ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 5.643
(šestnáctá sezóna)
181 / 2017
středa
28. června 2017


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Short Cuts
     ♣   Na novinové stánky momentálně vstupuje osmmnácté číslo "minimagazínu" společnosti FEX nazvaného DVD Revue, v němž za 49 Kč vedle přehledu českých filmů, které budou v prodeji na stáncích v červenci, najdete i tři DVD se snímky Velbloud uchem jehly (1936) Huga Haase a Otakara Vávry, Divotvorný klobouk (1952) Alfréda Radoka a s dokumentem Souboj vojevůdců 6 (Clash of Warriors, 2000).
     ♣   Další z mnoha bontonských reedičních řad, snažících se prodat již dříve vydané disky v novém přebalu, se v obchodech objeví v polovině července. Řada tentokrát nazvaná "Big Face" nabídne převážně akční a oddychové tituly (mj. Grimsby, Stalingrad, Chappie, Salt, Slzy slunce atd.) a za zmínku zde stojí kvůli zařazení snímku Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2001) Ridleyho Scotta. V této řadě prodávaná DVD budou opatřena cenovkou 150 Kč, BD pořídíte za dvojnásobek.
     ♣   V médiích se mihla informace, že Terry Gilliam po sedmnácti letech konečně dotočil sérií katastrof pronásledovaný snímek Muž, který zabil Dona Quijota (The Man Who Killed Don Quixote, 2018) a zahájil postprodukční práce. Společností Bioscop se okamžitě pochlubila, že film v příštím roce uvede do tuzemských kin.
     ♣   Po chváleném snímku Na život a na smrt (Lone Survivor, 2013), zachycujícím zpackanou operaci čtyřčlenné speciální americké jednotky v Afghanistánu (v ČR ho na DVD vydala společnost North video), se na "počeštěné" disky dostane i další snímek režiséra Petera Berga inspirovaný skutečnou událostí. V českých kinech neuvedenou rekonstrukci dění po bostonském teroristickém útoku v roce 2013 Den patriotů (Patriots Day, 2016) vydá v lokální edici na DVD i BD v červenci MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.6. 2017/

Otrávený příchozí
     Ediční činnost Národního filmového archivu se v poslední době oproti předchozím letům znásobila kvůli postupnému zpřístupňování restaurovaných filmů z projektu "Digitální restaurování českého filmového dědictví", nezůstává ale jen u nich. Dokladem jsou  němé filmy, vycházející v DVD-edici NFA, kde k filmu Milenky starého kriminálníka (1927) Svatopluka Innemanna loni v prosinci přibyl Batalion (1927) Přemysla Pražského. Tuto "němou" sekci hodlá NFA na podzim rozšířit vydáním dvou filmů na jednom společném disku - tentokrát půjde o restaurovaný němý horor Příchozí z temnot (1921) J.S. Kolára a další snímek téhož režiséra Otrávené světlo (1921), spolurežírovaný Karlem Lamačem. O obou filmech se leccos zajímavého lze dočíst na ČSFD, pobaví především letité uvádění Příchozího z temnot v neúplné verzi a chybné chronologii jednotlivých dílů...
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.6. 2017/

Áldozat?
     O tom, že společnost Sony skoupila pro část světa (včetně té naší) videopráva k loni v Cannes premiérovanému snímku Elle (2016) Paula Verhoevena, oceněnému dvěma Zlatými glóby (v sekci cizojazyčných filmů dokonce pokořil Toniho Erdmanna) a oscarovou nominací, jsem psal v březnu, kdy v Americe vyšel na BD vybaveném i českými titulky. Od té doby se situace kolem filmu "vyvinula" trojím způsobem. Za prvé - týž "modrý" disk, vybavený i českými titulky, už dorazil i do Evropy a je ke koupi na skandinávských e-shopech, coby jediná evropská mutace v tomto "počeštěném" provedení (v jiných velkých evropských zemích jako Británie, Německo, Itálie, Španělsko atd. nepatří práva Sony a tak na tamních lokálních BD-edicích "čeština" samozřejmě absentuje). Za druhé - stále nic nenasvědčuje tomu, že by Bonton, zdejší distributor produkce Sony, projevil zájem disk(y) s Elle dovézt do tuzemské distribuce, což je domnívám se způsobeno i tím, že na DVD ani BD není umístěn český dabing, ale jen titulky. A za třetí - za pár dní vychází v premiéře i "počeštěná" Elle na DVD, což by mohlo potěšit ty, kdo dosud technologii blu-ray ignorují. Problém je u DVD ale v tom, že společnost Sony české titulky umístila pouze na mutaci výhledově určenou pro Maďarsko, Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko, ČR a Slovensko (se šesti příslušnými titulkovými sadami a sedmou anglickou) a ta nikde jinde než v těchto zemích nebude v prodeji (přičemž není vyloučeno, že nakonec nebude v prodeji dokonce ani ve všech jmenovaných zemích, jak píši výše). Jinak řečeno, toužíte-li po DVD s Elle s českými (a slovenskými) titulky, lze ho od poloviny července pod distribučním názvem Áldozat? koupit v Maďarsku.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.6. 2017/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 19.6. do 2.7. 2017)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton).
     V příštím týdnu budou na DVD k nepřehlédnutí filmy Panna (1940) Františka Čápa (FEX), Naše malá sestra (Umimachi Diary, 2015) Hirokazu Koreedy (Film Europe/MagicBox) a dvojdisk s filmy Následky lásky (Le Conseguenze dell´amore, 2004) a Tady to musí být (This Must Be the Place, 2011) Paola Sorrentina (Film Europe/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se z toho zajímavějšího na BD objevily snímky T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton) a Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) bratří Coenových (Bonton) a na UHD BD T2 Trainspotting (2017) Dannyho Boylea (Sony/Bonton), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.6. 2017/

Dějiny čtení
     ♣   "Jestli lze dojmy z textů v knize ´Ze života tajtrlíků´ stručně shrnout, pak třeba takto: tím pestrým souborem přímo i nepřímo prochází motiv chvály řemesla a umění coby aktivity nikterak magické či éterické, avšak uplatňovat na umění divácké požadavky takzvaného zdravého rozumu a obyčejného člověka je cesta k rychle zapomenutelné průměrnosti. Juráček uměl vysvětlovat zákonitosti umění, ale požadoval v něm prostor pro nevysvětlitelné. Jak šel čas a dorazila normalizace, nemohl s tímhle nenarazit." Nedávno vydanou knihu Pavel Juráček: Ze života tajtrlíků, připravenou společně Knihovnou Václava Havla a NFA, recenzoval v Lidových novinách Josef Chuchma. Více tady.
     ♣   "Filmy noir jsou o temnotě, tísni a napětí. A pokud se o někom říká, že byl filmovým mistrem napětí, tak je to Alfred Hitchcock. Jeho filmy mají natolik osobitou tvář, že stojí samy za sebe a těžko je nějak kategorizovat. Proto trojici jím režírovaných titulů – Ani stín podezření (Shadow of a Doubt, 1943) s psychopatickým strýčkem Charliem v podání Josepha Cottona, špionážní drama Pochybná žena (Notorious, 1946), ve kterém se Ingrid Bergman potkala s Cary Grantem, a Nepravý muž (The Wrong Man, 1956) s Henry Fondou coby nespravedlivě obviným mužem - uvádíme v sekci s názvem Alfred Hitchcock - na pomezí noiru."  První ochutnávku z programu srpnového Noir Film Festivalu na Křivoklátě napsala pro web Film noir Jana Bébarová. Více tady.
     ♣   "Day-Lewisovi nikdo neupře famózní talent a odevzdanost, nicméně i jeho styl herectví lze těžko nazvat civilním. Na rozdíl od De Nira není Day-Lewis nikdy uvolněný. Vždy na sebe strhává pozornost a nutí diváky oceňovat výkon sám, nikoli se vnořit do děje. Jeho styl se hodí do klasicky stavěných nákladných dramat a dost se míjí s tím, jak dosahují realismu dnešní filmaři využívající paradokumentární postupy." U příležitosti aktuálního oznámení Daniela Day-Lewise o ukončení herecké kariéry "odemkl" Respekt hercův portrét, který před čtyřmi lety napsal Kamil Fila. Více tady.
     ♣   "Zdeněk Hudec dochází k závěru, že Jancsóova tvorba z let 1963–1981 představuje v symptomatické rovině ´opozici vůči marx-leninskému politickému puritanismu, který se vůči sexu ocitnul v pozici autoritativní diktatury.´ Odvolávání se na široké spektrum intelektuálních autorit sice text neustále vyvádí ze světa kinematografie na území filozofie, sociologie či psychologie, ale zásluhou Hudcova hutného a až na některá souvětí s přemírou odboček relativně srozumitelného výkladu můžete knihu odložit s pocitem, že jste se sice nedozvěděli mnoho nového o formě a stylu Jancsóových filmů, zato o něco lépe chápete Foucaulta, Marxe nebo Reicha a ve tvorbě maďarského režiséra dokážete rozpoznat jejich otisk." Knihu Zdeňka Hudce Miklós Jancsó a jeho filmy: Prostorový model moci ve filmech Miklóse Jancsóa z let 1963-1981, vydanou nakladatelstvím Casablanca, recenzuje v Revue Filmového přehledu Martin Šrajer. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 24.6. 2017/

Nečekaný Bratříček
     Situace, kdy je disk ohlášen k vydání a kvůli nejrůznějším komplikacím v uvedeném termínu nevyjde, je vcelku běžná, mnohem vzácnější je ale opačná varianta, kdy vyjde disk, který k vydání ohlášen nebyl. V případě skvělého "retro-muzikálu" Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) bratří Coenových došlo v tomto týdnu k druhé variantě, byť s jistými "polehčujícícmi okolnostmi", totiž že disk se dočkal několika oznámených dat premiéry a jejich následného zrušení, takže jeho nečekané zjevení se v obchodech nepřišlo jako úplný blesk z čistého nebe. O tuzemských peripetiích s vydáním mého oblíbeného filmu jak v minulosti na DVD, tak nyní na BD, jsem podrobně psal v dubnu, když jsem ohlašoval jeho lokální (tedy čistě jen pro český trh určenou a připravenou) edici na blu-ray, chystanou z masteru společnosti Canal Plus na květen Bontonem. Disk byl následně přesunut na červen, poté z června na červenec a když už to vypadalo, že bude odsunut z července na srpen, objevil se v tomto týdnu bez jakéhokoliv avíza nečekaně v některých obchodech. Velezábavná komedie o "imbecilech ve středním věku" jde do prodeje za u BD neobvykle nízkou premiérovou cenu 300 Kč.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.6. 2017/

Logan Noir
     Černobílost obrazu je jaksi podvědomě automaticky spojována s artovostí, přesto ale existují výjimky, kdy je "noirové" obrazové řešení vtištěno ryzímu blocbusteru. Poprvé se i u nás o podobném nápadu psalo před dvěma lety, kdy se rozhodl převést do černobílé svůj svým způsobem fenomenální snímek Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road, 2015) George Miller - původní nápad vydat tuto verzi celosvětově na BD ale nakonec Warneři vykostili a tak se tzv. Black & Chrome Edition objevila až s déle než ročním zpožděním oproti "barevné" edici a navíc jen v největších prodejních teritoriích. V tuzemsku se ti, kdo jsou zvědaví na to, co udělá s hollywoodským velkofilmem převod do černobílé, dočkají až letos v červenci, kdy totožný nápad realizuje James Mangold, režisér snímku Logan: Wolverine (Logan, 2017). Jedno z mnoha pokračování série X-Men se stalo nečekaným celoplanetárním megahitem (jen v Americe film utržil téměř čtvrtmiliardu dolarů) a Mangold tak dostal v případě převodu Logana na "nosiče domácího kina" od studia volné ruce k představení jeho obrazově "temnější" černobílé verze. Takzvaný Logan Noir se k zájemcům dostane v červenci coby bonus na BD souběžně se standardní verzí, nebude to ale úplně "zadarmo" - černobílá verze bude totiž umístěna jen na dražší vícedisková sběratelská provedení filmu. Konkrétně v ČR nabídne standardní jednodiskové "modré" vydání Logana, prodávané za 500 Kč, barevnou kinoverzi filmu, zatímco Logan Noir bude součástí jen dvoudiskových BD-edic, zabalených ve steelbooku a digibooku a vybavených cenovkou 700 Kč.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.6. 2017/

Bonton v červenci
     Červencová nabídka DVD, BD a UHD BD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti Bonton je zajímavá snad jen zcela bezprecedentním zastoupením nejmodernějšího typu nosiče. Zatímco v jiných měsících se v nabídkách Bontonu i MagicBoxu objevují UHD BD obvykle v počtu jednoho či dvou titulů, v červenci jich Bonton do českých obchodů pošle neuvěřitelných třináct.
     Heslovitý soupis všech červencových prodejních premiér Bontonu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
12.7. - Logan: Wolverine, Kocour Bob, Pes Ro(c)ku.
19.7. - Pouto, Resident Evil: Vendetta.
26.7. - Život.
Tituly na BD:
12.7. - Logan: Wolverine, Logan: Wolverine (2BD, steelbook), Logan: Wolverine (2BD, digibook).
19.7. - Resident Evil: Vendetta, Základní instinkt.
26.7. - Život, Život (steelbook).
Tituly na UHD BD:
12.7. - Bitevní loď (UHD+BD), Rychle a zběsile 6 (UHD+BD), Rychle a zběsile 7 (UHD+BD), Zpívej (UHD+BD), Rozpolcený (UHD+BD), Padesát odstínů šedi (UHD+BD), Padesát odstínů temnoty (UHD+BD), Já, padouch (UHD+BD), Já, padouch 2 (UHD+BD), Mumie (UHD+BD), Mumie se vrací (UHD+BD), Mumie: Hrob dračího císaře (UHD+BD).
26.7. - Život (UHD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.6. 2017/

Edice Omerta
     K tuzemským edičním evergreenům patří letité marné usilování společnosti MagicBox o "počeštěnou" edici "kmotrovské" trilogie ve vysokém rozlišení. Pokud vím, trvá už osm let, a výsledek je neměnný - majitel práv, společnost Paramount, jehož produkci v ČR MagicBox distribuuje, se stejně jako v případě několika dalších žádaných titulů k "modré" edici s českou podporou stále přemluvit nenechal. Proto na srpen chystané nové tuzemské vydání Coppolových snímků Kmotr (The Godfather, 1972), Kmotr II (The Godfather: Part II, 1974) a Kmotr III (The Godfather: Part III, 1990) sběratele BD nejspíš pořádně rozčílí, připomenutím toho, že se opět týká jen "výběhového" formátu DVD. Box, tentokrát nazvaný Kolekce Kmotr: edice Omerta, nabídne shodné disky jako před deseti lety vydaná (a v ČR stále prodávaná) "Coppolova remasterovaná edice", jen vložené do nového obalu a doplněné o zatím nespecifikované "sběratelské předměty".
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.6. 2017/

Stalkerologie
     Už z názvu tohoto webu je myslím zřejmé, že mám "jakýsi" vztah k filmu Stalker (1979) Andreje Tarkovského, veřejně stvrzený kromě mnoha jiného i tím, že před lety právě Stalker vyšel jako startovací snímek DVD-řady "Netuctové filmy" s logem Zóny na obalu. Celá ta léta mě proto trápil fakt, že zrovna Stalker má takový problém s kvalitou "reprodukce", bránící jeho sebezapálenějšímu obdivovateli v možnosti vidět ho v provedení, v němž ho režisér natočil. Tuzemské kinokopie byly v mizerném technickém stavu už v době, kdy měl film před více než třemi desetiletími československou kinopremiéru a z více důvodů problematická byla bohužel i kvalita všech existujících masterů, z nichž byl kdekoliv na světě Stalker vydán na DVD (včetně edice české). Náprava byla logicky očekávána v časech "vysokého rozlišení", ale i v tomto případě byly výsledky zprvu tristní, protože donedávna vydaná BD opět pracovala s nekvalitním zdrojovým materiálem a předkládané výsledky byly stejně sporné jako u letitých DVD. Nedivte se tedy, že "tarkology" (a "stalkerology" obzvlášť) z celého světa od konce minulého týdne přistihnete trvale se zamženýma očima - podle dosavadních recenzí je totiž konečně k dispozici onen po desetiletí toužebně očekávaný "stalkerovský svatý grál" neboli BD-edice s restaurovanou verzí Stalkera fenomenálních kvalit. Očekávání spojená s tím, že tento přepis chystala legendární americká společnost Criterion, byla sice značná, i otrlým recenzentům ale výsledek zjevně vyrazil dech a přiměl je k vynášení extatických soudů. Už první vyšlá recenze, publikovaná na Blu-ray.com (tady), byla zcela nadšená a reakci na DVDBeaver (tady) doporučuji k důkladnému prostudování nejen kvůli textu ("For many, myself included, this represents the Blu-ray release of the year to date."), ale i pro dokonalou názornost screenshotů porovnávajících šest různých edic Stalkera od čtveřice DVD ke dvěma "modrým" verzím.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.6.2017/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Abašidze Dodo
Ašik-Kerib (Ašug-Karibi, 1988) - Zóna & Aerofilms/Kolekce 666

Abuladze Tengiz
Prosba (Vedreba, 1967) - Levné knihy - verze s ruským dabingem!
Strom přání
(Natvris che, 1976) - Levné knihy - verze s ruským voiceoverem!
Pokání
(Monanieba, 1984) - Levné knihy

Adeová Maren
Toni Erdmann (2016) - Film Europe/MagicBox

Alfredson Tomas
Ať vejde ten pravý (Lat den rätte komma in, 2008) - Levné knihy
Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy, 2011) - Aerofilms/Levné knihy

Allen Lewis
Suddenly (1954) - Levné knihy
Jiný čas, jiné místo (Another Time, Another Place, 1958) - Paramount/MagicBox

Allen Woody
Banáni (Bananas, 1971) - PB Publishing - vyšlo 28.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat (Everything You Always Wanted to Know About Sex But Were Afraid to Ask, 1972) - MGM/Bonton
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (Everything You Always Wanted to Know About Sex But Were Afraid to Ask, 1972) - PB Publishing - vyšlo 14.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Spáč (Sleeper, 1973) - PB Publishing - vyšlo 21.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Láska a smrt (Love and Death, 1975) - PB Publishing - vyšlo 11.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Annie Hallová
(Annie Hall, 1977) - MGM/Bonton
Annie Hallová (Annie Hall, 1977) - PB Publishing - vyšlo 28.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Interiéry (Interiors, 1978) - PB Publishing - vyšlo 6.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Manhattan
(1979) - MGM/Bonton
Manhattan (1979) - PB Publishing - vyšlo 26.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Vzpomínky na hvězdný prach (Stardust Memories, 1980) - PB Publishing - vyšlo 4.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Sex noci svatojánské aka Erotická komedie noci svatojánské (A Midsummer Night´s Sex Comedy, 1982) - PB Publishing - vyšlo 21.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Zelig (1983) - PB Publishing - vyšlo 14.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Danny Rose z Broadwaye (Broadway Danny Rose, 1984) - PB Publishing - vyšlo 23.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Purpurová růže z Káhiry (The Purple Rose of Cairo, 1985) - PB Publishing - vyšlo 18.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters, 1986) - PB Publishing - vyšlo 7.2. 2011 jako příloha týdeníku Respekt
Zlaté časy rádia (Radio Days, 1987) - PB Publishing - vyšlo 2.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Září (September, 1987) - PB Publishing - vyšlo 20.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Jiná žena (Another Woman, 1988) - PB Publishing - vyšlo 13.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Zločiny a poklesky
(Crimes and Misdemeanors, 1989) - MGM/Bonton
Zločiny a poklesky (Crimes and Misdemeanors, 1989) - PB Publishing - vyšlo 7.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Alice (1990) - PB Publishing - vyšlo 30.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Stíny a mlha (Shadows and Fog, 1992) - PB Publishing - vyšlo 9.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Manželé a manželky (Husbands and Wives, 1992) - Columbia/Bonton
Tajemná vražda na Manhattanu (Manhattan Murder Mystery, 1993) - Columbia/Bonton
Celebrity (Celebrity, 1998) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 9/2005
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE - pouze dabing + obrazová "open matte" verze ve fullscreenu 1,37:1! (tato verze je na společném dvojdiskovém vydání filmů Darebáčci a Prokletí žlutozeleného škorpióna z roku 2002)
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE - verze s titulky a ve widescreenu 1,85:1 (tato verze je na novém vydání z roku 2004, též vyšlo coby příloha měsíčníku Svět DVD 4/2004, týdeníku TV Duel z května 2007 a 11.7. 2013 ve "stánkové" řadě HCE)
Prokletí žlutozeleného škorpióna (Curse of the Jade Scorpion, 2001) - HCE - pouze dabing + obrazová "open matte" verze ve fullscreenu 1,37:1! (v rámci společného dvojdiskového vydání filmů Prokletí žlutozeleného škorpióna a Darebáčci z roku 2002)
Prokletí žlutozeleného škorpióna (Curse of the Jade Scorpion, 2001) - Filmhouse/Levné knihy (též vyšlo 16.12. 2009 ve "stánkové" řadě Filmová galerie) - verze s titulky a ve widescreenu 1,85:1
Hollywood Ending (2001) - HCE (též vyšlo coby příloha týdeníku TV Duel v červnu 2007)
Cokoliv (Anything Else, 2003) - HCE (též vyšlo coby příloha týdeníku TV Duel v květnu 2007)
Melinda a Melinda (Melinda & Melinda, 2004) - 20th Century Fox/Bonton
Match Point - Hra osudu (Match Point, 2005) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Sólokapr (Scoop, 2006) - MagicBox
Kasandřin sen (Cassandra´s Dream, 2007) - HCE - vyšlo 20.5. 2010 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Vicky Cristina Barcelona (2008) - HCE (též vyšlo 16.4. 2010 a 14.7. 2011 ve "stánkové" řadě HCE)
Užívej si, co to jde (Whatever Works, 2009) - Artcam/Levné knihy (též vyšlo 28.3. 2011 ve "stánkové" řadě LK)
Poznáš muže svých snů (You Will Meet a Tall Dark Stranger, 2010) - MagicBox
Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris, 2011) - MagicBox
Půlnoc v Paříži /BD/ (Midnight in Paris, 2011) - MagicBox
Do Říma s láskou (To Rome with Love, 2012) - HCE - vyšlo 5.4. 2013 ve "stánkové" edici FilmX
Jasmíniny slzy (Blue Jasmine, 2013) - MagicBox
Jasmíniny slzy /BD/ (Blue Jasmine, 2013) - MagicBox
Kouzlo měsíčního svitu (Magic in the Moonlight, 2014) - HCE
Iracionální muž (Irrational Man, 2015) - MagicBox -
Iracionální muž /BD/ (Irrational Man, 2015) - MagicBox
Café society (2016) - MagicBox
Café society /BD/ (2016) - MagicBox

Almodóvar Pedro
Černá roucha (Entre tinieblas, 1983) - HCE - vyšlo 20.11. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Co jsem komu udělala? (Qué he hecho yo para merecer esto?, 1984) - HCE - vyšlo 4.12. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Matador (1986) - HCE - vyšlo 28.4. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Zákon touhy (La Ley del deseo, 1987) - HCE - vyšlo 6.11. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Ženy na pokraji nervového zhroucení (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988) - HCE - vyšlo 18.12. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Vysoké podpatky (Tacones lejanos, 1991) - DVD Edice - vyšlo 7.2. 2011 ve "stánkové" řadě DVD Edice
Kika
(1993) - HCE - vyšlo 8.1. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Květ mého tajemství (La Flor de mi secreto, 1995) - HCE - vyšlo 22.1. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Na dno vášně (Carne trémula, 1997) - HCE - vyšlo 5.2. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Vše o mé matce (Todo sobre mi madre, 1999) - Cinemart/HCE (též vyšlo jako příloha občasníku Hype v čísle ze září 2005 a ve "stánkové" edici FilmX)
Mluv s ní (Hable con ella, 2002) - HCE (též vyšlo ve "stánkové" edici FilmX)
Špatná výchova (La Mala Educación, 2004) - HCE (též vyšlo jako příloha deníku Lidové noviny ze dne 18.4. 2007 a ve "stánkové" edici FilmX)
Špatná výchova (La Mala Educación, 2004) - Levné knihy
Volver (2006) - HCE (též vyšlo ve "stánkové" edici FilmX)
Rozervaná objetí (Los Abrazos rotos, 2009) - HCE (též vyšlo 12.8. 2010 ve "stánkové" edici FilmX)
Kůže, kterou nosím (La Piel que habito, 2011) - HCE - vyšlo 12.4. 2012 ve "stánkové" edici FilmX
Rozkoš v oblacích (Los Amantes pasajeros, 2013) - HCE - vyšlo 9.9. 2013 ve "stánkové" edici FilmX
Julieta (2016) - MagicBox
Julieta /BD/ (2016) - MagicBox

Altman Robert
M.A.S.H. (1970) - 20th Century Fox/Bonton (též vyšlo 16.7. 2011 a 19.2. 2012 ve "stánkové" řadě Bontonfilm)
M.A.S.H. /BD/ (1970) - 20th Century Fox/Bonton
McCabe a paní Millerová (McCabe & Mrs. Miller, 1971) - Warner/MagicBox
Buffalo Bill a Indiáni (Buffalo Bill and the Indians, 1976) - Bonton
Buffalo Bill a Indiáni (Buffalo Bill and the Indians, 1976) - HCE - vyšlo 16.2. 2011 a 11.12. 2011 ve "stánkové" řadě HCE
Hráč (The Player, 1992) - MagicBox
Kansas City (1996) - Levné knihy
Dědictví tety Cookie aka Vítejte v Holly Springs (Cookie´s Fortune, 1999) - Urania - ořez do 4:3!
Dr. T a jeho ženy (Dr. T & the Woman, 2000) - Bonton
Gosford Park (2001) - HCE - verze s "přizamrzajícím" obrazem!
Gosford Park (2001) - HCE (též vyšlo jako příloha občasníku Hype v červnu 2005, deníku Lidové noviny ze dne 16.5. 2007 a v edici "FilmX" v červenci 2008) - remasterovaná verze!
Company (2003) - Artcam/Filmhouse (též vyšlo 31.3. 2009 ve "stánkové" řadě Filmová galerie)
Zítra nehrajeme!
(A Prairie Home Companion, 2006) - MagicBox (též vyšlo jako příloha měsíčníku Home Cinema v č. 7/2007)

Anderson Paul Thomas
Až na krev (There Will Be Blood, 2007) - Buena Vista/FHE
Mistr (The Master, 2012) - Bonton
Inherent Vice (2014) - Warner/MagicBox
Inherent Vice /BD/ (2014) - Warner/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Gambler (1996), Hříšné noci (1997), Magnólie (1998), Opilí láskou (2002)

Anderson Wes
Jak jsem balil učitelku (Rushmore, 1998) - Buena Vista/Warner - pouze dabing!
Taková zvláštní rodinka (The Royal Tenenbaums, 2001) - Buena Vista/Warner
Život pod vodou (The Life Aquatic with Steve Zissou, 2004) - Buena Vista/Warner
Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) - 20th Century Fox/Bonton (též vyšlo 19.8. 2012 ve "stánkové" řadě Bontonfilm)
Fantastický pan Lišák
/BD/ (Fantastic Mr. Fox, 2009) - 20th Century Fox/Bonton
Až vyjde měsíc (Moonrise Kingdom, 2012) - MagicBox
Až vyjde měsíc /BD/ (Moonrise Kingdom, 2012) - MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Grázlové (1996), Darjeeling s ručením omezeným (2007), Grandhotel Budapešť (2014), Grandhotel Budapešť /BD/ (2014)

Andersson Roy
Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron, 2014) - Film Europe/MagicBox

Angelopoulos Theo
Včelař (O Melissokomos, 1986) - Levné knihy

Annaud Jean-Jacques
Boj o oheň (La Guerre du feu, 1981) - Intersonic (též vyšlo 8.9. 2010 ve "stánkové" řadě DVD Hit)
Milenec (L´Amant, 1992) - Intersonic (též vyšlo jako příloha časopisu Home Cinema č. 3/2006 a 10.7. 2008 a 20.6. 2011 ve "stánkové" řadě DVD Hit) - verze s francouzským dabingem!
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hlavička (1979), Jméno růže (1986), Jméno růže /BD/ (1986), Medvěd (1988), Sedm let v Tibetu (1997), Sedm let v Tibetu /BD/ (1997), Nepřítel před branami (2001), Dva bratři (2004), Doba kamenná (2007), Totem vlka (2015)

Anton Karel
Cikáni (1921) - FEX,
Tonka Šibenice (1930) - NFA
Jsem děvče s čertem v těle
(1933)- FEX (též vyšlo 19.3. 2014 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)

Antonioni Michelangelo
Kronika jedné lásky (Cronaca di un amore, 1950) - Levné knihy
Výkřik
(Il grido, 1957) - Levné knihy
Dobrodružství (L´Avventura, 1960) - Levné knihy
Noc
(La notte, 1960) - Levné knihy
Zatmění (L´Eclisse, 1962) - HCE - vyšlo 2.4. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Červená pustina
(Il Deserto rosso, 1964) - Levné knihy
Zvětšenina (Blow-Up, 1966) - Warner
Povolání: reportér (Professione: reporter, 1975) - Columbia/Bonton
Tajemství Oberwaldu (Il Mistero di Oberwald, 1981) - Levné knihy
Pátrání po jedné ženě aka Identifikace ženy
(Identificazione di una donna, 1982) - Levné knihy
Za mraky
(Al di la delle nuvole, 1995) - Levné knihy
Eros (2004) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v srpnu 2008)

Arcand Denys
Invaze barbarů (Les Invasions barbares, 2003) - Artcam/HCE

Arnoldová Andrea
Fish Tank (2009) - AČFK/Levné knihy

Ashby Hal
Harold a Maude /BD/ (Harold and Maude, 1971) - Paramount/MagicBox
Poslední eskorta (The Last Detail, 1973) - Columbia/Bonton
Šampón (Shampoo, 1974) - Columbia/Bonton
Byl jsem při tom (Being There, 1979) - Warner
Byl jsem při tom SE (Being There, 1979) - Warner/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Let´s Spend the Night Together (1982)

Askoldov Alexander
Komisařka (Komissar, 1967) - Levné knihy

Attenborough Richard
Gándhí (Gandhi, 1982) - Mirax - vyšlo 11.11. 2008 ve "stánkové" řadě Mirax
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Příliš vzdálený most (1977), Příliš vzdálený most /BD/ (1977), Chorus Line (1985), Volání svobody (1987), Chaplin (1991), Chaplin /BD/ (1991), Láska a válka (1996), Indián (1999), Tajemství prstenu (2007)yx c

Audiard Jacques
Prorok (Un Prophete, 2009) - Bonton
Dheepan (2015) - Film Europe/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Čti mi ze rtů (2001), Tlukot mého srdce se zastavil (2005), Na dřeň (2012)

Auster Paul
Smoke (1995) - SPI/HCE (též vyšlo 29.5. 2008 v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Vztek (Blue in the Face, 1995) - SPI/HCE
Lulu aka Lulu na mostě (Lulu on the Bridge, 1998) - Filmhouse

Axel Gabriel
Jutský princ (Prince of Jutland, 1994) - MagicBox


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2017, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil