Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

OVLÁDÁNÍ
Zpět na hlavní stránku se z této podstránky dostanete kliknutím na odkaz "zpět na hlavní stránku", který je umístěn úplně dole pod poslední zprávou, popřípadě tady:

zpět na hlavní stránku

 

 
Technická poznámka ke starším zprávám
Všechny starší zprávy jsou ponechány v původním znění, tedy v té podobě, ve které byly poprvé otištěny. Odstraněny byly pouze pravidelné týdenní "televizní tipy", pro jejichž archivaci není důvod.

   Jednou větou
     Mé neblahé tušení (které jsem zde nechtěl ventilovat, abych "to nezakřikl") se bohužel potvrdilo. Na pondělí 24.11. plánovaná tuzemská premiéra sady filmů Charlieho Chaplina bude mít cca týdenní zpoždění. Totéž se týká i na stejný den původně ohlášené čtyřdiskové extended verze Dvou věží (The Two Towers, 2002) Petera Jacksona, v tomto případě to navíc vypadá na zpoždění minimálně dvojnásobné. l Záměr vydat další DVD-titul oznámila společnost Artcam. Bude jím švédská komedie Policajti (Kopps, 2003), kterou režíroval Josef Fares (několik přátel mi po její návštěvě tvrdilo, že takhle se dosud smáli jen na filmech Woodyho Allena). Termín edice ještě není jasný, a i kdyby byl, stejně bych mu na základě "praktických" zkušeností s Artcamem nevěřil. Již tři měsíce marně slibovaná Sekretářka (The Secretary, 2002) Stevena Sheinberga budiž výmluvným argumentem, o neustále odkládaném vydání Trierova Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) ani nemluvě. Pokud jde o naposled jmenovaný titul, ten už zřejmě ani Artcam nebude mít komu prodávat, protože všichni vážní zájemci si ho už s českými titulky dávno pořídili z britských shopů. l Nepředpokládám, že by čtenáře tohoto webu nějak zaujala informace z posledního čísla měsíčníku DiViDi, podle níž se redakci podařilo získat práva na DVD-vydání televizních inscenací Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Přesto je tato informace svým způsobem zásadní - díky zařazení těchto volovin na leden a duben roku 2004 totiž z edičního plánu zmizel Menzelův film Skřivánci na niti (1969), který měl být na DVD přiložen právě k dubnovému číslu 2004. (otištěno 21.11. 2003)

   Disk roku klepe na dveře
     Když jsem na Zóně před rokem oznamoval záměr společnosti Vapet vydat na DVD Coppolovu Apokalypsu a dva Felliniho filmy (z nichž se později vyklubaly tři), obdržel jsem obratem několik pochybovačných mailů o reálnosti (a technické kvalitě) tohoto záměru. Díkybohu, skepse jejich pisatelů nebyla namístě... Po předprázdninovém báječném DVD s Apokalypsou totiž scházejí už jen čtyři dny k dalšímu mezníku v tuzemské "netuctové" DVD-historii, kterým bezesporu je vydání filmu Federica Felliniho Sladký život (La dolce vita, 1960). "Mezníku" ne jen kvůli tomu, že jde o snímek zmiňovaný v každé knize o dějinách filmu (a umísťující se vysoko v "žebříčcích" nejlepších filmů všech dob), ale prostě proto, že Sladký život nijak nezestárl a dodnes fascinuje elegancí formy a současně silou svého sdělení. Tříhodinová černobílá freska o "zahálčivém a bezcílném životě římských boháčů", oceněná Zlatou palmou na festivalu v Cannes, by se měla na disk dostat v podobě srovnatelné s jinými evropskými DVD-edicemi. Obraz je přepsán v originálním widescreenu 2,35:1, a to sice jen letterboxově, ale i tak (podle zpráv z masteringového studia) prý ve velmi dobré kvalitě. Zvuk se naštěstí nedočkal nějakých experimentů typu up-mixu do 5.1, ale byl ponechán v původním monu (řečeno zkratkou: jde o "vyčištěné" DD 2.0 mono), na disku je alternativně k mání i český dabing (určený především pro souběžně vydanou videokazetu). Když jsem o disku naposledy psal, nebyla ještě jasná jeho bonusová výbava. Ta není nijak obsáhlá - ne snad proto, že by byla ze strany vydavatele snaha ušetřit (byť finanční nároky majitelů práv jsou v případě Felliniho opravdu šílené - jen za použití černobílé fotografie z filmu na obalu disku zaplatil Vapet tři a půl tisíce korun), ale prostě prý bylo téměř nemožné jakýkoli materiál získat. Kromě filmu tak bude na DVD k vidění jen fotogalerie z natáčení a textové profily Federica Felliniho, Marcella Mastroianniho, Anity Ekbergové a Lexe Barkera. A to nejneuvěřitelnější jsem si nechal až na konec - věřte nevěřte, disk se v pondělí 24. listopadu na pultech objeví s báječnou doporučenou maloobchodní cenou 499 korun. Pokud se vše podaří, recenzi můžete na Zóně očekávat v úterý 25. listopadu. (otištěno 20.11. 2003)

   "Íár" alias Pohotovost
     Televizních seriálů s českou jazykovou podporou na DVD je jako šafránu a z těch "artovně" výjimečných zatím došlo jen na první sezónu Twin Peaks. Přesto si většina tuzemských poboček hlavních hráčů na trhu DVD nějaký ten komerčně zajímavý seriál ve svém katalogu drží - Warneři Přátele a Bratrstvo neohrožených, Paramount Sex ve městě, Bonton kontruje slušnou řádkou animovaných večerníčků a přičíst musíme i seriály Dawsonův svět a 24, které sice nejsou k mání u nás, ale koupit se s českými titulky dají alespoň na zahraničních e-shopech. Svým způsobem velká seriálová událost se ovšem chystá na první čtvrtletí roku 2004, kdy Warneři vydají s českými titulky jeden z nejslavnějších amerických seriálů vůbec (má dokonce i svou tuzemskou fandovskou stránku - tady) - televizí Nova kdysi uvedenou Pohotovost (ER, 1994). Seriál, popisující chod pohotovosti v jedné z chicagských nemocnic, měl hlavní devízu ve svém tvůrci - zručném spisovateli Michaelu Crichtonovi, z dnešního pohledu kuriozitou je herecká účast George Clooneyho. Warneři prozatím oznámili vydání první sezóny seriálu z roku 1994, která vyjde v podobě čtyřdiskového boxu v celkové metráži 560 minut. Obraz bude ponechán v televizním formátu 1,33:1 a originální zvuk ve 2.0 stereu, v bonusech budou mimo jiné komentáře a nepoužité scény. Pokud jde o termín tuzemského vydání, zřejmě se nebude příliš lišit od polské premiéry, která je již ohlášená na březen příštího roku. (otištěno 19.11. 2003)

   Trocha vánoční demence
     Každý máme nějakou slabost, a tak v dnešní zprávě ode mě opravdu nic "netuctového" nečekejte. Psát budu o mé oblíbené vánoční komedii, a čert vem, že její název zřejmě u mnohých z vás vyvolá shovívavý úsměv. Nemohu si ale pomoci, film Jeremiaha S. Chechika National Lampoon's Christmas Vacation (1989) mě spolehlivě pobavil už mockrát a pokud bych si nějaký snímek měl pouštět o štědrém večeru, byla by moje volba jasná. Film, který se v tuzemsku v minulosti objevil jak na videokazetě, tak opakovaně na televizní obrazovce - obvykle pod názvem Vánoční prázdniny - je popisem událostí, které vyvolá zoufale nešikovný Clark Griswald (kmenová role skvělého Chevyho Chase) svým nápadem sezvat na vánoční svátky široké příbuzenstvo a připravit jim vzorové vánoce v rodinném kruhu (a že se vše od prvního okamžiku zvrhne ve vygradovaný sled katastrofických událostí snad není třeba dodávat). Disk, celoevropsky vydaný Warnery, nabídne film v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s anglickým zvukem ve stereu, ve výbavě by měly být vystřižené scény a blíže nespecifikovaný komentář (pravděpodobně režiséra). Disk si Warneři logicky pošetřili na předvánoční trh a dá se tak v tuzemsku očekávat v prosincové firemní várce (stoprocentně potvrzeno to ale ještě není), nedočkavci ovšem mohou sáhnout po německé mutaci, která s českými titulky ve výbavě vychází už tento týden. (otištěno 18.11. 2003)

   Ennio 75/80/91
     Nemyslím si, že by to od Warnerů byl skutečně tak geniálně vymyšlený marketingový tah, ale nešť! - náhoda přece přeje připraveným. Do vlny vzedmutého leoneovsko-morriconeovského šílenství, vyvolaného v celé Evropě téměř souběžným vydáním obou majstrštyků neoddělitelného režisérsko-skladatelského tandemu (Tenkrát na západě a Tenkrát v Americe), totiž dnes vstupuje disk, který většinu "rozdrážděných" filmových fandů nemůže nechat chladným. Pod názvem Ennio Morricone - Arena Concerto se skrývá záznam dvouhodinového koncertu, na kterém loni v září u příležitosti svých pětasedmdesátin italský skladatelský génius oddirigoval ve veronské aréně přehlídku svých nejslavnějších filmových skladeb v provedení jednadevadesátičlenného orchestru a téměř stejně početného pěveckého sboru (80 vokalistů). Výběr ze set-listu je skutečně dojemný: Cinema Paradiso, Tenkrát v Americe, The Legend of 1900, Hodný, zlý, ošklivý, Tenkrát na západě, Hlavou dolů, Bitva o Alžír, Sacco a Vanzetti, Podivné vyšetřování, Ostrov v ohni, Tatarská poušť, Misie a další... Disk, vydaný hudební divizí Warnerů, je po všech stránkách ultimativní - obraz je v anamorfním widescreenu 1,78:1, na výběr jsou všechny tři "základní" zvukové stopy (PCM stereo, DD 5.1 a dts 5.1), v bonusech je rozhovor s Mistrem a také jeho kompletní hudební filmografie. Disk startuje dnes na britských e-shopech, za pár dní následuje francouzská a německá mutace a protože hudební disky putují na tuzemský trh jinou cestou než filmy (jsou šířeny souběžně s CD hudební divizí Warnerů), není vyloučeno, že se objeví i v tuzemské distribuci. (otištěno 17.11. 2003)

   Dannyho jedenáctka
     Svou slabost pro filmy Stevena Soderbergha jsem zde ventiloval již několikrát, jistě vás tedy nepřekvapím přiznáním, že Dannyho parťáky (Ocean´s Eleven, 2001) považuji za jeden z nejzábavnějších filmů, které jsem kdy viděl (a má slabost pro něj je větší po každém dalším shlédnutí). Možná si také vybavíte, že Soderberghův snímek (v českých kinech premiérovaný v březnu 2002, na DVD na sklonku loňského roku) je remakem čtyřicet let starého stejnojmenného (respektive: v angličtině stejnojmenného, tuzemská filmová literatura ho počastovala názvem Dannyho jedenáctka) filmu, který natočil Lewis Milestone v roce 1960 s Frankem Sinatrou, Deanem Martinem a Sammym Davisem Jr. v titulních rolích. Před rokem, když kápové společnosti Warner vymýšleli marketingovou strategii pro uvedení Dannyho parťáků na DVD, rozhodli se vyslat na trh současně i původní Milestonovu verzi. Překvapivě slušně vybavená edice nabízí film v původním widescreenu 2,35:1 a s mono zvukem, mezi bonusy je i společný komentář "přežilých" (Angie Dickinsonová) a "pozůstalých" (Frank Sinatra Jr.) či archivní materiály o vegaských kasinech. Co se ale vymyká logice, je přístup české warnerské pobočky, která disk nejen že neposlala do prodeje před rokem souběžně se Soderberghovým remakem - ona ho totiž před tuzemskými zájemci "zatajuje" dodnes! Disk s českými titulky je tak získatelný výhradně v zahraničí, jen si je třeba dát pozor na správný výběr země, protože česká podpora není zdaleka na všech evropských mutacích. Rozhodně neprohloupíte, pokud se zaměříte na německé e-shopy, tedy pokud dokážete překousnout obal s typicky germánsky doslovným titulem Frankie und seine Spießgesellen... (otištěno 16.11. 2003)

   Humphrey padouchem
     Warnerům se poslední dobou zalíbilo ve firemním archivu - po chaplinovské kolekci přijde na řadu smršť tentokrát poněkud více "chlapácká" v podobě sady klasických filmů Humphreyho Bogarta. Její předehrou bylo podzimní vydání "opravené" Curtizovy Casablancy (1942), o které jsem zde již podrobněji psal (v ČR dvojdisk vychází 21. listopadu), dalších několika filmů s českou titulkovou podporou se v Evropě dočkáme hned po novém roce. Protože ale ohledně jejich sestavy ještě panuje pár drobných nejasností, nechám si kompletní soupis na příště a dnes zmíním jen ten nejslavnější z nich. Tím je přepis Travenova románu Poklad na Sierra Madre (The Treasure of Sierra Madre, 1947), psychologicky výtečně odstíněný příběh střetu tří zlatokopů, kteří se nedokáží bez vzájemného krveprolití vypořádat s nálezem zlaté žíly (film je zajímavý i tím, že Bogart se objevuje v ryze záporné roli bezzásadového padoucha). S filmem je spjatá i další kuriozita - režisér John Huston do něj totiž kromě Bogarta a Tima Holta obsadil i svého otce Waltera a oba si vedli tak dobře, že pro "rodinu" získali hned dva Oscary (otec za herecký výkon ve vedlejší roli, syn za režii). Na disku by kromě filmu v původním formátu 1,37:1 a se zvukem DD 1.0 měl být i trailer, komentář a dokument, české titulky budou například na německé mutaci, která vychází na konci ledna. (otištěno 14.11. 2003)

   Jednou větou
     Nejnovější "pixarovka" Hledá se Nemo (Fiending Nemo, 2003) sotva vstoupila do českých kin, a už má "pracovní" termín tuzemského vydání na DVD. Edici připravuje Buena Vista, disk budou distribuovat Warneři a na tuzemských pultech by se měl objevit v dubnu 2004. l Velmi zmatečné informace se objevily na některých tuzemských shopech i webech ohledně kolekce Chaplinových filmů. Ač tomu cena nenasvědčuje (na pultech 500 Kč za každý jednotlivý film, respektive 2.000 za pětidiskový a 3.000 Kč za desetidiskový box), opravdu se u nás budou prodávat stejná luxusní dvojdisková vydání jako jinde v Evropě (a totožné dvojdisky budou i v obou boxech). Jedinou vadou na kráse je tak fakt, že všechny přidané materiály na bonusových discích nemají české titulky. l Asi to už víte odjinud, ale za alespoň stručné zaznamenání to stojí i zde. Dlouho očekávaná (a Warnery mohutně marketingovaná) opravená edice prvního Matrixu (1999) bratří Wachowských dorazila do ČR se stejně vadnou sadou českých titulků, jako byla ta na původním vydání a s českým dabingem 2.0 místo slibovaného 5.1. Kompletní várka disků byla okamžitě stažena z distribuce, výroba nové šarže ovšem bude zřejmě záležitostí minimálně několika měsíců. l Zmatek mezi kupci vyvolalo poslední číslo měsíčníku Svět DVD s avizovanou opravenou edicí Formanova Muže na Měsíci (Man on the Moon, 1998). Disk je totiž zabalen v téměř totožném obalu jako původní intersonická edice, navíc anotace výrazným písmem slibuje pouze "český dabing". Obavy kupujících jsou ovšem zbytečné - české titulky má totiž nejen film, ale i hromada bonusů včetně vystřižených scén. l Proslýchá se, že tuzemská pobočka Warnerů po novém roce chystá velké cenové zemětřesení. To by se mělo týkat jak veškerých novinek (startovací pultová cena 600 Kč, u blockbusterů 700 Kč), tak starší produkce, kde by mohla vzniknout i nová - opravdu revoluční - kategorie 300 Kč. Nezbývá než držet palce. (otištěno 13.11. 2003)

   Best of mini cooper
     Natáčení - byť sebepitomějších - hollywoodských remaků má většinou i jeden pozitivní efekt - v rámci marketingové strategie obvykle souběžně s remakem putuje na DVD "do světa" i film, kterému se dostalo té pocty "být předlohou". V případě Loupeže po italsku (The Italian Job, 2003), která v létě vstoupila do evropských (i našich) kin, tak konečně došlo na DVD-edici původního stejnojmenného filmu, který v roce 1969 režíroval Peter Collinson s Michaelem Cainem a Noelem Cowardem v titulních rolích (Collinsona celosvětově proslavil jeho předchozí film, působivé drama Umírání za dlouhého dne z roku 1968). Historka o loupeži čtyř miliónů dolarů s legendární automobilovou honičkou v Turíně, v níž sehrají klíčovou roli tři mini coopery a záměrně způsobená dopravní zácpa, je značnou částí Britů považována za "národní komedii" a tak není divu, že Paramount vypustil její premiérovou DVD-mutaci ve velkém předstihu před zbytkem Evropy právě na britských ostrovech. A teď to nejdůležitější - na tuto mutaci umístil Paramount i české titulky, takže případní nedočkavci nemusí čekat na tuzemské vydání (k němu dojde pravděpodobně až na jaře 2004) a mohou se s důvěrou obrátit na některý ze spolehlivě fungujících britských e-shopů. (otištěno 12.11. 2003)

   Valerie and her Week on Wonders
     Již loni v létě jsem na Zóně oznamoval záměr americké společnosti Facets vydat na DVD v regionu 1 film Jaromila Jireše Valerie a týden divů (1969) coby v pořadí třetí disk ve volné firemní řadě Czech New Wave, zatím složené z filmů Sedmikrásky (Daisies, 1966) Věry Chytilové a Žert (Joke, 1968) Jaromila Jireše. Mám-li být osobní, pak musím přiznat, že Jirešův volný přepis Nezvalovy prózy patří k mým nejoblíbenějším filmům vůbec, a i recenzenti s chladnější hlavou by se jistě shodli, že hudba Luboše Fišera osciluje na hranici geniality a obdobně famózní je i vizuální koncepce filmu, společné dílo kostýmní návrhářky Ester Krumbachové a kameramana Jana Čuříka. O disku ještě nejsou známy žádné podrobnosti, je ale velmi pravděpodobné, že jeho podoba bude shodná s oběma předchozími "facetovskými" opusy (viz minirecenze Sedmikrásek - tady) - ty byly sejmuty z americké distribuční kinokopie (v průměrné obrazové kvalitě), to znamená s českým mono zvukem a anglickými titulky "natvrdo" vyraženými do obrazu (jinak řečeno: "nevypinatelnými"). Obdobně se i u Valerie dá očekávat nulová bonusová výbava, stejně jako regionální nezakódování (všechny zatímní disky s českými filmy z produkce Facets - kromě jmenovaných např. Tři oříšky pro Popelku - jsou "region free"). Disk se bude prodávat za standardní firemní cenu 29,95 dolaru, která by se na e-shopech v pre-orderu mohla propadnout někam k pětadvacetidolarové hranici. A termín vydání? Předobjednávka na Valerii sice zatím na žádném americkém e-shopu není k nalezení, vezměte ale zavděk potvrzenou informací, že disk půjde do prodeje za dva měsíce, přesně 13. ledna 2004. V této souvislosti si také nemohu odpustit jedovatý dovětek na téma "péče o národní kulturní dědictví" - v České republice Valerie a týden divů nikdy nevyšla samozřejmě nejen na DVD, ale dokonce ani na videokazetě... (otištěno 11.11. 2003)

   Father Frost
     V dějinách světové kinematografie existuje řada příkladů, kdy se po letech objevil notoricky známý film v nové střihové či obrazové verzi. Ohlas obnovených premiér i těch nejslavnějších z nich (jmenujme třeba nově střižené či rekonstruované verze filmů Blade Runner, Lawrence z Arábie, Apokalypsa, Ztracený horizont či - zcela aktuálně - Tenkrát v Americe) však bledne ve srovnání s tím, jakou doslova celonárodní euforii před více než desetiletím rozpoutala informace, že Československá televize uvede v barvě snímek, jenž celý národ po léta znal jen z černobílé verze. Věkově starším čtenářům už v této chvíli musí být jasné, že oním filmem byl Mrazík (Morozko, 1964), svým způsobem geniální pohádka, kterou režíroval Alexandr Rou a na jejímž tuzemském ohlasu se podepsalo jak každoroční reprízování, tak v pravém slova smyslu kultovní český dabing. Nepochybuji proto, že tuzemská DVD-edice Mrazíka (s Nastěnkou a Ivánkem na přebalu) se stane fenoménem prosincového tuzemského trhu a jsem si jist, že v prodeji převálcuje jak posledního Terminátora, tak cokoli dalšího, co se ve stejném měsíci na pultech objeví. Disk, chystaný Bontonem, nabídne film v originální obrazové verzi 4:3, zvukovou výbavu by měl tvořit jen "starý známý" český mono dabing a též dabing slovenský. Kdyby jste si chtěli vychutnat ruský jazykový originál, nezbyde vám než sáhnout po DVD-edici připravené rusko-belgickým konsorciem RUSCICO, která pod anglickým názvem Father Frost (na firemním e-shopu za 20 dolarů včetně poštovného) nabízí i slušnou řádku bonusů včetně rozhovoru s Natalií Sedychovou (Nastěnka). (otištěno 10.11. 2003)

   Fimfárum Jana Wericha
     Přiznám se, že jsem nepochopil, proč na přebalu disku Fimfárum Jana Wericha (2002) popisek tak mlží ("Fimfárum je nejnovějším projektem režisérského tandemu Vlasta Pospíšilová - Aurel Klimt") ohledně faktu, že tento "celovečerní film" ve skutečnosti vznikl spojením pěti samostatných animovaných filmů, navíc realizovaných v patnáctiletém rozpětí (Lakomá Barka je z roku 1987, Franta Nebojsa z roku 2002) dvěma režiséry (Pospíšilová, Klimt), dvěma výtvarníky (Poš, Velíšek) a pěti hudebními skladateli (Merta, Hapka, Kořínek, Wanek, Soudek). Těžko totiž mluvit o společném projektu vzhledem k faktu, že když Vlasta Pospíšilová začala točit první povídku, chodila druhá polovina "režisérského tandemu", Aurel Klimt, do sedmé třídy základní školy... To je ale také asi to jediné, co lze disku (a svým způsobem i filmu, protože ten podobně mystifikuje v závěrečných titulcích) - a opravdu jen hnidopišsky - vytknout. Je to totiž právě příkrý kontrast mezi "laskavostí" výtvarného zpracování páru Pospíšilová/Poš a "dryáčnictvím" dvojice Klimt/Velíšek, co dokáže udržet divákovu pozornost po celých 101 minut Werichova čteného přednesu pěti vlastních pohádek z knihy Fimfárum (pokud se nepletu, záznam původně před mnoha lety vznikl pro potřebu vydání na gramofonové desce), což by jinak byla "porce" vskutku zničující. Disk je graficky připravený Martinem Velíškem, kromě podrobných filmografií obou autorských týmů, fotografií a kreseb jsou na něm i ukázky z obrazových scénářů jednotlivých epizod a také dvacetiminutový "film o filmu", přítomnost hned sedmi "cizozemských" jazykových sad pak dává tušit, že Bonton má s Fimfárem velké plány. A důležitá informace pro případné zájemce - disk je od pátku v obchodech. (otištěno 9.11. 2003)

   Trefa do terče
     Před nedávnem jsem si tady pochvaloval, jak unikátní cyklus připravila pod názvem "Bezstarostní jezdci" veřejnoprávní televize, a zatímco ještě ani nestačil skončit (vyvrcholí v pondělí výborným Rafelsonovým filmem Král Marvin Gardens), už se na jeden z v něm uvedených filmů můžeme těšit na DVD s českou jazykovou podporou. Paramount se totiž rozhodl v regionu 2 vydat debut Petera Bogdanoviche Terče (Targets, 1968), který byl v televizním cyklu uveden před měsícem jako druhý v pořadí. Předpokládám, že film (s posledním vystoupením Borise Karloffa před kamerou) ještě máte v živé paměti, proto dodám jen nezbytné technické specifikace - Terče se dočkají anamorfního widescreenu 1,78:1, zvuk bude ponechán v původním monu (DD 1.0) a v bonusech bude k nalezení komentář Petera Bogdanoviche. Disk vyjde pravděpodobně v jediné mutaci pro celý region 2 (5 dabingových stop a 20 sad titulků), zatím má termín jen německé vydání, ohlášené (i s českými titulky) na 22. ledna 2004 (protože ale HCE v tuzemsku premiérují produkci Paramountu většinou téměř souběžně se zbytkem Evropy, dá se disk u nás očekávat nejpozději v únoru). A když už jsem nakousl "téma Bogdanovich" - špatně (z ryze tuzemského pohledu) to dopadlo s nedávným evropským vydáním jeho slavné crazy-komedie A co dál, doktore? (What´s Up, Doc?, 1972), protože Warneři na žádnou z dosud vyšlých mutací (a v prodeji jsou zdá se už všechny plánované) neumístili české titulky... (otištěno 7.11. 2003)

   Runaway Train
     Rok 2004 rozhodně nezačne špatně - společnost MGM totiž hned v lednu vydá na DVD s českými titulky výborný Končalovského film Splašený vlak (Runaway Train, 1985). Film sám měl zajímavou historii. Původní scénář napsal Akira Kurosawa, který film připravoval v roce 1966 jako svou první režijní práci mimo Japonsko, z natáčení v Hollywoodu ale nakonec sešlo. Přepracovaný scénář pak o dvě desetiletí později režíroval další "cizinec v Hollywoodu", ruský emigrant Andrej Končalovskij (mj. spoluscénárista Andreje Rubleva). Virtuózně zfilmovaný příběh dvou uprchlých vězňů, kteří nasednou do nákladního vlaku projíždějícího zimní Aljaškou, aniž tuší, že strojvůdce postihne srdeční zástava (takže se souprava stane neovladatelnou), vyniká "ryzí filmařinou" - je vyprávěn téměř bez dialogů působivými "syrovými" obrazy kameramana Alana Humea, přesvědčivě "zahrán" Jonem Voightem a Ericem Robertsem v titulních rolích a celý je prodchnut až bolestně hmatatelnou atmosférou "touhy po svobodě". Pro první "celoevropské" vydání připravili MGM nový anamorfní přepis originálního widescreenu 1,85:1 (původní vydání v regionu 1 bylo jen letterboxové), zvuk byl ponechán v původním stereu (a jen upraven do DD 2.0) a na disku by neměl být žádný bonusový materiál. Zatím vše nasvědčuje tomu, že disk vyjde v jediné mutaci pro celou Evropu, i kdyby tomu ale tak nebylo, české titulky jsou již potvrzené na německé edici, která se začne prodávat 13. ledna 2004. Možnost nákupu "v zahraničí" tady nezmiňuji náhodou - právě disky od MGM jsou proslulé svým často i mnohaměsíčním zpožděním v uvedení do prodeje v ČR proti zbytku Evropy... A mimochodem - vydání Splašeného vlaku oživilo naději, že i další Končalovského film, který natočil pro MGM, by se časem mohl objevit v regionu 2 i s českými titulky. Mám na mysli režisérův nádherný americký "debut" Mariini milenci (Maria´s Lovers, 1984) s Natašou Kinskou v titulní roli, který je zatím dostupný jen na technicky bezchybném disku v regionu 1. (otištěno 6.11. 2003)

   Jednou větou
     A zase je jednou všechno jinak. Jen jsem zde před dvěma dny oznámil, že HCE v listopadu vydají disk s filmem Laurel Canyon (2002) se skvělou Frances McDormandovou v titulní roli, a už na tuto informaci můžete zapomenout. HCE totiž vydání DVD "odpískali" a film se objeví jen na videokazetě. (Původní zprávu jsem smazal.) l Svůj předvánoční ediční plán prozradili SPI, ale mnoho si od něj neslibujte. Po (zde nedávno rozebíraném) Městu bohů (Cidade de deus, 2002), které se v půjčovnách objeví příští týden, bude 24.11. následovat pohádka Romana Vávry Čert ví proč (2002) a 8.12. Benigniho úchylná verze Pinocchia (2002). l Mnohem zajímavější jsou prosincové plány Intersonicu. V prvé řadě opravdu dojde na (zde již avizovaný) Ken Park (2002) Larryho Clarka, DVD-vydání se ale dočká i pozoruhodný horor Oko (Jian gui/The Eye, 2002) bratří Pangových a "hraný" přírodopisný film Medvěd (The Bear, 1988) Jeana-Jacquese Annauda. l Jasněji je i ohledně Tance s vlky (Dances with Wolves, 1990) Kevina Costnera. Disk z produkce Revolutionary Releasing/Bonton bude mít kromě českých ještě polské, maďarské, chorvatské a slovinské titulky, v jiných zemích je tedy zbytečné po mutaci s českými titulky pátrat. Podle informací z Polska je na disku 183 minut dlouhá verze filmu (tedy ta, která se hrála v kinech, a nikoliv prodloužený director´s cut) a v chudé bonusové výbavě je jen film o filmu a trailer. Podle stejného informačního zdroje má ale na disku být kromě standardního DD 5.1 i zvuková stopa DTS ES. (otištěno 5.11. 2003)

   Sladký listopad
     Pro mnoho příznivců "netuctových" filmů ten letos vůbec nejočekávanější, legendární tříhodinová černobílá freska Federica Felliniho Sladký život (La dolce vita, 1960), má už definitivní distribuční termín - na pultech se objeví za tři týdny, přesně v pondělí 24. listopadu (vydavatelem disku je stejně jako v případě Apokalypsy či Pianisty Vapet, distributorem společnost HCE). Přípravné práce na disku momentálně vrcholí, poslední informace říká, že film bude přepsán v originálním widescreenu 2,35:1, tedy tak, jak jej známe z kina (přepis bude pravděpodobně jen letterboxový, kvalita obrazu je prý ale výtečná). Zvuk bude ponechán v původním monu (DD 2.0 mono), vedle titulků nabídne disk s ohledem na videopůjčovny i český dabing (určený i pro souběžně vydanou videokazetu). Bonusová výbava disku je stále ještě "v řešení", raději si ale od ní kromě traileru příliš neslibujme (přiznám se, že sám fakt ryze tuzemské edice Sladkého života je od Vapetu natolik záslužným činem, že bych se na něj nezlobil, i kdyby film vyšel v pomačkané krabičce s potrhaným oxeroxovaným přebalem, takže přítomnost či absence bonusů je mi opravdu úplně "ukradená"). Jediné, co zatím ještě není ke zveřejnění, je pultová cena disku (stále se o ní jedná) - mohu snad ale prozradit, že se určitě bude pohybovat v dolní polovině obvyklých cen tuzemských DVD-vydání. (otištěno 4.11. 2003)

   Netuctové filmy v listopadu
     Po nabitém září a téměř stejně "silném" říjnu to ani v listopadu rozhodně nebude s "netuctovými" filmy na tuzemském trhu špatné. Posuďte sami... Warneři zamotali hlavu všem těm, kdo si původně mysleli, že si vystačí jen s několika z desetidílné sady dvojdisků s filmy Charlieho Chaplina - třítisícová pultová cena za box nazvaný 9+1 je totiž opravdu neodolatelná (jen připomenu, že jsou v něm filmy Kid, Pařížská maitresa, Zlaté opojení, Cirkus, Světla velkoměsta, Moderní doba, Diktátor, Monsieur Verdoux, Světla ramp, Král v New Yorku a dokument Charlie: život a dílo Charlese Chaplina). Warneři vedle toho oprávněně spoléhají na čtyřdiskovou prodlouženou verzi Dvou věží (The Lord of the Ring: The Two Towers, 2002), konečně dojde na opravenou edici Matrixu (1999) bratří Wachowských (tentokrát už bez vypadávajících titulků), vskutku radostnou událostí je speciální dvojdisková edice Curtizovy Casablancy (1942) a své příznivce si jistě najde i několik mainstreamovějších warnerských titulů jako Poslední mohykán (The Last of the Mohicans, 1992) Michaela Manna, Dick Tracy (1991) Warrena Beattyho či O Schmidtovi (About Schmidt, 2002) Alexandra Paynea. Oddychový čas si v listopadu vybral Bonton - za jmenování zde stojí jen columbijská edice Krále rybáře (The Fisher King, 1991) Terryho Gilliama, Klimtovo Fimfárum Jana Wericha (2002), připravené Centrem českého videa, "bedna" s dvaceti bondovkami, vhodně nazvaná Monsterbox (MGM) a pětice "panterských" veseloher s Peterem Sellersem (Růžový panter, Komisař Clouseau na stopě, Růžový panter znovu zasahuje, Pomsta růžového pantera a Stopa růžového pantera). Poslední z "majors", společnost Paramount, je v listopadu - když nechám stranou klasický velkofilm Kinga Vidora Vojna a mír (War and Peace, 1956) - výrazně westernově zaměřená. Klasickou podobu žánru nabídne poslední film Howarda Hawkse Rio Lobo (1970) a Muž zvaný kůň (A Man Called Horse, 1969) Elliota Silversteina, naopak jeho "destrukci" mistrovský anti-western Arthura Penna Malý velký muž (Little Big Man, 1971). A pojďme k tuzemským vydavatelům, kteří množstvím zajímavých disků mohou "majors" v listopadu více než konkurovat. Těžko říct, zda si HCE slibují lepší prodejní ohlas od dvoudiskové verze Chicaga (2002) Roba Marshalla či Hrdiny (Ying xiong/Hero, 2002) Zhang Yimoua, v záloze ale mají ještě Bowling for Columbine (2002) Michaela Moorea. Artcam se pochlubí přinejmenším jedním ze dvou řádně zpožděných disků - jistá je listopadová premiéra Sekretářky (The Secretary, 2002) Stevena Sheinberga, zatímco Trierův snímek Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) zůstává ve škatulce "možná". O zajímavé Dinotopii z produkce MagicBoxu chystám samostatnou zprávu, SPI po říjnové Fridě v listopadu nabízejí ceněné Město bohů (Cidade de deus, 2002) Fernando Meirellese, Intersonic udělá radost všem příznivcům "anime" Cestou do fantazie (Sen to chihiro no kamikakushi/Spirited Away, 2002) Hayao Miyazakiho a připomenout zde musím i "opravené" vydání Formanova Muže na Měsíci (Man on the Moon, 2000), přibalené k právě vycházejícímu listopadovému číslu měsíčníku Svět DVD (na rozdíl od původní intersonické edice disk nabízí i české titulky). A abych trochu "napnul", skončím konstatováním, že podrobnosti o vůbec nejdůležitějším listopadovém disku jsem si nechal až na zítřek - uvedu-li ale, že jeho vydavatelem je Vapet, mají pravidelní čtenáři už stejně jasno... (otištěno 3.11. 2003)

   Jednou větou
     Do půjčoven právě dorazila Frida (2002) Julie Taymorové, kterou vydali SPI v jako obvykle precizní edici (anamorfní widescreen 1,85:1, anglický 5.1 s českými i slovenskými titulky) s řadou česky otitulkovaných bonusů. l V půjčovnách je k mání od tohoto týdne též jednodisková verze Chicaga (2002) Roba Marshalla, dvojdisk určený do prodeje se podle posledních informací na pulty dostane až v pondělí 17. listopadu. l "Costnerovci", smutněte - hyperoscarový Tanec s vlky (Dances with Wolves, 1990) totiž nevyjde ani v listopadu. Tuzemská edice, původně Bontonem slibovaná už na srpen, tak má další "šanci" nejdříve v prosincové bontonské várce. Když nebudou vlci, můžete vzít zavděk alespoň (mým oblíbeným) Vlkem (Wolf, 1994) Mikea Nicholse, který od 1.11. spadl do nejlevnější bontonské slevové kategorie, tedy na pultovou cenu 399 Kč. l Rozšířená čtyřdisková verze Dvou věží (alias LOTR 2 extended) nečekaně nedostala od tuzemské pobočky Warnerů žádný pevný distribuční termín - znamená to, že jakmile budou disky z lisovny k dispozici, okamžitě půjdou na pulty. Stát se tak může kdykoli během listopadu. l Listopadové vydání měsíčníku Premiere nabízí hutnou šedesátistránkovou přílohu nazvanou "50 DVD, která musíte mít". l A skvělá zpráva nakonec. Petr Gajdošík na své Nostalghii (tady) jako první na tuzemském webu oznámil DVD-vydání Antonioniho Zvětšeniny (Blow-Up, 1966), chystané zatím jen v regionu 1 na únor 2004. Jméno vydavatele signalizuje, že až dojde na evropskou edici, je šance na české titulky velmi slušná... (otištěno 2.11. 2003)

   Na vlastní oči: Tenkrát v Americe
     Dvanáct let čekal Sergio Leone, než se našel producent, který mu umožnil natočit jeho vysněný film Tenkrát v Americe (Once Upon a Time in America, 1984). Po triumfálním uvedení v Cannes pak trvalo pár týdnů, než tentýž producent film zničil - snímek se dostal po jeho zásahu do amerických kin o čtvrtinu zkrácený, kompletně přestříhaný (složitá struktura vyprávění, v níž se prolínají epizody z let 1922, 1933 a 1968, byla "srovnána" do chronologické podoby) a zpočátku dokonce zbavený úžasné Morriconeho hudby. Nepřeháním, když napíšu, že Leone se stal bezbranným aktérem jedné z největších surovostí, které kdy byly na nějakém filmu v dějinách kinematografie spáchány... Až letošní celosvětové warnerské DVD-vydání, které se "zastavilo" i na pultech v ČR, tak dává poprvé po dvaceti letech šanci vidět film v původní autorské podobě, dosahující bez dvaceti minut čtyř hodin promítacího času. A to čekání stálo zato... Zvolna vyprávěná "gangsterka" fascinuje svou uměřeností a nepřikrášleností - Leone umanutě vypráví svou verzi zrodu "amerického snu", skládá příběh ze složité mozaiky náznaků a falešných odboček, jedinkrát se nenechá svést k lacinému efektu a hlavně: neidealizuje - brutalita dějů i brutalita hlavních hrdinů je podána s až bolestně hmatatelnou silou. Mimořádnosti filmu je adekvátní i jeho prezentace a obavy z toho, že tuzemská edice bude svým provedením zaostávat za "Evropou", se naštěstí nepotvrdily. Obal je sice lokalizovaný do češtiny, ale kopíruje luxusní podobu ostatních evropských edic, kdy je v kartonovém pouzdře ukryt rozvírací trojkřídlý digipack se dvěma disky. Ty nabízejí kromě anglického zvuku už jen české titulky a český dabing, na obale uvedená informace o polském voiceoveru a polských titulcích je klamavá (ne že by tato informace byla pro tuzemského uživatele podstatná). Film je na disku uložen v originálním kinoformátu 1,85:1 (samozřejmě anamorfně) a jeho kvalita není nijak ohromující - ne snad proto, že by Warneři chtěli na jeho masteringu ušetřit, ale Leone prostě film takhle natočil. Tedy s hrubším zrnem, v interiérech zatemnělý, se záměrnou "historickou" patinou, prostě "špinavý" stejně jako duše těch, o kterých vypráví. (Mimochodem, ne náhodou má podobně "syrový" obraz i tematicky spřízněný Coppolův Kmotr.) Zvukový mix je podán velmi pietně, to, co je prezentováno coby DD 5.1, je v podstatě jen restaurované mono, které efektové reproduktory využívá jen v "nezbytně nutných" případech (odvahu zkoumat kvalitu českého 5.1 dabingu jsem přiznám se nenašel). Jediné, co trochu zamrzí, je řídká bonusová výbava - kromě možnosti pustit si celý film s komentářem kritika Richarda Schickela (samozřejmě jen v angličtině bez titulků) se skládá jen z dobového traileru a česky otitulkovaného dvacetiminutového vzpomínkového dokumentu z roku 2000, který je bohužel opravdu odfláklý a nepřináší nic jiného, než několik vzájemně neprovázaných vzpomínek aktérů natáčení (na přebalu disku je sice slibován "Komentář režiséra Leoneho: Tenkrát v Americe s českými titulky", ale evidentně je tím míněn citovaný dokument). I s dokumentem mě ale nakonec usmířila možnost poslechnout si v něm Quentina Tarantina, kterak vysvětluje, jak po kameramanovi vyžaduje "natočit Sergia Leoneho"... (otištěno 31.10. 2003)

   Růžový listopad
     Problematika tuzemského vydání filmů s "růžovým panterem" byla na všemožných webech i ve filmových časopisech proprána ze všech stran (nejdůkladnější text s chronologickým seřazením a popisem všech devíti filmů, které tuto volnou ságu tvoří, napsal pro poslední číslo měsíčníku DiViDi Jan Lipšanský), přesto chybělo to nejdůležitější - totiž oficiální potvrzení termínu tuzemské distribuce. To přišlo teprve včera, kdy se všech pět disků objevilo v bontonské nabídce na listopad, takže při troše štěstí se dají na pultech očekávat v "nejbližších hodinách" (a při troše smůly třeba až za rok, protože všichni víme, jak to u Bontonu chodí...). Pro pořádek tedy zopakuji, že pětici disků tvoří filmy Růžový panter (The Pink Panther, 1963), Komisař Clouseau na stopě (A Shot in the Dark, 1964), Růžový panter znovu zasahuje (The Pink Panther Strikes Again, 1976), Pomsta růžového pantera (Revenge of the Pink Panther, 1978) a Stopa růžového pantera (Trial of the Pink Panther, 1982), že jejich "univerzálním" režisérem je Blake Edwards, nezapomenutelným hrdinou Peter Sellers, že všechny jsou přepsány v anamorfním widescreenu 2,35:1 s anglickým zvukem 5.1 a českými titulky (přičemž na všech je i český 2.0 dabing) a že jeden každý z nich bude mít pultovou cenu 500 Kč. No a pokud to někdo ještě nezaregistroval, připomínám, že společnost MGM vydala všechny filmy spolu s šestým bonusovým diskem též v podobě kolekce nazvané Pink Panther Box Set, která vyšla v jediném celoevropském provedení, takže ať si ji objednáte v jakémkoli zahraničním e-shopu, vždy se dočkáte provedení s českou jazykovou podporou. A proč že na zahraničním e-shopu? Protože v tuzemsku se kolekce v nádherném rozkládacím digipacku prodávat nebude... (otištěno 30.10. 2003)

   Dick Tracy
     Dějiny americké kinematografie znají i pár filmů, které si s odstupem času získaly proslulost svou až abnormální nepovedeností. Vesměs jde o filmy ve své době výjimečně drahé, výjimečně dobře herecky obsazené a přitom výjimečně kasovně neúspěšné, navíc obvykle spojené s osobou ambiciózního herce v roli režiséra či producenta - klasickými reprezentanty tohoto "žánru" jsou Lehmannův Hudson Hawk, Costnerův Vodní svět, Travoltovo Bojiště Země, Polanského Piráti a samozřejmě Beattyho Dick Tracy (1991). V přepisu legendárního komiksu Chestera Goulda z třicátých let o nepřemožitelném "likvidátorovi" zločinců si Warren Beatty nejen zahrál hlavní roli, ale film i režíroval - ani skvělé herecké obsazení (Al Pacino, Dustin Hoffman, James Caan, William Forsyth, Madonna aj.), slavný kameraman Vittorio Storaro a pozoruhodné náklady na výpravu (rozpočet filmu, který produkovalo Disneyho studio, přesáhl 40 miliónů dolarů) však filmu nepomohly a ten sklidil tu nejnepříjemnější možnou odezvu, tedy žalostné tržby a výsměch recenzentů. A proč že o Dickovi Tracym vlastně píšu? Společnost Buena Vista (distribuce Warner) ho totiž na DVD vysílá v listopadu do tuzemské distribuce... (otištěno 29.10. 2003)

   Curtizománie
     Specifika tuzemské distribuce, spočívající v běžném mnohatýdenním zpoždění řady titulů proti zbytku Evropy, dávají občas vzniknout nečekaným "prodejním" kombinacím. Nedávno jsem zde psal o téměř souběžném uvedení do prodeje dvou filmů Sergia Leoneho (Tenkrát na západě a Tenkrát v Americe), byť jinde v regionu 2 jejich premiéry dělil čtvrtrok, dalším hezkým příkladem je ryze "český" souběh premiér hned tří klasických filmů Michaela Curtize. První z nich, Bílé vánoce (White Christmas, 1954), se na české pulty díky HCE (disk vydal Paramount) dostal včera - revuální film s Bingem Crosbym v titulní roli se do dějin kinematografie zapsal nejen slavnou hudbou Irvinga Berlina (a titulním stejnojmenným Crosbyho megahitem), ale i tím, že šlo o první paramountský snímek realizovaný v revolučním obrazovém formátu VistaVision (film je na disk přepsán v anamorfním widescreenu 1,78:1, v remixu do DD 5.1 a v bonusech je retrospektivní rozhovor s představitelkou hlavní role, herečkou Rosemary Clooneyovou). O chystané edici dalších dvou Curtizových filmů, které se na pulty dostanou jen pár dní po Bílých vánocích, jsem na Zóně psal nedávno - prvním je proslulý Robin Hood (The Adventures of Robin Hood, 1938) s Errolem Flynnem (o disku jsem psal 9.10. ve zprávě "The Adventures of Robin Hood"), druhým "opravené" vydání legendární Casablancy (1942), které společnost Warner připravila u příležitostí 60. výročí premiéry filmu (60th Anniversary 2-Disc Edition). Bonusy doslova nabitá edice (úvod Lauren Bacallové, dva komentáře - kritika Rogera Eberta a filmového historika Rudyho Behlmera, nepoužité scény atd.) je samozřejmě zajímavá především svými technickými specifikacemi, protože film prošel novým náročným masteringem obrazu (v původním 1,33:1) a remixem zvuku (z mona do DD 5.1). (otištěno 28.10. 2003)

   Kill Bill
     Hned na úvod se přiznám, že Kill Bill (2003) Quentina Tarantina mě vyprovokoval k něčemu zcela bezprecedentnímu - přesně po třech letech jsem se totiž vypravil do kina... Když nechám stranou jevy, o jejichž (prý obvyklém) výskytu v kinosále jsem přiznám se neměl ani tušení ("vtipné" poznámky okolesedících, chroupání popcornu, otevírání plechovek s pitím, telefonování během projekce, ba dokonce i hlasité říhání a bzdění), byl jsem filmem samotným bezuzdně nadšen. Sice mi díky absurdnímu přepůlení přišel spíš jako "trochu delší" trailer než jako ucelené dílo, ale od toho je tady přece "kino domácí", kde si v dohledné době budeme moci užívat obou "volumů" dohromady do sytosti. Pokud jde o DVD-edici, leccos je totiž jasné už dnes. Především - tuzemská videopráva získala společnost MagicBox, takže nemusíte ztrácet čas přemýšlením, kde ve světě bude mutace s českými titulky k mání nejdřív. Ano, pochopili jste správně - nebude k mání nikde jinde než už nás, protože půjde o ryze tuzemské vydání jen s českými titulky a českým dabingem. Jisté je také to, že Kill Bill, Volume 1 vypustí MagicBox na DVD v březnu 2004, momentální pracovní termín zní "tři týdny po premiéře Volume 2 v kinech". Českým webem letí momentálně všemožné spekulace o možném vydání "asijské" verze filmu - pod tímto lákavě znějícím termínem se ovšem skrývá jen jemný detail, totiž že finální scéna v nočním podniku není černobílá, ale barevná (a MagicBox se kloní spíš k vydání té verze, kterou známe z kina). Co bude dál, je zatím jen představa šéfa MagicBoxu Martina Papouška - ten by chtěl vydat Volume 2 v obvyklém šestiměsíčním odstupu od premiéry v kinech (tedy v září 2004) a na vánoční trh pak poslat speciální edici s oběma díly naráz. Protože ale i do DVD-vydání Kill Bill, Volume 1 chybí ještě pět měsíců a o jeho podobě nelze zatím nic jiného než spekulovat (není jasné, zda si supervizi nad podobou disků podrží Miramax alias Q.T. či zda dostanou při jejich přípravě lokální vydavatelé "volnou ruku"), spokojme se zatím s konstatováním, že ať už finální podoba tuzemské edice bude jakákoliv, každopádně se "celého" filmu Kill Bill na DVD s českou podporou dočkáme, a to v termínu srovnatelném s "civilizovaným" světem. Po všeobecně známých problémech s tuzemskými DVD-edicemi (či spíš: ne-edicemi) ostatních Tarantinových filmů je to zpráva více než skvělá... (otištěno 27.10. 2003)

   Chaplin? Jedna, pět, deset
     Zdá se, že je tu definitivní odpověď na otázku, jakým způsobem naloží tuzemská pobočka Warnerů s chaplinovským megaprojektem, který v Evropě obnáší souborné vydání deseti Chaplinových celovečerních filmů (nemá smysl je zde znovu vypisovat - jejich seznam si můžete vyhledat v Katalogu vpravo pod heslem Chaplin) na devíti discích (filmy Pařížská maitresa a Král v New Yorku jsou společně na jednom disku) plus dlouhometrážního dokumentu Charlie: život a dílo Charlese Chaplina (Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin) na disku desátém. Odpověď je to navýsost příjemná - od pondělí 24. listopadu si budete moci v obchodech vybrat hned ze tří možností. Jednak bude k mání všech deset disků (respektive dvojdisků, protože edice je doplněna nepřeberným množstvím bonusových materiálů) samostatně, a to pravděpodobně za pultovou cenu 500 Kč (píšu "pravděpodobně", protože oficiální nabídkový list na listopad s cenami Warneři stále ještě nezveřejnili, ale tato informace pochází od nich). Kromě toho bude k mání i "pětibox" (se čtyřmi filmy - Zlaté opojení, Moderní doba, Diktátor a Světla ramp - plus výše jmenovaným dokumentem) a konečně též "monstrbox" se všemi deseti disky naráz, a to za zajímavou cenu - "pětibox" by se měl prodávat za 2.000 Kč a "monstrbox" za neuvěřitelné 3.000 Kč (opět s tou výhradou, že ceny jsou neoficiální). Pokud by vás neuspokojila ani jedna z nabízených možností, doporučuji se zaměřit na německé e-shopy, kde jsou ke koupi totožné disky s českými titulky, ovšem v jiném "boxovém" řazení - k dispozici tam jsou "pětiboxy" dva, navíc odlišně poskládané, takže ani jeden z tamních "pětiboxů" není obsahově shodný s tím (výše popsaným), který bude v prodeji u nás. (otištěno 26.10. 2003)

   Jednou větou
     Došlo na mé nedávné varování - Hitchcockův nádherný snímek Na sever severozápadní linkou (North by Northwest, 1959) se doprodal a definitivně zmizel z warnerského katalogu, stejně jako pár týdnů před ním Boormanovo neméně skvělé Vysvobození (Deliverance, 1972). Mimochodem, ve stejném doprodeji jsou i další dva zajímavé filmy, které tak brzy potká stejný smutný osud "vypaření se" z tuzemské distribuce - Hitchcockův film Cizinci ve vlaku (Strangers on a Train, 1951) a má oblíbená Caprova veselohra Jezinky a bezinky (Arsenic and Old Lace, 1944). l Leoneho majstrštyk Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984) měl sice vyjít dnes, várka disků určená pro ČR ale podle nejčerstvější informace dorazí do Prahy až v pondělí. l Naopak termínový posun opačným směrem zdá se potká Chicago (2002) Roba Marshalla - disk měli původně HCE distribuovat až začátkem listopadu, nyní to ale vypadá na "ostrý start" v pondělí 27. října. l Alespoň jedné verze Solaris s českými titulky jsme se konečně dočkali - Soderberghův film s Georgem Clooneyem v titulní roli dorazil do bontonského skladu včera a okamžitě putuje na pulty. V prodeji je z říjnové bontonské nabídky od tohoto týdne i Morávkova Nuda v Brně (2003) s velmi slušným obrazovým transferem a ač obal tvrdí něco úplně jiného, v původním kinoformátu 1,50:1. l A na závěr jedna informace z úplně jiného soudku - poslední číslo týdeníku Reflex se věnuje problematice filmových klubů a nabízí pohled do zákulisí žižkovského bia Aero. (otištěno 24.10. 2003)

   Na vlastní oči: Naqoyqatsi
     Občas se pošta překoná a zdolání Atlantiku ji trvá stejně dlouho, jako doručení zásilky z Kolína do Brna - a tak balíček s Naqoyqatsi (2002) z amerického Amazonu doputoval do mého přehravače za neuvěřitelných šest dní od oficiální světové premiéry (disk šel do prodeje 14. října). Potěšilo mě to, protože na závěrečnou část Reggiovy "qatsi" trilogie jsem byl hodně zvědavý - oba předchozí režisérovy filmy mám totiž rád a dost mě (před půl rokem, po premiéře v kinech) vyděsily tuzemské recenze, odstřelující Naqoyqatsi coby artistní výplod, "utápějící se ve vnějších efektech" a trpící "přílišnou překombinovaností". A ejhle, mé tušení bylo správné - zase recenzenti neměli pravdu... Ne, že by Naqoyqatsi nemělo na rozdíl od obou předchozích filmů pár hlušších míst, ale občasnou roztříštěnost nahrazuje nečekanou vroucností, se kterou je film vyprávěn a především všeprostupující melancholií, kterou jsem od "kazatelského" Reggia rozhodně nečekal. A hlavně! - ta úžasná hudba Philipa Glasse, nejosobnější z celé trilogie, lišící se od strojové odosobněnosti prvního filmu a etnické melodičnosti druhého svou niternou křehkostí, kongeniálně "dovyprávěnou" nezaměnitelnou interpretací cellisty Yo-Yo Ma. Ale od lyriky zpátky k technice... Disk sám je unikátní už tím, že nám vlastně poprvé nabízí některý Reggiův film v kvalitativně "definitivní" podobě - Koyaanisqatsi trpělo horším obrazovým přepisem, Powaqqatsi v tomto ohledu už sice bylo téměř bezchybné, ale zase přišlo o dolní část obrazu díky ořezu z originálního 4:3 do widescreenu 1,85:1 (více o tom tady), a to ještě nechávám stranou problematické vydání obou filmů v regionu 2, které má podle zahraničních recenzí vadný zvuk (sám mám oba disky z regionu 1, kde se zvukový remix docela vydařil). Pokud jde o technické parametry, je americká DVD-edice Naqoyqatsi, distribuovaná společností Buena Vista, opravdu excelentní - obraz ve widescreenu 1,78:1 (v kinech se film hrál v synonymním 1,85:1) je dokonale ostrý, extrémně čistý a srovnatelný s kterýmkoli titulem, které bývají uváděny coby příklady "vzorových" transferů (ne nadarmo probíhaly finální práce u "Lucasů"). Na rozdíl od předchozích Reggiových filmů, točených ve stereu a přemíchavaných na DVD do 5.1, se Naqoyqatsi hrálo v Dolby digital i v kinech, a tak na mixu nebylo co zkazit - a opravdu, zvuk je citlivě podřízen obrazu, bez násilného "cpaní" do prostorovosti či sebemenší snahy využívat prostorové efekty jindy, než když je to funkční. Bonusy jsou "takové nijaké", tipnul bych si dokonce, že záměrně odfláknuté s kalkulem na budoucí "special edition" - jen kratičký úvod Reggia a Soderbergha (producent, byť v tomto případě spíš "dobrá duše" celého projektu), sedmiminutový dialog Glasse s Yo-Yo Ma (plný vzájemného respektu), trailer na soundtrack a na zbylé dva filmy trilogie (trailer na Naqoyqatsi překvapivě schází) a konečně statický záznam hodinové besedy na newyorské univerzitě, kde tradičně "nepřerušitelnému" Reggiovi statují John Kane (střih a vizuální efekty) a Philip Glass. Suma sumárum, těžko si v dohledné době představit "ultimativnější" vydání, takže nečiní-li vám problém zakódování pro region 1, není nad čím váhat. (otištěno 23.10. 2003)

   Z města pod sochou Krista
     Před čtrnácti dny jsem si zde pochvaloval "digitální ofenzívu" společnosti SPI, která na DVD v tuzemsku postupně zpřístupňuje všechny tituly, které o pár měsíců dříve vyslala do kin. Po Ozonově "muzikálu" 8 žen (8 femmes, 2002), Soderberghově snímku Hollywood, Hollywood (Full Frontal, 2002), Tykwerově Nebi (Heaven, 2002) a Fridě (2002) Julie Taymorové brzy dojde i na Město bohů (Cidade de deus, 2002), které v roce 2002 natočil brazilský režisér Fernardo Meirelles. Šířeji se zde rozepisovat o filmu, který nadchl řadu mých přátel, nemá smysl - vždyť krutý příběh o každodenním životě dětských gangů ve slumu na okraji Rio de Janeira měl v kinech premiéru před pár týdny (10. července), a tak jsou jeho recenze bez problémů a v dostatečném množství k nalezení na webu i ve filmových časopisech (tu nejobsáhlejší pod názvem "Město, které bohové opustili" napsal Tomáš Seidl pro Film a dobu č. 2/2003). Město bohů vyjde v polovině listopadu a objeví se (pro SPI tradičně) nejdříve ve videopůjčovnách, do prodeje se dostane po několikatýdenní prodlevě. Film bude na disk přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1, s originálním (portugalským) zvukem 5.1 a s českými titulky, na disku zřejmě bude i (půjčovnami vyžadovaný) český dabing. Údaje o bonusové výbavě ještě nebyly zveřejněny, podle všeho ale bude tuzemská edice strohá - vždyť například i francouzské či anglické vydání filmu obsahuje pouze trailer a nedá se očekávat, že by při shánění doprovodných materiálů mohla být společnost SPI nějak výrazně úspěšnější. (otištěno 22.10. 2003)

   Jednou větou
     Zítřek - tedy středa 22.10. - je formanovským dnem. Do prodeje totiž jde říjnové číslo měsíčníku DiViDi, jehož přílohou je disk s filmem Lásky jedné plavovlásky (1965). Díky použití masteru, na jehož přípravě se podílel kameraman Miroslav Ondříček (byl chystán pro americké vydání filmu u společnosti Criterion), by mělo jít o excelentní obrazový přepis (podrobně jsem o tom psal ve zprávě "Plavovláska - událost roku?" ze 6.10.). l Už na několika "místech" jsem narazil na informaci, že se chystá tuzemské vydání Caliguly (1979). Skandální film Tinto Brasse s výtečným Malcolmem McDowellem v titulní roli má ve své "knihovně" Intersonic, který ho kdysi vydal na VHS, přičemž se nijak netají tím, že by postupně chtěl většinu své videoprodukce "zrenovovat" na DVD. V případě Caliguly ale informace o brzké DVD-edici nemá reálný základ (mailová odpověď z Intersonicu byla stručná: "Caligulu zatial vydavať nebudeme."). l Jistě nejen mnou netrpělivě očekávaný Papírový měsíc (Paper Moon, 1973) Petera Bogdanoviche z produkce Paramountu bohužel v ohlášeném termínu (13.10.) v tuzemsku nevyšel, takže v obchodech byste ho zatím hledali marně. l A když už jsme u "věčných" restů - pokud byste po včerejším televizním uvedení definitivně dospěli k rozhodnutí, že si skvělý Rafelsonův film Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970) pořídíte na DVD, nechte si zajít chuť. Ač byl Bontonem do prodeje ohlášen už na září, ani deset dní před koncem října po něm v tuzemsku není ani stopa... (otištěno 21.10. 2003)

   Visconti v nedohlednu
     Stále nic nového se neděje kolem ohlášeného warnerského celoevropského vydání nádherného filmu Luchina Viscontiho Smrt v Benátkách (La morte in Venezia) z roku 1970. Jako zcela nemístný se ukázal být můj optimismus, když jsem zde už v dubnu v souvislosti s na červenec ohlášeným francouzským vydáním filmu prorokoval, že "při známé praxi Warnerů soustřeďovat evropské mutace do několika týdnů se ty další dají očekávat ještě během prázdnin". Bohužel, zatím totiž zůstalo jen u francouzské edice (s obvyklou "jižní" sadou titulků - italské, rumunské, arabské atd.), a žádné další napjatě očekávané mutace (britská, německá, pyrenejská atd.) nejen že nevyšly, ale dokonce stále ještě nemají ani ohlášený ediční termín. Nebuďme ale škarohlídy a nevyvozujme z toho, že o Smrt v Benátkách s českými titulky přijdeme - podobná termínová "přeskupení", obzvlášť ve vydavatelsky hektickém období před Vánoci (lisovny jsou zahlcené onačejšími kasaštyky, viz jen z warnerské produkce "dvojky" LOTRa a Matrixu), jsou totiž pro Warnery už docela typická. Bohužel, dnes již mají smůlu i ti nedočkavci, kteří by pod "tlakem" této informace nevydrželi, a chtěli vzít zatím zavděk alespoň francouzským vydáním - stejný nápad už totiž evidentně měla řada nervózních viscontiovských fanoušků z dalších částí "starého kontinentu" (na francouzské mutaci byly i anglické titulky, což z ní učinilo mimořádně atraktivní artikl), takže disk je na všech francouzských e-shopech beznadějně vyprodán. (otištěno 20.10. 2003)

   Italský Warhol
     Osudy filmů na DVD jsou nevyzpytatelné - často se například stává, že některý snímek nevyjde na DVD v zemi svého vzniku, ale jen v nějaké lokální edici, a to třeba i na jiném kontinentě (jako ilustrativní příklad mě napadá Reggiovo Powaqqatsi, které bylo k dispozici na německém lokálním vydání o čtyři roky dříve než v USA, či Ken Park, kde dokonce vše nasvědčuje tomu, že vůbec první vydání ve světě vydá Intersonic v prosinci v ČR a na Slovensku). Na podobný disk pak narazíte obvykle jen náhodou, protože při pátrání po podobných edicích se nemůžete spolehnout na elementární "distribuční logiku" - no řekněte sami, napadlo by vás třeba, že legendární undergroundový film Andyho Warhola The Chelsea Girls (1966) poprvé vyšel na DVD před pár dny v Itálii? (Přiznám se, že mě to nenapadlo, a tak děkuji za upozornění Karlovi Kotěšovcovi z Klatov.) Nejslavnější Warholův film (mimochodem, v okruhu mých "filmových" známých neznám nikoho, kdo by ho na vlastní oči viděl) s velkorysou metráží 197 minut zachycuje (alespoň podle filmové literatury) dvanáct půlhodinových záběrů sexuálních aktů v pokojích hotelu Chelsea, které byly v kinech promítány metodou souběžné projekce, tedy vždy dva vedle sebe (proto není metráž filmu šestihodinová, jak by napovídal celkový počet dvanácti půhodinových epizod, ale poloviční - tříhodinová). Jak si se "zdvojením" projekce technicky poradili tvůrci DVD netuším, a obávám se, že ani tušit nebudu - italští vydavatelé totiž na The Chelsea Girls "napálili" cenu 50 eur, což spolu s poštovným činí z disku ryze sběratelskou záležitost určenou jen opravdovým warholovským fandům. Jinak je ale edice zdá se připravena opravdu zodpovědně - mám na mysli anamorfní widescreen, anglické 2.0 s italskými titulky, řadu rozhovorů a dokumentů na bonusovém disku a v neposlední řadě i krásný obal. (otištěno 19.10. 2003)

   Král rybář na dohled
     Jak jsem zde už před dvěma měsíci sliboval, Columbia konečně vydává pozastavenou - a proti původně ohlášenému termínu evropského vydání o dva roky opožděnou - edici zajímavého filmu Terryho Gilliama Král rybář (The Fisher King, 1991). Snímek, odměněný řadou prestižních cen (od Stříbrného lva za režii na MFF v Benátkách, přes Zlatý glóbus a Oscara za ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Mercedes Ruehlovou až po Zlatý glóbus za mužský herecký výkon v komedii pro Robina Williamse), posílá Columbia do prodeje ve vpravdě spartánském provedení, protože na disku je kromě filmu (v anamorfním widescreenu 1,85:1 se zvukem DD 2.0) už jen dobový trailer. Tento "minimalismus" má ovšem jednu sympatickou přednost - na disk se díky tomu vešlo 5 dabingových a 18 titulkových sad, takže si Columbia vystačila s jedinou mutací pro celý region 2 a nemusíte na e-shopech složitě pátrat, na které mutaci jsou k nalezení české titulky. (Jsou všude.) Disk bude premiérově k mání "za kanálem", kde vychází v pondělí 27. října, blíže k našim hranicím se přiblíží 11. listopadu, kdy startuje na německých e-shopech. Jak to bude s tuzemským vydáním zatím Bonton neprozradil - v posledním firemním výhledu na zbytek roku 2003 Král rybář vůbec nefiguroval, ale je klidně možné, že se objeví už v listopadové nabídce. Za pár dní budeme moudřejší... (otištěno 17.10. 2003)

   Andy speak english!!!
     Časopisů, přikládajících k jednotlivým číslům plnohodnotná DVD, je na tuzemském trhu hned několik, v poslední době z nich však svou zajímavou "technologickou" strategií výrazně vybočil měsíčník Svět DVD. Poprvé jsem zde o pozoruhodnostech disků ze Světa DVD psal v souvislosti s jeho zářijovým číslem, ke kterému byl přiložen Ciminův film Lovec jelenů (Deer Hunter, 1978) - za prvé šlo o "reedici" disku, který byl již řadu měsíců beznadějně vyprodán, za druhé šlo o vskutku mimořádný film a za třetí - a hlavně! - nešlo o prostý "dolis", ale o kompletně opravené vydání, protože obrazový master prošel faceliftem, byly přenasazeny titulky a ke změnám došlo i v grafice menu a bonusovém doprovodu. Přiznám se, že ještě mnohem větší nadšení u mě vyvolala informace o chystaném 11. čísle Světa DVD (vyjde na začátku listopadu), ke kterému bude přiložen poslední film Miloše Formana Muž na Měsíci (Man on the Moon, 2000). I toto vydání splňuje všechny výše zmíněné tři "atributy pozoruhodnosti" - že jde o film výborný snad není třeba dodávat, že vydání, připravené Intersonicem na jaro 2002, je už více než rok nesehnatelné, ví předpokládám také každý, to doslova revoluční (co zvedlo ze židle nejen mě, ale i pár přátel, se kterými jsem o tom zatím mluvil) se ale týká jazykové výbavy disku - na rozdíl od intersonické edice, která bohužel nabízela pouze český dabing (shodný s edicí na VHS), bude mít totiž listopadové časopisecké vydání (vedle původního dabingu) také české titulky (a navíc půjde o stejnou titulkovou sadu, která byla k vidění na kinokopii, tedy o "masterwork" Dany Hábové)! K dalším změnám zřejmě dojde i v bonusové výbavě (práce na přípravě disku stále ještě běží, takže následující informace jsou "pracovní" a mohou se ještě mírně změnit), k mání by měly být záběry z natáčení, rozhovory, trailer a také stejnojmenný videoklip skupiny R.E.M. Jak že to říkal "měsíčňan" Andy Kaufman hlasem svého českého dabéra? "Děkuju móóóóóóc"? Ano. Děkuju moc. (otištěno 16.10. 2003)

   Kuchařovi parťáci
     Nerad bych vzbuzoval klamné naděje, takže hned na úvod předesílám, že šance na české titulky u níže popisovaného filmu je spíše teoretická. Jsem si ale jistý, že sám fakt blížícího se premiérového vydání působivého (a pro mnohé vůbec nejlepšího) filmu Petera Greenawaye Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (The Cook, The Thief, His Woman & Her Lover, 1989) v regionu 2 leckoho potěší - dosud byla totiž k mání jen americká DVD-edice filmu (vydaná společností Anchor Bay a zakódovaná pro region 1), navíc s nijak zázračným obrazem i zvukem. Film vydává v Evropě Universal a slibuje nový anamorfní přepis originálního widescreenu 2,35:1, zvuk bude ponechán v původním stereu a jediným bonusem bude trailer. Zatím jediná ohlášená (zato už na konec října) je německá mutace (hledejte ji pod názvem Der Koch, der Dieb, seine Frau und ihr Liebhaber), v listopadu se stejný disk objeví i v Austrálii se zatím nespecifikovanou titulkovou výbavou. Že Universal působí i na tuzemském trhu je všeobecně známo, nevyvozujte ale z toho raději žádné optimistické závěry - na "východní trhy" totiž společnost obvykle vysílá spíše mainstreamovější část své produkce a například jen letos v létě neumístila české titulky hned na několik disků s významnými "netuctovými" tituly (za všechny jmenujme alespoň edici Lynchovy Zběsilosti v srdci). Na druhou stranu, na definitivní verdikt ohledně českých titulků je přece jen ještě brzy - zatím totiž nebyly zveřejněny termíny vydání ani podrobnosti o titulkové výbavě dalších evropských mutací (UK, Francie, Benelux)... (otištěno 15.10. 2003)

   Jednou větou
     Ani stokorunové zdražení v den zahájení prodeje (původně ohlášená pultová cena 800 Kč nečekaně stoupla na 900 Kč) dvojdisku s Leoneho Tenkrát na západě (Once upon a Time in the West, 1968) nijak neovlivnilo nákupní hysterii, kterou nádherně provedený disk vyvolal, takže během několika dnů se první várka určená pro ČR beznadějně vyprodala. Něco podobného (nemyslím tím samozřejmě zdražení) lze zřejmě očekávat i kolem dalšího sběratelského paramountského "kousku", čtyřdiskové kolekce Indiana Jones, která jde do prodeje v pondělí 20. října. l Díky společnosti 2 HP Arta se do tuzemské distribuce (bez CZ titulků) dostal slavný hudební film Step Across the Border (1990) režisérů Nicolase Humberta a Wernera Penzela. Dvouhodinovým dokumentem o "hudebnících na okraji" provádí kytarista Fred Frith, ve filmu se objeví i Pavel Fajt s Ivou Bittovou. l Zatím neoficiální informace říká, že osm Chaplinových filmů na bohatě vybavených dvojdiscích se v ČR objeví v listopadu za báječnou pultovou cenu 499 Kč. l Těm, kteří nakupují v zahraničí, by neměla uniknout blížící se australská edice Allenových filmů Manželé a manželky (Husbands and Wives, 1992) a Tajemná vražda na Manhattanu (Manhattan Murder Mystery, 1993). Disky, zakódované pro regiony 2+4 a vybavené českými titulky, budou "u klokanů" k mání za poloviční cenu než u nás. l Menší zmatek zřejmě v hlavách "kinofilů" vyvolá Intersonic, který v listopadu vydá na DVD film Podraz. Pod notoricky známým názvem se ale neskrývá klasický film George Roy Hilla s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem (ten kdysi s CZ titulky vydala Columbia), nýbrž debut argentinského režiséra Fabiána Bielinskyho Nueve Reinas (aka Nine Queens, 2000), Intersonicem v březnu uvedený do kin coby Devět královen. (otištěno 14.10. 2003)

   Polanského prosinec
     Poslední měsíc letošního roku bude ve znamení Romana Polanského, protože do prodeje se v tuzemsku dostanou hned dva jeho filmy. První je bohužel spíš jen "do počtu" - mám na mysli nepříliš vydařený horor Devátá brána (The Ninth Gate, 1999) s Johnnym Deppem a Lenou Olinovou, který - tři roky po kinopremiéře - vyjde na DVD coby příloha měsíčníku Stereo & Video. To společnost Paramount "sáhla" do mnohem zajímavější etapy režisérovy tvorby a rozhodla se nabídnout nám jeden z nejlepších Polanského filmů vůbec - černou komedii Nájemník (Le Locateur/The Tenant), natočenou v roce 1976 v Paříži (film, ač je obsazen převážně francouzskými herci, je mluvený anglicky). Příběh paranoidního účetního Trelkovského, který si pronajme pokoj, jehož předchozí nájemnice se pokusila spáchat sebevraždu a postupně propadá stihomamu o nepřátelství ostatních nájemníků, realizoval Polanski podle románu Rolanda Topora a do hlavní role obsadil sám sebe a Isabelle Adjaniovou. Pozoruhodnou vizuální koncepci filmu vtiskl legendární kameraman Sven Nykvist, který mimochodem ve své autobiografii označuje úvodní "podtitulkovou" sekvenci (nepřerušený záběr, ve kterém se kamera snese z ptačího pohledu nad střechou, švenkuje před okny, poté "vstoupí" dovnitř a projde domem skrnaskrz až ke vchodu) za vůbec nejtěžší jízdu, kterou kdy točil. Paramount se s Nájemníkem vypořádal vpravdě "minimalisticky" - kromě filmu na disku najdeme už jen trailer, na druhou stranu recenzenti si pochvalují jak kvalitu obrazu (anamorfní widescreen 1,78:1), tak vyčištěný zvuk ponechaný v původním monu (jen pro přesnost - recenze se týkají americké edice Nájemníka, kterou Paramount vydal v červenci, jak je ale pro Paramount typické, vydání pro region 2 bude totožné). Disk se v Evropě pravděpodobně objeví v minimu mutací (je dokonce možné, že bude jen jedna "celoevropská") na předvánočním trhu, předběžným termínem zahájení tuzemské distribuce je 1. prosinec. (otištěno 13.10. 2003)

   Naqoyqatsi v regionu 1
     Málokdy se stane, že podrobnosti o technickém provedení disku a jeho bonusové výbavě jsou k dispozici teprve tři dny před jeho vydáním, obzvlášť když jde o titul z kategorie "velmi očekávaných" a navíc z produkce některého z "majors". Přesně to potkalo Naqoyqatsi (2002) - to se na DVD premiérově objeví v regionu 1 v úterý 14. října, a přitom jsou údaje o podobě disku k dispozici teprve od včerejška. Závěrečnou část "qatsi" trilogie Godfreyho Reggia vydává za oceánem Buena Vista na singl disku, film je na něj přepsán v anamorfním widescreenu 1,78:1 a se zvukem DD 4.0, v bonusové výbavě jsou blíže nespecifikované dokumenty Life is War (pravděpodobně "film o filmu") a Music of Naqoyqatsi (konverzace Philipa Glasse a cellisty Yo-Yo Ma), záznam panelové diskuse na newyorské univerzitě a trailer. Žádné jiné DVD-vydání Naqoyqatsi jinde ve světě zatím není hlášeno, což je pochopitelné - protože v Americe dodržel vydavatel roční odstup od premiéry v kinech, dá se předpokládat, že totéž se bude dít i v Evropě, kde měl ale film v kinech premiéru o několik měsíců později než v Americe, takže k prvním edicím by mělo dojít až na jaře 2004. O případném budoucím tuzemském vydání zatím nejsou žádné relevantní informace - leccos lze ale vydedukovat z faktu, že na červen 2004 už ohlásila polskou DVD-edici filmu tamní pobočka společnosti SPI, která většinou nakupuje lokální DVD-práva společně pro Polsko, Maďarsko i ČR... Svým způsobem jde ale stejně o pseudoproblém, protože vzhledem ke specifice filmu, k jehož sledování nepotřebují českou titulkovou sadu ani naprostí jazykoví analfabeti, lze stejně očekávat, že vážní zájemci o Naqoyqatsi okamžitě sáhnou buď po americkém nebo jakémkoli evropském vydání (pouze s ohledem na to, zda jsou či nejsou schopni na své aparatuře přehrát disk z regionu 1) a případná pozdější tuzemská edice je vůbec nebude zajímat. Přispívá k tomu i fakt, že za oceánem Buena Vista v pre-orderu na disk nasadila až nečekaně "přátelskou" cenu. (otištěno 12.10. 2003)

   Jednou větou
     Protože recenze Leoneho Tenkrát na západě (Once upon a Time in the West, 1968) je k přečtení v kterémkoli tuzemském filmovém časopise, který vezmete do ruky, nebudu vás zatěžovat tou svojí. Vezměte zavděk jen větou, že je to po všech stránkách jeden z nejpietněji "udělaných" disků, jaký jsem měl v ruce. Je tak úžasný, až je to dojemné. l Na další z foxovských disků s českou titulkovou podporou, které nejsou (a ani zřejmě nebudou) v tuzemské distribuci, jsem náhodou narazil před pár dny. Klasické válečné drama Henryho Kinga Přímo nad hlavou (Twelve O´Clock High, 1949) s Gregorym Peckem v roli generála, který má dát rozkaz k bombardování civilních území Německa, má české titulky na britské mutaci. l Na před měsícem v tuzemsku vyšlém DVD se Slaměným vdovcem (The Seven Year Itch, 1955) Billyho Wildera si můžete názorně ověřit, jak "nezničitelné" jsou některé tradované omyly. Včerejší magazín Mladé fronty publikoval slavnou fotografii Marilyn Monroeové nad větrákem a doplnil ji textem: "Scéna z filmu Slaměný vdovec, kde blondýna stojí nad větrákem výtahové šachty a vítr si pohrává s její sukní, je možná v dějinách filmu nejslavnější." Omyl, inkriminovaný (tisíckrát v časopisech reprodukovaný) záběr totiž ve filmu není a nikdy ani nebyl - jde jen o reklamní snímek z natáčení. l Na Nostalghii.cz onen text visí již od srpna, ale snad nepřijdu s křížkem po funuse, když zde na něj teprve dnes "vyrobím" link (tady). Postřehy režiséra Jacquese Rivetta o nových i klasických filmech, sepsané v roce 1998, jsou velmi inspirativní a nepopírám, že mi často "mluví z duše". Přinejmenším svou slabostí pro snímky Paula Verhoevena mi Rivette vysloveně kápnul do noty... (otištěno 10.10. 2003)

   The Adventures of Robin Hood
     Prvním filmem z čerstvé várky warnerské klasiky, ohlášené na začátek letošní zimy (Poklad na Sierra Madre, Yankee Doodle Dandy aj.), u kterého je již stoprocentně potvrzená česká titulková podpora, bude proslulý Robin Hood (The Adventures of Robin Hood, 1938), společná režijní práce Michaela Curtize a Williama Keighleyho. Jeden z nejdražších hollywoodských snímků třicátých let (stál 2 milióny dolarů) je dodnes citován jako vůbec nejzdařilejší "robinhoodovský" film s velkolepou výpravou a řadou působivých šermířských scén, role sherwoodského zbojníka pak patří k nejslavnějším v herecké kariéře Errola Flynna (jeho partnerkou je Olivia de Havillandová). Osobně jsem zvědavý především na slibovaný prý špičkově restaurovaný obraz, hlavně s ohledem na to, že málokdy je k vidění 65 let starý film natočený v barvě (na disku bude zachován původní formát 1,33:1 a 1.0 mono). Oba disky "speciální edice" jsou také doslova nabité přidanými materiály, ke slyšení bude komentář filmového historika Rudyho Behlmera a izolovaná hudební stopa (Erich Wolfgang Korngold za ní získal Oscara), mezi řadou dokumentů bude i Warner Night at the Movies Leonarda Maltina a také několik nepoužitých scén. Pokud jde o českou podporu, dvojdisk Warneři v Evropě vypustí jen v minimu mutací, takže české titulky budou k nalezení například na německém (vychází 20.11.) či polském (12.12.) vydání, termín zahájení tuzemské distribuce Robina Hooda zatím Warneři neoznámili. (otištěno 9.10. 2003)

   Novinky z FEXu
     Premiérově na brněnském INVEXu se do prodeje dostal v pořadí čtvrtý disk vydaný společností FEX (Filmexport Home Video), "královna českých pohádek" Pyšná princezna (1952) Bořivoje Zemana. Termínově mnohokrát posunuté vydání dostalo podobu, kterou jsem zde už několikrát avizoval - kromě filmu v původním formátu 4:3 (a se zvukem DD 2.0 a DD 5.1) je na regionálně nezakódovaném disku osmiminutový úvod filmového historika Pavla Taussiga, filmografie a biografie tvůrců, přehled festivalových uvedení a ocenění, fotogalerie, dobová dokumentace a půlhodinový "film o filmu" Pohádka z lásky. Jasné je už také další "číslo" fexovské ediční řady - "pětkou" bude nejslavnější hrané zpracování Haškova Švejka, filmy Karla Steklého Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957) s Rudolfem Hrušínským v titulní roli. Oba filmy vyjdou na přelomu října a listopadu společně na jediném disku, v obdobném technickém provedení jako Pyšná princezna (4:3, 2.0 + 5.1, anglické a německé titulky) a se standardní firemní bonusovou sadou (úvod historika, filmografie a biografie tvůrců, fotogalerie, dobová dokumentace). Pro úplnost ještě dodávám, že předchozími disky FEXu byly Limonádový Joe (1964), Byl jednou jeden král... (1954) a Starci na chmelu (1964), a že pokud jde o další tituly, FEX nic nemění na své metodě "postupných kroků", kdy nemá rigidně stanovený ediční plán a vždy teprve po dokončení jednoho disku vybere další film z již dříve zveřejněné databáze zamýšlených snímků (Eva tropí hlouposti, Princezna se zlatou hvězdou, Hrátky s čertem, Císařův pekař, U pokladny stál či Ducháček to zařídí). (otištěno 8.10. 2003)

   SPI v ofenzívě: Frida
     Společnost SPI poslední dobou funguje jako hodinky - všechny zajímavé tituly, které uvádí do tuzemské kinodistribuce, se zhruba půlročním zpožděním posílá i do "kin domácích" na kvalitativně špičkově provedených DVD. Během letošního léta jsme se tak dočkali Ozonova filmu 8 žen (8 femmes, 2002), Soderberghovy "fantasmagorie" Hollywood, Hollywood (Full Frontal, 2002) a Tykwerova Nebe (Heaven, 2002), dalším titulem na řadě je Frida (2002), barvitý životopis mexické malířky Fridy Kahlové v režii Julie Taymorové se skvělou Salmou Hayekovou v titulní roli (v kinech měl snímek premiéru letos v květnu). Disk vyjde začátkem listopadu a objeví se (jak mají SPI ve zvyku) nejdříve ve videopůjčovnách, do prodeje půjde teprve po cca dvouměsíční prodlevě (kromě SPI podobnou strategii z tuzemských vydavatelů dodržuje ještě Intersonic). Frida bude na disk přepsána v anamorfním widescreenu 1,85:1, s originálním zvukem 5.1 a českými titulky (na disku bude i český dabing), bonusová výbava zatím nebyla zveřejněna, ale podle všeho "čeští" SPI film vydají ve výrazně chudším provedení než jejich sesterská filiálka v sousedním Polsku, kde SPI International Polska Fridu nabízí ve speciální dvojdiskové edici s dvěma a půl hodinami přidaných materiálů. (otištěno 7.10. 2003)

   Plavovláska: událost roku?
     O americkém vydání Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky (1965), vydaném společností Criterion, jsem zde psal už mnohokrát - většinou jsem disk uváděl jako příklad toho, jak vypadá skutečně vzorový transfer staršího filmu. V sekci Recenze se můžete o disku dočíst mj. následující: "Technicky se Criterioni s filmem popasovali po svém, tedy s tradiční nadstandardní péčí (až by se chtělo říct s láskou). Na obrazový transfer z 35mm filmového negativu osobně na Barrandově dohlížel kameraman Miroslav Ondříček, při digitalizaci byl obraz dokonale zbaven veškerých nečistot a především "rozsvícen", takže působí vpravdě velkolepým dojmem. Ještě větší obdiv ale patří zvukařům - film byl sice ponechán v původním monu, ale při převodu do DD byl zbaven typického dobového šumu a nechává tak vyniknout dialogům i jemnostem v hudebním doprovodu..." Necituji tuto pasáž náhodou - jak jistě víte, disk s Formanovým filmem se objeví jako příloha říjnového vydání měsíčníku DiViDi a jeho technické provedení bylo očekáváno s oprávněnou nedůvěrou, protože Centrum českého videa (alias Bonton), které film vydává, je svými odbytými disky neblaze proslulé. Opak ale bude pravdou - při výrobě tuzemského vydání Lásek jedné plavovlásky byl totiž použit stejný "ondříčkovský" obrazový master jako pro criterionskou edici, takže kupce čeká excelentní obraz i zvuk (jen s tou odlišností, že kromě zmiňovaného původního mona bude na českém vydání také softwarový up-mix do 5.1). Lišit se samozřejmě bude i bonusová výbava obou disků - na criterionské edici byl rozhovor s Formanem a pětiminutová vystřižená scéna, detaily výbavy tuzemského disku se ještě dolaďují, ale kromě obvyklých filmografií a fotogalerie by na něm měl být minimálně rozhovor s kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Nepoměrný rozdíl je samozřejmě i v ceně - budete-li mít štěstí a seženete v polovině října časopis DiViDi (přesné datum vydání v předstihu najdete na Zóně), zaplatíte za Lásky jedné plavovlásky třetinovou cenu než za americké vydání (299 Kč), disk pak s cca dvouměsíční prodlevou pošle Bonton i do samostatného prodeje, pravděpodobně za pultovou cenu 550 Kč. (otištěno 6.10. 2003)

   Hodiny zoufalství
     Ke kuriózní náhodě došlo v říjnové tuzemské distribuční nabídce - současně se totiž na našem trhu objeví klasický film spolu se svým 35 let "vzdáleným" remakem, každý z nich ale vydaný nezávisle na sobě jinou firmou... Jde o film Hodiny zoufalství (The Desperate Hours), v obou případech režírovaný výjimečnou režisérskou osobností, byť s kvalitativně odlišným výsledkem. Jen slova chvály mají filmoví historici pro původní verzi filmu, kterou v roce 1955 (hned po skvělé komedii Prázdniny v Římě) režíroval William Wyler - působivou krimi o třech z vězení uprchlých gangsterech, kteří se ukryjí v náhodně vybraném domě a drží v něm čtyřčlennou rodinu jako rukojmí, vydává Paramount v původní černobílé verzi a ve svém obvyklém "technickém" standardu (anamorfní widescreen 1,78:1, DD mono). Jestliže hvězdou Wylerova filmu je Humphrey Bogart, do (prý velmi nepovedeného - "prý" proto, že jsem film neviděl a mohu se spolehnout jen na recenze) remaku z roku 1990 obsadil Michael Cimino Anthonyho Hopkinse a Mickeyho Rourka - disk připravila společnost MGM a film se dočkal anamorfního widescreenu 1,85:1 a sterea (DD 2.1). Rozdíl v kvalitě obou filmů (samozřejmě, že ne záměrně) kopíruje i jejich cena - původní Hodiny zoufalství se v tuzemsku na pultech prodávají za 700 Kč, v případě remaku si zájemci vystačí s částkou o dvě stokoruny nižší. (otištěno 5.10. 2003)

   Jednou větou
     Z finální verze říjnové bontonské várky nakonec vypadly dva columbijské disky, které jsem před dvěma dny uváděl v soupisu říjnových titulů (informaci jsem ve zprávě "Netuctové tituly v říjnu" už opravil). Cromwella (1969) Kena Hughese s Richardem Harrisem a Alecem Guinnessem a filmu Roberta Rossena Přišli do Cordury (They Came to Cordura, 1957) s Garym Cooperem se tak dočkáme až v listopadu. l Kvůli problémům s "podkladovými materiály" se zatím na neurčito odsouvá vydání Kawalerowiczova Faraóna (Faraon, 1965). Záměr HCE film vydat ale trvá. l A teď něco optimističtějšího - na pultech už je Clooneyho debut Milujte svého zabijáka (Confession of a Dangerous Mind, 2003) od HCE a v půjčovnách Nebe (Heaven, 2002) Toma Tykwera od SPI. l V říjnové nabídce devíti bontonských dvojpacků za zvýhodněnou pultovou cenu 900 Kč je k nepřehlédnutí dvojice prvních dvou Smrtonosných pastí. l Miyazakiho Cesta do fantazie (Spirited Away, 2002), o které jsem psal včera, bude na disku mít nejen originální zvuk, české titulky a český dabing, ale i dabing slovenský. l Mimochodem, letošní podzim je japonským "anime" filmům přímo zaslíbený. Před listopadovým vydáním Cesty do fantazie si můžete jako předkrm dát klasickou mangu Cowboy Bebop: The Movie, vydanou Columbií a distribuovanou od října Bontonem pod názvem Lovec odměn. (otištěno 3.10. 2003)

   Sen a Chihiro duševně oddělení od sebe
     Obdivovatelé legendy japonského animovaného filmu Hayao Miyazakiho se musí cítit jako v Jiříkově vidění. Nejen že ČT 1 v pátek 10. října uvede jeho iniciační film Princezna Mononoke (1997), dokonce se přece jen dočkáme i prvního Miyazakiho filmu na DVD s českou jazykovou podporou. Oním "šťastným" snímkem bude z tuzemských kin (premiéra 3. dubna 2003) dobře známá Cesta do fantazie (Sen to chihiro no kamikakushi/Spirited Away, 2002), první animovaný film, který dokázal vyhrát prestižní festival kategorie "A", konkrétně loňské Berlinale (Zlatého medvěda získal ex aequo s Greengrassovou Krvavou nedělí). Disk vydá v listopadu v čistě tuzemském vydání Intersonic, pravděpodobně ve "standardním" firemním provedení, tedy v původním filmovém obrazovém formátu (dvouhodinový snímek je natočen v málo vídaném widescreenu 2,00:1), s originálním zvukem s českými titulky a s alternativním dabingem (podrobnosti o případné bonusové výbavě zatím nejsou známy). S Cestou do fantazie (doslovný překlad japonského názvu filmu z pera Tomáše Baldýnského najdete v titulku této zprávy) coby krásným vánočním dárkem ale raději nepočítejte - Intersonic u drtivé většiny svých disků striktně drží dvouměsíční blokaci pro videopůjčovny, což by znamenalo uvolnění disku do prodeje až v lednu 2004. (otištěno 2.10. 2003)

   Netuctové filmy v říjnu
     Po září, o kterém jsem zde přesně před měsícem psal jako o z "netuctového" pohledu bezkonkurenčně nejzajímavějším měsíci v celé dosavadní historii tuzemské DVD-distribuce, to v říjnu nebude o mnoho horší. Posuďte sami. Troufnu si říct, že alespoň podle "nákupního zájmu" v okruhu mých přátel a známých se Paramountu podařila trefa v podobě speciální edice skvělého westernu Sergia Leoneho Tenkrát na Západě (Once Upon a Time in the West, 1968), která jde v tuzemsku do prodeje 6. října - tento luxusně vybavený disk v nádherném obalu chce totiž vlastnit snad opravdu každý. V říjnové nabídce Paramountu ale není jediným skvostem, viz například sice nenápadné, ale opravdu báječné Bogdanovichovo černobílé retro Papírový měsíc (Paper Moon, 1973). Paramount, který si (na rozdíl od zbylých "majors") potrpí na téměř souběžné uvádění disků v ČR i v Evropě, nabízí v říjnu i méně známý film Mikea Nicholse Myslete na Henryho (Regarding Henry, 1991) s Harrisonem Fordem, působivou gangsterku Williama Wylera Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) s Humphreym Bogartem, western Shane (1953) George Stevense a samozřejmě Indiana Jones Box se všemi třemi Spielbergovými filmy a bonusovým diskem. Tuzemský distributor Paramountu, společnost HCE, pak z vlastní vydavatelské produkce nabídne ještě Clooneyho podařený debut Milujte svého zabijáka (Confession of a Dangerous Mind, 2003), zatímco Chicago (2002) Roba Marshalla se podle posledních informací zřejmě objeví až na začátku listopadu. O Universalu jsem psal podrobněji včera, a tak jen zopakuji, že zatímco říjnové novinky jsou ryze oddychové (Johnny English, Barbie atd.), několik zajímavých titulů se skrývá mezi reedicemi, vracejícími se zhruba po půlroční pauze do tuzemské distribuce - mám na mysli Howardovu Čistou duši (A Beautiful Mind, 2001), animovaného Shreka (2001) a především Mendesovu Americkou krásu (American Beauty, 1999), byť výrazně poškozenou absencí českých titulků (na disku je jen dabing). "Slabší měsíc" si z "majors" v říjnu vlastně vybral jen Bonton - jedinými dvěma zaznamenáníhodnými tituly jsou z nabídky Foxů Solaris (2002) Stevena Soderbergha a od Summit Entertainment De Palmova novinka Femme Fatale (2002). Pod Bonton ale spadá i Centrum českého videa, a to nabídne Morávkovu Nudu v Brně (2003), klasickou Smoljakovu komedii Vrchní prchni (1981) a do prodeje půjde i Krejčíkův Pension pro svobodné pány (1967), který se dosud dal koupit jen jako příloha srpnového čísla měsíčníku DiViDi. A propos, DiViDi - k říjnovému číslu bude přibalen disk s Formanovými Láskami jedné plavovlásky (1965) a sám jsem zvědav, jak dopadne jeho porovnání s excelentním vydáním u americké firmy Criterion. Posledním velkým hráčem na tuzemském trhu jsou Warneři - ti v říjnu vydávají "konkurenčního" Leoneho, konkrétně jeho druhý "životní opus", čtyřhodinovou ságu Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984). Ke koupi ale bude i Sláva (Fame, 1979) Alana Parkera, první "velký" film Jamese Deana Gigant (The Giant, 1956) v režii George Stevense, oblíbená disneyovka Lví král (The Lion King, 1994) na dvoudisku a samozřejmě Matrix Reloaded (2003) bratrů Wachowských. Stranou nezůstává ani Intersonic, který v říjnu představí tvorbu hned dvou režisérských legend - od Martina Scorseseho uvidíme Gangy New Yorku (Gangs of New York, 2002) a od Ridleyho Scotta G.I. Jane (1996). Intersonic také řádně zamotá hlavu všem, které v kinech nadchnul argentinský film Devět královen (Nueve reinas/Nine Queen, 2000) Fabiána Bielinskyho - na DVD se totiž dostane pod novým názvem Podraz. Jako obvykle nevypočitatelný je Artcam - zda se v říjnu opravdu dočkáme Sekretářky (The Secretary, 2002) Stevena Sheinberga a Trierova Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) si tipnout po dosavadní zkušenosti s touto firmou opravdu netroufnu. Žádné zprávy nepřišly ani od SPI, pravděpodobně ale konečně dojde alespoň na Nebe (Heaven, 2002) Toma Tykwera, původně slibované už na září. MagicBox bude pokračovat ve svém cyklu "hongkongských legend", tentokrát je na řadě film Ringo Lama Full Contact (1992), zajímavý přinejmenším hereckou účastí Chow Yun-Fata, za zmínku kvůli hereckému obsazení (Robert De Niro a Frances McDormandová) stojí i Hodina pravdy (City by the Sea, 2002) Michaela Caton-Jonese. Na úplný konec jsem si pak nechal Pyšnou princeznu (1952) Bořivoje Zemana, jeden z "evergreenů" těchto měsíčních "ohlášek" - vždyť slavná pohádka měla na DVD díky FEXu původně vyjít už v létě 2002 a poslední, prý už definitivní informace říká, že disk by měl mít premiéru za pár dní na brněnském INVEXu. (otištěno 1.10. 2003)

   Universal v novém kabátě II.
     Téměř přesně před třemi měsíci jsem zde (viz zpráva "Universal v novém kabátě" z 25.6.) podrobně informoval o zásadním kroku distribuční společnosti Universal Pictures International (neboli UPI), která si v květnu otevřela v Praze vlastní pobočku, odpovědnou za distribuci videokazet a DVD na území bývalého Československa. Jak je všeobecně známo, do té doby Universal v České republice neměl přímé zastoupení a jeho disky se k nám dostávaly prostřednictvím Bontonu, který je nakupoval a distribuoval souběžně s disky několika dalších "majors" (Fox, Columbia, MGM aj.). To, o čem jsem před třemi měsíci jen spekuloval, se mezitím potvrdilo - pro distribuci svých titulů Universal opravdu i nadále využívá dealerskou síť Bontonu a vyjasnil se i osud "zmizelého" katalogu starších firemních disků, který Universal v rámci "inventury" zablokoval. Bohužel, ono řešení není právě nejšťastnější - Universal totiž nevrátil do prodeje celý "balík" zde již jednou prodávaných titulů najednou, ale rozhodl se starší disky znovu "premiérovat" a vypouštět je do distribuce postupně po malých várkách spolu s novinkami. Vůbec první reediční "vlašťovka" se objeví v říjnu, kdy vedle premiér (mj. Johnny English) dojde i na reedice Zemeckisova Trosečníka (Cast Avay, 2001), Howardovy Čisté duše (A Beautiful Mind, 2001), Adamsonova animovaného Shreka (2001) či Mendesovy Americké krásy (American Beauty, 1999). Jestliže ale u konkurenčních společností (pověstní tím jsou obzvlášť Warneři) je termín "reedice" obvykle spojen s rozšířením bonusových materiálů a novým obrazovým i zvukovým masteringem, v případě Universalu se prostě jen do prodeje vrátí stejné disky, které zde byly k dispozici až do jejich letošního jarního stažení. Konkrétně u Americké krásy to znamená, že bláhové bylo očekávání těch, kteří si od "reedice" slibovali doplnění českých titulků do výbavy disku - film se totiž znovu objeví pouze v "likvidační" verzi s českým dabingem. (otištěno 30.9. 2003)

   Vapetí posunování
     Společnost Vapet, která se do dějin tuzemského "netuctového DVD-světa" nesmazatelně zapsala už jarním vydáním Coppolovy Apokalypsy (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) a minulý týden se připomněla bezchybnou edicí Polanského Pianisty (The Pianist, 2002), upřesnila termín vydání svého příštího veleočekávaného titulu. Pravidelným čtenářům Zóny je jistě jasné, že mám na mysli Sladký život (La dolce vita, 1960), legendární tříhodinový snímek Federica Felliniho. Přípravu disku bohužel provázejí od počátku problémy s kvalitou podkladových materiálů, a tak se jeho vydání definitivně odsouvá o dva měsíce na letošní listopad. Tento posun bude mít samozřejmě neblahý dopad i na termíny vydání dalších slibovaných titulů Vapetu - z původně ohlášeného listopadu 2003 se tak až na první měsíce roku 2004 posunuje disk s freskou Fanny a Alexandr (Fanny och Alexander, 1982) Ingmara Bergmana, v několikaměsíčním odstupu (zatím není znám ani orientační termín) se pak objeví i další dva slíbené Felliniho snímky Amarcord (Amarcord, 1974) a Osm a půl (Otto e mezzo, 1962). (otištěno 29.9. 2003)

   Prolomit vlny
     Velmi zajímavý vývoj nabrala causa tuzemského vydání filmu Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) Larse von Triera. Jak už jsem zde (poprvé v květnu) oznamoval, práva na české DVD-vydání zakoupila společnost Artcam, která už v minulosti na DVD vydala Trierův film Tanec v temnotách (Dancer in the Dark, 2000). Zatímco ale drtivá většina obdobných tuzemských edic od společností HCE, SPI, Intersonic či MagicBox vypadá tak, že disk je vyroben v ČR a kromě originálního zvuku jsou na něm už jen české titulky či dabing, Artcam se vydal odlišnou cestou. Připojil se totiž k dohodě několika evropských vydavatelů, kteří se rozhodli využít faktu, že zájem o lokální vydání filmu se objevil současně hned v několika evropských zemích a domluvili se, že připraví společný disk (vyrobený v Dánsku) s titulkovými sadami všech "zúčastněných zemí", jenž se bude v odlišných přebalech a prostřednictvím různých distributorů prodávat v jednotlivých zemích coby řada lokálních edic (jasným motivem přitom bylo zlevnění výrobních nákladů pro všechny zúčastněné, protože "stříbrný kotouček" bude pro všechny země lisován stejný a edice se budou lišit jen přebalem). Znamená to dvě věci - tou méně zajímavou je fakt, že na disku je kromě české dalších 12 titulkových sad, tou radostnější je příjemná možnost cenové volby, protože disk s českými titulky bude postupně k mání na e-shopech řady evropských zemí a zájemce o něj nebude odkázán jen na tradičně vysokou tuzemskou prodejní cenu (mimochodem, nejsem si jist, zda právě tohle Artcam při svém rozhodnutí rezignovat na vlastní edici a připojit se k "hromadnému vydání" do důsledků domyslel...). Důležité každopádně je, že před několika dny se objevilo první lokální vydání, které distribuuje v Británii společnost Pathé, takže disk s českými titulky (mám ho doma, čili to mohu "vlastnoočně" potvrdit) je na tamních e-shopech již bez problémů ke koupi, což je obzvlášť pikantní v situaci, kdy nikdo z Artcamu není schopen uvést datum zahájení prodeje v ČR, natožpak budoucí tuzemskou cenu disku. Po britské edici by se totožný disk měl za pár týdnů objevit ve Skandinávii, v prodeji bude i v Portugalsku, v Itálii a pravděpodobně i ve Francii. Jediné, co ale stále není jasné, je případná možnost dvojdiskového tuzemského vydání - původní informace totiž zněla, že disk bude v ČR k dispozici s bonusovým diskem, který sice měl být bez české titulkové podpory, ale sliboval mj. vystřižené scény, kamerové zkoušky Emily Watsonové či dokument o Trierovi Transformer. Britská edice je ale jednodisková (kromě filmu je na ní už jen Trierův komentář k vybraným pasážím filmu), což může znamenat obě možnosti - totiž že i všechny další lokální edice budou totožné (jednodiskové) a původní informace o dvojdisku byla mylná, nebo že v některých lokalitách (včetně ČR) se objeví i edice s přiloženým bonusovým diskem (a jen britský distributor se ve snaze srazit cenu co nejníž spokojil s vydáním jednodiskovým). Každopádně jste-li natěšení na Prolomit vlny, nezáleží vám na případném bonusovém disku a jde vám jen o to, aby film měl české titulky, nemusíte s objednávkou britské edice váhat... (otištěno 28.9. 2003)

ještě starší zprávy

nebo

zpět na hlavní stránku

Nemazat!

 
 

Nemazat