ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 5.699
(šestnáctá sezóna)
237 / 2017
středa
23. srpna 2017


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD a BD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace (poznáte ji podle čísla vydání a datumu v záhlaví) je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD a BD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody v ČR i SR, kde jsou uvedené tituly v prodeji.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

petr
alenka
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveřáci

Kolínský Bloudil - virtuální fotomapa

Nostalghia - andělské stránky

Kulturní portál akcí v Hradci Králové a okolí

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markéta Lazarová

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbáze

FilmHouse

Týdeník Kolínský PRES

Česká společnost pro filmová studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodským

Krása je symbolem pravdy

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD

Andrej Tarkovskij - Krása je symbolem pravdy

DVDFreak

Zóna

Zóna

Zóna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu

Nakladatelství Camera Obscura

Filmový časopis 25fps

Svět DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuálně o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazín o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arseňjevič Tarkovskij: Zapečetěný čas

iNDiEFiLM - web o nezávislém filmu

 
aktuální zpravodajství
Příběh lesa
     V roce, kdy vznikla Zóna (tedy před patnácti let), jsem opakovaně psal o skvělém dokumentu Ptačí svět (Le Peuple migrateur, 2001), režírovaném trojicí Jacques Perrin, Jacques Cluzaud a Michel Debats. Snímek s nikdy do té doby na plátně neviděnými detailními pohledy na "létání", natočenými speciální technologií a na základě několikaleté přepečlivé přípravy (natáčení ptáci byli od narození přivykáni na přítomnost lidí a hluk leteckých motorů, takže chápali rogallo s kameramanem jako součást hejna), sice tehdy v ČR na DVD vydala společnost SPI, nadšenci ale raději volili francouzskou edici v digipacku, se skvělým obrazem, zvukem DTS a mohutnou bonusovou výbavou. V dalších letech se na "počeštěných" DVD objevily i další dva přírodopisné snímky, na nichž se dvojice Perrin / Cluzaud podílela režijně či producentsky - "broučí" dokument Mikrokosmos (Microcosmos, 1995) vydala společnost Intersonic a rozšířenou televizní verzi Ptačího světa, dvoudílný dokument Křídla přírody (Les Ailes de la nature, 2002), poslala na novinové stánky společnost HCE. Letos přišel čas i na nejnovější počin Perrina s Cluzaudem, především dětskému publiku určený dokument Příběh lesa (Les saisons, 2015) - snímek, který uvedli do českých kin loni na jaře Aerofilms, přesune na DVD v září společnost Bohemia Motion Pictures ve stejném provedení, v jakém se promítal v kinech, tedy jen v "dabované" verzi, kdy český komentář namluvil Tomáš Hanák.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.8. 2017/

Nenápadný činovník
     "Činovník Ladislav Helge byl morální autoritou: vehementně se stavěl za ´kontroverzní´ díla nové vlny i za jejich autory. S Milošem Formanem tak jezdil na besedy s hasiči uraženými komedií ´Hoří, má panenko´ a po boku ječící autorky ´Sedmikrásek´ a ´Ovoce stromů rajských jíme´, Věry Chytilové, vysvětloval pracujícím právo na uměleckou svobodu. Konstatování ´Nebyla to autorita svazu, ale těch lidí, kteří ten svaz tvořili,´ je příznačná pro Helgeho skromný, činorodý a nesebestředný funkcionářský přístup. Na začátku normalizace nebylo jeho cílem zachránit sebe, ale zachovat co největšímu množství kolegů možnost pokračovat v práci na Barrandově (a to i za cenu politických kompromisů). Svou funkci v Koordinačním výboru předal Elmaru Klosovi v okamžiku, kdy jeho jméno v nastupujících normalizátorech začalo generovat zamítnutí jakéhokoli návrhu směřovaného ve prospěch filmařské obce." Včera zveřejněný výtečný text Aleny Prokopové ve Filmovém přehledu (tady) vyzdvihl osobnost jednoho z pozapomenutých souputniků české nové vlny, režiséra Ladislava Helgeho, jehož permanentní nepřizpůsobivost a nezařaditelnost je dobře dokladovatelná i na nezájmu vydavatelů o jeho filmy - jediným jeho snímkem dostupným na DVD je totiž už před více než desetiletím vydaná Škola otců (1957), navíc důkladně ukrytá jen jako "přívažek" na disku s Krakatitem (1948) Otakara Vávry (společné umístění dvou zcela odlišných filmů do jednoho balení si vydavatel odůvodnil obsazením Karla Högera do hlavní role v obou z nich). Za jakousi příslovečnou splátku helgeovského dluhu tak lze považovat chystanou DVD-edici jeho posledního (a nejlepšího) filmu, bezohledného portrétu komunistického funkcionáře Stud (1967), který se pravděpodobně už letos na podzim objeví ve výběrové řadě Národního filmového archivu, v níž naposledy vyšla Extase (1932) Gustava Machatého.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.8. 2017/

MagicBox v září
     Ze zářijové nabídky DVD, BD a UHD BD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox poutá pozornost především poprvé na BD vycházející dvojice Před úsvitem (Before Sunrise, 1995) a Před soumrakem (Before Sunset, 2004) Richarda Linklatera a UHD-premiéra filmu Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta (doprovázená BD-edicí ve steelbooku). Ve starších zprávách na Zóně jsou pak k nalezení i texty (či alespoň zmínky) o snímcích Ztracené město Z (The Lost City of Z, 2016) Jamese Graye, Odysea (The Odyssey, 2016) Jérômea Salleho a Zdaleka (Desde allá, 2015) Lorenzo Vigase Castese.
     Heslovitý soupis všech zářijových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
6.9. - Ztracené město Z, Král Artuš: Legenda o meči, Ozzy.
13.9. - Batman a Harley Quinn, Lego Scooby-Doo: Případ pirátského pokladu, Masaryk, Miluji tě modře, Naprostí cizinci, Odysea, Poslední tvář, Zdaleka.
20.9. - Modlitba lovce, Kolekce Strážci Galaxie + Strážci Galaxie Vol. 2 (2DVD), Strážci Galaxie Vol. 2.
27.9. - Kráska a zvíře, Lego Batman Film, Piráti z Karibiku 5: Salazarova pomsta, Kolekce Piráti z Karibiku 1-5 (5DVD), Wonder Woman.
Tituly na BD:
6.9. - Před úsvitem, Před soumrakem, Ztracené město Z, Král Artuš: Legenda o meči, Král Artuš: Legenda o meči 3D+2D (2BD), Král Artuš: Legenda o meči 3D+2D (2BD, steelbook).
13.9. - Blade Runner: The Final Cut (BD+DVD, steelbook), Masaryk.
20.9. - Modlitba lovce, Strážci Galaxie Vol. 2, Strážci Galaxie Vol. 2 3D+2D (2BD), Kolekce Strážci Galaxie + Strážci Galaxie Vol. 2 (2BD).
27.9. - Kráska a zvíře, Piráti z Karibiku 5: Salazarova pomsta, Piráti z Karibiku 5: Salazarova pomsta 3D+2D (2BD), Kolekce Piráti z Karibiku 1-5 (5BD), Wonder Woman, Wonder Woman 3D+2D (2BD), Wonder Woman 3D+2D (2BD, digibook), Wonder Woman 3D+2D (2BD, steelbook).
Tituly na UHD BD:
6.9. - Král Artuš: Legenda o meči (UHD BD+BD).
13.9. - Blade Runner: The Final Cut (UHD BD+BD+2DVD).
27.9. - Wonder Woman (UHD BD+BD).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.8. 2017/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 14.8. do 27.8. 2017)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštích sedmi dnech bude na DVD k nepřehlédnutí box se seriálem Sedmilhářky (Big Little Lies, 2017) Jeana-Marca Valléeho (Warner/MagicBox).
     A "modré placky"? Jak týden právě končící, tak týden příští jsou co do ohlášených zajímavých BD-premiér zcela plonkové.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.8. 2017/

Dějiny čtení
     ♣   "Uvedení filmu Dunkerk v pražském IMAXu ze 70 mm filmového pásu se stal bez diskuzí kulturní událostí letní sezóny. A nyní máme s vysokou pravděpodobností před sebou poslední týden, kdy bude Dunkerk ze 70 mm filmového pásu v IMAXu uváděn. Program kina se o něm od 24. srpna již nezmiňuje." Ondřej Beck se v textu pro Digitální kino zamýšlí nad záludnostmi analogové projekce. Více tady.
     ♣   "Noir je synonymem stísněnosti, jeho protagonisté se neustále snaží před něčím utéci – ať už je to minulost, zločinci, zákon či osudová žena/muž. A jejich útěky jsou komplikované a často marné. Vlaky jsou místem, které ideálně zhmotňuje onu stísněnost prostoru a faktickou nemožnost útěku před něčím zlověstným, co máte neustále v patách. Z napětí toho plynoucího filmaři často čerpali a situovali sem několik pozoruhodných titulů, na které v našem programu letos přišla řada." Rozhovor s dramaturgyní právě probíhajícího Noir Film Festivalu Janou Bébarovou nabídl web E15. Více tady.
     ♣   "Po všech bouřích, rozdmýchaných v minulých letech ve Velkém sále Thermalu během promítání filmů, se letos o hlavní thrill postarala svým verdiktem Hlavní porota: osmý červenec roku 2017 se tak rázem proměnil v historické datum, které bude připomínáno jako den, který nově rozdal karty v české kinematografii. Každá jiná, vedlejší cena pro Křižáčka by se dala smést ze stolu, s Křišťálovým globem je zadostiučinění naprosté. Český film vítězí ve Varech poprvé po patnácti letech, ale na úplně jiné úrovni než tehdy. Vyznamenán tentokrát není český artový mainstream, ale žádné koncese nepřipouštějící, jen svých vlastních principů si hledící umělecká tvorba. Všechno, čím současná českolví kinematografie NENÍ – to tady zvítězilo." Festivalový "deníček" Milana Klepikova je k přečtení na webu Filmu a doby. Více tady.
     ♣   "Texty, sepsané nejen zaměstnanci NFA, ale v několika případech i cizozemci, si ve více než čtyřsetstránkové publikaci všímají jak rozličných aspektů digitalizace, a to technických i uměleckých, tak přehodnocení významu a vyznění digitalizovaných titulů. Rozebírají však také zákulisní záležitosti, když popisují často složité okolnosti vzniku toho či onoho díla včetně následných ohlasů. Také zařazují zkoumané filmy do dobového kontextu, z něhož zpravidla nějakým způsobem vyčnívají." O sborníku sedmnácti původních studií, napsaných ke čtrnácti restaurovaným klasickým českých filmů, vydaném pod názvem Zpět k českému filmu: Politika, estetika, žánry a techniky Národním filmovým archivem, píše v Kultuře21 Jan Jaroš. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.8. 2017/

Short Cuts
     ♣   Dalším úspěšným americkým televizním seriálem, který se dočká "počeštěné" DVD-edice, bude stejnojmennou knihou Neila Gaimana inspirovaná fantasy Američtí bohové (American Gods, 2017). Všech osm epizod první série, uložených ve čtyřdiskovém boxu s vydavatelským logem společnosti Sony, doveze v září do tuzemské distribuce Bonton.
     ♣   Po delším čase se v českých obchodech objeví současný slovenský snímek. V tamních kinech veleúspěšné "mafiánské drama" o únosu prezidentova syna Michala Kováče ml. Únos (2017) Mariany Čengelové-Solčanské vydá v září MagicBox na DVD nikterak vstřícném k mladším (a tedy slovenštiny neznalým) českým divákům, protože disk nabídne pouze slovenský zvuk a anglické titulky.
     ♣   Po v červnu vydaném snímku Naše malá sestra (Umimachi Diary, 2015) Hirokazu Koreedy a dvojpacku s filmy Následky lásky (Le Conseguenze dell´amore, 2004) a Tady to musí být (This Must Be the Place, 2011) Paola Sorrentina pokračuje v září řada Festival 12 společnosti Film Europe dramatem Zdaleka (Desde allá, 2015) Lorenzo Vigase Castese, oceněným v Benátkách Zlatým lvem.
     ♣   Nejúspěšnější snímek letošních Českých lvů, dvanácti soškami z patnácti nominací ověnčený Masaryk (2016) Juliuse Ševčíka, dorazí na "nosičích" k případným zájemcům v září. MagicBox ho vydá současně na DVD i BD.
     ♣   Na novinových stáncích příští týden najdete dvacáté číslo "minimagazínu" společnosti FEX nazvaného DVD Revue, v němž za 49 Kč vedle přehledu českých filmů, které budou v prodeji na stáncích v září, najdete i tři DVD se snímky Král Králů (1963) Martina Friče, Nikdo nic neví (1947) Josefa Macha a s dokumentem Souboj vojevůdců 6 (Clash of Warriors, 2000).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.8. 2017/

Noirový festival s DVD-premiérou
     Dnes startuje na Křivoklátě pátý ročník čtyřdenního Noir Film Festivalu, který (slovy Jany Bébarové) letos nabídne "cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO" (představení letošního programu najdete tady, web festivalu je tady). Letos poprvé přicházejí pořadatelé se zajímavou novinkou "tematického" DVD - domluvili se totiž se společností Bohemia Motion Pictures na edici snímku Hra bez pravidel (1967) Jindřicha Poláka. Snímek, který svou charakteristikou ("Příběh detektiva, kterého policejní sbor vyloučil ze svých řad a on nyní pátrá na vlastní pěst po léta nevyjasněném zločinu, baví strhující zápletkou a silným hereckým obsazením, jež je vysloveně mužskou záležitostí, neboť ženy zde nesou funkci pouhých okrasných obětí.") patří k minimu tuzemských zástupců noirového žánru, vychází na DVD poprvé a po křtu (a premiérovém prodeji za "festivalovou" cenu 99 Kč) na Křivoklátě vstoupí v září i do běžné distribuce.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.8. 2017/

Působivá pětka
     Boom "pošetkových" edic je už dávno pryč a až na řídké výjimky jsou dnes pulty novinových stánků pouhou alternativní prodejní plochou pro distribuci DVD-novinek a občasných z bezedných skladů vyhrabaných starších "pošetek", cílících čistě jen na náhodné kupce. Čas od času se ale i na stáncích objeví "pack", který buď sestavou titulů či obzvlášť výhodnou cenou může oslovit i náročnější kupce. Jeden takový dorazil na stánky tento týden - společnost Indigo Film nabízí za 99 Kč pod označením Kolekce 5 DVD docela zajímavě sestavenou várku pěti před lety vydaných "pošetek" společnosti HCE s filmy Ptáci (The Birds, 1963) Alfreda Hitchcocka, Zběsilost v srdci (Wild at Heart, 1990) Davida Lynche, Cotton Club (1984) Francise Forda Coppoly, Dva mezci pro slečnu Sáru (Two Mules for Sister Sara, 1969) Dona Siegela a Libertin (The Libertine, 2004) Laurence Dunmorea. A protože jsem o tom naposledy psal před mnoha lety, připomenu, že "pošetková" edice Ptáků může být zajímavá i pro ty, kdo vlastní "regulerní" edici filmu vydanou kdysi Universalem (ať už samostatně v plastové krabičce či v rámci jedné z Hitchcockových kolekcí). Ptáky na DVD totiž jen a pouze z disku z "pošetkové" edice uvidíte v obrazovém formátu, v němž se film promítal v kinech, tedy v poměru stran 1,85:1, zatímco na starší universalské edici byl film přepsán v "televizní" verzi s poměrem stran 1,37:1 (aka 4:3). Jen na vysvětlenou - v případě verze 1,37:1 v tomto případě nešlo o klasický "surový" stranový ořez, ale o tzv. "open matte" verzi, tedy o odlišný výřez z negativu 35 mm (pokud bych to měl popsat "laičtěji", tak ve verzi 1,37:1 je o něco méně "obrazu" po stranách a naopak o něco více nahoře a dole než v kinoverzi 1,85:1). Přestože z hlediska míry ořezu jde v obou případech (co do míry ztráty obrazové informace) o takřka rovnocenné verze, co do "zachycení" režisérova tvůrčího záměru má samozřejmě přednost Hitchcockem autorizovaná verze určená pro promítání v kinech, takže až přepis na "pošetkovém" DVD v kinoformátu 1,85:1 nabídl z tohoto pohledu českým "hičkologům" Ptáky poprvé v autentické obrazové podobě.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.8. 2017/

Steelbookové září
     O různá sběratelská balení BD ve steelboocích či futurepaccích není v posledních letech ani v ČR úplná nouze, obvykle ale vycházejí jen jako dražší obalová alternativa sezónních blockbusterů či mají po cynické úvaze vydavatele zvýšit prodejní potenciál "průserových" titulů, o jejichž koupi by bez bonusu v podobě luxusního obalu zákazník ani na vteřinu neuvažoval. Příslovečnými "bílými vranami" proto jsou do steelbooku vložené reedice filmů klasických či alespoň trochu artových, které jsou v ČR tak vzácné, že je lze spočítat snad i jen na prstech jedné ruky (no, kdybych si dal práci s hledáním, tak možná dvou), protože z posledních let si z této úzké kategorie filmů vybavuji jen steelbooky se snímky Lawrence z Arábie (Lawrence of Arabia, 1962) Davida Leana a Ben Hur (Ben-Hur, 1959) Williama Wylera. Letošní září tak tímto specifickým segmentem trhu řádně zamává, protože do ČR dorazí hned tři steelbookové "artové" novinky naráz - Bonton uvede do distribuce BD s dvojicí Big Lebowski (1998) a Bratříčku, kde jsi? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) bratří Coenových a MagicBox přidá steelbook se snímkem Blade Runner (1982) Ridleyho Scotta. Zejména třetí jmenovaný titul se vzhledem k tradičně limitovanému nákladu steelbooků na pultech určitě dlouho neohřeje...
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.8. 2017/

Spárkatou zvěří natočený nonsens
     "Varován v podstatě všemi kolegy, ochutnal jsem jen malé sousto z dalšího díla hodného zkušeného filmového nimroda - novinky polské klasičky Agnieszky Holland. Ta se podle všeho vydala ´Přes kosti mrtvých´ se slušným nákladem tvůrčí nesoudnosti a po keři podpálila rovnou celý les. Její antimyslivecké, fantasmagorické krimi soudě dle reakcí českých kritiků nejvíc připomíná spárkatou zvěří natočený nonsens." První - výše citovaná - zmínka o filmu Přes kosti mrtvých (Pokot, 2017) Agnieszky Hollandové v českých médiích se objevila okamžitě po jeho premiéře na berlínském festivalu na webu Radio Wave (tady) a jejím autorem byl Aleš Stuchlý. Film na Berlinale o pár dní později získal Stříbrného medvěda - cenu Alfreda Bauera pro snímek, který "otevírá nové perspektivy ve filmovém umění" a když se o pár týdnů později objevil v českých kinech, nebyla jeho recenzní (ani divácká) odezva už zdaleka tak radikální, natož výsměšná. Za české koprodukční i tvůrčí (střihač Pavel Hrdlička, scenárista Štěpán Hulík a herec Miroslav Krobot) účasti vzniklá "fantazie pomsty v tarantinovském duchu" (slovy režisérky) se v září prostřednictvím Bontonu objeví v ČR na DVD, řadícím se k minimu těch, u nichž vydavatel rezignoval na pořízení českého dabingu (jinými slovy: "češtinu" na disku zastupují pouze titulky). A jen pro pořádek - ve zdejším Katalogu není Agnieszka Hollandová uvedena, neznamená to ale, že by na DVD (či BD) s českou podporou nebyl dostupný žádný z jejích filmů, jen bohužel nevyšel žádný z těch zásadních (mj. Provinční herci, Horečka či Evropa, Evropa). "Počeštěná" DVD-filmografie Hollandové totiž čítá hned 4 snímky - společnost Warner před mnoha lety vydala Tajemnou zahradu (The Secret Garden, 1993), Levné knihy sáhly po Úplném zatmění (Total Eclipse, 1995), Intersonic nejen do obchodů, ale později i na stánky vyslal snímek Ve stínu Beethovena (Copying Beethoven, 2006) a vydavatele (MagicBox) našel i Jánošík - Pravdivá historie (Jánošík - Pravdivá história, 2009). Dosud poslední prací Holandové dostupnou na "počeštěných" nosičích je pro HBO podle scénáře Štěpána Hulíka vzniklá třídílná minisérie Hořící keř (2013), kterou na obou typech nosičů (DVD a BD) vydal před čtyřmi lety MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.8. 2017/
 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Abašidze Dodo
Ašik-Kerib (Ašug-Karibi, 1988) - Zóna & Aerofilms/Kolekce 666

Abuladze Tengiz
Prosba (Vedreba, 1967) - Levné knihy - verze s ruským dabingem!
Strom přání
(Natvris che, 1976) - Levné knihy - verze s ruským voiceoverem!
Pokání
(Monanieba, 1984) - Levné knihy

Adeová Maren
Toni Erdmann (2016) - Film Europe/MagicBox

Alfredson Tomas
Ať vejde ten pravý (Lat den rätte komma in, 2008) - Levné knihy
Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy, 2011) - Aerofilms/Levné knihy

Allen Lewis
Suddenly (1954) - Levné knihy
Jiný čas, jiné místo (Another Time, Another Place, 1958) - Paramount/MagicBox

Allen Woody
Banáni (Bananas, 1971) - PB Publishing - vyšlo 28.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat (Everything You Always Wanted to Know About Sex But Were Afraid to Ask, 1972) - MGM/Bonton
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (Everything You Always Wanted to Know About Sex But Were Afraid to Ask, 1972) - PB Publishing - vyšlo 14.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Spáč (Sleeper, 1973) - PB Publishing - vyšlo 21.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Láska a smrt (Love and Death, 1975) - PB Publishing - vyšlo 11.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Annie Hallová
(Annie Hall, 1977) - MGM/Bonton
Annie Hallová (Annie Hall, 1977) - PB Publishing - vyšlo 28.2. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Interiéry (Interiors, 1978) - PB Publishing - vyšlo 6.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Manhattan
(1979) - MGM/Bonton
Manhattan (1979) - PB Publishing - vyšlo 26.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Vzpomínky na hvězdný prach (Stardust Memories, 1980) - PB Publishing - vyšlo 4.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Sex noci svatojánské aka Erotická komedie noci svatojánské (A Midsummer Night´s Sex Comedy, 1982) - PB Publishing - vyšlo 21.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Zelig (1983) - PB Publishing - vyšlo 14.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Danny Rose z Broadwaye (Broadway Danny Rose, 1984) - PB Publishing - vyšlo 23.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Purpurová růže z Káhiry (The Purple Rose of Cairo, 1985) - PB Publishing - vyšlo 18.4. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters, 1986) - PB Publishing - vyšlo 7.2. 2011 jako příloha týdeníku Respekt
Zlaté časy rádia (Radio Days, 1987) - PB Publishing - vyšlo 2.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Září (September, 1987) - PB Publishing - vyšlo 20.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Jiná žena (Another Woman, 1988) - PB Publishing - vyšlo 13.6. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Zločiny a poklesky
(Crimes and Misdemeanors, 1989) - MGM/Bonton
Zločiny a poklesky (Crimes and Misdemeanors, 1989) - PB Publishing - vyšlo 7.3. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Alice (1990) - PB Publishing - vyšlo 30.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Stíny a mlha (Shadows and Fog, 1992) - PB Publishing - vyšlo 9.5. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti PB Publishing
Manželé a manželky (Husbands and Wives, 1992) - Columbia/Bonton
Tajemná vražda na Manhattanu (Manhattan Murder Mystery, 1993) - Columbia/Bonton
Celebrity (Celebrity, 1998) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 9/2005
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE - pouze dabing + obrazová "open matte" verze ve fullscreenu 1,37:1! (tato verze je na společném dvojdiskovém vydání filmů Darebáčci a Prokletí žlutozeleného škorpióna z roku 2002)
Darebáčci (Small Time Crooks, 2000) - HCE - verze s titulky a ve widescreenu 1,85:1 (tato verze je na novém vydání z roku 2004, též vyšlo coby příloha měsíčníku Svět DVD 4/2004, týdeníku TV Duel z května 2007 a 11.7. 2013 ve "stánkové" řadě HCE)
Prokletí žlutozeleného škorpióna (Curse of the Jade Scorpion, 2001) - HCE - pouze dabing + obrazová "open matte" verze ve fullscreenu 1,37:1! (v rámci společného dvojdiskového vydání filmů Prokletí žlutozeleného škorpióna a Darebáčci z roku 2002)
Prokletí žlutozeleného škorpióna (Curse of the Jade Scorpion, 2001) - Filmhouse/Levné knihy (též vyšlo 16.12. 2009 ve "stánkové" řadě Filmová galerie) - verze s titulky a ve widescreenu 1,85:1
Hollywood Ending (2001) - HCE (též vyšlo coby příloha týdeníku TV Duel v červnu 2007)
Cokoliv (Anything Else, 2003) - HCE (též vyšlo coby příloha týdeníku TV Duel v květnu 2007)
Melinda a Melinda (Melinda & Melinda, 2004) - 20th Century Fox/Bonton
Match Point - Hra osudu (Match Point, 2005) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Sólokapr (Scoop, 2006) - MagicBox
Kasandřin sen (Cassandra´s Dream, 2007) - HCE - vyšlo 20.5. 2010 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Vicky Cristina Barcelona (2008) - HCE (též vyšlo 16.4. 2010 a 14.7. 2011 ve "stánkové" řadě HCE)
Užívej si, co to jde (Whatever Works, 2009) - Artcam/Levné knihy (též vyšlo 28.3. 2011 ve "stánkové" řadě LK)
Poznáš muže svých snů (You Will Meet a Tall Dark Stranger, 2010) - MagicBox
Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris, 2011) - MagicBox
Půlnoc v Paříži /BD/ (Midnight in Paris, 2011) - MagicBox
Do Říma s láskou (To Rome with Love, 2012) - HCE - vyšlo 5.4. 2013 ve "stánkové" edici FilmX
Jasmíniny slzy (Blue Jasmine, 2013) - MagicBox
Jasmíniny slzy /BD/ (Blue Jasmine, 2013) - MagicBox
Kouzlo měsíčního svitu (Magic in the Moonlight, 2014) - HCE
Iracionální muž (Irrational Man, 2015) - MagicBox -
Iracionální muž /BD/ (Irrational Man, 2015) - MagicBox
Café society (2016) - MagicBox
Café society /BD/ (2016) - MagicBox

Almodóvar Pedro
Černá roucha (Entre tinieblas, 1983) - HCE - vyšlo 20.11. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Co jsem komu udělala? (Qué he hecho yo para merecer esto?, 1984) - HCE - vyšlo 4.12. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Matador (1986) - HCE - vyšlo 28.4. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Zákon touhy (La Ley del deseo, 1987) - HCE - vyšlo 6.11. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Ženy na pokraji nervového zhroucení (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988) - HCE - vyšlo 18.12. 2008 ve "stánkové" edici FilmX
Vysoké podpatky (Tacones lejanos, 1991) - DVD Edice - vyšlo 7.2. 2011 ve "stánkové" řadě DVD Edice
Kika
(1993) - HCE - vyšlo 8.1. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Květ mého tajemství (La Flor de mi secreto, 1995) - HCE - vyšlo 22.1. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Na dno vášně (Carne trémula, 1997) - HCE - vyšlo 5.2. 2009 ve "stánkové" edici FilmX
Vše o mé matce (Todo sobre mi madre, 1999) - Cinemart/HCE (též vyšlo jako příloha občasníku Hype v čísle ze září 2005 a ve "stánkové" edici FilmX)
Mluv s ní (Hable con ella, 2002) - HCE (též vyšlo ve "stánkové" edici FilmX)
Špatná výchova (La Mala Educación, 2004) - HCE (též vyšlo jako příloha deníku Lidové noviny ze dne 18.4. 2007 a ve "stánkové" edici FilmX)
Špatná výchova (La Mala Educación, 2004) - Levné knihy
Volver (2006) - HCE (též vyšlo ve "stánkové" edici FilmX)
Rozervaná objetí (Los Abrazos rotos, 2009) - HCE (též vyšlo 12.8. 2010 ve "stánkové" edici FilmX)
Kůže, kterou nosím (La Piel que habito, 2011) - HCE - vyšlo 12.4. 2012 ve "stánkové" edici FilmX
Rozkoš v oblacích (Los Amantes pasajeros, 2013) - HCE - vyšlo 9.9. 2013 ve "stánkové" edici FilmX
Julieta (2016) - MagicBox
Julieta /BD/ (2016) - MagicBox

Altman Robert
M.A.S.H. (1970) - 20th Century Fox/Bonton (též vyšlo 16.7. 2011 a 19.2. 2012 ve "stánkové" řadě Bontonfilm)
M.A.S.H. /BD/ (1970) - 20th Century Fox/Bonton
McCabe a paní Millerová (McCabe & Mrs. Miller, 1971) - Warner/MagicBox
Buffalo Bill a Indiáni (Buffalo Bill and the Indians, 1976) - Bonton
Buffalo Bill a Indiáni (Buffalo Bill and the Indians, 1976) - HCE - vyšlo 16.2. 2011 a 11.12. 2011 ve "stánkové" řadě HCE
Hráč (The Player, 1992) - MagicBox
Kansas City (1996) - Levné knihy
Dědictví tety Cookie aka Vítejte v Holly Springs (Cookie´s Fortune, 1999) - Urania - ořez do 4:3!
Dr. T a jeho ženy (Dr. T & the Woman, 2000) - Bonton
Gosford Park (2001) - HCE - verze s "přizamrzajícím" obrazem!
Gosford Park (2001) - HCE (též vyšlo jako příloha občasníku Hype v červnu 2005, deníku Lidové noviny ze dne 16.5. 2007 a v edici "FilmX" v červenci 2008) - remasterovaná verze!
Company (2003) - Artcam/Filmhouse (též vyšlo 31.3. 2009 ve "stánkové" řadě Filmová galerie)
Zítra nehrajeme!
(A Prairie Home Companion, 2006) - MagicBox (též vyšlo jako příloha měsíčníku Home Cinema v č. 7/2007)

Anderson Paul Thomas
Až na krev (There Will Be Blood, 2007) - Buena Vista/FHE
Mistr (The Master, 2012) - Bonton
Inherent Vice (2014) - Warner/MagicBox
Inherent Vice /BD/ (2014) - Warner/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Gambler (1996), Hříšné noci (1997), Magnólie (1998), Opilí láskou (2002)

Anderson Wes
Jak jsem balil učitelku (Rushmore, 1998) - Buena Vista/Warner - pouze dabing!
Taková zvláštní rodinka (The Royal Tenenbaums, 2001) - Buena Vista/Warner
Život pod vodou (The Life Aquatic with Steve Zissou, 2004) - Buena Vista/Warner
Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) - 20th Century Fox/Bonton (též vyšlo 19.8. 2012 ve "stánkové" řadě Bontonfilm)
Fantastický pan Lišák
/BD/ (Fantastic Mr. Fox, 2009) - 20th Century Fox/Bonton
Až vyjde měsíc (Moonrise Kingdom, 2012) - MagicBox
Až vyjde měsíc /BD/ (Moonrise Kingdom, 2012) - MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Grázlové (1996), Darjeeling s ručením omezeným (2007), Grandhotel Budapešť (2014), Grandhotel Budapešť /BD/ (2014)

Andersson Roy
Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (En duva satt pa en gren och funderade pa tillvaron, 2014) - Film Europe/MagicBox

Angelopoulos Theo
Včelař (O Melissokomos, 1986) - Levné knihy

Annaud Jean-Jacques
Boj o oheň (La Guerre du feu, 1981) - Intersonic (též vyšlo 8.9. 2010 ve "stánkové" řadě DVD Hit)
Milenec (L´Amant, 1992) - Intersonic (též vyšlo jako příloha časopisu Home Cinema č. 3/2006 a 10.7. 2008 a 20.6. 2011 ve "stánkové" řadě DVD Hit) - verze s francouzským dabingem!
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hlavička (1979), Jméno růže (1986), Jméno růže /BD/ (1986), Medvěd (1988), Sedm let v Tibetu (1997), Sedm let v Tibetu /BD/ (1997), Nepřítel před branami (2001), Dva bratři (2004), Doba kamenná (2007), Totem vlka (2015)

Anton Karel
Cikáni (1921) - FEX,
Tonka Šibenice (1930) - NFA
Jsem děvče s čertem v těle
(1933)- FEX (též vyšlo 19.3. 2014 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)

Antonioni Michelangelo
Kronika jedné lásky (Cronaca di un amore, 1950) - Levné knihy
Výkřik
(Il grido, 1957) - Levné knihy
Dobrodružství (L´Avventura, 1960) - Levné knihy
Noc
(La notte, 1960) - Levné knihy
Zatmění (L´Eclisse, 1962) - HCE - vyšlo 2.4. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Červená pustina
(Il Deserto rosso, 1964) - Levné knihy
Zvětšenina (Blow-Up, 1966) - Warner
Povolání: reportér (Professione: reporter, 1975) - Columbia/Bonton
Tajemství Oberwaldu (Il Mistero di Oberwald, 1981) - Levné knihy
Pátrání po jedné ženě aka Identifikace ženy
(Identificazione di una donna, 1982) - Levné knihy
Za mraky
(Al di la delle nuvole, 1995) - Levné knihy
Eros (2004) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v srpnu 2008)

Arcand Denys
Invaze barbarů (Les Invasions barbares, 2003) - Artcam/HCE

Arnoldová Andrea
Fish Tank (2009) - AČFK/Levné knihy

Ashby Hal
Harold a Maude /BD/ (Harold and Maude, 1971) - Paramount/MagicBox
Poslední eskorta (The Last Detail, 1973) - Columbia/Bonton
Šampón (Shampoo, 1974) - Columbia/Bonton
Byl jsem při tom (Being There, 1979) - Warner
Byl jsem při tom SE (Being There, 1979) - Warner/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Let´s Spend the Night Together (1982)

Askoldov Alexander
Komisařka (Komissar, 1967) - Levné knihy

Attenborough Richard
Gándhí (Gandhi, 1982) - Mirax - vyšlo 11.11. 2008 ve "stánkové" řadě Mirax
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Příliš vzdálený most (1977), Příliš vzdálený most /BD/ (1977), Chorus Line (1985), Volání svobody (1987), Chaplin (1991), Chaplin /BD/ (1991), Láska a válka (1996), Indián (1999), Tajemství prstenu (2007)yx c

Audiard Jacques
Prorok (Un Prophete, 2009) - Bonton
Dheepan (2015) - Film Europe/MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Čti mi ze rtů (2001), Tlukot mého srdce se zastavil (2005), Na dřeň (2012)

Auster Paul
Smoke (1995) - SPI/HCE (též vyšlo 29.5. 2008 v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Vztek (Blue in the Face, 1995) - SPI/HCE
Lulu aka Lulu na mostě (Lulu on the Bridge, 1998) - Filmhouse

Axel Gabriel
Jutský princ (Prince of Jutland, 1994) - MagicBox


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD a BD (blu-ray) s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD a BD uvedeny, popř. je zmíněna již vyšlá zahraniční mutace obsahující české titulky).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD v ČR, ale existují alespoň na DVD a BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před totuto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči blu-ray.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2017, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil