horké (Some Like it Hot, 1959) - MGM/Bonton

Winterbottom Michael
Nonstop párty (24 Hour Party People, 2002) - příloha časopisu Hype (červen 2004)

Wise Robert
Helena Trojská (Helen of Troy, 1955) - Warner
Za zvuků hudby (Sound of Music, 1965) - Universal/Bonton
Sand Pebbles (1966) - 20th Century Fox/Bonton
další DVD - Star Trek (1979)

Wood Sam
Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) - Warner
Kobylkáři
(A Day at the Races, 1937) - Warner
Sbohem, pane Chips (Goodbye, Mr. Chips, 1939) - Warner

Wyler William
Paní Miniverová (Mrs. Miniver, 1942) - Warner
Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) - Paramount/HCE
Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) - Paramount/HCE
Ben Hur (Ben Hur, 1959) - Warner
Funny Girl (Funny Girl, 1968) - Columbia/Bonton

Yates Peter
Bullittův případ (Bullitt, 1968) - Warner
Garderobiér (The Dresser, 1983) - Columbia - CZ titulky jsou např. na německé mutaci, termín dovozu do ČR zatím nebyl oznámen
další DVD - Hlubina (1977), Planeta Krull (1983), Podezřelý (1987), Nevinný (1989)

Yimou Zhang

Nikdo nesmí chybět (Not One Less, 1999) - Columbia - CZ titulky jsou např. na německé mutaci
Cesta domů (Road Home, 2000) - Columbia - CZ titulky jsou např. na britské mutaci
Hrdina (Ying xiong/Hero, 2002) - HCE

Zeffirelli Franco
Zkrocení zlé ženy (Taming of the Shrew, 1966) - Columbia - CZ titulky jsou např. na německé mutaci
Bratr Slunce a sestra Luna (Brother Sun, Sister Moon/Fratello Sole, sorella Luna, 1970) - Paramount/HCE - CZ titulky jsou např. na polské mutaci, termín distribuce v ČR zatím nebyl oznámen

Zeman Bořivoj
Pyšná princezna (1952) - FEX
Byl jednou jeden král...
(1954) - FEX

Zeman Karel
Poklad ptačího ostrova (1952)
Cesta do pravěku
(1955)
Bláznova kronika
(1964)
Ukradená vzducholoď
(1967) - vyšlo pod názvem Karel Zeman Film Works
Na kometě
(1970)
Pohádky tisíce a jedné noci
(1974)
Čarodějův učeň
(1977) - na disku není český jazykový originál, ale jen německý dabing!
Pohádka o Honzíkovi a Mařence
(1980)
Všechny uvedené filmy vyšly v Japonsku (region 2) s českým zvukem a japonskými titulky jak jednotlivě, tak v boxu Genso no Majutsushi Karel Zeman DVD Box (v boxu schází film Ukradená vzducholoď, který vyšel pouze v samostatné edici).

Zemeckis Robert
Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit?, 1988) - Buena Vista/Warner
Forrest Gump
(Forrest Gump, 1995) - Paramount/HCE
další DVD - Ojetá auta (1980), Návrat do budoucnosti I-III (1985-90), Smrt ji sluší (1992), Kontakt (1997), Pod povrchem (2000), Trosečník (2000)

Zinnemann Fred

V pravé poledne (High Noon, 1952) - Paramount/HCE
Odtud až na věčnost (From Here to Eternity, 1953) - Columbia/Bonton
Člověk pro každé počasí (A Man for All Seasons, 1966) - Columbia/Bonton - CZ titulky jsou např. na britské mutaci, v ČR předběžně ohlášeno na 11/2004
Den šakala (The Day of the Jackal, 1973) - Columbia/Bonton

     Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD s českými titulky či dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a český distributor (vydavatel a distributor mohou být totožní, např. v případě firmy Warner). Všechny filmy v seznamu mají české titulky, u několika ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing, je to výslovně uvedeno.
     Barevně odlišena jsou DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a možná vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad mutace disku, na které jsou české titulky obsaženy).
     Takto jsou označeny filmy, které budou do ČR pravděpodobně dovezeny, ale ještě se tak nestalo - buď proto, že DVD ještě nevyšlo, nebo proto, že v zahraničí sice vyšlo, ale český distributor ho do ČR ještě nedovezl (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD uvedeny).
     Takto jsou označeny české filmy, které vyšly v zahraničí (nejčastěji v USA) na DVD v původním českém znění (s anglickými titulky).
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné v ČR na DVD uvedeny menším písmem (a bez detailnějších údajů).
    
 
 
 

Nemazat