Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

OVLÁDÁNÍ
Zpět na hlavní stránku se z této podstránky dostanete kliknutím na odkaz "zpět na hlavní stránku", který je umístěn úplně dole pod poslední zprávou, popřípadě tady:

zpět na hlavní stránku

 

 
Technická poznámka ke starším zprávám
Všechny starší zprávy jsou ponechány v původním znění, tedy v té podobě, ve které byly poprvé otištěny. Odstraněny byly pouze pravidelné týdenní "televizní tipy", pro jejichž archivaci není důvod.

   "Emerika" za měsíc
     Po mnoha "zaručených" (a vesměs neplatných) termínech, které proběhly tuzemskými filmovými weby (o pre-orderech na českých a slovenských e-shopech raději nemluvě), je tady konečně oficiální warnerské stanovisko - dvojdisková edice (v českých kinech, v televizi ani na videu nikdy neuvedeného) filmu Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984) půjde do prodeje v pátek 24. října. Leoneho pokus o osobitý výklad amerických novodobých dějin v podobě kompozičně komplikovaně budovaného příběhu, popisujícího "kariéru" dvou gangsterů (Robert de Niro a James Woods), jejichž životní osudy se osudově protnuly v rozmezí téměř padesáti let (v letech 1922, 1933 a 1968), se u nás stejně jako ve zbytku Evropy objeví v původním režisérově dvěstědvacetiminutovém sestřihu (v amerických kinech se před dvaceti lety hrála brutálně zkrácená verze, tzv. U.S. release, s málem poloviční metráží 139 minut) a s řadou bonusových materiálů, ve výbavě disku bude kromě anglického 5.1 s českými titulky i český 5.1 dabing. V rozmezí necelých tří týdnů se tak u nás v prodeji objeví oba režisérovy majstrštyky, protože legendární western Tenkrát na západě (Once upon a Time in the West, 1968) z produkce Paramountu jde do prodeje v pondělí 6. října. (otištěno 26.9. 2003)

   Na vlastní oči: Pianista
     Když bych měl použít absurdní nadsázku, tak se občas divím, že tuzemští vydavatelé nepodávají na některé recenzenty "specializovaných filmových časopisů" trestní oznámení. Například nejnovější - zářijové - číslo měsíčníku DVDMovie věnuje "recenzi" filmu Pianista (The Pianist, 2002) jeden a půl tiskové strany, aniž by recenzent měl disk v ruce. Nevěříte? Podezřelé je už to, že 99 % textu se týká popisu děje a obecné "dojmologii", zatímco disku je věnována jedna jediná věta. Pokud si ji přečtete, máte definitivně jasno: "Nenechte se mýlit skromnější výbavou, která se v případě Pianisty, kromě rozsáhlého, téměř dvou a půl hodinového filmu, omezuje na pouhý trailer a dokumentární pohled na trudnou dobu, o které film vypráví." Ve skutečnosti totiž Pianista patří na tuzemské poměry k nadprůměrně bonusově vybaveným diskům, navíc s kompletní českou lokalizací. Ohlašovaný "dokumentární pohled na trudnou dobu" sice na disku budete hledat marně, k přečtení a vidění zato jsou podrobné filmografie a biografie tvůrců, kompletní seznam ocenění, které Pianista získal (mj. Zlatá palma z Cannes a tři Oscaři), fotogalerie, ukázky z rozkresů některých scén a jejich srovnání s konkrétními pasážemi z filmu, do češtiny nadabovaný trailer, několik fotografií z Polanského návštěvy Prahy v lednu 2003 a hlavně čtvrthodinový (otitulkovaný) záznam z režisérovy tiskové konference ve Varšavě. Že je v DVDMovie reprodukován zcela jiný obal, než v jakém je disk v ČR prodáván, je už jen symptomatický detail... A na závěr už jen stručná fakta. Tuzemskou edici Pianisty připravila společnost Vapet (distribucí mají na starost HCE), a to s velkorysostí týkající se nejen bonusů - velmi slušný obraz v anamorfním widescreenu 1,85:1 je totiž doplněn v tuzemsku ojedinělým zvukem dts 5.1, samozřejmě neschází ani "klasické" DD 5.1 a alternativní (videopůjčovnami vyžadovaný) český 5.1 dabing, české titulky jsou bezchybné, dobře čitelné a správně "nasazené", pietní menu využívá záběrů z filmu a pultová cena tohoto poctivě vypraveného disku je 900 korun českých. (otištěno 25.9. 2003)

   Jednou větou
     Jak jsem se dnes dozvěděl z jednoho zoufalého mailu, zlevněná Andersonova Magnolie (Magnolia, 1998), která se nedávno ocitla v nabídce některých polských e-shopů, nemá české titulky, byť jsou v technických specifikacích slibovány. l Tuzemské vydání Polanského Pianisty (The Pianist, 2002) by se mělo na pultech objevit v nejbližších hodinách. Vydavatelem je Vapet, distribuci mají na starosti HCE. Clooneyho debut Milujte svého zabijáka (Confession of Dangerous Mind, 2003) z produkce HCE by do prodeje měl jít příští pondělí. l Několik zajímavých disků ze zářijové bontonské várky stále ještě ve firemním skladu absentuje, mezi nimi i Rafelsonovy Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970) či Cronenbergův eXistenZ (1999). l Nejasnosti kolem distribučního osudu disků "přibalených" k časopisu Video & Domácí kino (problém jsem před třemi dny nakousl v recenzi DVD V ložnici) jsou zdá se rozptýleny - dánskou komedii Blikající světla (Blinkende lygter, 2002), která byla přílohou srpnového čísla, totiž HCE za pár dní posílají do distribuční sítě. Analogicky je tak možné za několik týdnů očekávat i "plnoprávné" vydání Fieldova debutu V ložnici (In the Bedroom, 2002). l Sice jsem to zde již jednou psal, ale protože mailové dotazy na toto téma neustávají, opakuji to znovu - pět filmů s "růžovým panterem" z produkce MGM by mělo na český trh dorazit v listopadu. Podobně jako v případě "diamantové kolekce" Marilyn Monroeové ale půjdou disky do prodeje jen samostatně (pravděpodobně za pultovou cenu 499 Kč), takže zájemci o box (5 filmů plus šestý bonusový disk) musí využít služeb německých e-shopů, kde je kolekce s českými titulky i dabingem k mání pod názvem Pink Panther Box Set. (otištěno 24.9. 2003)

   The Nightmare Before Christmas
     Ze všech majors, působících na tuzemském "hřišti", je Buena Vista tím nejnevyzpytatelnějším vydavatelem. Její tituly se objevují v tuzemské distribuci s mnohaměsíčním zpožděním proti zbytku Evropy, část své produkce v ČR vůbec neprodává (např. speciální dvoudiskovou edici Šestého smyslu s českými titulky a dts zvukem) a navíc české titulky s oblibou umísťuje na exotické mutace (Skandinávie, Maďarsko), takže je problém se k nim dostat i na zahraničních e-shopech. Typickým příkladem je skvělý loutkový muzikál (s úžasnou hudbou Dannyho Elfmana) The Nightmare Before Christmas (1993), sice režírovaný Henrym Selickem, ale obecně považovaný za "dítko" Tima Burtona (vše podstatné o filmu včetně dalších odkazů najdete v textu Františka Fuky tady). Buena Vista "speciální edici" filmu v Evropě vypustila už téměř před dvěma lety v několika mutacích, vesměs bez české podpory. České titulky se objevily až na australském vydání z loňského listopadu, kdy i další titulková výbava (mj. polské, slovinské a chorvatské titulky) nasvědčovala tomu, že přesně toto vydání se někdy v budoucnu (snad) objeví i u nás. Bohužel, australská edice měla nízký náklad, a v rekordním čase z nabídky australských e-shopů zmizela, takže disk je mezi tuzemskými sběrateli považován za raritní kousek. Uplynul rok, po případném "východoevropském" vydání není stále ani stopa (nejen u nás, ale ani v Polsku), ale přesto si fandové filmu mohou povyskočit - na začátku listopadu totiž vyjde v Austrálii reedice, opět s českou titulkovou podporou. Obrazově a zvukově excelentní disk, "našlapaný" skvělými bonusy (recenze je tady), je navíc zakódován pro regiony 2+4, takže s jeho přehráním si poradí opravdu každý přehravač. A ještě varování závěrem - nespleťte si "speciální edici" The Nightmare Before Christmas s prvním australským DVD-vydáním filmu z roku 1999 (stále je v nabídce některých tamních e-shopů), které české titulky neobsahuje! (otištěno 23.9. 2003)

   Projekt 100 podesáté
     Do startu jubilejního desátého ročníku Projektu 100 v lednu 2004 sice schází ještě čtyři měsíce, jeho program je ale již z valné části jistý. Pokud by se měla potvrdit současná představa "generálního ředitele" této přehlídky Jiřího Králíka, půjde o jeden z nejsilnějších ročníků - posuďte sami, jak výjimečná filmová sestava se do tuzemských kin chystá. Českým reprezentantem má být Herzův Spalovač mrtvol (1968), klasika bude zastoupena Curtizovou Casablancou (1942), naopak těmi nejsoučasnějšími snímky budou Edi (2002) P. Trzaskalského a Invaze barbarů (Les invasions barbares, 2003) Denyse Arcanda, uvedená na jaře na festivalu v Cannes. "Andělskou" kinematografii reprezentuje Příběh z Tokia (Tokjo monogatari, 1953), nejproslulejší snímek Jasudžira Ozua. Zbylá pětice představí vrcholné filmy legend světové kinematografie - k vidění bude Annie Hallová (Annie Hall, 1977) Woodyho Allena, Fanny a Alexandr (Fanny och Alexander, 1982) Ingmara Bergmana, Sloní muž (Elephant Man, 1980) Davida Lynche, Zuřící býk (The Raging Bull, 1980) Martina Scorseseho a Soumrak bohů (La caduta degli dei, 1969) Luchina Viscontiho. Pokud jde o primární téma těchto "stránek", tak jediným snímkem z deseti jmenovaných, které si můžete pořídit na DVD s českými titulky, je Casablanca (Warner) a snad ještě letos se dočkáme i fresky Fanny a Alexandr (Vapet). Úplně vyloučená v budoucnu není ani "počeštěná" edice Zuřícího býka a Annie Hallové (v obou případech MGM) a předpokládám, že i na Spalovače mrtvol se časem v Bontonu rozpomenou... (otištěno 22.9. 2003)

   Na vlastní oči: V ložnici
     Málokterý debut se dočkal takového věhlasu, jako snímek V ložnici (In the Bedroom, 2002), režírovaný příležitostným hercem Toddem Fieldem (viz epizodka pianisty Nicka v Kubrickově labutí písni Eyes Wide Shut) - svědčí o tom mimo jiné hned pět nominací na Oscara a tři na Zlatý glóbus. Při sledování Fieldova komorního filmu jsem si opakovaně vzpomněl na to, co jsem zde kdysi napsal o Pennově Přísaze (The Pledge, 2000): Málokdy se v hollywoodské produkci objeví tak úzkostlivě "neamericky" natočený film, navíc s evidentním záměrem nabídnout vícerozměrný příběh s ambicí přinutit diváka k přemýšlení. Ne snad, že by se Pennovi záměr stoprocentně vyvedl (zejména ve své poslední třetině je film zajímavý víc tím, čím chtěl být, než tím, jak to bylo režijně realizováno - tedy jako "svědectví o nenaplněné ambici"), i tak ale zůstává Přísaha přinejmenším přehlídkou skvělých hereckých výkonů... Zaměníte-li v textu názvy obou filmů a režisérů, budete vědět o snímku V ložnici vše potřebné (a jestliže v Přísaze exceloval Jack Nicholson, pak tentokrát hrají prim ženy - famózní Sissy Spaceková a nenápadná Marisa Tomeiová). Oba disky ale odlišuje technické provedení - zatímco Přísaha se na DVD dostala v surovém ořezu do 4:3 (z originálního 2,35:1), Fieldův film je vypraven vpravdě velkoryse. Anamorfní widescreen 2,35:1 má obrazovou kvalitu hollywoodských spektáklů, anglický zvuk je rozmixován do DD 5.1, české titulky si "vystřihla" Dana Hábová a nechybí skromná fotogalerie a otitulkovaný trailer. Přitom chybělo málo, a film jsme na DVD nikdy neviděli - po neúspěchu filmu v tuzemských kinech (premiéra v dubnu 2002) se majitel práv, společnost HCE, rozhodla DVD-edici "odpískat" a vypustila film loni na sklonku léta jen na dabované videokazetě. Nakonec ale zaúřadoval časopis Video & Domácí kino, který se s HCE dohodl na vydání filmu v podobě přílohy svého letošního desátého čísla (vyšlo v pátek 19. září), čímž na straně jedné stlačil jeho prodejní cenu na velepříjemných 195 korun, na straně druhé mírně zkomplikoval jeho získání těm, kteří časopis neseženou (disk je distribuován jen coby jeho nedílná součást a do volného prodeje se ani v budoucnu pravděpodobně nedostane). A perlička závěrem - ač nálada filmu opravdu místy je velmi "skandinávská", přesto není mluven dánsky, byť to obal disku neochvějně tvrdí... (otištěno 21.9. 2003)

   Pověz mi, Zrcadlo...
     Dnešní zpráva nemusí být dlouhá - její podstatou je jen odkaz (klikněte sem). Dnes byla totiž díky laskavosti (a neskutečnému pracovnímu nasazení) Petra Gajdošíka na Tarkovského webu zpřístupněna internetová podoba Zrcadel, tedy pěti čísel "klubového zpravodaje" Společnosti přátel Andreje Tarkovského a duchovních hodnot alias SPATu. Časopisu, který jsem s pomocí přátel vydával v letech 1989-1991, a shromáždil v něm vše, co bylo k "tématu" v dané době dostupné (řada textů Tarkovského - i o Tarkovském - zde publikovaných dodnes nikde jinde než právě v Zrcadlech nevyšla). Mimochodem, první číslo Zrcadla vyšlo na den přesně před čtrnácti lety, 19. září 1989... (otištěno 19.9. 2003)

   Bezstarostní jezdci
     Jeden z nejinvenčnějších "veřejnoprávních" počinů posledního desetiletí odstartuje na obrazovce ČT 2 v pondělí 29. září v rámci Filmového klubu - (Zónou již v létě avizovaný) cyklus Bezstarostní jezdci představí šest pozoruhodných (a vzácných) filmů z "posledního tvůrčího období Hollywoodu", tedy z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Cyklus bude uvozen dvouhodinovým dokumentem Kennetha Bowsera o hollywoodském zákulisí Bezstarostní jezdci, zuřící býci (natočeným podle stejnojmenné knihy Petera Biskinda) s řadou ukázek ze stěžejních filmů daného období a s unikátními archivními záběry (např. Polanského tisková konference po vraždě Sharon Tateové či amatérská videa ze schůzek filmařské komunity v Malibu). V týdenních odstupech pak bude následovat šestice filmů, vesměs v tuzemské premiéře. Cyklus zahájí Terče (Targets, 1967), debut Petera Bogdanoviche s tehdy jedenaosmdesátiletým Borisem Karloffem v titulní roli. Následující Hlava (Head, 1968) je pro změnu debutem Boba Rafelsona, natočeným podle scénáře Jacka Nicholsona, jenž pak vytvořil titulní roli ve druhém Rafelsonově filmu Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970), shodou náhod právě vycházejícím v ČR na DVD. Jack Nicholson se představí i jako režisér, a to prostřednictvím svého debutu Jeď, řekl (Drive, He Said, 1970). Cyklus zakončí slavný film Hala Ashbyho Harold a Maude (1971) a třetí režijní práce Boba Rafelsona, Král z Marvin Gardens (The King of Marvin Gardens, 1972). O všech filmech budu samozřejmě postupně podrobněji referovat v pravidelných sobotních "televizních výhledech". (otištěno 18.9. 2003)

   Jednou větou
     Na pulty se už dostaly i další filmy z ohlášené zářijové nabídky - McCabe a paní Millerová, 25. hodina, Most u Remagenu, část ze sady filmů Marilyn Monroeové (Slaměný vdovec, Páni mají radši blondýnky, Jak si vzít milionáře, Poslední dny) či některé zlevněné dvojpacky (Francouzská spojka I/II, Černý jestřáb sestřelen/Most přes řeku Kwai). Řada dalších disků ale stále k dispozici není (mj. Příliš vzdálený most, eXistenZ, Malé životní etudy). l Prostřední část Jacksonovy "lotrovské" trilogie Dvě věže (The Two Towers, 2002) smí do prodeje až v pátek 19.9., z (včerejší) vlastní divácké zkušenosti ale mohu potvrdit, že recenzenti v časopisech nelžou - technické provedení dvojdisku je opravdu famózní. l Jednotlivé díly Lucasovy "starwarsovské" ságy vždy měly (a stále mají) na VHS i DVD podobný režim jako třeba disneyovky - v prodeji jsou jen po vymezenou dobu a pak jsou staženy z distribuce. Epizoda 1 z pultů zmizela už před časem, za pár týdnů totéž potká i Klony útočí (Star Wars: Epizode 2 - Attack of the Clones, 2002). Doprodej zásob doprovází i snížení ceny, od září už dvojdisk na pultech nestojí 1.000 Kč, ale o dvě stokoruny méně. l Centrum českého videa zlevnilo od stejného termínu také DVD s Vorlíčkovou pohádkou Tři oříšky pro Popelku - ze vskutku nechutných osmi stokorun ubral distributor téměř třetinu, takže disk je nově k mání za 550 Kč. l Další DVD Mánii, neboli paušální zlevnění skupiny disků na 400 a 500 Kč, chystá Bonton na 1. listopad. Zatímco v zářijovém "kole" si mohli vybrat i zájemci o náročnější filmy (Bezstarostná jízda, Spartakus, Gladiátor aj.), listopadová várka bude ryze oddychová (Muži v černém, Myšák Stuart Little atd.). Nicholsův Vlk (1994) a Spielbergův Hook (1990) ale přinejmenším za zauvažování stojí. (otištěno 17.9. 2003)

   Leoneovská sumarizace
     Česká republika opět bude mít světový unikát - možná téměř "na hodinu" současně se v ní začnou prodávat dva majstrštyky Sergia Leoneho, byť vydané různými společnostmi a jinde v Evropě oddělené několikatýdenním (a leckde i několikaměsíčním) odstupem. Nevinně je v tom Paramount - ten totiž vydání legendárního westernu Tenkrát na západě (Once upon a Time in the West, 1968) avizoval na začátek října již od jara a přesný termín české premiéry - pondělí 6. října - oznámil na začátku prázdnin. Vydání disku je celoevropsky "zesynchronizováno", takže se v prodeji objeví v prvních říjnových dnech téměř v celé Evropě současně - jedinou výjimkou je Francie, která si "vydupala" předpremiéru už tento čtvrtek (18. září), takže na tamní e-shopy mohou největší nedočkavci zaměřit svou pozornost. Zásadní nejasnost ovšem panuje kolem titulkové výbavy jednotlivých mutací, kterou ještě dnes drtivá většina evropských e-shopů neuvádí - sice vypadá hodně pravděpodobně, že se Tenkrát na západě dostane do prodeje v jediném celoevropském provedení (anglický originál, 3 dabingy a více než 20 titulkových sad), stoprocentně jisté to ale stále není (a nenechte se také vyvést z míry mystifikačním údajem o obrazovém formátu - film je na DVD samozřejmě přepsán v originálním widescreenu 2,35:1, protože termínem "16:9", který otrocky opakuje i řada tuzemských shopů, není míněn ořez do 1,85:1, nýbrž fakt anamorfního přepisu). Druhý leoneovský disk, čtyřhodinovou fresku Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984), vypustili Warneři ve většině Evropy už na začátku prázdnin, tuzemští zájemci ale doplatili na rozhodnutí českého firemního zastoupení, které si pro disk vyžádalo kromě titulků i přítomnost dabingu, což ve výsledku znamenalo (kromě absence českých titulků na všech hlavních evropských mutacích) výrobu zvláštního vydání (s titulky, dabingem a přebalem v češtině) jen pro ČR. Je pochopitelné, že před lisováním této "pidinákladové" mutace dostaly ve výrobě přednost všechny ostatní, a tak se Tenkrát v Americe dostane do prodeje v tuzemsku až v říjnu - a to ještě s tou výhradou, že ani tento termín stále není oficiálně potvrzen... (otištěno 16.9. 2003)

   Soderberghův Solaris na dohled
     Ti, kdo si kompletují filmy Stevena Soderbergha na DVD s českou jazykovou podporou, se brzy dočkají už šestého "zářezu" v podobě jednodiskové edice snímku Solaris (2002), připravené společností 20th Century Fox. Jak už jsem zde kdysi psal, chabé tržby filmu v kinech Foxy nepřesvědčily o potřebě luxusnější edice, a tak je disk vybaven na současné "hollywoodské" poměry podprůměrně - kromě filmu v anamorfním widescreenu 2,35:1 a se zvukem DD 5.1 je na něm už jen Soderberghův komentář a dva "filmy o filmu" (13 a 18 minut) z produkce HBO. Disk v hlavních evropských destinacích již vyšel, bohužel ale vydavatel českými titulky šetřil a neumístil je na žádnou z "hlavních" mutací, nýbrž výhradně jen na obskurní vydání pro ČR, Chorvatsko, Island, Izrael a Turecko. Šanci na snadné a rychlé získání disku přesto skýtalo rozhodnutí Foxů vydat právě tuto mutaci v Austrálii (v obvyklé podobě společného zakódování pro regiony 2+4), bohužel ale firma nedodržela slibovaný termín tamní edice (12. září) a nové datum australského vydání zatím neoznámila. Solaris tak zřejmě bude patřit k minimu titulů od "majors", které budou ke koupi s CZ titulky dříve u nás než na zahraničních e-shopech - Bonton totiž stále nic nezměnil na optimistickém plánu uvést disk na český trh na začátku října. (otištěno 15.9. 2003)

   Trable s Magnolií
     Zoufalcům, kteří "prošvihli" dva roky staré vydání Magnolie (Magnolia, 1999), svitla jiskřička naděje. Slavný film Paula Thomase Andersona vydal v tuzemsku v roce 2001 MagicBox na příkladně připraveném dvojdisku s množstvím bonusových materiálů a tak není divu, že vstupní náklad byl brzy rozebrán. Bohužel, než mohla být vylisována reedice, spadla německá společnost Kinowelt, od které MagicBox zakoupil práva, do konkursu, a to včetně lisovací linky, kde byl uložen i "glassmaster" (laicky: podklad potřebný pro vylisování disku). Protože jeho nové pořízení by bylo tak drahé, že by ho prodej reedice nezaplatil, MagicBox od její výroby ustoupil. V případě Magnolie ale nešlo o ryze tuzemské vydání - na disku byly kromě českých např. i ruské, polské, maďarské, chorvatské či bulharské titulky - a tak se v současnosti MagicBox snaží získat neprodané výlisky z okolních zemí s tím, že je uvede na předvánoční trh, a to za výrazně nižší cenu, než za kterou se dvojdisk původně prodával (měl pultovou cenu 900 Kč). Nepůjde ale o žádné závratné množství, nanejvýš pár stovek kusů, a tak jejich "zjevení se" na pultech bude pravděpodobně opět jen velmi krátkodobé (a navíc opravdu definitivní). A když už jsme u P.T. Andersona - připomeňme, že z jeho zatím čtyřdílné filmografie jsou na DVD s českými titulky k mání hned tři filmy - zmiňovaná Magnolie, před pár dny Bontonem do prodeje vypuštěný dvojdisk s komedií Opilí láskou (Punch-Drunk Love, 2002) a režisérův debut Gambler (Hard Eight, 1996), jenž je ale stále ke koupi jen na zahraničních e-shopech (disk s CZ titulky přitom vydala Columbia už v roce 2000). Zbývající Andersonův film, porno-story Hříšné noci (Boogie Nights, 1998), vyšel v tuzemsku díky Intersonicu jen na videokazetě (dabing, ořez do 4:3). (otištěno 14.9. 2003)

   Hongkongská klasika
     Před pár dny (viz zpráva "Pravý John Woo" ze 7.9.) jsem zde neurčitě zmiňoval v souvislosti s blížícím se vydáním filmu Johna Wooa Kulka v hlavě (Diexue Jietou/A Bullet in the Head, 1990) záměr společnosti MagicBox vydat v ČR i další filmy z režisérovy domoviny. Netušil jsem tehdy, jaký ďábelský nápad jmenovaná společnost pojala ve skutečnosti - postupně se totiž dočkáme opravdového "zlatého fondu hongkongské kinematografie" na DVD, protože MagicBox zakoupil vydavatelská práva hned na 18 (slovy: osmnáct) "střílecích" filmů naráz. Samozřejmě chápu, že ortodoxní ctitele němých filmů či Ingmara Bergmana tato informace ponechá chladnou, na druhou stranu je všeobecně známo, že kouzlu těchto filmů propadl třeba Quentin Tarantino a jistě mezi čtenáři Zóny nejsem sám, kdo může vrcholné scény z Lepšího zítřku II či z Hard-Boiled "konzumovat" v takřka neomezeném množství. Ale konkrétně k osmnáctidílné kolekci. Dvěma filmy v ní bude zastoupen Tsui Hark (Lepší zítřek 3 a Peking Opera Blues), šesti Sin Tung Ching (Chinese Ghost Story 1-3 a Swordsman 1-3), jedním Chia-Liang Liu (Tiger on the Beat) a třemi Ringo Lam (Prison on Fire, City on Fire a Full Contact). Téměř neuvěřitelně zní zpráva, že "guru" hongkongské akce, John Woo, bude představen hned šesticí svých opusů, a to vesměs těmi nejslavnějšími - Lepší zítřek (A Better Tomorrow, 1986), Lepší zítřek 2 (A Better Tomorrow II, 1987), Zabiják (The Killer, 1989), Kulka v hlavě (A Bullet in the Head, 1990), Byl jednou jeden zloděj (Once a Thief, 1991) a Hard-Boiled (2002). Jak už jsem psal v souvislosti s Kulkou v hlavě, všechny disky budou mít remasterovaný obraz (anamorfní widescreen, obvykle 1,85:1) a vybaveny budou jak českými titulky, tak dabingem, jedinou skvrnkou na kráse bohužel zůstává, že místo originálního zvuku v mandarínštině či kantonštině bude k mání jen anglický dabing 2.0. Pokud jde o způsob uvedení na trh, představa MagicBoxu je zatím taková, že každý měsíc bude premiérován jeden titul, protože některé disky se ale na trh dostanou jen v podobě trojpacků (A Better Tomorrow 1-3, Chinese Ghost Story 1-3 a Swordsman 1-3), mělo by zpřístupnění celé kolekce na DVD být zhruba do roka "vypořádané". A ještě konkrétněji - celý projekt právě startuje Wooovým filmem Kulka v hlavě (do prodeje jde jednak samostatně, jednak jako příloha 5. čísla časopisu DVD Movie), v říjnu se na pulty dostane Full Contact Ringo Lama (s Chow Yun-Fatem v titulní roli) a v listopadu se dočkáme Woova filmu Byl jednou jeden zloděj. (otištěno 12.9. 2003)

   Země nikoho
     Letošní podzim je pro majitele prázdnějších peněženek vskutku zdrcující - vždyť takový příval "netuctových" titulů nemohl čekat ani ten největší optimista... Další neopominutelný "zářez do pažby" zaznamená společnost Intersonic, která tentokrát ze svého archivu vytáhla opravdový trumf. Film Dušana Tanoviče Země nikoho (No Man´s Land, 2001), realizovaný v hyper-koprodukci Bosny-Hercegoviny, Slovinska, Itálie, Francie, Belgie a Velké Británie, totiž získal nejprve Cenu za scénář v Cannes a svou úspěšnou pouť po dalších festivalech (Los Angeles, San Sebastian, Sao Paulo) zakončil Zlatým glóbem a později i Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film (v přímé konkurenci protěžované Amelie z Montmartru). Mrazivou grotesku z bosenské války, s oblibou recenzenty přirovnávanou k Nicholsově Hlavě 22 (v českých kinech měla Země nikoho premiéru už před rokem, 24. října 2002), vydá Intersonic na DVD v anamorfním widescreenu 2,35:1, s originálním zvukem 2.0 a českými titulky (alternativně i s českým dabingem), s bonusovým trailerem a za svou tradičně skvělou pultovou cenu 499 Kč. Disk by se měl ve videopůjčovnách objevit na přelomu září a října a po obvyklé dvouměsíční blokaci - tedy nejdříve koncem listopadu - půjde Země nikoho i do volného prodeje (tento fakt zdůrazňuji, protože tuzemské e-shopy s oblibou u intersonických disků mylně uvádějí jako datum zahájení prodeje právě termín uvedení do půjčoven). (otištěno 11.9. 2003)

   Jednou větou
     Buena Vista konečně vypustila dlouho oddalovanou "východoevropskou" mutaci Zelené karty (Green Card, 1990) Petera Weira. Zlatým glóbem oceněná vkusná komedie s Gerardem Deperdieuem a Andie MacDowellovou v titulních rolích je od minulého týdne s českými titulky ke koupi na polských e-shopech, termín českého vydání Warneři zatím neoznámili. l Zářijové číslo měsíčníku Svět DVD (už se prodává) muselo udělat radost všem těm, kdo před rokem na pultech "prošvihli" rychle vyprodané DVD s Ciminovým pětioscarovým Lovcem jelenů (Deer Hunter, 1978). Nové vydání disku se chlubí faceliftem obrazu, přenasazenými titulky a filmografiemi v bonusech, a samozřejmě především neodolatelnou cenou - časopis i s diskem stojí 275 Kč. l Pod názvem Uprostřed běhu dnes pět minut po půlnoci ČT 2 uvede půlhodinový profil "netuctového" hudebníka Oldřicha Janoty. Zaráží-li vás smysl této informace na "filmovém webu", pak vysvětlení je ryze osobní - Zóna svého času Janotovi vydala dvě CD. l Nespecifikované výrobní problémy provázejí finální práce na DVD s Trierovým snímkem Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996), původně ohlášené společností Artcam (distributorem budou HCE) na začátek září. Veškeré mé pokusy získat konkrétní informaci o datu zahájení distribuce byly zatím marné. l V listopadu by mělo Centrum českého videa (alias Bonton) vydat na DVD Nejistou sezónu (1987) Ladislava Smoljaka. l A nakonec trocha nezbytné "sebechvály, co smrdí" - stručná informace o webu, který právě čtete, se v rubrice Na dobré adrese (str. 72) objevila tento týden v Týdeníku Televize. (otištěno 10.9. 2003)

   Pozdrav ze Sundance
     Společnost Artcam se zdá se konečně rozhodla razantněji "šlápnout na plyn" a přidat se k těm tuzemským firmám, jejichž ediční činnost na poli DVD jeví rysy pravidelnosti. Po loňském vydáni Trierova Tance v temnotách (Dancer in the Dark, 2000) a ve výrobě právě dokončovaném dvojdisku Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) stejného režiséra by měl hned v říjnu následovat další snímek - "romantická komedie" Sekretářka (The Secretary, 2002) Stevena Sheinberga. Sadomasochistická love story s Jamesem Spaderem a Maggie Gyllenhaalovou v titulních rolích získala loni na proslulém festivalu "nezávislých" filmů v Sundance Zvláštní cenu poroty za originalitu a v českých kinech měla premiéru 27. února 2003, takže si k ní v případě zájmu lze vyhledat dostatek relevantních textů v češtině (rozcestník na nejdůležitější recenze najdete tady). O podobě disku zatím není nic známo, je ale téměř jisté, že tuzemské vydání (jeho distributorem budou HCE) technicky "okopíruje" dosud jedinou DVD-edici, která vyšla v regionu 1 - ta Sekretářku nabídla v anamorfním widescreenu 1,85:1 a se zvukem 2.0 stereo. (otištěno 9.9. 2003)

   Pitvorný živočichopis páně Clarka
     Vše nasvědčuje tomu, že společnost Intersonic v prosinci na DVD vydá kontroverzní snímek Ken Park (2002), který spolurežírovali Larry Clark a Edward Lachman. Larryho Clarka doufám netřeba na těchto stránkách důkladněji představovat - jeho působivý debut Kids (1995) o nevázaném životě "skejťácké" komunity v New Yorku posbíral slušnou řádku festivalových cen (včetně Cannes) a prošel i tuzemskými kiny (k mání je i na VHS). Ken Park, natočený stejně jako Kids podle společného scénáře Larryho Clarka a Harmonyho Korina, se odehrává pro změnu na americkém maloměstě, paradokumentární styl a demytizační pohled na život dospívajících mají ale oba snímky společný (nebudu "nosit dříví do lesa" - chcete-li si o filmu přečíst něco chytrého, tak hutný text o něm z pera Jindřišky Ismo je k přečtení na webové verzi Cinepuru - tady). Disk by měl nabídnout anglický zvuk 5.1 a české titulky, zřejmě bude bez bonusů a prodávat se bude za obvyklou "intersonickou" cenu 499 Kč. Pozoruhodné je i to, že pokud mě mé informace neklamou, bude tuzemská DVD-edice vůbec prvním vydáním Ken Parku nejen v Evropě, ale kdekoliv na světě (film zatím na DVD nevyšel ani v "rodných" Spojených státech). (otištěno 8.9. 2003)

   "Pravý" John Woo
     Z té americké, tedy horší části režisérské filmografie Johna Woo, je v tuzemsku k dispozici již delší dobu několik titulů (Operace Zlomený šíp, Tváří v tvář, Mission Impossible II, Kód Navajo...), a tak první setkání s jeho "autentickou" hongkongskou tváří bude přinejmenším osvěžující. Informace, že několik Wooových nejslavnějších snímků chystá k vydání společnost MagicBox, se objevila už před časem a ač ještě není zdaleka potvrzené, že vydány budou všechny režisérovy nejlepší práce (Lepší zítřek I + II, Killer, Hard-Boiled), první vlašťovka už je na dohled. Mám na mysli blížící se vydání snímku Kulka v hlavě (Diexue Jietou/A Bullet in the Head, 1990), s oblibou označovaného za "hongkongskou odpověď na Lovce jelenů", protože i on se dílem odehrává ve válkou zničeném Vietnamu a i jeho hrdiny jsou tři přátelé. Film, který byl dosud v Evropě k mání pouze v nizozemské edici, vydá MagicBox v anamorfním widescreenu 1,85:1, zatímní informace ale bohužel neslibuje originální čínský zvuk, nýbrž pouze anglický 2.0 dabing s českými titulky (a samozřejmě alternativní 2.0 český dabing). Zmatek panuje i ve způsobu uvedení disku na trh - původně byl ohlášen jako příloha časopisu DVD Movie číslo 5 (295 Kč, vychází 16. září), v posledních hodinách se ale disk objevil i jako předobjednávka na tuzemských e-shopech v samostatném provedení za 720 Kč (pultová 800 Kč). Zda to znamená zrušení původního záměru "časopisecké přílohy" či zda disk půjde do prodeje v obou cenových provedeních ukáží nejbližší dny. (otištěno 7.9. 2003)

   Jednou větou (o termínech)
     Ač první poprázdninový měsíc sotva začal, už je v tuzemsku k dispozici hned několik zajímavých titulů ze slibované zářijové "várky" (její kompletní soupis je k přečtení o tři zprávy níže) - mezi nimi i Fargo, Magická hlubina, Opilí láskou, Sand Pebbles, Muž a žena či Američan v Paříži. l Očekávatelné problémy má naopak Bonton s Costnerovým Tancem s vlky (Dances with Wolves, 1990). Disk, původně slibovaný už na srpen, podle nejčerstvějších informací vyjde až během listopadu. l Bohužel ještě hůř jsou na tom skvělá Žabákova dobrodružství (The Wind in the Willows, 1996) Terryho Jonese, taktéž původně ohlašovaná na srpen. Disk se totiž v ČR zřejmě začne prodávat až po novém roce a ještě k tomu mutace, na které by byly české titulky, stále není k nalezení ani na zahraničních e-shopech. l Box s pěti sellersovskými filmy s "růžovým panterem" - Pink Panther Box Set, který je s českými titulky již několik dní k mání v Německu, bude věrně kopírovat osud boxu s filmy Marilyn Monroeové - tedy dorazí na české pulty nikoli v podobě balíku, ale rozdělený na jednotlivé filmy. Všech pět disků naráz do ČR doputuje v listopadu. l Předposlední měsíc letošního roku bude vůbec "boxům" zaslíbený - prodávat se během něj začne i monsterbox s dvaceti bondovkami a také Alien Quadrilogy. Zejména "vetřelcovský" box, jehož popisu se velmi podrobně už několikrát věnoval Jakub Vaněk na "DVDbázi", může vyvolávat i značně "netuctová" očekávání - sám jsem hodně zvědavý hlavně na director´s cut "trojky" Davida Finchera. (otištěno 5.9. 2003)

   Poslední mohykán
     Zdá se, že v dohledné době splatí Warneři jeden ze svých nejstarších tuzemských "dluhů", datovaný polovinou roku 2001. Tehdy totiž v regionu 2 vydali na DVD film Michaela Manna Poslední mohykán (The Last of the Mohicans, 1992) a současně oznámili jeho tuzemskou edici, takže zdejší e-shopy ji zařadily do předobjednávek. Termín vydání se ale měsíc po měsíci odsouval, a nejen to - smůlu měli i ti, kteří si chtěli pomoci obvyklou "svépomocí", objednávkou ze zahraničí, protože na všech vyšlých evropských mutacích české titulky scházely. Co bylo důvodem, těžko říct, a dnes už je to vlastně jedno - podstatné totiž je, že za pár týdnů se konečně objeví inkriminovaná "východoevropská" mutace, na které kromě polských, chorvatských, tureckých, řeckých a slovinských titulků budou i ty české. Tato "tuzemská" jednodisková edice se nebude v ničem lišit od ostatních evropských vydání a nabídne film v anamorfním formátu 2,35:1 a se zvukem 5.1, s trailerem a izolovanou stopou s působivou filmovou hudbou Randyho Edelmana a Trevora Jonese. Poslední mohykán tak zacelí poslední výraznou mezeru v "české" filmografii skvělého režiséra Michaela Manna - dva jeho další výborné filmy, Nelítostný souboj (Heat, 1995) a Insider (1999) už u nás na DVD vyšly (byť ten druhý deklasovaný jazykovou výbavou, protože Buena Vista ho k nám vyslala bez titulků a jen s dabingem). Pokud jde o Posledního mohykána, termín tuzemské distribuce zatím nebyl oznámen, ale neměl by se pravděpodobně příliš lišit od sousedního Polska, kde disk odstartuje v listopadu. (otištěno 4.9. 2003)

   Na vlastní oči: Landmarks of Early Film, Vol. 1 & 2
     Nevím, jak vy, ale mám rád staré fotografie, o filmech nemluvě. A myslím tím ty opravdu hodně staré... A protože vím, že nejsem s touto úchylkou sám, rád tentokrát upozorňuji na pozoruhodnou dvojici (samostatně prodávaných) disků z produkce amerického vydavatelství Image Entertainment, která nabízí kolekci vůbec prvních filmů, které kinematografie zná. První z nich, dvouhodinová sada Landmarks of Early Film, Vol. 1, se soustředí na "otce zakladatele" - předehrou je několik "živých obrazů", které ve svém kinetoskopu (přístroj s kukátkem, do nějž se mohla dívat vždy jen jedna osoba) předváděl v letech 1894-96 Thomas Alva Edison, a pak už dochází na kratičké (většinou jednominutové) filmy bratří Lumiérových, poprvé předvedené na veřejném představení 28. prosince 1895 v pařížském Grand Café. Disk jich nabízí hned několik, a to včetně těch nejslavnějších - Příjezd vlaku, Odchod z továrny, Krmení dítěte či první hraná groteska, snímek Pokropený kropič. Na disku pak nescházejí ani první "hrané" filmy (z prvního desetiletí dvacátého století) - např. ranou americkou kinematografii zastupuje slavný (a z dnešního pohledu vskutku roztomilý) western Velká vlaková loupež (The Great Train Robbery), natočený Edwinem S. Porterem v roce 1903 (se slavným posledním záběrem lupiče mířícího přímo do kamery) a tvorbu Georgese Meliése legendární Cesta na Měsíc (Le voyage dans la lune) z roku 1902. Celkový obrázek raných filmařských dob pak dokresluje několik "dokumentů" (z let 1903-1913), zachycujících např. New York na počátku století či požár San Franciska. Pod názvem druhého disku, Landmarks of Early Film, Vol. 2, se pak ukrývá devadesátiminutový dokument The Magic of Meliés z roku 1994, nabízející průřez osudy a tvorbou francouzského trikového mága a zakladatele žánru sci-fi Georgese Meliése. Po úvodních životopisných datech a několika ukázkách z Cesty na Měsíc (jak už jsem uvedl, její kompletní verze je k vidění na Landmarks, Vol. 1) v něm dojde na patnáct Meliesových kratších filmů, včetně opravdu okouzlující Cesty do nemožna z roku 1904 o členech "Společnosti pro inkoherentní zeměpis", cestujících po exotických krajinách všemožnými kuriózními dopravními prostředky (snímek je prezentován v barevně tónované verzi). Oba disky v elegantních papírových obalech (rozkládací digipack) nabízejí velmi slušný remasterovaný obraz (samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že všechny filmy jsou 100 let staré), na straně záporů stojí zakódování pro region 1 a také cena, protože na koupi každého disku budete (spolu s poštovným) potřebovat částku s třemi nulami na konci - buďte si ale jisti, že své peníze v tomto případě investujete smysluplně. A mimochodem - na podstránce Texty (přímý link je tady) si můžete k tématu přečíst původní text Georges Meliés - praotec filmové režie z pera Aleše Herdy. (otištěno 3.9. 2003)

   Cenová válka s dobrým koncem
     Záříjové "nabídkové listy" tuzemských distributorů definitivně potvrdily z hlediska koncového uživatele tu nejpříjemnější možnou zprávu - ceny premiérovaných disků rapidně padají. Jako první to zkusil Intersonic, který už od jara drtivou většinu své premiérové produkce začal posílat na pulty za cenu 500 Kč (v případě e-shopů to znamená ceny ještě nižší, někde kolem 450 Kč), která do té doby byla v tuzemsku vyhrazena jen slevovým a výprodejovým kategoriím (to znamená, že po určité době - obvykle šlo minimálně o rok - byly na tuto cenu zlevněny disky, které byly premiérovány a první rok prodávány za 700 či 800 Kč). Z "majors" na to nejdřív zareagovala tuzemská pobočka Warnerů, a to v srpnu, kdy poprvé za "intersonickou" cenu (tedy oněch 500 Kč) poslala na trh též několik premiérových disků, ovšem s tím rozdílem, že šlo jen o část premiérové produkce, konkrétně o filmy staršího data natočení (Badlands, Skleněné peklo, Nesnesitelná lehkost bytí aj.). V těchto dnech, tedy v čerstvé nabídce na září, byl tento trend Warnery definitivně potvrzen (v jejich zářijové várce v této cenové kategorii najdeme Muže a ženu, Američana v Paříži či McCabea a paní Millerovou), a navíc se "přidal" i další kolos, konglomerát společností Fox a MGM (u nás sice fungují samostatně, ale ve většině světa vydávají společně). Ti přitom zvolili zcela totožnou strategii jako Warneři, tedy premiérovat za cenu 500 Kč disky s "pamětnickými" filmy, byť ono vymezení je třeba brát s rezervou, protože za "pamětnické" podle startovací ceny 500 Kč považují MGM třeba i před sedmi lety natočené Fargo (za pětisetkorunovou cenu dále v září startuje Magická hlubina, Misery nechce zemřít, Most u Remagenu, Sand Pebbles či všech sedm filmů s Marilyn Monroeovou). Sám jsem zvědav, jak na tuto "cenovou válku" zareagují zbylí "velcí kluci" na tuzemském trhu, tedy společnosti Columbia, Paramount a Universal - troufnu si ale tipnout, že v jejich případě už otázka nezní "zda", nýbrž "kdy". Vítejte v lepších časech! (otištěno 2.9. 2003)

   Netuctové filmy v září (expozice)
     Je první den nového měsíce, a v ten vždy na Zóně nalézáte kompletní soupis všeho "netuctového", co se v daném měsíci objeví na tuzemských pultech. A protože jsem na to byl v mailech několikrát dotazován, dovolte stručnou glosu k relevantnosti těchto informací. Všichni tuzemští distributoři DVD fungují v měsíčních cyklech, to znamená, že mají pevný plán disků vydaných v tom kterém měsíci - v jejich oficiálních "nabídkových listech" jsou uvedena všechna DVD, která ten který distributor v daném období uvede na trh a která se dají u firemních dealerů objednat. Pravdivost těchto informací je v jednom směru sporná - sice se dá téměř stoprocentně spolehnout, že se v daném měsíci na trhu neobjeví nic, co v "nabídkových listech" uvedeno není (jestliže tedy některé tuzemské weby a e-shopy uvádějí, že v září u nás vychází Leoneho Tenkrát v Americe, můžete se spolehnout, že to není pravda, protože Warneři ve své zářijové nabídce disk neuvádějí), spornější je to ale "v opačném směru", čímž mám na mysli, že ne vše, co je v měsíčních firemních nabídkách uvedeno, se pak na tuzemském trhu opravdu objeví (podobná zpoždění jsou obvyklá zejména u produkce Bontonu, naopak například Warneři svůj "distribuční plán" obvykle striktně dodržují). Suma sumárum - to, co vám v těchto měsíčních "soupisech" nabízím, je opravdu nejpřesnější informace, jaké se lze dopátrat, protože v 95 % případů vychází z oficiálních podkladů jednotlivých vydavatelů a distributorů. O konkrétních zářijových titulech si přečtěte v souběžně otištěné zprávě níže. (otištěno 1.9. 2003)

   Netuctové filmy v září (realita)
     V předchozí zprávě jste si mohli přečíst o relevantnosti "měsíčních přehledů" na Zóně a teď následuje studená sprcha - září je bohužel specifické v tom, že Bonton svůj oficiální "nabídkový list" stále ještě nevydal, a tak se v případě jeho produkce mohu přidržet jen předběžné firemní verze (a podobná mírná nejistota panuje i u některých titulů z produkce HCE, kde je možný výrobní posun). Ale od suché teorie ke konkrétním titulům (přičemž se o nich nebudu podrobněji rozepisovat, protože o většině níže zmíněných jsem na Zóně již podrobněji psal či psát brzy budu) - a předesílám, že září 2003 je z "netuctového" pohledu bezkonkurenčně nejzajímavějším měsícem v celé dosavadní historii tuzemské DVD-distribuce (posuďte sami). Velmi silnou várku "netuctových" titulů nabízejí v září Warneři - je v ní Altmanův snímek McCabe a paní Millerová (McCabe & Mrs. Miller, 1971), Lelouchův slavný opus Muž a žena (Un homme et une femme, 1966), Minelliho muzikál Američan v Paříži (An American in Paris, 1951), "opravená" dvojdisková verze Kaufmanovy Posádky (The Right Staff, 1983), 25. hodina (The 25th Hour, 2002) Spikea Leeho a samozřejmě 17. září vycházející dvojdisková verze Jacksonových Dvou věží (LOTR: The Two Towers, 2002). Jak už jsem psal, u HCE je situace poněkud "otevřenější", ale na pult by měly zřejmě doputovat dva tituly čistě "firemní", Clooneyho debut Milujte svého zabijáka (Confessions of a Dangerous Mind, 2003) a Faraón (Faraon, 1965) Jerzyho Kawalerowicze, a dva tituly, které bude HCE jen distribuovat - Polanského Pianista (The Pianist, 2002) z produkce Vapetu a Trierův snímek Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996) od ArtCamu. A to od "menších" vydavatelů ještě není všechno - vždyť společnost SPI by měla v září vypustit Tykwerovo Nebe (Heaven, 2002) a Intersonic chystá Baraku (1992) Rona Frickeho. A nakonec ten zatrachtilý Bonton (s uvedenou výhradou, že následující informace může doznat drobných korekcí, což se případně samozřejmě na Zóně dočtete), který pokud doveze vše z dále uvedeného, dokoná váš definitivní zářijový finanční kolaps - Fargo (1996) bratří Coenových, Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970) Boba Rafelsona, eXistenZ (1999) Davida Cronenberga, Opilí láskou (Punch-Drunk Love, 2002) Paula Thomase Andersona a Magická hlubina (Le grand bleu, 1988) Luca Bessona, a to ještě nesmíte zapomenout na sadu sedmi disků s filmy "božské" Marilyn (Jak si vzít milionáře, Páni mají radši blondýnky, Slaměný vdovec, Zastávka v Kansasu, Není nad showbyznys, Někdo to rád horké a dokument Marilyn Monroe - The Final Days), dlouhou řádku slušného mainstreamu (Chyť mě, když to dokážeš, 8 Mile, Most u Remagenu, Misery musí zemřít, Kruh, Pink Floyd v Pompejích) a firemní "čtyřstovkovou" slevu, o které jsem podrobněji psal 15.8. (jsou v ní mj. filmy jako Gladiátor, Spartakus či Bezstarostná jízda)... (otištěno 1.9. 2003)

   "Zaumný guru" na čtyřech britských discích
     Před týdnem jsem si zde "poplakal" na téma žalostné bilance vydávání zásadních českých filmů ze šedesátých let na DVD (viz zpráva "Glosa juráčkovská" z 22.8.), dílčí mezery ve vztahu k "národnímu filmovému bohatství" ale samozřejmě najdeme ve všech evropských zemích, a to nejen ex-bolševických (byť v nich je samozřejmě problém vygradován ad absurdum). Typický příklad - zkuste se na francouzském Amazonu podívat, kolik v rodné zemi vyšlo DVD s filmy Roberta Bressona... Jeden z nejkurióznějších "výpadků" se týká Petera Greenawaye, jehož filmy vycházejí na DVD po celém světě, ale doma, v Británii, se zatím dočkal jen edic svých dvou novějších filmů 8 a 1/2 ženy a Kniha snů. A protože Greenawayovi se u nás před pár lety dostalo v jistých kruzích téměř zbožštění (mimochodem, jeden z nejčastějších mailových dotazů, které dostávám, zní: kde se dá sehnat na DVD film Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec?), stojí zde přinejmenším za stručné zaznamenání chystaná kolekce čtyř disků s jeho ranými filmy, kterou chystá Britský filmový institut alias BFI (z jeho produkce jsem zde kdysi referoval o kvalitních vydáních Pasoliniho "trilogie" či skvělé edici Murnauova filmu Nosferatu). BFI chystají k vydání dva první Greenawayovy filmy, Umělcovu smlouvu (The Draughtsman's Contract, 1982) a Zet a dvě nuly (A Zed & Two Noughts, 1985), v obou případech s režisérovým komentářem a dalším bonusovým materiálem (u debutu např. nepoužité scény), další dva disky, The Early Films, Part One a Part Two, nabídnou to nejdůležitější z režisérovy zajímavé krátkometrážní tvorby - konkrétně snímky Dear Phone, Intervals, H is for House, Water Wrackets, Windows a A Walk Through H (prvý disk) a kompletní cyklus The Falls (druhý disk). Disky, vycházející v listopadu, ale zatím na e-shopech nejsou ohlášeny (za avízo na ně vděčím Petrovi Gajdošíkovi z Nostalghie), takže o obrazové a zvukové výbavě lze jen spekulovat, vzhledem k obvyklému "standardu" produktů BFI ale vyjdou velmi pravděpodobně v originálním 1,66:1 (letterbox), bez jakékoli titulkové podpory a jejich cena se bude pohybovat kolem dvaceti liber. (otištěno 31.8. 2003)

   Kieslowského pozdrav ze záhrobí
     Když se už musíme vyrovnat s nepřítomností kteréhokoliv z filmů Krzysztofa Kieslowského na DVD s českou titulkovou podporou, vezměme s radostí zavděk alespoň jeho posmrtně zfilmovaným scénářem... Zasvěcenějším asi již není třeba víc dodávat - řeč je samozřejmě o zahajovacím filmu letošního Febiofestu, poetické road movie Nebe (Heaven, 2002) Toma Tykwera s Cate Blanchettovou a Giovannim Ribisim v titulních rolích (v tuzemských kinech měl premiéru 30. ledna). Disk se u nás chystá pravděpodobně už v září vydat společnost SPI, a podrobnosti o něm zatím nejsou známy žádné (mohu-li přidat osobní glosu - společnost SPI patří k těm, kterým nestojí slušný mailový dotaz ani za sebestručnější odpověď) - analogií se sesterským vydáním v Polsku (společnost SPI International Polska) lze ale téměř stoprocentně vydedukovat, že film v ČR vyjde v anamorfním widescreenu 1,78:1, s anglickým zvukem DD 5.1, českými (a možná i slovenskými) titulky a s rozhovory s herci a trailerem v bonusech. Stejně tak je pravděpodobné, že obdobně jako u včera recenzovaného Soderberghova filmu Hollywood Hollywood se také Nebe nejprve dostane do videopůjčoven a do prodeje půjde až se zhruba dvojměsíčním zpožděním. (otištěno 29.8. 2003)

   Na vlastní oči: Hollywood, Hollywood
     Nápad zakoupit do českých kin film Stevena Soderbergha Full Frontal (2002) si asi ve společnosti SPI budou dlouho vyčítat - ač podpořen bombastickým názvem Hollywood, Hollywood a reklamní kampaní postavenou na herecké účasti Julie Robertsové, Brada Pitta a Davida Duchovnyho, dočkal se v kinech zcela mizivých tržeb (níže odkazovaná recenze Petra Marka začíná historkou o rozčílených návštěvnících multiplexů, kteří se dožadovali vrácení vstupného) a většina českých recenzentů ještě ke všemu pojala referování o něm coby příležitost vyřídit si to se Soderberghem "na věčné časy". Přiznám se ale na rovinu, že mně se Hollywood, Hollywood docela líbil, byť berte toto tvrzení s rezervou - netajím se totiž tím, že jsem od Zakázaného ovoce zarytý "soderberghovec", a že jsem na ježka ostříhanému hollywoodskému "amadeovi" ochoten díky "nesnesitelné lehkosti jeho režie" zbaštit téměř cokoliv. Tedy i na digitální kameru natočenou variaci na Americkou noc, zauzlenou do sebe tak, že snese takřka libovolný výklad... A že jich na webu není k nalezení málo - od věcného "odstřelu z pera Františka Fuky (tady) až po "pomník", jenž filmu - s nebývalou pronikavostí leckterých postřehů - vytesal Petr Marek (tady). V odvaze společnosti SPI vstoupit podruhé do téže řeky a pokusit se získat v kinech "uniklé" tržby alespoň ve videopůjčovnách pak shledávám téměř sysifovský rozměr - mám samozřejmě na mysli právě vycházející DVD-edici filmu, vybavenou na titulu fotografií Davida Duchovnyho v županu a bombastickým sloganem "Zákulisí Hollywoodu v úplné nahotě"... Jinak ale k disku nemohu vyslovit žádné výrazně křivé slovo - anamorfní přepis widescreenu 1,85:1 je docela slušný, stejně jako mix do DD 5.1, české titulky jsou shodné s těmi, které byly na filmových kopiích (tedy se všemi v recenzích citovanými gramatickými novotvary typu "byla jsem na internetě") a otitulkovány jsou i dva pětiminutové bonusy (sestřih rozhovorů s herci a pár záběrů z natáčení, nesoucích označení "film o filmu"). A ještě nezbytná studená sprcha pro případné zájemce o koupi disku - Hollywood, Hollywood bude pravděpodobně v souladu s novou firemní strategií pár týdnů k mání jen v půjčovnách a do prodeje se dostane až na podzim. (otištěno 28.8. 2003)

   Luxusní Sinead
     O hudebních discích na Zóně píši jen velmi zřídka - v podstatě vždy jen tehdy, když se objeví DVD-nahrávka některého z mých "vrchních" oblíbenců (Neil Young, David Bowie, Nick Cave, Dead Can Dance, PJ Harvey, Pearl Jam...). Irská "rebelka" Sinead O'Connorová sice do této mé osobní "první ligy" nepatří, ale přesto její první koncertní DVD za detailnější zmínku stojí - podle prvních zahraničních recenzí totiž jde o vskutku vzorově připravený disk. Záznam koncertu z Dublinu je na e-shopech od tohoto týdne k nalezení hned pod několika názvy - od Goodnight Thank You (region 1) přes Live (Británie) až k Live in Dublin (Německo). Obsah je ale vždy stejný - osmdesátiminutový koncert složený ze 13 písní (Molly Malone, Oro Se Do Bheatha Bhaile, The Singing Bird, My Lagan Love, I Am Stretched on Your Grave, Nothing Compares 2 U, John I Love You, The Moorlough Shore, You Made Me the Thief of Your Heart, Paddy's Lament, Thank You for Hearing Me, Fire on Babylon, The Last Day of Our Acquaintance), 6 videoklipů (Peggy Gordon, Molly Malone, The Moorlough Shore, The Singing Bird, My Lagan Love, Oro Se Do Bheatha Bhaile) a dvaapadesátiminutový dokument Songs of Hearts Desire. To všechno (včetně klipů) v anamorfním widescreenu 1,78:1 a ve třech zvukových mixech, kdy kromě klasického 2.0 sterea a obvyklého DD 5.1 je ke "slyšení" i šestikanálové dts. A mimochodem, zámořská DVD-edice je na tamních e-shopech k mání za 15 dolarů... (otištěno 27.8. 2003)

   Jednou větou
     Předpokládám, že jste to zaregistrovali, ale přesto - v prodeji už je Bertolucciho Poslední císař (The Last Emperor, 1987) od HCE a Intersonic do půjčoven vypustil několikrát odložený Boyleův Trainspotting (1995). K prvnímu disku se v nejbližších dnech podrobněji vrátím, k Trainspottingu jen tolik, že kromě krátkého (cca půlminutového) výpadku titulků je disk zcela "bezproblémový" (mám tím na mysli slušný anamorfní widescreen 1,85:1 a řadu česky otitulkovaných bonusů včetně nepoužitých scén). l Petr Gajdošík na svých Tarkovského stránkách dokončil svou velkolepou srovnávací analýzu dvou verzí Andreje Rubleva - původního sestřihu, vydaného v regionu 1 společností Criterion, a všeobecně známé kinoverze, existující v Evropě hned v několika DVD-edicích. Obsáhlý text s desítkami screenshotů (najdete ho tady) vyvolal úžas i u "tarkologické vrchnosti", tedy provozovatelů amerického webu Nostalghia.com. l Foxové na poslední chvíli změnili podobu britské mutace Schumacherovy Telefonní budky (Phone Booth, 2002), a to v tom nejnevhodnějším smyslu - zmizely z ní totiž všechny (na britských e-shopech slibované) titulkové sady včetně české. l Vše zatím bohužel nasvědčuje tomu, že české titulkové podpory na působivém filmu Richarda Brookse Chladnokrevně (In Cold Blood, 1967) se nedočkáme. Disk v září sice v regionu 2 vydává k "české kotlině" obvykle velmi vstřícná Columbia, podle všeho ale v jediném provedení pro celou Evropu a s dabingovou a titulkovou výbavou uzpůsobenou jen pro "nejsilnější" trhy (UK, Francie, Německo, Nizozemí, Španělsko, Itálie). Působivý přepis výtečné knihy Trumana Capoteho sice před rokem uvedla Česká televize, bohužel ho ale zlikvidovala dabingem a hlavně surovým ořezem z 2,35:1 do 4:3. l Filmu Kill Bill Quentina Tarantina sice ještě chybí do tuzemské premiéry pár týdnů, už ale má na adrese www.killbill.cz svou českou webovou stránku. (otištěno 26.8. 2003)

   Spike Lee poprvé
     Díky Warnerům si svou tuzemskou DVD-premiéru brzy odbyde další pozoruhodná režisérská osobnost, která vzešla z prostředí amerických "nezávislých" - Spike Lee. Jediný černošský režisér, který se na konci osmdesátých let dokázal etablovat v Hollywoodu, bohužel natočil většinu svých filmů pro menší studia, a tak se disky s jeho staršími filmy v Evropě objevily jen v lokálních vydáních bez CZ podpory (UK, Německo, Francie). Nad jeho posledním filmem 25. hodina (The 25th Hour, 2002) ale naštěstí převzali "záštitu" Warneři, takže se dočká celoevropského DVD-vydání včetně "východoevropských" mutací (film se u nás hrál díky Falconu i v kinech, premiéru měl 17. dubna). Příběh posledního dne, který stráví na svobodě drogový dealer před nástupem sedmiletého vězeňského trestu, je především příležitostí pro další výjimečnou hereckou kreaci Edwarda Nortona, recenzenti si ale pochvalují i "nedějový" scénář Davida Benioffa a působivou hudbu dvorního Leeova skladatele, jazzového trumpetisty Terence Blancharda. Česká pobočka Warnerů si zřejmě od disku leccos slibuje - chystá se totiž speciální tuzemská mutace, na které kromě titulků bude i 5.1 dabing. Podle běžných pravidel šestiměsíčního odstupu kino a videopremiéry by se disk na pultech mohl objevit v říjnu, a pokud by k tomu opravdu došlo, byla by česká mutace jednou z vůbec prvních na starém kontinentě (ve většině hlavních lokalit totiž disk ještě není ani ohlášen). (otištěno 25.8. 2003)

   Bonton není blbej, radši udělá párty...
     Před dvěma dny jsem zde (viz zpráva "Glosa juráčkovská" z 22.8.) citoval seznam 38 nejdůležitějších českých filmů šedesátých let, tak jak si ho do svého Deníku zapsal režisér Pavel Juráček, a přidal jsem věcné konstatování, že v České republice dosud jediný z těchto snímků nebyl vydán na DVD (byť jde vesměs o tituly, patřící k tomu nejlepšímu, čím se historie tuzemské kinematografie může pochlubit). V následujících dnech se na webové diskusi o DVD na serveru Okoun rozpoutala na toto téma menší názorová "přestřelka", kterou zde není třeba tlumočit, protože si ji můžete přečíst sami (najdete ji tady - první ohlas k tomuto tématu se objevil 22. srpna v 7:52:39 h.). Nemohu si ale nechat ujít možnost ochudit vás o jeden vyhraněný názor na inkriminované filmy, který se na Okounovi objevil. Tady je jeho plné znění: "Mezi námi, kolik myslíte, že se těch filmů, které ´patří k tomu nejlepšímu, čím se historie tuzemské kinematografie může pochlubit´, u nás na DVD prodá kusů? 10? 20? Až na málo výjimek to jsou černobílé podivnosti, na které se ´nikdo´ (přeháním) nedívá ani v televizi. Na DVD nevychází ještě ani kompletní ´mainstream´, natož takovéto věci. Bonton není blbej, jen si spočítal, že když si za ty peníze, který by nacpal do přípravy takových DVD, radši udělá firemní párty, zaujme víc lidí. Může se vám to nelíbit, ale je to tak." Přiznám se, že mě citovaný názor přivedl i k myšlence, zda tento web nepřejmenovat - místo Zóna: netuctové filmy na DVD by nový název mohl znít Černobílé podivnosti, na které se nikdo nedívá... (otištěno 24.8. 2003)

   Glosa juráčkovská
     Dočetl jsem právě Deník Pavla Juráčka (NFA, 2003), a na straně 879 jsem nalezl zajímavou pasáž (zapsanou v roce 1972), v níž Juráček vyjmenovává 38 (podle jeho soudu) nejdůležitějších filmů, vzniklých v "nejpozoruhodnější kapitole dějin českého filmu", tedy v šedesátých letech: O něčem jiném, Konkurz, Postava k podpírání, Křik, Černý Petr, Démanty noci, ... a pátý jezdec je strach, Obžalovaný, Každý den odvahu, Obchod na korze, Ať žije republika, Lásky jedné plavovlásky, Perličky na dně, Nikdo se nebude smát, Bloudění, Intimní osvětlení, Kočár do Vídně, Ostře sledované vlaky, O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Romance pro křídlovku, Konec srpna v hotelu Ozon, Svatba jako řemen, Marketa Lazarová, Hoří má panenko, Noc nevěsty, Údolí včel, Spřízněni volbou, Farářův konec, Spalovač mrtvol,Všichni dobří rodáci, Ucho, Den sedmý osmá noc, Skřivánci na niti, Případ pro začínajícího kata, Ovoce stromů rajských jíme a Archa bláznů. Zkuste si teď naschvál sami tipnout, kolik z oněch osmatřiceti Juráčkem jmenovaných titulů (a to, že drtivá většina z nich patří k tomu nejlepšímu, čím se historie tuzemské kinematografie může pochlubit, si samozřejmě nemyslí jen on) vyšlo v ČR k dnešnímu dni na DVD. Vím, že je to svým způsobem šílené, ale odpověď zní: žádný. (A abyste mě nechytali za slovo - předběžně jsou do budoucna ohlášeny tři, vesměs coby příloha měsíčníku DiViDi - Lásky jedné plavovlásky, Svatba jako řemen a Skřivánci na niti). Jediné, co se k tomu publikovatelného dá dodat, je povzdech - ještě že máme ty Američany, kteří nám místo Bontonu (ten drží k většině jmenovaných titulů vydavatelská práva) svými luxusními edicemi (Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko, Sedmikrásky, Žert) zpřístupňují naše národní kulturní bohatství... (otištěno 22.8. 2003)

   Kleopatra: nic nového
     Není snad ilustrativnějšího příkladu poměrů panujících v tuzemské distribuci, než osud speciální edice Kleopatry (Cleopatra, 1963), režírované Josephem L. Mankiewiczem. Jeden z nejslavnějších velkofilmů všech dob (s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem v titulních rolích) se dostal na DVD s českými titulky už v roce 2001, kdy ho v podobě trojdiskové speciální edice vydala společnost 20th Century Fox. Velkorysé vydání (proti kinoverzi o téměř hodinu prodloužený sestřih 248 min., anamorfní widescreen 2,70:1, DD 5.1, nabitý třetí bonusový disk) ale cestu do tuzemské distribuce nenašlo a dalo se získat jen ze zahraničních e-shopů. Více než rok po vydání Bonton nakonec přece jen vítězoslavně oznámil, že trojdisk v listopadu 2002 přiveze do ČR a rozeslal do redakcí filmových časopisů recenzní disky, takže na sklonku loňského roku se o vydání psalo jako o hotové věci (vyšlo i několik recenzí). Další průběh byl ale pro Bonton typický - nejprve se objevila nenápadná zpráva o posunutí distribuce na leden 2003 a pak už následovalo jen dlouhé mlčení, korunované tím, že Kleopatra se v tuzemské distribuci neobjevila dodnes. A protože schází i v neoficiálním bontonském distribučním výhledu na zbytek letošního roku, zřejmě posledním "důvěřivcům", trpělivě čekajícím na zahájení prodeje Kleopatry v ČR, nakonec stejně nezbyde než pořídit si disk v zahraničí... Ty, kteří mají hlouběji do kapsy, by mohlo zajímat, že v Austrálii je k mání levná dvojdisková verze filmu (od trojdiskové se liší obalem a tím, že v ní schází disk s bonusovými materiály), samozřejmě vybavená českými titulky a krom toho zakódovaná současně pro regiony 2+4. (otištěno 21.8. 2003)

   Dočkáme se West Side Story?
     Včera jsem psal o warnerské politice "opravených" dvojdiskových vydání, něco podobného ale provádějí i zbylí "majors". Například v případě MGM bývají doplněné edice označeny standardním názvem "special edition" a - na rozdíl od Warnerů - se obvykle obejdou bez zvláštního bonusového disku. Něčím podobným jako pro Warnery Casablanca je pro MGM desetioscarový muzikál West Side Story (1961) režisérů Roberta Wiseho a Jeromea Robbinse se skvělou hudbou Leonarda Bernsteina a výtečnou Natalií Woodovou v titulní roli. Disk se u MGM dočkal prvního vydání (bez české titulkové podpory) před čtyřmi lety, "opravená" edice bude v Evropě načasována na předvánoční trh (například britská mutace se začne prodávat 17. listopadu). Film se samozřejmě dočkal nového masteringu (anamorfní widescreen 2,35:1 a DD 5.1), mezi přehršlí nových extra-materiálů bude zřejmě nejzajímavější nový dokument West Side Memories, v archivu byla objevena a restaurována Bernsteinova "přestávková" hudba Walk in Music, velmi bohatá by měla být i sekce s ukázkami storyboardu, kostýmů, návrhů scén atd. (kromě "special edition" se v některých evropských zemích objeví ještě luxusnější "collector´s edition" s přibaleným dvousetstránkovým bookletem). Titulková výbava ještě nebyla zveřejněna, šance na české vydání je ale značná - MGM zde sice často uvádím jako příklad vydavatele, který na tuzemský trh obvykle kašle a vybavuje českými titulky cca jeden titul z vydaných deseti, pokud ale na nějakou část své produkce umísťuje "českou podporu" s téměř železnou pravidelností, jsou to právě "special edition" (Thelma a Louisa, Četa, Velký útěk, Sedm statečných, Mlčení jehňátek, Fargo, Obvyklí podezřelí ad.). (otištěno 20.8. 2003)

   Casablanca "de luxe"
     O warnerské sympatické reediční politice, spočívající v návratech k titulům vydaným v "digitálním dávnověku" a jejich "modernizaci", jsem zde již několikrát psal (klasickými ukázkami tohoto přístupu, kdy je film remasterován a nově vydán ve dvojdiskové edici s bohatou sadou bonusů, jsou nedávné edice Amadea, Přeletu nad kukaččím hnízdem, Nesmiřitelných či Purpurové barvy). V říjnu prodělá přesně takovou omlazovací kůru kmenový warnerský titul, Casablanca (1942) Michaela Curtize s Humphreym Bogartem a Ingrid Bergmanovou v titulních rolích (předpokládám, že snímek, který vyhrál i některé ankety o "nejlepší film všech dob", zde není třeba blíže představovat). Na prvním disku s filmem (v novém mixu do DD 5.1) bude úvod Lauren Bacallové a dva komentáře (kritika Rogera Eberta a filmového historika Rudyho Behlmera), nejzajímavější na druhém bonusovém disku budou nepoužité scény a samozřejmě slušná řádka dokumentů a dobových materiálů (součástí některých evropských edic bude i CD s hudbou z filmu). Jediné, co zatím není stoprocentní, je bohužel česká titulková podpora - na dosud ohlášených edicích (francouzské 8.10. a německé 23.10.) totiž CZ titulky nebudou. Přesto zůstávám v tomto ohledu výjimečně optimistou - za prvé, většina evropských mutací ještě není ani ohlášena, takže české titulky mohou být na kterékoli z nich, za druhé, zatím na všechny dosud vydané "opravené" dvojdiskové speciální edice Warneři české titulky umístili, a za třetí, Casablanca je natolik důležitý firemní titul, že ho Warneři jistě dopřejí divákům ve všech zemích, v nichž mají své distribuční zastoupení. (otištěno 19.8. 2003)

   Král rybář
     Když v roce 2001 začaly evropské e-shopy přijímat předobjednávky na DVD-edici filmu Terryho Gilliama Král rybář (The Fisher King, 1991), zřejmě nikdo netušil, že společnost Columbia vydání pozastaví a disk půjde do prodeje až o dva roky později. Stane se tak za pár týdnů, na konci října, a jak má Columbia u některých starších titulů ve zvyku, pravděpodobně jen v jediné celoevropské mutaci, což je umožněno rezignací na jakoukoli bonusovou výbavu kromě traileru. O disku jsou zatím známy jen nejzákladnější informace, konkrétně obrazový (anamorfní widescreen 1,85:1) a zvukový (surround) formát, jisté ale už je z hlediska tuzemského uživatele to vůbec nejdůležitější - totiž to, že mezi jedenadvaceti titulkovými sadami bude i ta česká. Protože se domnívám, že film je notoricky znám, dodám už jen stručný výčet ocenění - Terry Gilliam za něj dostal Stříbrného lva za režii na MFF v Benátkách, Mercedes Ruehlová Zlatý glóbus a Oscara za ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Robin Williams Zlatý glóbus za mužský herecký výkon v komedii. A distribuční výhled? Pokud opravdu - čemuž zatím vše nasvědčuje - vyjde Král rybář v jediné celoevropské mutaci, mohl by se na tuzemských pultech klidně objevit hned na začátku listopadu. (otištěno 18.8. 2003)

   Pyšná princezna v září
     Skutečným termínovým "evergreenem" se stává Pyšná princezna (1952) Bořivoje Zemana - možná si vzpomenete, že společnost FEX (Filmexport Home Video) ji původně už před rokem chtěla vydat coby svůj vůbec první DVD-titul, aby ji nakonec v edičním plánu předstihly disky Limonádový Joe (1964), Byl jednou jeden král... (1954) a Starci na chmelu (1964) Ladislava Rychmana. Když jsem na Zóně o disku naposledy psal (viz zpráva "FEX hlásí: Pyšná princezna a Švejk" z 6. června), sliboval ho FEX vydat na přelomu července a srpna, kvůli výrobnímu zdržení by ale měla Pyšná princezna do obchodů zamířit až v druhé polovině září (tento termín je prý už opravdu definitivní). Mezitím se vyjasnila bonusová výbava disku - úvod obstará obligátní osmiminutové zamyšlení filmového historika Pavla Taussiga, k prohlédnutí a přečtení budou filmografie a biografie tvůrců, přehled festivalových uvedení a ocenění, fotogalerie a dobová dokumentace, prý velmi zajímavý je půlhodinový "film o filmu" Pohádka z lásky. Pokud jde o distribuci disku, na rozdíl od tří předchozích titulů FEXu, které se nejprve objevily coby příloha měsíčníku DiViDi, se Pyšná princezna časopiseckému zprostředkování vyhne a půjde za plnou cenu rovnou do obchodů. (otištěno 17.8. 2003)

   Zajímavá bontonská sleva
     "Teplé měsíce" (míněno teplotně!) jsou prodejně vždy slabší, a tak se jednotliví distributoři i prodejci tradičně snaží "zachránit" tržby všemožnými slevami. Po tzv. "DVD Mánii", kdy se od července nepřehlédnutelného propadu prodejní ceny dostalo filmům Lepší už to nebude, Podfu(c)k či Jurský park (více ve zprávě "Jednou větou" z 8.7.), chystá podobnou "nadílku pro spořivé" Bonton i na září. Za 399 Kč by se tentokrát na pultech mělo objevit deset disků, z nichž čtenáře tohoto webu by mohlo zajímat pět - Bezstarostná jízda (Easy Rider, 1969) Denise Hoppera, Dracula (1992) Francise Forda Coppoly, Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love, 1998) Johna Maddena, Gladiátor (Gladiator, 2000) Ridleyho Scotta a Spartakus (Spartacus, 1960) Stanleyho Kubricka. Bonton se od září vrátí i k praxi cenově výhodných "packů", do nichž "zabalí" vždy dva filmy za 899 Kč (tedy 450 Kč/kus) - mezi nimi bude rozhodně nepřehlédnutelná dvojice Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) / Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2002) z "pera" Davida Leana a Ridleyho Scotta a především oba "díly" Francouzské spojky (French Connection + French Connection II, 1971/1974) v režii Williama Friedkina a Johna Frankenheimera. (otištěno 15.8. 2003)

   Extrémně široký Krejčík?
     Jistě pro vás nebude novinkou konstatování, že zvláštní zásluhu na zpřístupňování starších českých filmů na DVD má časopis DiViDi, který do každého svého čísla zařazuje jeden z nich za nepřehlédnutelnou cenu 299 Kč. Disky, kterých od října 2002 vyšlo už deset, pocházejí od dvou vydavatelů - přepečlivého FEXu, jehož disky snesou kvalitou zpracování, množstvím bonusových materiálů a evidentní "láskyplnou" péčí editorů srovnání se špičkovými zahraničními produkty (přinejmenším Limonádový Joe a Starci na chmelu), a lajdáckého Bontonu (respektive jeho divize Centrum českého videa), který u drtivé většiny své produkce předstírá, že DVD je vlastně jen "placatá" videokazeta, a tak je jeho typický produkt ořízlý do 4:3, kvalita obrazu nechá vzpomenout na digitální pravěk a bonusem bývá statická upoutávka na kolekci disků s příhodami krtečka s lopatičkou. Nutno ovšem podotknout, že vliv redakce DiViDi na Bonton je blahodárný - měsíčník si už před měsícem dokázal "vydupat" přepis muzikálu Kdyby tisíc klarinetů ze správné širokoúhlé kopie a totéž bude platit i pro srpnové číslo (vychází 22.8.) s Pensionem pro svobodné pány (1967). Klasická komedie Jiřího Krejčíka, vzniklá přepisem divadelní hry a postavená na výtečných hereckých výkonech triumvirátu Hrzán/Janžurová/Abrhám, se na disk dostane ve widescreenu 2,35:1 (na webu časopisu dokonce "visí" informace, že film bude přepsán z původní kopie 2,55:1) a s dvěma zvukovými mixy (původní DD 2.0 a remix do DD 5.1), v extra-výbavě bude fotogalerie, biografie tvůrců, rozhovory s Ivou Janžurovou a Pavlem Landovským a interaktivní hra (hledání dámských věcí v pánském pokoji). Přiznám se, že ještě mnohem víc se ale těším na únorové vydání DiViDi, ke kterému bude přibalena skvělá Krejčíkova komedie Svatba jako řemen (1967) s Vladimírem Pucholtem... (otištěno 14.8. 2003)

   Cronenbergovská pifka
     Obdivovatelé filmů svérázného kanadského režiséra Davida Cronenberga by už klidně mohli hovořit o "prokletí" - i další pokus o umístění některého z jeho významnějších opusů na český DVD-trh totiž skončil fiaskem. Příčina je jednoduchá - tržby Pavouka (Spider, 2002) s Ralphem Fiennesem v titulní roli v tuzemských kinech nesplnily očekávání, a protože prodejně se nedařilo ani červnové edici filmu na videu, rozhodla se společnost HCE již ohlášené DVD-vydání definitivně stornovat. Jediným Cronenbergovým filmem na DVD s českými titulky, který lze v tuzemsku zakoupit, tak stále zůstává bizarní remake klasického filmu Moucha (The Fly, 1986). Na zahraničních e-shopech je ale situace přece jen lepší - jak už jsem na Zóně dříve psal, české titulky najdete na australských DVD-vydáních (zakódovaných pro regiony 2+4) Cronenbergových filmů Videodrom (Videodrome, 1982) a eXistenZ (eXistenZ, 1999), z nichž první je s českou podporou k mání i na e-shopech v Británii a druhý by měl - tři roky od svého vydání - v září díky Bontonu konečně doputovat i na tuzemský trh. Uvidíme... (otištěno 13.8. 2003)

   Jednou větou
     Film Carlose Carrery Zločin pátera Amara (El crimen del padre Amaro, 2002) se ani nestačil pořádně zabydlet v našich kinech (premiéra 24. července), a už bude bez větších problémů k mání na disku s českými titulky. Warneři je umístili na "východoevropskou" mutaci, která startuje 15. září v polských e-shopech pod názvem Zbrodnia Ojca Amaro. U nás může disk jít do prodeje nejdříve 6 měsíců po uvedení do kin, tedy na konci ledna 2004. l Disk s Ciminovým skvělým Lovcem jelenů (Deer Hunter, 1978), jehož náklad byl již několik měsíců beznadějně rozebrán, se dočká masové reedice. Měl by totiž být přílohou zářijového vydání časopisu Svět DVD. l Ač jsem se těšil, že zde dnes detailně představím DVD-podobu Bertolucciho Posledního císaře (The Last Emperor, 1987), budete si na informace o disku z produkce HCE bohužel muset nejméně týden počkat. Disk je sice již vyroben a "uklizen" ve firemním skladu, do distribuce ale bude uvolněn až v pondělí 18. srpna. Firemní dealer, od nějž jsem měl domluvenou jeho koupi (ještě "zatepla"), tak bohužel přijel s prázdnou. (otištěno 12.8. 2003)

   Další "mizející" tituly
     Před dvěma měsíci jsem zde upozorňoval, že se občas nevyplatí s koupí vašich oblíbených DVD-titulů otálet, protože leckteré disky vybavené českými titulky zničehonic zmizí z tuzemského trhu. Důvody pro to jsou různé, ty hlavní jsou ale v podstatě trojí - buď vyprší distribuční práva na prodej disku v ČR (u některých titulů je doba prodeje limitována, obdobně jako při uvádění filmů v kinech), nebo disk distributor cíleně stáhne (to se většinou stává před vyjitím nové, dvoudiskové nebo jinak "vylepšené" edice), nebo po vyprodání nákladu disku vydavatel (popř. distributor) už "neriskne" nový dotisk (vlastně dolis) či dovoz další várky disku ze zahraničí. Typickými příklady z poslední doby jsou např. Formanův Muž na Měsíci, Ciminův Lovec jelenů, Kurosawův Ran, Peckinpahův Železný kříž, Kusturicův Arizona Dream či Boormanovo Vysvobození (abych jmenoval filmy, u nichž došlo k vyprodání nákladu), Scottův Blade Runner či Formanův jednodiskový Amadeus (tituly stažené kvůli chystané reedici) či Scorseseho Taxikář (konec práv). Podobných titulů stále přibývá, a pokud se vám nedostanou do ruky objednací listy a katalogy tuzemských distributorů, nemáte prakticky šanci zjistit, kterým diskům se pobyt na tuzemském trhu krátí... Doputuje-li tedy ke mne podobná informace, týkající se některého z "netuctových titulů" v Katalogu (viz sloupec vpravo), budu se ji zde snažit vždy v předstihu ventilovat. Momentálně jsou v doprodeji (tedy jde o tituly, které po vyprodání zbytku zásob zmizí z distribuce v ČR) Hitchcockovy filmy Cizinci ve vlaku a Na sever Severozápadní linkou (ten je u nás distribuován pod matoucím názvem Směr severozápad), konec práv je na dohled u Scottova Gladiátora, Kubrickova Spartaka a Spielbergova Jurského parku. Zcela klidní ale nemohou být ani ti, kteří se domnívají, že i po "zmizení" disku z tuzemské nabídky si ho i s českými titulky případně pořídí na zahraničních e-shopech - názorným příkladem může být Scorseseho Poslední pokušení Krista, jehož shánění pro několik "zapomnětlivců" mi připravilo zážitek téměř poirotovský... (otištěno 11.8. 2003)

   Deja vu
     Předem se omlouvám - tato zpráva je osobní a s "netuctovými" filmy souvisí opravdu jen okrajově... Na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště už hezkých pár let nejezdím, přesto si ale vždy po jejím skončení pročítám tamní zpravodaj Filmové listy, který mi přivážejí kamarádi, především proto, že jsem zvědav, jak v nich o mých oblíbených filmech píší "ti druzí". V čísle 5 jsem narazil na text o Tarkovského Zrcadle a od prvního řádku jsem měl podivný pocit deja vu. První odstavec textu ve Filmových listech zněl takto: "Něco se se mnou teď poslední dobou děje. Dnes mě ten pocit zaplavil se zvláštní silou. Ucítil jsem, že přišla chvíle, kdy vytvořím nejvýznamnější dílo svého života. (...) Jediný problém je v tom, jestli uspěju. Podaří se mi vdechnout duši dokonale sestavenému tělu?" Tato slova si Tarkovskij zapsal do svého deníku v březnu 1973, těsně před zahájením natáčení "Zrcadla". O rok později už jen bezmocně sledoval, jak šéf Goskina Jermaš definitivně zamítá prosby ředitele canneského festivalu Maurice Bessyho, který si do Moskvy osobně přijel film vyžádat s tím, že pro něj zaručuje Zlatou palmu... Přečetl jsem si odstavec podruhé, trochu jsem se zpotil, a teprve pak mi to došlo. Přesunul jsem se k počítači, spustil prohlížeč a nalistoval si v sekci Recenze text o americkém vydání Zrcadla, který na Zóně "visí" už rok. Jeho první odstavec zní takto: "Něco se se mnou teď poslední dobou děje. Dnes mě ten pocit zaplavil se zvláštní silou. Ucítil jsem, že přišla chvíle, kdy vytvořím nejvýznamnější dílo svého života. (...) Jediný problém je v tom, jestli uspěju. Podaří se mi vdechnout duši dokonale sestavenému tělu?" Tato slova si Tarkovskij zapsal do svého deníku 25. března 1973, těsně před zahájením natáčení "Zrcadla". O rok později už jen bezmocně sledoval, jak šéf Goskina Jermaš definitivně zamítá prosby ředitele canneského festivalu Maurice Bessyho, který si do Moskvy osobně přijel film vyžádat s tím, že pro něj zaručuje Zlatou palmu... Text na Zóně je samozřejmě můj. Pod textem ve Filmových listech, shodným i v těch "třech tečkách" na konci odstavce, je podpis, který ale můj není - stojí tam Slunečnice, což je přezdívka, která (podle profilu redakce v prvním čísle Filmových listů) patří M.B., studentce žurnalistiky na brněnské FSS, o níž se lze tamtéž dočíst, že "holduje numerologii a černému humoru". A taky opisování, dodávám já... (otištěno 10.8. 2003)

   Dobře utajená růže
     A pak že je "Katalog" na této stránce (ve sloupci vpravo) úplný... S překvapením jsem totiž včera zjistil, že v něm (díky mé všeobecně známé skleróze) až do dnešního dne scházel film, který jsem přitom poprvé měl v ruce před několika měsíci a na DVD vyšel už v loňském roce. Snímek Marka Rydella Růže (The Rose, 1979) je jistě známý přinejmenším těm, kdo poslouchali alba Janis Joplinové - scénáristé Bill Kerby a Bo Goldman se inspirovali právě jejím osudem, když "sepsali" hořký pohled na pár posledních dnů života rockové hvězdy, ubíjené kolotočem koncertů, drogami, alkoholem, neschopností vyrovnat se s vlastními komplexy, se slávou, a především - se samotou... Kromě působivého obrazového ztvárnění (kamera Vilmos Zsigmond) činí z Rydellova snímku nezapomenutelnou podívanou především volba hlavní představitelky - Bette Midlerová nejen že je Joplinové podobná, ale hlavně hraje s obrovským nasazením a fascinující je i její pěvecký výkon v koncertních číslech (škoda, že zůstalo jen u "neproměněné" nominace na Oscara - mimochodem, nominace získal snímek celkem ve čtyřech kategoriích). Disk vydali Foxové, film je na něm přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 (v průměrné, ale "koukatelné" kvalitě), se zvukem DD 4.1 a s dlouhým trailerem coby jediným extra-materiálem. Přestože vyšel už před rokem, Bonton ho na tuzemský trh stále nedovezl a ani firemní distribuční plán na nejbližší měsíce s ním nepočítá - nejsnazší metodou k jeho získání je tedy obrátit se na zahraniční e-shopy, kde je k mání za velmi příjemnou cenu. A to hlavní - české titulky hledejte výhradně na britské mutaci. (otištěno 8.8. 2003)

   HCE a Bonton v září
     Před pár dny jste se zde mohli dočíst seznam toho, co tuzemští distributoři "vrhají" na trh během srpna, dnes jsem se pokusil sesbírat informace o "netuctových" discích, které by měly následovat v září od společností HCE a Bonton (na plány Warnerů dojde na Zóně v dohledné době). První jmenovaná společnost, HCE, hned na začátek září slibuje Kawalerowiczova Faraóna (Faraon, 1965). Následovat bude jeden z nejočekávanějších disků podzimu, Pianista (The Pianist, 2002) Romana Polanského, který by měl jít do prodeje v polovině září (disk vydává Vapet, HCE ho budou distribuovat), na konci měsíce dojde i na Clooneyho snímek Milujte svého zabijáka (Confession of Dangerous Mind, 2003) a Chicago (2002) Roba Marshalla. Bonton, jak známo, distribuuje na tuzemském trhu disky hned několika "majors" - z produkce Columbie by více než po třech letech ode dne, kdy se disky s českými titulky poprvé daly koupit na zahraničních e-shopech, měl dovézt Malé životní etudy (Five Easy Pieces, 1970) Boba Rafelsona a eXistenZ (1999) Davida Cronenberga, oba doprovodí poslední film Paula Thomase Andersona Opilí láskou (Punch-Drunk Love, 2002). Pokud jde o MGM, Bonton na září slibuje hned několik titulů, které se původně měly objevit už v srpnu (Most u Remagenu, Příliš vzdálený most, Misery nechce zemřít), z nichž nejzajímavější - a nejočekávanější - je Fargo (1996) Joela a Ethana Coenových. A zbývající "majors"? Z produkce Foxů hodlá Bonton v září uvést do prodeje Magickou hlubinu (Le Grand Bleu, 1988) Luca Bessona a šest filmů s Marilyn Monroeovou (podrobnosti o nich hledejte ve zprávě "Sedmkrát Marilyn" z 22.6.), Spielbergova komedie Chyť mě, když to dokážeš (Catch Me If You Can, 2002) je "prací" Universalu a Costnerův Tanec s vlky (Dances with Wolves, 1990) vydává Bonton v licenci od Revolutionary Releasing. (otištěno 7.8. 2003)

   Na vlastní oči: Total Balalajka Show
     Protože ve filmu Akiho Kaurismäkiho Total Balalajka Show (1993) nepadne jediné mluvené slovo, není třeba želet, že se film nedočkal DVD-vydání s českými titulky. Přesto ale jeho pořízení není nijak snadné - na DVD ho totiž v roce 2002 vydala malá francouzská společnost XII Bis Records, která jeho distribuci evidentně nezvládla, takže dopátrat se disku na evropských shopech je záležitost pro otrlé. A aby byl výčet nepříjemností úplný - zájemce o disk si navíc musí připravit částku na evropské e-poměry opravdu horentní, protože disk s poštovným osciluje kolem tisícikorunové hranice. Pak už ale přichází jen radost. Ani ne hodinový film (čistý čas projekce včetně titulků je 54 minut), věcně zaznamenávající společný koncert (vše se odehrálo 12. června 1993) finské kapely Leningrad Cowboys se "sovětskými" Alexandrovci (100 zpěváků, 40 muzikantů a 20 tanečníků/tanečnic) v centru Helsinek, totiž nabízí (minimálně generaci, která zažila úplně jiné koncerty Alexandrovců, třeba v normalizační Československé televizi) jeden z "nejosvobodivějších" diváckých zážitků. Abych se neopakoval, ocituji sám sebe ze starší zprávy na Zóně: Koho z nás by napadlo, že jednou uvidíme nenáviděné ruské obtloustlé oficíry v uniformách zpívat Kalinku společně s partičkou očírovaných finských "chuligánů", zpestřujících si pauzy mezi ukoptěnými kytarovými sóly pogováním, "děláním vláčku" či popojížděním po pódiu s maketou traktoru, to vše před sedmdesáti tisíci řvoucími diváky. Nevím jak vám, ale já si prostě při sledování tohoto záznamu vždy znovu šťastně "zbourám" kousek své vlastní berlínské zdi... Pokud jde o technickou kvalitu disku, dopředu před ním varuji všechny obrazové i zvukové "puristy" - celý film je na první pohled improvizovaným záznamem, natočeným s použitím minima kamer, na nekvalitní filmový materiál a navíc za extrémních světelných podmínek (většina koncertu je točená za tmy, na pódiu osvětleném převážně rudými reflektory...). Protože jsem film viděl na plátně, v televizi i z originálního VHS-vydání, mohu oprávněně konstatovat, že obraz z DVD je zhruba na úrovni filmové kopie, tedy nejkvalitnější z uvedených variant. Vzhledem k výše uvedenému je to ale vítězství Pyrrhovo - stejně jako v kině je totiž obraz tmavý, neostrý, s výrazným hrubým zrnem a kdybych měl přece jen hledat pozitiva, tak snad jen v tom, že pro přepis byla vybrána kopie bez škrábanců či poničených přechodů mezi jednotlivými díly. (A samozřejmě nesmím zapomenout na to, že ač obal disku slibuje ořez do 4:3, ve skutečnosti je film uložen sice letterboxově, ale přesto v originálním formátu 1,66:1). Totéž co o obrazu platí i pro zvuk - disk zachovává původní stereo, které nepotěší ani neurazí, hraje docela "plně" a hlavně - díkybohu nešumí... Překvapením pro mě pak bylo množství (a výběr) bonusových materiálů - především je na disku všech 5 klipů (nebo, chcete-li, krátkých filmů, protože v režisérově filmografii bývají uváděny coby "short movies"), které Kaurismäki s Leningradskými kovboji natočil. Chronologicky jde o klipy/filmy Thru the Wire, L.A. Woman, Rocky VI, Those were the Days a These Boots, z nichž zejména poslední dva jsou opravdu skvělé. Nescházejí ani čtyři další klipy, na jejichž vzniku se Kaurismäki nepodílel (Where´s the Moon, Jupiter Calling, Happy Being Miserable a legendární Leningrad), dokument Leningrad Cow Boys in Making, formou rozhovorů s členy kapely (ilustrovaných obrazovými ukázkami) vysvětlující (či spíš zamlžující) historii kapely, zábavná galerie fotografií, kompletní diskografie a biografie tvůrců. Co dodat na závěr? Užil jsem si, a užiji si ještě mnohokrát... (otištěno 6.8. 2003)

   Trier na dohled
     Před dvěma měsíci jsem zde oznamoval (ve zprávě "Prolomit... však vy víte co" z 29.5.) záměr společnosti ARTCAM vydat v tuzemsku na DVD film Larse von Triera Prolomit vlny (Breaking the Waves, 1996), oceněný Velkou cenu poroty v Cannes. Práce na jeho výrobě už finišují, a tak je už o podobě disku leccos jasné. Film vyjde v dvojdiskovém provedení, s anglickým DD 5.1 (ve výbavě bude i italský 2.0 dabing) a s českými titulky (půjde o stejnou titulkovou sadu jako při uvedení filmu v našich kinech). Obrazový formát ještě nebyl zveřejněn, je ale téměř jisté, že snímek se na disk dostane v originálním widescreenu a v anamorfním přepisu. Na prvním disku s filmem bude i společný komentář Larse von Triera a střihače Anderse Refna, ten už ale bez českých titulků, stejně jako všechny dále uvedené bonusové materiály na druhém disku. Z nich nejzajímavěji působí sekce s vystřiženými scénami (ty nejsou ani ve výbavě amerického vydání), k vidění bude i "casting" Emily Watsonové, původní - Trierem sestřižený - trailer či dokument o režisérovi Transformer. Dvojdisk, jehož distributorem bude osvědčená společnost HCE, by se podle posledních informací měl v prodeji objevit už na začátku září. (otištěno 5.8. 2003)

   Netuctové filmy v srpnu
     Pravidelnou procházku po nabídce tuzemských distributorů, kterou na Zóně nacházíte na začátku každého kalendářního měsíce, tentokrát zahájím lehčím tónem - už počtvrté za sebou totiž musím ohlásit Trainspotting (1995) Dannyho Boylea, který pravidelní čtenáři mohli v "měsíčním výhledu" zaregistrovat už třikrát (poprvé jsem ho zde sliboval už na květen, a pak postupně i na dva následující měsíce). Tentokrát to už ale s diskem Intersonic (pro jistotu doplním termín "zdá se") myslí vážně, byť velmi pravděpodobně si ho stejně nekoupíte, protože nová distribuční strategie Intersonicu velí k uvedení disku nejprve do videopůjčoven a až po několika týdnech do volného prodeje. A ještě jedna (svým způsobem "zábavná") poznámka na úvod - ani v srpnu Bonton nevypustí do prodeje Fargo (1996) bratří Coenů, též původně slibované už na červen (proto byly recenze disku načasovány do červnových vydání filmových měsíčníků), což vzhledem k faktu, že disk s českými titulky (zakódovaný společně pro regiony 2+4) je již několik měsíců v prodeji na levných australských e-shopech, dostatečně vypovídá o bontonském vskutku uvážlivém "komerčním" chování (totéž - jen s obměnou e-shopů, v tomto případě nikoliv australských, nýbrž polských a německých, platí i pro Bessonovu Magickou hlubinu, která v srpnové bontonské nabídce také absentuje). Ale zpátky k srpnovému DVD-programu. Tuzemská pobočka Warnerů nabízí 25 titulů, z nichž za jmenování stojí především geniální debut Terrence Malicka Badlands z roku 1973 (o tomto i všech dále jmenovaných filmech jsem podrobně psal ve starších zprávách). Doprovodí ho "opravené" (rozšířené o bonusový disk) vydání Purpurové barvy (The Color Purple, 1985) Stevena Spielberga, přepis románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí (Unbearable Lightness of Being, 1987) v režii Philipa Kaufmana a "kovové" balení seriálu televize HBO Bratrstvo neohrožených (Band of Brothers, 2002), warnerskou klasiku zastupuje hvězdně obsazené (P. Newman, S. McQueen, W. Holden, F. Astaire aj.) Skleněné peklo (The Towering Inferno, 1974) Johna Guillermina a Irwina Allena, které je považováno za zakladatele žánru "katastrofického filmu". Společnost Paramount pojala srpen vysloveně pamětnicky, protože v její nabídce je hned pět starších titulů - komedie Johna Forda Donovanův útes (Donovan´s Reef, 1963) a Hatari! (1962) Howarda Hawkse (obě s Johnem Waynem v titulní roli), drama Marka Robsona z korejské války Mosty u Toko-Ri (The Bridges at Toko-Ri, 1954), válečné "béčko" Dona Siegela Peklo je pro hrdiny (Hell is for Heroes, 1962) se Stevem McQuennem a Jamesem Coburnem a "presleyovka" Blue Hawaii (1961) Normana Tauroga. Překvapivě skromná bontonská nabídka čítá v srpnu jen 16 titulů a i z ní (kromě Spielbergova Minority Report a Wedgeovy Doby ledové) stojí za zmínku jen starší tituly vydané Columbií - veselohra George Stevense Město si o tom povídá (The Talk of the Town, 1942) s Cary Grantem a Jean Arthurovou, "vikingský" epos Dlouhé lodi (The Long Ships, 1963) Jacka Cardiffa, western Sidneyho Poitiera Buck a kazatel (Buck and the Preacher, 1972) a černá komedie Miluji tě k smrti (I Love You to Death, 1990) Lawrence Kasdana (ta je nabitá mými hereckými oblíbenci jako je Kevin Kline, Tracey Ullmanová, William Hurt či River Phoenix). A tuzemští vydavatelé? O "trainspottingovské" anabázi Intersonicu jsem psal v úvodu, SPI a MagicBox jsou v srpnu jen "tuctoví", a tak vše musí zachránit tradičně HCE, tentokrát ryze "velkofilmově" - Bertolucciho Posledním císařem (The Last Emperor, 1987) a Kawalerowiczovým Faraónem (Faraon, 1965). (otištěno 4.8. 2003)

   Polské překvapení
     Polovina šedesátých let přinesla zvláštní souhru téměř souběžného vzniku tří pozoruhodných historických fresek - zatímco v Rusku Andrej Tarkovskij natočil Andreje Rubleva (1966) a u nás František Vláčil Marketu Lazarovou (1967), Jerzy Kawalerowicz dílem v rodném Polsku a dílem v arménských exteriérech realizoval Faraóna (Faraon, 1965), do kulis starého Egypta zasazený přepis románu Boleslawa Pruse. Na rozdíl od dvou prvně jmenovaných filmů, které se nesmazatelně zapsaly do dějin světového filmu, si Kawalerowiczova tříhodinová freska získala proslulost především v zemi svého vzniku, kde je dodnes považována za jedno z kmenových děl polského filmu šedesátých let. Přiznám se, že mě docela překvapil krok společnosti HCE, která Faraóna chystá k tuzemskému DVD-vydání - ne že bych se na Kawalerowiczův film po letech nepodíval rád, ale jeho prodejním potenciálem si jistý rozhodně nejsem... Tuzemské vydání bude vůbec první mimo zemi vzniku filmu, a bude doufejme vycházet ze stejných podkladů jako polská DVD-edice - tu vydala společnost Best Film a předcházela ji důkladná rekonstrukce obrazu (anamorfní widescreen) i zvuku (polský DD 5.1) čtyřicet let starého snímku (ten je sice datován rokem 1965, ale tříleté natáčení bylo zahájeno už v roce 1963). Práce na tuzemském vydání Faraóna již finišují, společnost HCE by disk chtěla vypustit do prodeje na přelomu srpna a září. (otištěno 3.8. 2003)

ještě starší zprávy

nebo

zpět na hlavní stránku

Nemazat!

 
 

Nemazat