Netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

zóna - hlavní strana

ZÓNARECENZETEXTYSHOPYKONTAKT

zóna - hlavní strana

úvodem

OVLÁDÁNÍ
Zpět na hlavní stránku se z této podstránky dostanete kliknutím na odkaz "zpět na hlavní stránku", který je umístěn úplně dole pod poslední zprávou, popřípadě tady:

zpět na hlavní stránku

 

 
Technická poznámka ke starším zprávám
Všechny starší zprávy jsou ponechány v původním znění, tedy v té podobě, ve které byly poprvé otištěny. Odstraněny byly pouze pravidelné týdenní "televizní tipy", pro jejichž archivaci není důvod.

     Válka dle BBC
     Červnové šedesáté výročí invaze v Normandii vyvolalo i u tuzemských vydavatelů a distributorů "válečnou horečku" - na trhu se postupně objevila téměř desítka edic (i reedic) filmů s tematikou druhé světové války, z nichž sběratelsky nejzajímavější byla zřejmě speciální dvojdisková edice klasické Bitvy o Británii (The Battle of Britain, 1969) Guye Hamiltona z produkce MGM. Pravděpodobně posledním "pohrobkem" této vlny je na srpen chystaný počin společnosti Bonton, která vydá v počeštěné verzi dokument televize BBC Den D (D-Day, 2004). Rarita této edice spočívá v její - na české poměry - slušné aktuálnosti, dvouhodinový dokument totiž na DVD v Británii vyšel 7. června, takže česká edice bude de facto opožděná jen o dva měsíce. Tuzemská DVD-premiéra Dne D je ohlášená na 4. srpna a disk se bude prodávat za 500 Kč. (otištěno 23.7. 2004)

     Carolco: dovětek
     Před týdnem (viz zpráva "Netuctové Carolco: Lynch, Altman a spol." z 13.7.) jste si zde mohli přečíst o zajímavém tahu společnosti Bonton, která ve snaze získat vydavatelská práva na několik komerčně veleslibných titulů (Terminátor 2, Základní instinkt, Total Recall, série Rambo a Emanuella aj.) z tzv. balíku Carolco spolu s nimi "nuceně" zakoupila i několik výtečných "netuctových" filmů, kterých bychom se na DVD s českými titulky jinak zcela jistě nedočkali. Ty nejpozoruhodnější tituly (mj. Sloní muž Davida Lynche, Pohrdání Jeana-Luca Godarda, Delikatesy Jean-Pierra Jeuneta, Buffalo Bill a Indiáni Roberta Altmana, Cotton Club Francise Forda Coppoly či Absolvent Mikea Nicholse) jsem zde vyjmenoval před týdnem, protože jsem tehdy měl ale k dispozici jen poněkud matoucí seznam bez uvedení originálních názvů a režisérů, několik zaznamenáníhodných titulů mi uniklo. Mezi pětašedesátkou Bontonem zakoupených titulů je totiž také i u nás téměř neznámá ambiciózní "brazilská sága" Smaragdový les (The Emerald Forest, 1985) Johna Boormana, kterou natočil po proslulém Excaliburu (1981), drama Jamese Ivoryho Pan a paní Bridgeovi (Mr. & Mrs. Bridge, 1992) s Paulem Newmanem a Joanne Woodwardovou, stylový přepis detektivky Agathy Christie Rozbité zrcadlo (The Mirror Crack'd, 1980) Guy Hamiltona (skvělému hereckému obsazení vévodí Geraldine Chaplinová, Tony Curtis, Edward Fox, Rock Hudson, Kim Novaková, Elizabeth Taylorová a Pierce Brosnan) a němý (!) film Alfreda Hitchcocka Rozmary bohaté ženy (Champagne, 1928), kuriózní tím, že ho "hitch" označil v knize rozhovorů s Truffautem za nejhorší film své kariéry... Jak už jsem uvedl, všech 65 filmů hodlá Bonton vydat v následujícím roce a půl (od letošního podzimu do konce roku 2005) v tempu cca 4 tituly měsíčně, bohužel jejich - ani orientační - "harmonogram" zatím není znám. (otištěno 22.7. 2004)

     Švankmajerovské orgie (dovětek)
     Před více než rokem (přesně 14.4. 2003) jsem zde informoval o edici krátkých filmů Jana Švankmajera v regionu 1, později jsem se k této informaci vrátil s upozorněním, že z dostupných informací není jasné, zda v kolekci obsažený film Zánik domu Usherů je na DVD přepsán s českým zvukem s anglickými titulky či v anglickém dabingu (u zbylých filmů kolekce je tento problém irelevantní, neb jsou "němé"). Rok starou otázku definitivně "vyřešil" Jiří Včelák z Prachatic, který si kolekci pořídil a včera mě mailem informoval, že inkriminovaný snímek je na DVD přepsán v originální verzi, tedy s českým zvukem a vypinatelnými anglickými titulky. Pro pořádek tedy zopakuji, že kolekce, distribuovaná v USA společností Image Entertainment pod názvem The Collected Shorts of Jan Svankmajer, nabízí na dvou samostatných discích, označených pořadovými čísly Volume 1 (filmy z let 1965-80) a Volume 2 (filmy z let 1982-92), celkem 14 Švankmajerových filmů: Volume 1 (86 minut) - Hra s kameny (A Game with Stones, 1965, 9 min.), Et cetera (Et Cetera, 1966, 7 min.), Rakvičkárna (Punch and Judy, 1966, 10 min.), Byt (The Flat, 1968, 13 min.), Picknick mit Weissmann (Picnic with Weissmann, 1969, 13 min.), Tichý týden v domě (A Quiet Week in the House, 1969, 19 min.) a Zánik domu Usherů (The Fall of the House of Usher, 1980, 15 min.). Volume 2 (97 minut) - Možnosti dialogu (Dimensions of Dialogue, 1982, 12 min.), Do pivnice (Down to the Cellar, 1982, 15 min.), Kyvadlo, jáma a naděje (The Pendulum, the Pit and Hope, 1983, 16 min.), Zamilované maso (Meat Love, 1989, 1 min.), Flora (Flora, 1989, 20 sec.), Konec stalinismu v Čechách (The Death of Stalinism in Bohemia, 1990, 15 min.) a Jídlo (Food, 1992, 17 min.), na tomto disku je i bonusový dokument televize BBC The Animator of Prague, který natočil James Marsh v roce 1990 (27 min.) a zachycuje v něm Švankmajera při realizaci snímku Konec stalinismu v Čechách. (otištěno 21.7. 2004)

     Greystoke
     Společnost Warner nachystala na září DVD-edici klasické série filmů o Tarzanovi z třicátých let v hlavní roli s jeho nejslavnějším hereckým představitelem Johnnym Weissmüllerem - bohužel zatím ale vše nasvědčuje tomu, že vzhledem k předpokládaným nízkým prodejům série vyjde bez české titulkové podpory. Absence českých titulků se naštěstí netýká "doprovodného projektu", kterým je vydání speciální edice filmu Příběh Tarzana, pána opic (Greystoke - The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) v režii Hugha Hudsona. Ambiciózní film, mnohými považovaný za nejlepší adaptaci knihy Edgara Rice Burroughse, režíroval Hudson jako svůj druhý celovečerní film, tři roky po svém ceněném debutu Ohnivé vozy (Chariots of Fire, 1981), a obsadil do hlavních rolí výtečného Christophera Lamberta a Andie McDowellovou. Snímek získal tři oscarové nominace (herec ve vedlejší roli, scénář, masky), z významnějších ocenění pak stojí za zmínku Cena newyorských filmových kritiků pro Ralpha Richardsona za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Warnerská DVD-edice, vycházející u příležitosti dvaceti let od premiéry, nabídne Příběh Tarzana, pána opic v novém sestřihu, zkráceném oproti kinoverzi o 6 minut - film bude přepsán v původním widescreenu 2,35:1, se zvukem DD 5.1 a jediným "doprovodným" materiálem na DVD bude komentář režiséra Hudsona a producenta Gartha Thomase. Film vyjde ve většině zemí Evropy v září a ve stejném měsíci by se měl objevit i v tuzemské distribuci. (otištěno 20.7. 2004)

     Žabákova dobrodružství
     Společnost Columbia se konečně rozhoupala a více než rok po původně ohlášeném termínu se dopracovala k "počeštěnému" vydání mého nejoblíbenějšího pytonského (či přesněji: ex-pytonského) filmu Žabákova dobrodružství (The Wind in the Willows, 1996), který podle slavné dětské knížky Kennetha Grahama natočil před osmi lety Terry Jones. Film, ve kterém alespoň maličkou roličku dostali všichni pythoni (s výjimkou Terryho Gilliama), není třeba nějak zvlášť představovat - od roku 1998 je u nás k dispozici na VHS a nedávno ho uvedla i ČT 1 (v obou případech šlo o verzi ořízlou do 4:3 a s dabingem). Columbijské DVD potěší nejen originálním widescreenem (anamorfní 1,85:1) a anglickým zvukem DD 2.0, ale i řádkou zajímavých bonusů - nechybí komentář Terryho Jonese a "vrchního kostýméra" Jima Achesona, ukázky ze scénáře či dokument o natáčení. Disk označený "special edition" bude mít české titulky prokazatelně na skandinávské mutaci, ohlášené na polovinu září, rozporuplné informace pak přicházejí z Francie, kde film nedávno vyšel a zatímco část shopů české titulky na tamní DVD-mutaci uvádí, část nikoliv (disk mám objednán a po doručení "výsledek" sdělím). V tuzemské distribuci se Žabákova dobrodružství objeví prostřednictvím Bontonu, žádný konkrétní termín české premiéry ale ještě nebyl oznámen. (otištěno 19.7. 2004)

     Desatero přikázání SE
     Společnost Paramount nezasáhla současná móda "opravených" reedic již jednou vydaných titulů tolik, jako jiné "majors" - tím spíš tedy stojí za zmínku každý její počin na tomto poli. Naposledy padla firemní volba na Desatero přikázání (The Ten Commandments, 1956) Cecila B. De Millea, jeden z mála remaků v dějinách světové kinematografie, který natočil stejný režisér jako "předělávaný" film (De Mille totiž režíroval i stejnojmenný němý snímek z roku 1923). V Egyptě s dvanácti tisíci statisty realizovaný téměř čtyřhodinový velkofilm o životě židovského proroka Mojžíše s Charlesem Hestonem v titulní roli se dočkal české titulkové podpory již na prvním paramountském vydání a ta nebude chybět ani na letošní speciální dvojdiskové edici. Nové DVD-provedení Desatera přikázání se ale od původní verze liší jen bonusovými materiály - obrazový přepis (anamorfní widescreen 1,78:1) a zvukový mix (anglický DD 5.1) byly kompletně převzaty z původní edice z roku 2001, na rozdíl od tehdejších tří trailerů je ovšem na discích speciální edice k nalezení mj. komentář filmové historičky Katherine Orrisonové, půlhodinový vzpomínkový dokument či záběry z premiéry filmu. Speciální edice Desatera přikázání se již s českými titulky v některých zemích Evropy prodává (např. Benelux), k nám ji HCE slibují dovézt na přelomu července a srpna s pultovou cenou 600 Kč. (otištěno 18.7. 2004)

     Reedice Universalu
     I na podzim bude pokračovat reediční "smršť" Universalu, kdy se na tuzemský trh vrátí řada titulů, které z něj byly před dvěma lety staženy v rámci vytvoření jeho samostatné české firemní pobočky (do té doby nakupoval tituly Universalu pro ČR Bonton). Zřejmě nejočekávanějším snímkem z této sady bude působivá freska Casino (1995) s Robertem De Nirem, Sharon Stoneovou a Joe Pescim, režírovaná Martinem Scorsesem. Ten je režijně podepsán i pod Mysem hrůzy (Cape Fear, 1991), opět s De Nirem - film u nás tentokrát ovšem vyjde tak, jako "ve zbytku světa", tedy v podobě dvojpacku s původní stejnojmennou verzí filmu, který v roce 1962 natočil J. Lee Thompson s Gregory Peckem a Robertem Mitchumem (ti ostatně dostali po roličce i ve Scorseseho remaku). Posledním nepřehlédnutelným filmem z reediční sady je mé oblíbené Zakázané ovoce (Out of Sight, 1998), velevtipná "tarantinovská" pocta Stevena Soderbergha s neodolatelnou dvojicí hlavních představitelů George Clooney - Jennifer Lopezová. Bohužel, zatím veškeré reedice Universalu vyšly v podobě prostých "dolisů" původních vydání, tedy bez toho, že by došlo k nápravě případných prohřešků proti "dobrému DVD-vkusu" - konkrétně to znamená, že Casino a Zakázané ovoce nám budou zřejmě opět předloženy v neanamorfním přepisu a bez českých titulků (češtinu na disku zastupuje jen 2.0 dabing, původně pořízený pro vydání na videokazetách). (otištěno 16.7. 2004)

     Jednou větou
     Společnost Vapet na svém webu zveřejnila letošní plán svých "stopadesátikorunových" edic (tzv. Filmy pro každého), zahájený před měsícem Polanského Pianistou. Z filmů uvedených v Katalogu netuctových filmů (viz sloupec vpravo) je v něm jediný, zato vskutku nepřehlédnutelný - Apokalypsa: Redux (Apocalypse Now Redux, 1979/2001) Francise Forda Coppoly. Na stáncích by se měla (za šestinu původní ceny) objevit 6. října. l Ze sady starších paramountských titulů, dovezených v červenci na tuzemský trh, jsem zde ještě nezmiňoval Lady Jane (1986) Trevora Nunna, historický snímek ze středověké Anglie s Helenou Bonham Carterovou v titulní roli. l Lesterova komedie Jak jsem vyhrál válku (How I Won the War, 1967), o které jsem na Zóně podrobněji psal 3. června, se s největší pravděpodobností do tuzemské distribuce dostane už v srpnové bontonské várce. l Další "opravenou" dvojdiskovou speciální edicí od Warnerů, vybavenou českou titulkovou podporou, bude Brooksova parodie Bláznivá sedla (Blazing Saddles, 1974), která se v Americe těší stejné proslulosti jako u nás Limonádový Joe. Warneři ji v ČR představí na sklonku léta, stejně jako Kasdanův ambiciózní western Wyatt Earp (1994) s Kevinem Costnerem. (otištěno 15.7. 2004)

     Glassovština
     S existencí amerického dokumentaristy Errola Morrise jsem se seznámil zprostředkovaně - před lety jsem si pořizoval na CD kompletní diskografii Phila Glasse a narazil jsem i na působivý soundtrack z filmu Tenká modrá čára (The Thin Blue Line, 1988), který Morris režíroval. Skvělý dokument (před několika lety byl k vidění na ČT 2) patří k nemnoha, které doslova "změnily chod světa" - důsledná filmová rekonstrukce vraždy dallaského policisty R. Wooda totiž natolik zpochybnila vinu odsouzeného Randalla Adamse, že vedla až k obnovení procesu a následnému Adamsovu osvobození (po jedenácti letech strávených ve vězení). Podruhé jsem Morrisovo jméno zaznamenal před pár měsíci, kdy jeho nejnovější film získal Oscara pro nejlepší dlouhometrážní dokumentární film, a rozhodně mě tehdy nenapadlo, že se ho někdy dočkáme na DVD s českými titulky. Film Mlha války (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara, 2003) je portrétem Roberta S. McNamary, bývalého amerického ministra obrany za vietnamské války (do funkce ho instaloval Kennedy) a později šéfa Světové banky - pětaosmdesátiletá legenda americké politiky v něm bilancuje svůj život a v jedenácti "lekcích" vykládá svou osobitou teorii moci. Disk s pětadevadesátiminutovým dokumentem vydává Columbia ve většině lokací Evropy v srpnu, a to v jednotném provedení - anamorfní widescreen 1,85:1, zvuk 5.1 a 25 vystřižených scén v bonusech. Pokud jde o české titulky, najdete je například na britské mutaci (do prodeje jde 23. srpna), u nás se disk prostřednictvím Bontonu objeví zřejmě už na sklonku léta. A čím jsem tuto zprávu začal, tím také skončím - kdo myslíte, že je autorem hudby k filmu? (otištěno 14.7. 2004)

     Netuctové Carolco: Lynch, Altman a spol.
     V několika posledních letech patřil v "zasvěcenějších" kruzích ke konverzačním evergreenům osud tzv. Balíku Carolco. Šlo o cca 130 filmů (část z nich byla přímo natočena zkrachovalou společností Carolco), jejichž tuzemská distribuční DVD-práva byla k mání pouze za podmínky, že budou zakoupena naráz, což vzhledem k faktu, že minimálně třetina v "balíku" obsažených filmů je natolik špatných, že se je vůbec nevyplatí vydávat, spolehlivě odradilo všechny potenciální zájemce. Důvod neustávajícího zájmu o tento "balík" byl ovšem jasný - jeho součástí je totiž několik komerčně "explozivních" titulů jako Terminátor 2, Základní instinkt či série Rambo... (Jen pro ilustraci - majitel jednoho z tuzemských "vydavatelských domů" mi svého času sdělil, že Terminátor 2 by se za těchto podmínek musel prodávat za cca 1.100 Kč, a i to by stačilo jen na pokrytí nákladů a nikoliv na zisk.) Průlom přišel až letos, kdy se společnosti Bonton podařilo vyjednat rozdělení "balíku" na dvě poloviny s tím, že v té Bontonem zakoupené je mezi 65 tituly většina z těch, u kterých se dá očekávat největší zákaznický zájem. Pokud jste až do tohoto okamžiku zůstali čtenářsky "neteční", ubezpečuji vás, že následující informace je "explozivní" i pro milovníky "netuctových" filmů - mezi 65 zakoupenými tituly, které Bonton v následujícím roce a půl (od letošního podzimu do konce roku 2005) v tempu cca 4 tituly měsíčně postupně vydá, je totiž ukrytá i cca desítka velezajímavých snímků. Dnes zde nabízím jen jejich stručný soupis s tím, že podrobněji se jim budu věnovat ve chvíli, kdy se "na dohled" přiblíží jejich tuzemská edice. Těšit se tedy můžeme na filmy Sloní muž (The Elephant Man, 1995) Davida Lynche, Pohrdání (Le Mépris, 1963) Jeana-Luca Godarda, Delikatesy (Delicatessen, 1991) Jean-Pierra Jeuneta, Buffalo Bill a Indiáni (Buffalo Bill and the Indians, 1976) Roberta Altmana, Chorus Line (1985) a Chaplin (1991) Sira Richarda Attenborougha, Doors (1990) Olivera Stonea, Angel Heart (1978) Alana Parkera, Cotton Club (1984) Francise Forda Coppoly, Absolvent (The Graduate, 1967) Mikea Nicholse a Lev v zimě (The Lion in Winter, 1968) Anthony Harveyho, k nepřehlédnutí je i několik řemeslně "poctivých" snímků jako Lumetův Serpico (1973) či Pollackovy Tři dny Kondora (Three Days of the Condor, 1973). Z pohledu Bontonu jsou ovšem tyto filmy ryze "přívažkové", protože důvodem nákupu práv "půl-balíku Carolco" samozřejmě byla ona "komerční elita", zmíněná v úvodu tohoto textu - které "kasovní" filmy vedle Cameronova Terminátora 2 se do "bontonské pětašedesátky" dostaly ovšem prozradí až za pár dní v červencovém čísle měsíčníku DVDMAG jeho šéfredaktor Jiří Zídek (číslo, jehož součástí jsou disky s hororem Bazén a "jetliovskou" Legendou o červeném drakovi, by se mělo v prodeji objevit tento pátek, tedy 16. července). (otištěno 13.7. 2004)

     Zatôichi
     Společnost Intersonic si brzy odškrtne další zásluhu na poli "netuctových" filmů - právě jejím prostřednictvím se na DVD s českými titulky ocitne vůbec první film Takeshiho Kitana. Miláček "áčkových" festivalů Kitano se tuzemským divákům poprvé z plátna představil filmem Ohňostroj (1997), uvedeným před pěti lety v rámci Projektu 100, před dvěma lety se pak několik jeho filmů objevilo na televizní obrazovce v rámci Filmového klubu na ČT 2 a zatím posledním českým kitanovským "zářezem" byla dubnová kinopremiéra filmu Samuraj (Zatôichi, 2003). Deset let připravovaný snímek, realizovaný režisérem v typicky "sebestředném" duchu (Kitano si napsal i scénář a zahrál hlavní roli) získal loni na festivalu v Benátkách Stříbrného lva za režii a cenu diváků (pověst praví, že se přidávala tři mimořádná představení), díky souběhu tuzemské kinopremiéry se pak dočkal častých matoucích srovnání s Tarantinovým filmem Kill Bill (rozcestník tuzemských recenzí najdete tady). Samuraje na DVD chystá Intersonic na srpen, film bude přepsán anamorfně v originálním kinoformátu 1,85:1 a s japonským zvukem 5.1, na disku bude kromě titulků i dabing (sestava bonusových materiálů zatím není definitivní). Jak je u Intersonicu pravidlem, disk se v srpnu dostane výhradně do videopůjčoven a v prodeji ho lze očekávat s minimálně měsíčním odstupem. (otištěno 12.7. 2004)

     Elvis na devátou
     Letošní září bude zcela ve znamení Elvise Presleyho - společnost Warner totiž chystá masivní kolekci jeho osmi filmů s českými titulky plus jeden koncertní záznam návdavkem... Po pravdě řečeno, rozhodnutí je to docela odvážné - pět Presleyho filmů totiž u nás před časem vydal Paramount (Blue Hawaii, Easy Come Easy Go, Fun in Acapulco, Girls, Girls, Girls, Paradise, Hawaiian Style), a všechny velmi rychle skončily v kategorii titulů nabízených za výprodejovou cenu (tato tzv. Elvis Kolekce se momentálně prodává za 1.500 Kč, jednotlivé disky z ní za 400 Kč). Osm chystaných warnerských filmů je rozprostřeno mezi léta 1957 až 1969 a s výjimkou jediného jde o filmy, které byly zapomenuty pár měsíců po premiéře, stejně jako jména jejich režisérů (Peter Tewksbury, George Sidney, Richard Thorpe, Gene Nelson) - konkrétně jde o snímky Stalo se na světové výstavě (It Happened at the World's Fair, 1963), Viva Las Vegas (1964), Harum Scarum (1965), Spinout (1966), Double Trouble (1967), Speedway (1968) a Trable s děvčaty (The Trouble with Girls, 1969), všechny vydané ve widescreenu 2,35:1 a s anglickým mono zvukem. Jediným filmem z osmi, jehož jméno je k nalezení v učebnicích filmu, je nejstarší z nich, Vězeňský rock (Jailhouse Rock, 1957) režírovaný Normanem Taurogem - známý je ovšem nikoliv kvůli svým filmařským kvalitám, ale proto, že Presleyho definitivně proslavil (jde o příběh trestance, který se "ve výkonu trestu" naučí hrát na kytaru a nakonec se stane rockn'rollovou hvězdou). Kromě osmi jmenovaných filmů souběžně vydají Warneři s českými titulky též slavný koncertní záznam To je Elvis (Elvis: That's the way it is, 1970) v režii Denise Sanderse, nabízející Presleyho koncert v Las Vegas v roce 1970 s třiceti písničkovými "čísly" včetně jeho největších hitů (Heartbreak Hotel, Can't Help Falling in Love, Suspicious Minds, In the Ghetto, Love Me Tender aj.), to vše ve widescreenu 2,35:1 a s remasterovaným zvukem DD 5.1. (otištěno 11.7. 2004)

     Ingrid B. podruhé
     Hezkou shodou náhod se v rozmezí několika týdnů dostávají na DVD s českou titulkovou podporou dva klasické filmy z vrcholného hollywoodského období Ingrid Bergmanové. První z nich jsem zde představoval nedávno - mám na mysli působivé "viktoriánské" drama Plynové lampy (Gaslight, 1944) v režii George Cukora, které Bergmanové přineslo zaslouženého Oscara za ženský herecký výkon (disk vydala a v ČR distribuuje společnost Warner). Druhý chystá na závěr července Paramount (distribuce HCE) - film Zvony od svaté Marie (The Bells of St. Mary's, 1945) natáčela Bergmanová hned po Plynových lampách a i díky němu sahala po zlaté sošce, nakonec se ale musela spokojit jen s nominací (Oscara jí "vyfoukla" Joan Crawfordová za roli v Curtizově snímku Mildred Pierce). Zvony od svaté Marie v režii Lea McCareyho jsou volným pokračováním režisérova diváckého hitu, muzikálu Farář u sv. Dominika (Going My Way, 1944) - zatímco ve Faráři u sv. Dominika Bing Crosby v roli "moderního" kněze shání peníze na opravu kostela po požáru prostřednictvím výtěžku z koncertů mládežnického pěveckého sboru, ve Zvonech od svaté Marie zachraňuje pro změnu nedostatkem financí ohroženou katolickou školu. Paramount film vydává ve strohém provedení, charakteristickém pro svou řadu klasických titulů - kromě filmu v dobovém formátu 1,37:1 a s mono zvukem nenaleznete na disku už ani trailer. (otištěno 9.7. 2004)

     Sleva za slevou...
     Nedávno jsem si zde pochvaloval, kterak od letoška na tuzemském DVD-trhu panují "evropské zvyklosti", neboť i české léto je už konečně též ve znamení masivních slev DVD. Po na Zóně už popsaných slevových akcích Bontonu, Warnerů a Universalu je dalším důkazem tohoto tvrzení sada dvanácti disků, zlevněných od 26. července společností HCE na 300 Kč pultové ceny (jde jak o DVD z vlastní produkce HCE, tak z katalogu Paramountu, jehož produkci u nás HCE distribuují). Sleva se přitom týká vesměs slušných titulů, vždyť hned čtyři z dvanácti zlevněných najdete v Katalogu netuctových filmů (ve sloupci vpravo) - mám na mysli filmy Poslední císař (The Last Emperor, 1987) Bernarda Bertolucciho, Kundun (1997) Martina Scorseseho, Svědek (Witness, 1985) Petera Weira a Ospalá díra (Sleepy Hollow, 1999) Tima Burtona. Zbytek slevové nabídky pak tvoří snímky Zoolander, Lumpíci v Paříži, Top Gun, Merlin, Nežádej svůj poslední tanec, Osudová přitažlivost, Let vetřelce a Vanilkové nebe. Kromě této nové červencové slevy ale samozřejmě HCE nabízejí i celou řadu trvale zlevněných disků v kategoriích 400 a 500 Kč - v té druhé jsou z těch zajímavých titulů například původně téměř dvojnásobně drahý Gosford Park (2001) Roberta Altmana, Lovec jelenů (Deer Hunter, 1978) Michaela Cimina či Mulholland Drive (2001) Davida Lynche. (otištěno 8.7. 2004)

     Psycho
     Dnešní zpráva bude velmi stručná, přesto ale pro obdivovatele filmů Alfreda Hitchcocka důležitá. Objevil se totiž první oficiální termín zahájení tuzemské distribuce snímku Psycho (1960), zřejmě vůbec nejproslulejšího díla "mistra hrůzy". Disk s českými titulky, o jehož přesné výbavě zatím nejsou potvrzené informace (pravděpodobný je anamorfní přepis widescreenu 1,78:1, anglické mono a devadesátiminutový dokument v bonusech), vyšle Universal prostřednictvím Bontonu do prodeje v České republice v pondělí 18. října. (otištěno 7.7. 2004)

     Pacinovské porcování
     Nenápadnou, ale důležitou "katalogovou" změnu provedla tuzemská pobočka společnosti Universal - "rozporcovala" totiž v únoru na český trh uvedený box Al Pacino Collection, takže od 1. července lze všechny čtyři disky z něj koupit i samostatně. A abych byl úplně přesný - protože jeden ze čtyř snímků kolekce, speciální dvojdisková edice filmu Briana De Palmy Zjizvená tvář (Scarface, 1983), šel do samostatného prodeji už v únoru souběžně s boxem, týká se červencová změna de facto jen filmů Vůně ženy (Scent of a Woman, 1992) Martina Bresta, Moře lásky (Sea of Love, 1989) Harolda Beckera a Carlitova cesta (Carlito's Way, 1993) Briana De Palmy. Není to změna nepodstatná - kolekce je totiž obsahově i kvalitativně různorodá, a těžko najdeme člověka, který by zatoužil po všech čtyřech filmech z ní současně, navíc za nepříliš "přátelskou" cenu 1.700 Kč (od července lze každý ze čtyř uvedených disků samostatně koupit za 500 Kč, což v případě Zjizvené tváře znamená citelnou slevu, neboť dvojdisk se dosud prodával za 8 stokorun). Jsem si jist, že rozdělení boxu potěší především fandy Briana De Palmy, kteří se díky němu konečně jednoduše dostanou ke skvělé "antigangsterce" Carlitova cesta (Carlito's Way, 1993), v níž si Al Pacino zahrál z vězení propuštěného portorikánského ex-zabijáka a překupníka drog, který se marně snaží začít řádný život. (otištěno 6.7. 2004)

     Carandiru
     Na jméno režiséra Hectora Babenca si jistě vzpomenou všichni ti, kdo před pár lety shlédli v kině jeho v rámci Projektu 100 uváděný film Polibek pavoučí ženy (Kiss of the Spider Woman, 1985) se skvělým Williamem Hurtem v titulní roli. Nejnovější Babencův film Carandiru (2003) se objevil před rokem v soutěži festivalu v Cannes, a protože ho po tamním slušném ohlasu do celosvětové distribuce zakoupila společnost Columbia, stane se brzy - pokud se nepletu - teprve druhým brazilským filmem na DVD s českými titulky (prvním bylo Město bohů, vydané společností SPI). Dvouapůlhodinová Babencova freska je inspirovaná skutečnou událostí z roku 1992, kdy bylo při potlačení vzpoury v největším brazilském vězení Carandiru (7.000 odsouzených) policií zabito 111 vězňů - samotná vzpoura a její krvavé ukončení ale tvoří jen finále filmu, protože Babenco se věnuje především popisu všedního života ve věznici (podle těch nemnoha publicistů, kteří film viděli, značně idealizovanému). Columbia film vydá v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s originálním portugalským zvukem 5.1, na DVD bude i režisérův komentář, dokument o natáčení a nepoužité scény. Sám fakt, že Columbia vybavuje DVD českými titulky, ale neznamená, že se Carandiru objeví i v české distribuci - vždyť například dva obdobně "exotické" snímky čínského režiséra Zhang Yimoua Nikdo nesmí chybět (Not One Less, 1999) a Cesta domů (Road Home, 2000) k nám Bonton stále nedovezl, ač s českou podporou v Británii vyšly už před třemi lety. Ať tak či tak, každopádně Carandiru bude mít české titulky na většině evropských mutací, kromě jiného i na britské, která vychází 26. července. (otištěno 5.7. 2004)

     Jarmusch "po polski"
     Informacím o titulech bez české jazykové podpory se na Zóně obvykle vyhýbám, už jen proto, že ty zásadnější zahraniční edice pečlivě eviduje Petr Gajdošík na Nostalghii. Dnes ale udělám výjimku, protože Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, 1983) je nejen mým nejoblíbenějším filmem Jima Jarmusche vůbec (podrobněji si o něm můžete přečíst v sekci Recenze), ale je bezesporu i jeho snímkem na DVD nejřídčeji vídaným - jediná relativně snadno získatelná edice filmu byla dosud k mání jen na amerických e-shopech (MGM), navíc zakódováná pro region 1... Problém s dostupností definitivně vyřeší blížící se polské vydání, chystané na srpen společností Gutek - současně s Podivnější než ráj vyjdou v Polsku i Jarmuschovy filmy Mimo zákon (Down by Law, 1986) a Noc na Zemi (Night on Earth, 1991), všechny tři v originálním formátu 1,85:1, anglickým mono zvukem a vypinatelnými polskými titulky. (otištěno 4.7. 2004)

     Pašije z pouště Negev
     Stalo se zde dobrým zvykem "oslavit" každé sté číslo Zóny informací o nějakém mimořádném disku s českými titulky, a ani to dnešní, devítisté vydání, nebude výjimkou... Pošetřil jsem si na tuto příležitost informaci o chystané tuzemské edici skvělého filmu Jesus Christ Superstar, který v roce 1973 natočil Norman Jewison na motivy divadelního muzikálu dvojice Tim Rice & Andrew Lloyd Webber. Film s až geniálně prostým scénaristickým zarámováním - skupina hippies si v izraelské poušti Negev "přehrává" Kristův příběh - se přesně "trefil" do post-vietnamského ducha počátku sedmdesátých let a k jeho obrovské popularitě přispěla i téměř zlidovělá Webberova hudba (z filmařského hlediska je kromě brilantní Jewisonovy režie nepřehlédnutelná též skvělá kamera Douglase Slocombea). Protože film již v regionu 1 na DVD jednou vyšel, cítil vydavatel, společnost Universal, potřebu novou edici označit za "speciální", ač výbava disku je z dnešního pohledu spíše chudší. Film bude anamorfně přepsán v originálním widescreenu 2,35:1 a zvuk se dočká remixu do 5.1, na disku bude k nalezení i společný komentář Normana Jewisona a herce Teda Neeleyho (Ježíš), rozhovor s Timem Ricem a fotogalerie. Jesus Christ Superstar v tomto provedení bude na DVD poprvé k mání na konci srpna v regionu 1, v Evropě je disk očekáván počátkem podzimu a u nás ho Universal - s českými titulky - plánuje (prostřednictvím Bontonu) do distribuce uvést začátkem listopadu. (otištěno 2.7. 2004)

     Jednou větou
     Společnost SPI v červenci na DVD vydává dva tituly, které se při nedávném uvedení do kin dočkaly velmi nehezkých recenzí - prvním je Chouchou - miláček Paříže (Chouchou, 2003) v režii Merzaka Allouachea, druhým Muž, který zabil (Levity, 2003) Eda Solomona s (jako vždy) famózním Billym Bobem Thorntonem v titulní roli. l "Opravená" verze Allenových Darebáčků (Small Time Crooks, 2000), na rozdíl od prvního vydání už v originálním widescreenu 1,85:1 a s českými titulky (původní edice nabídla film ořízlý do 4:3 a jen dabovaný), se v prodeji objevila coby příloha květnového čísla měsíčníku Svět DVD. Pokud jste ale časopis propásli, je DVD prostřednictvím HCE už i v "řádné" distribuci (myšleno v obchodech) za 400 Kč. l Světlo světa konečně spatřil - s téměř dvouměsíčním zpožděním od ohlášení - první "homolkovský" disk, Papouškova krutá komedie Ecce homo Homolka (1969). Po vydání zbylých dvou částí trilogie (Hogo fogo Homolka, Homolka a Tobolka) Bonton na červenec ohlásil i jejich cenově zvýhodněnou "souhrnnou" edici (jednotlivé disky stojí 550 Kč, "pack" 1.500 Kč). Nepůjde ovšem o klasické "trojbalení", protože všechny tři disky budou uloženy v jediné krabičce. l Přílohou červencového čísla Světa DVD bude Mexická jízda (Y tu mamá también, 2001) Alfonse Cuaróna. (otištěno 1.7. 2004)

     David Niven aka Phileas Fogg
     Jen několik filmů v dějinách světové kinematografie dokázalo "nashromáždit" tak hrozitánské množství filmových hvězd jako Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in Eighty Days, 1956) Michaela Andersona. Dobová reklama jich slibovala čtyřicet, a byť jména leckterých z nich mladšímu divákovi už nic neřeknou, pro nás "starší" je onen personální výčet dodnes působivý - David Niven, John Gielgud, Trevor Howard, Fernandel, Charles Boyer, Ronald Colman, Shirley MacLaineová, Charles Coburn, Peter Lorre, Marlene Dietrichová, Frank Sinatra, Buster Keaton, Victor McLaglen, Ava Gardnerová... Tříhodinový přepis stejnojmenného románu Julese Vernea vznikl v produkci Michaela Todda, který pro potřeby natáčení vyvinul speciální širokoúhlý systém Todd-AO a protože nijak nešetřil ani na výrobních nákladech (56.000 statistů), odměnou mu byly nejen rekordní tržby v kinech, ale i pět Oscarů (za nejlepší film, kameru, scénář, hudbu a střih) a dobové označení za "nejkvalitnější filmovou zábavu, jaká byla do té doby natočená" (a jen drobná kuriozita - ve stejném roce, kdy mezi anglicky mluvenými filmy na Oscarech triumfoval Andersonův film, získala sošku za film cizojazyčný Felliniho Silnice). Společnost Warner, pro kterou snímek představuje jeden z kmenových klasických titulů, logicky věnovala přípravě DVD tomu odpovídající péči a dvojdisková speciální edice by tak měla uspokojit po stránce technické i "bonusové" - film byl náročně přepsán (a digitálně remasterován) ze 70mm negativu (tedy v originálním kinoformátu 2,20:1) a mix do 5.1 též není umělý", protože i zde coby zdroj posloužil původní šestikanál ze "sedmdesátky". V předlouhém výčtu doprovodného materiálu jsou k nepřehlédnutí dva téměř hodinové dokumenty, komentář Briana Sibleyho z BBC, záběry z premiéry a z oscarového ceremoniálu, nepovedené záběry, fotogalerie atd. atd. A termín vydání? Dvojdisk se v Evropě v jednotlivých mutacích začne objevovat už za pár dní a na tuzemský trh ho Warneři uvedou hned po firemní dovolené, ve středu 18. srpna. (otištěno 30.6. 2004)

     Bontonské letní "padání"
     Ano, už jsme opravdu v Evropě... Letošní rok je totiž první, kdy se tuzemský trh s DVD chová po vzoru "zbytku světa", což v tomto ročním období konkrétně znamená, že i u nás nastávají masivní letní výprodeje. Před pár dny jsem zde zmiňoval ohlášené "prázdninové" slevové akce společností Universal (mj. Americká krása, Čistá duše, Podraz či Spy Game) a Warner (Badlands, McCabe a paní Millerová, Muž a žena, Nesnesitelná lehkost bytí, JFK aj.), stranou ovšem nezůstane ani Bonton, který v červenci zlevňuje 28 titulů na pultovou cenu 400 Kč (a to leckdy i u disků dosud prodávaných za více než dvojnásobek). Mezi slevovými disky najdeme hned několik titulů uvedených v Katalogu netuctových filmů (viz sloupek vpravo), a mohu-li přispět osobní zkušeností, dva patří k tomu vůbec nejlepšímu, co jsem za poslední desetiletí "na plátně" viděl - mám na mysli Tenkou červenou linii (The Thin Red Line, 1998) Terrence Malicka a Tygra a draka (Crouching Tiger, Hidden Dragon, 2000) Anga Leeho. V žánrově pestré směsici slevových titulů jsou ale k nepřehlédnutí i filmy Dr. T a jeho ženy (Dr. T & the Woman, 2000) Roberta Altmana, Rabbit-Proof Fence (2002) Phillipa Noyceho, Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) Davida Leana, Četa (Platoon, 1986) Olivera Stonea, Takoví jsme byli (The Way We Were, 1973) Sydneyho Pollacka či Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2001) Ridleyho Scotta, zbytek slevové nabídky pak tvoří snímky Blízká setkání třetího druhu, Funny Girl, Funny Lady, Sniper, Patriot, Americké psycho, Hranice lásky, Z jaké jsi planety?, Heavy Metal 2000, Zavěste prosím, Dvě tváře lásky, Pán přílivu, Sloužit Sáře, Údolí stínů, Kdo je Cletis Tout, Oběti války, Příliš vzdálený most, Most u Remagenu, Kód Navajo a Hartova válka. (otištěno 29.6. 2004)

     Scorseseovské Vánoce
     Velkou radost nejen mně, ale jistě i všem obdivovatelům filmů Martina Scorseseho udělá společnost Warner, která na předvánoční evropský trh chystá pětidílnou kolekci jeho vzácněji vídaných snímků. Než ovšem začnete radostí demolovat zařízení bytu, slyšte i tu špatnou zprávu - česká podpora je zatím potvrzená u tří titulů z pěti, přičemž u jednoho ze dvou zbývajících o ní tuzemské warnerské zastoupení ještě usiluje bez zatím známého verdiktu. Vezmu to chronologicky - v kolekci je Scorseseho debut Kdo to klepe na mé dveře? (Who's That Knocking at My Door?, 1969) s Harveyem Keitelem v titulní roli, jeho první snímek s Robertem De Nirem (a opět Keitelem) Špinavé ulice (Mean Streets, 1973), hereckým Oscarem pro Ellen Burstynovou odměněný film Alice už tu nebydlí (Alice Doesn't Live Here Anymore, 1974), Cenou za režii z Cannes oceněná "kafkovská" komedie Po pracovní době (After Hours, 1985) s Griffinem Dunnem a Rosannou Arquetteovou (film je u nás znám i pod alternativním názvem Po zavírací hodině) a konečně speciální dvojdisková edice Mafiánů (GoodFellas, 1990), napravující všeobecně známé technické nedostatky prvního letterboxového DVD-vydání. Protože celá kolekce ještě nevyšla ani v regionu 1, a v Evropě (i u nás) je hlášená až na listopad, nejsou zatím známy bližší informace o bonusové výbavě jednotlivých disků, každopádně ale Warneři slibují všechny filmy v anamorfních widescreenech, s remasterovaným zvukem a Scorseseho komentáři, dvojdiskové vydání Mafiánů kromě toho má obsahovat i komentář ex-gangstera Henryho Hilla a ex-agenta FBI Edwarda McDonalda a čtyři nové dokumenty. A teď vlastně to nejdůležitější - české titulky by měly být k nalezení u filmů Kdo to klepe na mé dveře?, Alice už tu nebydlí a Po pracovní době, a v úvodu zmíněným snímkem "v jednání" je speciální edice Mafiánů. (otištěno 28.6. 2004)

     Malý Buddha
     Úvodem se omlouvám za menší mystifikaci, když jsem ve včerejším TV-tipu opomněl existenci jednoho z doporučovaných filmů na DVD s českou podporou. Důvod je jasný - o jeho chystané tuzemské edici jsem na Zóně ještě nepsal a nechtěl jsem ho odbýt jednou stručnou větou, obzvlášť když ho režíroval Bernardo Bertolucci... První z režisérových velkých epických fresek, megaoscarového Posledního císaře (The Last Emperor, 1987), vyslala na tuzemský trh před rokem společnost HCE, druhou si na letošní léto pošetřil Intersonic, který si na Malého Buddhu (Little Buddha, 1993) "vzpomněl" v rámci dlouhodobého projektu převodu svých kmenových VHS-titulů na DVD (jde o starší tituly, k nimž vlastní Intersonic tuzemská práva). Rozmáchlý film, vyprávějící ve dvou paralelních rovinách příběh amerického školáka, "shledaného" adeptem na inkarnaci tibetského lámy, a prince Siddhárty, zakladatele buddhismu (v hereckém ztvárnění Keanu Reevese), realizoval Bertolucci se svými oblíbenými spolupracovníky (mj. hudební skladatel Ryuichi Sakamoto), a právě přinejmenším obdivuhodná vizuální koncepce kameramana Vittoria Storara je dobrým důvodem, proč snímek na DVD nepřehlédnout. Už dopředu, aniž bych znal technické specifikace disku, ale varuji před přehnaným očekáváním - film byl sice realizován na 70mm formát se šestikanálovým zvukovým mixem, podkladové materiály jsou ale zřejmě v žalostném stavu, protože film se na DVD ve světě objevil jen v několika zemích, většinou v letterboxovém přepisu widescreenu 2,35:1 (tedy sejmutém nikoliv ze 70mm kopie, která má formát 2,20:1, ale ze standardní kinokopie) a pouze s anglickým zvukem 2.0. (A to ještě nechávám stranou, že v Americe se na DVD objevila zkrácená verze filmu, konkrétně 123 místo originálních 140 minut). (otištěno 27.6. 2004)

     Neúplatný Kevin
     Hned na úvod dnešní zprávy si nemohu odpustit drobnou jedovatost - film, o němž budu psát, je myslím výjimečný už jen tím, že ho dokážu opakovaně vidět, byť v něm hraje Kevin Costner... Výtečnou gangsterku Neúplatní (The Untouchables, 1987) Briana De Palmy jistě není třeba detailněji představovat, minimálně geniálně nasnímanou sekvenci přestřelky na schodišti, citující Ejzenštejnova Potěmkina, zná mnohý pravověrný kinofil nazpaměť a sám za sebe jistě mluví i herecký Oscar pro Seana Conneryho, byť více by si ho zřejmě zasloužil Robert De Niro za svou sugestivní caponeovskou studii. Neúplatní se na DVD s českými titulky objevili poprvé už před třemi lety, na letošek ale nachystal Paramount jejich "speciální edici", výjimečnou především technickými parametry - vedle nového obrazového přepisu (anamorfní widescreen 2,35:1) se totiž zvuk filmu dočkal mixu do i dnes ještě zřídka "slýchaného" DD 6.1 EX (coby "zdroj" zcela jistě posloužil šestikanál z dobové 70mm kopie) a vedle českých titulků bude na disku i český 2.0 dabing. Disk se prostřednictvím HCE jistě na podzim objeví i v tuzemské distribuci, nedočkavcům by pak mohla posloužit informace, že česká podpora bude na německé mutaci, která se na tamních e-shopech objeví na začátku září. (otištěno 25.6. 2004)

     Woodyáda
     Od doby, co si v tuzemsku Woodyho Allena "vzala pod křídla" společnost HCE, to šlape jako švýcarské hodinky - film za filmem brýlatého klarinetisty spolehlivě vstupuje do českých kin a po několikaměsíční pauze automaticky následuje důstojně provedená DVD-edice... Po snímcích Darebáčci, Prokletí žlutozeleného škorpióna a Hollywood Ending je zatím poslední částí tohoto řetězce snímek Cokoliv (Anything Else, 2003), který byl do kin nasazen na začátku dubna a protože si v nich zřejmě nevedl nejlépe, dostane se na DVD už v červenci, tedy v pouhém tříměsíčním odstupu. Romantická komedie, svádějící recenzenty k označení "Annie Hallová po pětadvaceti letech", zaujala už předem překvapivým angažováním Jasona Biggse (Prci, prci, prcičky) do role Allenova alter ega, protože jí ale poprvé uvidím až z DVD, nemohu zde pochopitelně její vydařenost komentovat. Sám jsem především zvědav na technické provedení tuzemské edice - Cokoliv totiž Allen po mnoha letech realizoval (ve spolupráci se skvělým kameramanem Dariusem Khondjim - mj. Delikatesy, Sedm, Devátá brána či Úkryt) v "pořádném" widescreenu 2,35:1 a v něm se film objevil i na DVD v regionu 1 (pokud se nepletu, použil tento formát Allen naposledy u Manhattanu v roce 1979, zatímco následující dvacítka filmů byla natočena ve verzi 1,85:1). Zřejmě s ohledem na zvyklosti "home videa" ovšem Allen současně s verzí 2,35:1 připravil i autorizovaný master ve formátu 1,78:1, a protože ten posloužil jako podklad zatím jediného evropského vydání (společná edice pro skandinávské země), obávám se, že se téže verze dočkáme i u nás. (otištěno 24.6. 2004)

     Jednou větou
     Film Davida Lynche Zběsilost v srdci (Wild at Heart, 1990) dorazí s českými titulky na tuzemské pulty rychleji, než se původně očekávalo - edice připravená společností Universal se prostřednictvím Bontonu totiž dostane do prodeje už během srpna. Jak jsem zde již dříve uvedl, půjde o stejné vydání, které se v "západnější" části Evropy prodávalo (tehdy bez české podpory) už před rokem, tedy s obrazem v originálním kinoformátu 2,35:1 (anamorfní přepis), s anglickým zvukem 5.1 a bez jediného bonusu (na disku není ani trailer). l Přesně šest měsíců po premiéře v kinech vydá na DVD Intersonic snímek novozélandské režisérky Niki Caroové Pán velryb (Whale Rider, 2002) se skvělou hudbou Lisy Gerrardové z Dead Can Dance (rozcestník recenzí naleznete tady). l Obavy z "balení" tuzemské edice Leoneho westernu Hodný, zlý a ošklivý (The Good, the Bad & the Ugly, 1966) nebyly naštěstí na místě. Bonton sice standardně vybavuje disky z produkce MGM českými přebaly, v případě Leoneho dvojdisku ovšem od této "metody" upustil a do české distribuce se dostala nezměněná britská mutace, tedy elegantní rozkládací digipack v papírovém pouzdře ("čeština" je zastoupena pouze samolepkou se základními technickými údaji, nalepenou zvenčí ochranného celofánu). l S tříměsíčním zpožděním (byl ohlášen na březen) se včera začal prodávat dokument BBC Rozmary počasí (Wild Weather). Z dalších bontonských disků, které nabraly viditelnější skluz, je třeba jmenovat především Papouškův film Ecce homo Homolka (1969), ohlášený původně už na květen a momentálně neoficiálně slibovaný na konec června. (otištěno 23.6. 2004)

     Nikoliv netuctové, ale zábavné
     Společnost MGM, ve vztahu k tuzemskému trhu "nejzamračenější" z majors, si v létě dozajista šplhne u fanoušků inteligentních britských komedií - české podpory se totiž dočká film, jež stál na počátku "obrody" tohoto britského rodinného stříbra v polovině devadesátých let, Čtyři svatby a jeden pohřeb (Four Weddings and A Funeral, 1994) Mike Newella. Film vyšel v regionu 2 na DVD už dvakrát, českými titulky ale bude vybaven až nyní na nové dvojdiskové edici, na níž nebude chybět režisérův audiokomentář, dokumenty, fotogalerie a další bonusové materiály (pokud jde o technické provedení, film je přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s anglickým zvukem 5.1). Poněkud komplikovanější to ale zřejmě bude s dostupností - české titulky by měly být na mutaci připravené pro "east-europe", tedy Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko atd., což znamená - vzhledem k všeobecně známé absenci funkčních (myšleno do zahraničí zasílajících) e-shopů v těchto zemích - nutnost počkat si až na tuzemské vydání (realizované prostřednictvím Bontonu). Jak jsem zde již ale mnohokrát psal, v případě MGM je zpoždění tuzemských edic často i několikaměsíční, takže nelze uvést ani přibližný termín české distribuce - každopádně inkriminovaná mutace se poprvé na pultech objeví v Maďarsku, kde vychází na konci srpna. (otištěno 22.6. 2004)

     Lucasovo milované děcko
     Těžko říct, zda šlo o geniální marketingový tah společnosti Warner či samotného režiséra, každopádně je ale jasné, proč byla nejprve pozastavena na loňské léto chystaná edice debutu George Lucase THX 1138 (1971), a později termínově přesunuta na letošní září - těžko si totiž představit lepší "přiživení se" na cizí reklamní kampani, než je na stejný měsíc celosvětově nachystané DVD-uvedení původní trilogie Hvězdných válek (Star Wars) společností 20th Century Fox... Lucasova depresivní vize budoucí totalitní společnosti, řízené počítači, se ale na DVD bohužel nedostane v původní verzi, nýbrž (jak má Lucas ve zvyku) v "opravené" verzi - o samotné podobě úprav se zatím jen spekuluje, ale podle podezřelého označení "director´s cut" zřejmě nepůjde o pouhé digitální vylepšení trikových scén, nýbrž o zásadnější zásah do struktury filmu. V Americe se THX 1138 objeví v jedno i dvojdiskovém provedení, Evropa se spokojí zřejmě jen se singldiskem, i ten by ale měl přinést slušnou várku bonusových materiálů v čele s režisérovým komentářem, dokumentem o vzniku filmu, rozborem vybraných scén a především s patnáctiminutovým Lucasovým školním filmem The Electronic Labyrinth THX 1138:4EB (1966), což je zárodečná podoba budoucího Lucasova debutu. Film sám bude přepsán v původním widescreenu 2,35:1 a se zvukem 5.1 (sám jsem zvědav, zda THX 1138 bude mít i THX certifikaci), české titulky by měly být k nalezení například na polské mutaci vycházející 25. září, ovšem dá se očekávat, že ve stejném termínu - tedy souběžně s celoevropskou premiérou - se disk objeví i v tuzemské distribuci. (otištěno 21.6. 2004)

     Paramount pro "menšiny"
     V nejnovějším čísle měsíčníku DiViDi se objevil další z rozhovorů s tuzemskými zástupci hollywoodských majors - po Bontonu a Warnerech tentokrát došlo na Václava Sehnala ze společnosti HCE, která kromě své vlastní vydavatelské produkce v ČR distribuuje disky Paramountu. To, že právě Paramount je k českým končinám až neobvykle vstřícný, jsem na Zóně zmiňoval již mnohokrát, z úst V. Sehnala v rozhovoru ovšem zazněl výrok svým způsobem až šokující: "Díky dlouhodobé spolupráci nám Paramount dává české titulky i na DVD, o kterých víme, že jich prodáme třeba jen 50 nebo 100 kusů." Každopádně za poslední cca rok zpátky se české titulky dostaly na drtivou většinu starších paramountských titulů, a tento "příval" bude pokračovat i v létě. Kromě zde již dříve podrobněji anoncovaných titulů (Den kobylek, Bratr Slunce a sestra Luna, Po zlém, Malý princ, Terče, Kouzlo norkové kožešiny aj.) na tuzemský trh brzy dorazí i filmy Pohřeb v Berlíně (Funeral in Berlin, 1966) a Farma pod jilmy (Desire Under the Elms, 1958). První jmenovaný, poctivý špionážní film v režii bondovského specialisty Guye Hamiltona, se opírá o herecký výkon Michaela Caina, druhý, přepis často hrané stejnojmenné divadelní hry Eugena O´Neilla v režii Delberta Manna, zaujme přinejmenším kuriózním složením ústřední herecké dvojice, jíž tvoří Anthony Perkins a Sophia Lorenová. Zatímco Pohřeb v Berlíně by se v půjčovnách měl objevit každým dnem, Farma pod jilmy v Evropě (a tedy i u nás) vychází až na přelomu srpna a září. (otištěno 20.6. 2004)

     Warnerská sleva, třetí runda
     Po březnové a květnové slevové várce, připravené společností Warner (o obou jsem zde podrobně svého času referoval), je třetí "kolo" (z letošních čtyř plánovaných) nachystáno na měsíc srpen. Opět přináší přesun cca sedmdesáti titulů do cenových kategorií 300 a 400 Kč doporučené prodejní ceny, kromě toho se ale sleva poprvé razantně dotkne i titulů společnosti Buena Vista, jichž jsou v ČR Warneři výhradním distributorem. Jako obvykle se zde soustředím jen na "netuctové" tituly, kompletní seznam srpnové slevy se pak během víkendu objeví na diskusním fóru o DVD na Okounovi (tady) - tituly od Buena Visty tam "visí" již teď. Nejzajímavější disky najdeme v kategorii 300 Kč (celkem jich bude 47) - famózní Malickův debut Badlands (1973), Altmanův anti-western McCabe a paní Millerová (McCabe & Mrs. Miller, 1971), Lelouchův snímek Muž a žena (Un homme et une femme, 1966) či Kaufmanův kunderovský přepis Nesnesitelná lehkost bytí (The Unbearable Lightness of Being, 1987), k nepřehlédnutí jsou ale i snímky JFK, Volný pád, Operace Burma, Operace Pacifik či Sláva. Do kategorie 400 Kč (25 titulů) se od srpna "propadá" nový sestřih Vymítače ďábla (2000), Rio Bravo či Doktor Živago, mezi čtyřiceti zlevněnými disky Buena Visty (všechny z 800 Kč na polovic) jsou například Šestý smysl, Insider, Hvězdná pěchota, Vyvolený, Rabín, kněz a krásná blondýna, Pretty Woman, Dobré ráno, Vietname, Taková zvláštní rodinka či Zaříkávač koní. V případě titulů Buena Visty je razantní zlevnění zajímavé i tím, že se překvapivě týká i několika blockbusterů typu Con Air, Armageddon, Air Force One, Tváří v tvář či Pearl Harbor. (otištěno 18.6. 2004)

     Jednou větou
     Společnost SPI vydává v červnu reedice dvou již delší dobu beznadějně vyprodaných titulů - famózního dokumentu Ptačí svět (Le Peuple migrateur, 2001) a působivého "hororu" (se skvělou Nicole Kidmanovou) Ti druzí (The Others, 2001). Druhý jmenovaný film se sice nedávno objevil coby časopisecká příloha, jeho technické provedení ale bohužel bylo s edicí od SPI nesrovnatelné (místo anglického 5.1 pouze 2.0 atd.). l Bertolucciho Snílci (The Dreamers, 2003) na disku připraveném společností HCE mají ve výbavě i velmi hezky "hrající" anglickou zvukovou stopu dts. Autorem českých titulků je Petr Palouš, titulky jsou i u bonusových rozhovorů s tvůrci, filmu o filmu a cca deseti minut záběrů z natáčení. l V červencovém čísle měsíčníku Stereo & Video se objeví coby příloha DVD s filmem Jízda s ďáblem (Ride with the Devil, 1999), který natočil Ang Lee mezi Ledovou bouří (1997) a Tygrem a drakem (2000). Historický film z období války Severu proti Jihu se u nás v kinech nehrál, před několika lety ale vyšel na VHS a též ho již dvakrát uvedla Česká televize. l Společnost Warner si již tradičně v létě vybírá "celozávodní" dovolenou, a tak v červenci na DVD vypustí jen dva tituly - Lví král 2: Simbův příběh a Lví král: trilogie (box s filmy Lví král 1, 2 a 3). Dalších disků od Warnerů se dočkáme až v polovině srpna. l Podrobný návod, jak nakupovat na ruských e-shopech, "vyvěsil" na Nostalghii (tady) Petr Gajdošík. l Další známý muzikál vydává v létě s českými titulky Universal - Čaroděj (The Wiz, 1978) Sidneyho Lumeta proslul především hereckou účasti Diany Rossové a Michaela Jacksona. Film bude přepsán v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s anglickým zvukem DD 4.0, české titulky budou například na německé mutaci. (otištěno 17.6. 2004)

     Japonský Zeman podruhé
     Nedávno jsem se zde věnoval popisu japonského "mega-vydání" většiny celovečerních filmů Karla Zemana na DVD, připraveného společností Broadway Inc. Připomenu jen, že jak v boxu (nazvaném Genso no Majutsushi Karel Zeman DVD Box), tak samostatně, lze zakoupit Zemanovy filmy Poklad ptačího ostrova (1952), Cesta do pravěku (1955), Bláznova kronika (1964), Na kometě (1970), Pohádky tisíce a jedné noci (1974), Čarodějův učeň (1977) a Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980), mimo tuto edici je v "zemi vycházejícího slunce" k mání i starší DVD-vydání filmu Ukradená vzducholoď (1967). Protože dva ze jmenovaných filmů z boxu se mi dostaly do ruky, mohu dnes nabídnout i autentickou informaci o jejich provedení. Pokud byste měli možnost vidět pouze čelní stranu přebalu, vůbec byste nepoznali, že jde o japonskou edici - na obou přebalech jsou totiž uvedeny názvy prezentovaných filmů v češtině (ano, není to překlep, opravdu filmů - u Pohádky o Honzíkovi a Mařence jsou připojeny Zemanovy krátké filmy Křeček a Podkova pro štěstí, u Čarodějova učně snímek Vánoční sen). Technické provedení obou filmů je velmi slušné - obraz je čistý, bez kazů, zvuk je v původním monu, převedeném do DD. Nejdůležitější informace se týká japonských titulků, a je velmi potěšitelná - jsou totiž opravdu vypinatelné, takže nic nebrání tomu vychutnat si film s českým zvukem a bez rušivých titulků v obraze. Pokud jde o bonusy, na discích je z obrazových (kromě již jmenovaných krátkých filmů) jen trailer na zemanovský box, textové bonusy (filmografie) jsou samozřejmě "nepoužitelné", neb jsou v japonštině. A důležité upozornění na závěr - byť japonské shopy tvrdí, že na všech discích zemanovské kolekce je český mono zvuk, tato informace bohužel neplatí pro Čarodějova učně. Tento film naneštěstí vznikal v česko-německé koprodukci a pro přepis na DVD byl použit "exportní" německý master, takže na DVD je jen verze dabovaná do němčiny. (otištěno 16.6. 2004)

     Polanski za sto padesát
     Prudké cenové pohyby na českém trhu s DVD neustávají a poslední dobou to vypadá, jako by se jednotliví distributoři mezi sebou trumfovali, kdo vymyslí tu úplně nejnižší cenovou kategorii. Proti tomu, co před pár dny vymyslela společnost Vapet, jsou ovšem veškeré dosavadní pokusy s nejnižší třísetkorunovou cenovou hranicí (Warner, Universal) chabým amatérismem - Vapet totiž jednorázově zlevnil DVD s filmem Romana Polanského Pianista (The Pianist, 2002) na doporučenou prodejní cenu 150 Kč. Vzhledem k tomu, že nejde o žádný "ochuzený" dolis, ale o DVD, které do tuzemské distribuce vstoupilo loni v září za pultovou cenu 900 Kč (mimochodem - je vybavené anglickým dts a DD 5.1, českým 5.1 dabingem a českými titulky), dá se očekávat, že disk v segmentu "netuctových" filmů zlomí prodejní rekord. A důležitá informace na závěr - zlevněný disk je distribuován jen v "úzké" krabičce (známé z časopiseckých DVD-příloh), a to netradiční cestou prostřednictvím novinových stánků. (otištěno 15.6. 2004)

     Jak to vlastně bylo s Nosferatem?
     Patříte mezi obdivovatele jednoho z nejslavnějších němých snímků vůbec, Upíra Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens, 1922) v režii Friedricha Wilhelma Murnaua s nezapomenutelným Maxem Schreckem v titulní roli? Pak jste si před třemi lety jistě nenechali v kinech ujít film Ve stínu upíra (Shadow of the Vampire, 2000), kterým Murnauovu mistrovskému dílu složil nápaditou poklonu režisér Edmund E. Merhige. Snímek, kromě toho, že pečlivě rekonstruuje okolnosti natáčení Nosferata, je totiž vybudovaný na úžasném nápadu - totiž že představitelem hlavní role v Murnauově filmu nebyl herec, ale skutečný upír... Drtivý podíl na kvalitě snímku Ve stínu upíra pak má herec, který v něm dostal svou životní roli - vskutku famózní Willem Dafoe, jemuž zdatně sekunduje John Malkovich v roli režiséra Murnaua. Film v tuzemsku na DVD vydává společnost SPI, a to jen v "holé" podobě - jediným bonusovým materiálem by totiž měl být trailer. Na disku bude samozřejmě originální anglický 5.1 zvuk s českými titulky (souběžně i český 2.0 dabing, převzatý z VHS-edice), nejasnost ovšem panuje kolem obrazového formátu - v kinech se film hrál ve widescreenu 2,35:1 a ve stejném formátu byl přepsán i na americké DVD-edici, některá evropská DVD-vydání ho ale nabídla ve verzi 1,78:1. Jasno by mělo být brzy - disk Ve stínu upíra by se v půjčovnách měl objevit každým okamžikem, v pro SPI typickém několikatýdenním předstihu před uvolněním do prodeje. (otištěno 14.6. 2004)

     Raritní hudební disky
     Poslední dobou se "roztrhl pytel" s novou módou v produkci hudebních vydavatelství, totiž s limitovanými edicemi řadových cédéček, k nimž je "zadarmo" (jejich cena se ve většině případů neliší od běžného vydání) přidán bonusový DVD-disk. Ten obvykle obsahuje videoklipy či několik raritních nahrávek (viz např. limitovaná CD s DVD Jethro Tull, Stinga, Red Hot Chili Peppers či Cure), občas se ale objeví i naprostý unikát, jinak než v této podobě nedostupný (DVD nelze koupit samostatně, takže neseženete-li limitovanou CD-edici, máte smůlu). Z mých oblíbenců byl skutečným průkopníkem této metody Neil Young, který před rokem přibalil k části nákladu svého alba Greendale příjemný koncertní záznam Live at Vicar St., pořízený v jednom dublinském klubu. Další dvě výtečné nahrávky jsou horkou aktualitou letošního jara, byť v případě nového CD americké písničkářky Tori Amos o "raritnosti" mluvit nelze - CD Welcome to Sunny Florida si totiž můžete koupit jak v podobě limitované várky s bonusovým stejnojmenným DVD (je na něm plnohodnotný koncertní záznam z posledního turné v rozsahu 22 skladeb), tak v "opačném gardu", totiž jako "řádné" DVD (s bonusovým CD)... Pravověrným "limitářem" je tak kromě Younga už jen David Bowie, který do limitované edice CD Reality "ukryl" DVD se záznamem loňského (2003) londýnského koncertu v Hammersmith Riverside Theatre, kde se svou současnou koncertní kapelou přehrál (na hodinové ploše) všechny písně z jmenovaného alba. A důležitá informace na závěr - aby to bylo ještě zamotanější, nenajdete tato "přílohová" DVD v nabídce zahraničních e-shopů v sekci DVD, ale musíte je hledat mezi CD... (otištěno 13.6. 2004)

     Jednou větou
     Pokud v červnovém čísle měsíčníku DVD MOVIE nenajdete slíbenou Magnólii (1998) Paula Thomase Andersona, nýbrž akční film 15 minut s Karlem Rodenem, nepropadněte zoufalství a zapomeňte (na rozdíl od dnešních voleb do Evropského churalu) na heslo "modrá je dobrá". Časopis totiž na stánky dorazí ve dvou variantách obálky, přičemž každá ukrývá jiný film - 15 minut hledejte v časopise s obálkou modrou, zatímco Magnólii pod barvou červenou. l Před pár dny jsem zde psal o chystaných slevách společnosti Universal, a než stačil "zaschnout inkoust", už je vše jinak. Podle nové - a prý už definitivní - varianty zlevní Universal každý měsíc cca desítku disků (do kategorií 300, 400 a 500 Kč), přičemž po skončení příslušného měsíce ceny "vyskočí" do původní výše a disky budou vystřídány novou slevovou várkou. V červenci tedy budou k mání za 300 Kč filmy Doktor Flastr, Hra snů, Nečistá hra a Živelná pohroma, za 400 Kč Ali G, Guru, Helena trojská, Spy Game a Stopař 2 a za 500 Kč Americká krása a Rychle a zběsile 2. V srpnu je vystřídají za 300 Kč snímky Podraz, Control Factor, Slídilové a Zemětřesení, za 400 Kč Flinstoneovi: Viva Rock Vegas, Impérium, Poslední pevnost a Jako zabít ptáčka a za 500 Kč Čistá duše a Trosečník. l Druhá polovina filmu Kill Bill (2003/4) Quentina Tarantina dorazí na tuzemské pulty v říjnu, a to na rozdíl od "jedničky" pouze v singldiskovém provedení. Pokud jde o budoucí možnost "speciální edice" s oběma "volumy" dohromady, popřípadě úplně novým "cutem", šéf vydavatelské firmy MagicBox Martin Papoušek její edici nevyloučil (samozřejmě v odvislosti na rozhodnutí Miramaxu a Quentina Tarantina, zda takovou edici vůbec připraví), v tuzemsku by však určitě nevyšla dříve než v roce 2005. l Obdivovatelé filmů Pedro Almodóvara by neměli přehlédnout knížku režisérových povídek Patty Diphusa / Venuše záchodků, kterou v překladu Anežky Charvátové připravilo vydavatelství Garamond. (otištěno 11.6. 2004)

     Mockrát Stewart
     Rok po americkém vydání se společnost Universal rozhodla i v regionu 2 lokalizovat svou šestidílnou Western Collection, a světe div se, minimálně na pěti discích z ní bude k nalezení i česká titulková podpora. Šest pamětnických westernů "z pera" tří režisérů z let 1952-66 spojuje osoba Jamese Stewarta, který si ve všech zahrál (a pokud dostupné údaje nelžou, tak dokonce ve všech hlavní roli), pro všechny také platí, že jsou u nás prakticky neznámé, o čemž svědčí i fakt, že většina z nich nemá zavedený český název a je ve filmové literatuře vedena pod jménem originálním. Hned třemi filmy je zastoupen Anthony Mann - Bend of the River (1952), Odlehlý kraj (The Far Country, 1954) a Winchester '73 (1950), dvěma Andrew V. McLaglen - Shenandoah (1965) a Vzácné plemeno (The Rare Breed, 1966), a jedním James Neilson - Night Passage (1957). Všechny filmy vycházejí v původním kinoformátu (ty nejstarší ve verzi 1,37:1, novější v širokoúhlých verzích 1,85:1 a 2,35:1), s mono zvukovou stopou a bez jakýchkoli bonusových materiálů (jen u filmu Winchester ´73 je raritní komentář Jamese Stewarta, který pořídil v osmdesátých letech pro americkou laserdiskovou edici). Pět filmů se s českými titulky objeví poprvé v červenci na německých e-shopech, šestý - Odlehlý kraj (The Far Country, 1954) - je předběžně tamtéž ohlášen na říjen, ale zatím bez podrobností o jazykové výbavě, takže na rozdíl od předchozích pěti není jeho případná česká lokalizace ještě stoprocentní (byť pravděpodobná). Že Universal doveze westerny i na český trh je jisté, termín ale ještě nebyl "odtajněn". (otištěno 10.6. 2004)

     Pěkné svinstvo
     Je příjemné, že společnost SPI "posílá" na tuzemský trh s DVD i filmy, od nichž se nedá očekávat z kasovního hlediska nic víc, než v nejlepším případě návrat vložených prostředků. Bezesporu to platí i pro předposlední film Stephena Frearse Špína Londýna (Dirty Pretty Things, 2002), který měl v českých kinech premiéru loni v listopadu a do těch slovenských byl vyslán před dvěma měsíci pod úžasně znějícím názvem Pekné svinstvo (rozcestník recenzí naleznete tady). Frearsův působivě vyprávěný příběh o "paralelním" Londýně - neboli světě nelegálních přistěhovalců - s Chiwetelem Eijoforem, Sergi Lópezem a Audrey Tatouovou v titulních rolích se nedočká na DVD od SPI žádné bonusové výbavy, to podstatné pro kinofila ale nabídne - mám na mysli anamorfní obrazový přepis v původním widescreenu 1,85:1, anglický zvuk 5.1 a české titulky (a s ohledem na videopůjčovny i alternativní český dabing). Mimochodem, docela nenápadně se nám tak na DVD skládá nečekaně reprezentativní vzorek Frearsovy filmografie - vždyť Špína Londýna je už jeho šestým filmem vybaveným na DVD českou jazykovou podporou... (otištěno 9.6. 2004)

     Paramountská červnová ofenzíva
     Pokud jde o firemní klasiku, chová se Paramount k českému trhu ze všech majors nejvstřícněji - drtivá většina titulů, které v regionu 2 vydává, je totiž automaticky vybavena českými titulky, což v číselném vyjádření znamená cca 5 titulů z firemního archivu měsíčně. Aniž bych se chtěl pitvat v příčině, musím ale okamžitě připomenout, že v posledním půlroce bohužel jejich "přísun" na tuzemský trh váznul, a tak byli netrpělivější zájemci o ně odkázáni na nákupy v zahraničí. Od června se ale zřejmě blýská na lepší časy - vždyť český distributor Paramountu, společnost HCE, vrhl v těchto dnech na české pulty naráz hned sedm starších "paramountovek", ve valné většině přinejmenších zajímavých, a v dohledné době chystá "várku" další. O dvou filmech z červnové "sady" jsem navíc na Zóně ještě vůbec nepsal, byť v obou případech jde o žánrovou klasiku (náhodně spojenou i hereckou účastí Johna Waynea) - na vlně kulatého výročí závěrečných operací 2. světové války se "svezla" edice filmu Allana Dwana V pískách Iwo Šimy (Sands of Iwo Jima, 1949), rekonstruující jednu z nejkrvavějších bitev v Tichomoří, zatímco Rio Grande (1950) Johna Forda, závěrečná část jeho volné "kavaleristické" trilogie (Fort Apache, Měla žlutou stužku), je klasickým westernem o vojenské pevnůstce, bránící se před nájezdy indiánů. Zbylou pětici filmů jsem zde již postupně představil - vedle Friedenbergova přepisu Carterovy knihy Škola malého stromu (Education of Little Tree, 1997) a vkusné Levinsonovy komedie Pyramida hrůzy (Young Sherlock Holmes, 1985) ji tvoří působivý debut Petera Bogdanoviche Terče (Targets, 1967) s Borisem Karloffem (film loni uvedla ČT 2), skvělé drama Martina Ritta Hud (1962) s Paulem Newmanem a muzikálový přepis Exupéryho Malého prince (The Little Prince, 1974) v režii Stanleyho Donena. (otištěno 8.6. 2004)

     Big Fish
     Tim Burton nenatočil mnoho špatných filmů, ale ani mnoho takových, které by byly něčím víc než svědectvím o velkém talentu, utápějícím se v režisérském hračičkářství a s poněkud poddimenzovaným citem pro míru. I Burtonovi nejzavilejší nepřátelé z řad tuzemské kritické obce ale v textech o jeho posledním filmu Velká ryba (Big Fish, 2003) neochotně přiznávali, že Burton "dospěl", a nejen to - většinu recenzentů Burtonův opus přiměl k sepisování formulací, jež jakoby vypadly z některého režisérova filmu ("Film působí jako první zodpovědná cesta notoricky zlobivého chlapce na rodinný nákup do hypermarketu hollywoodských snů," píše například Alena Prokopová - rozcestník na další recenze naleznete tady). Velká ryba měla českou premiéru v únoru, a tak tuzemskou DVD-edici můžeme očekávat (v obvyklém minimálně šestiměsíčním odstupu) až po prázdninách, to ale neznamená, že si film na DVD s českou podporou nelze dopřát už nyní. Bonton si sice na edici chystanou společností Columbia prosadil český 5.1 dabing, čímž došlo k přesunu české podpory na komplikovaněji dostupnou "pyrenejskou" mutaci (kromě českých jsou na disku už jen španělské a portugalské titulky, což jsou také jediné evropské země, kde bude "české" DVD ke koupi), ta se ale už v polovině června (16.6.) objeví coby australské vydání na tamních shopech s obvyklým zakódováním pro regiony 2+4 (DVD tedy bude bezproblémově přehratelné i na "dvojkových" stolních přehravačích). Velká ryba je na DVD přepsána v anamorfním widescreenu 1,85:1 a s anglickým zvukem 5.1, podle prvních australských recenzí je kvalita obrazu i zvuku excelentní, stejně jako bohatá doprovodná bonusová výbava v čele s Burtonovým komentářem. (otištěno 7.6. 2004)

     Jednou větou
     Dalším tuzemským distributorem, který zavádí zajímavou slevovou kategorii 300 Kč, je Universal. Ten hodlá každý měsíc zlevnit cca 10 titulů, v lichých měsících vždy do kategorií 400 a 500 Kč, v sudých do kategorie 300 Kč. Vše vypukne od 1. července, kdy se ve várce za 400 Kč objeví např. snímky Jako zabít ptáčka, Spy Game a Poslední pevnost, za 500 Kč např. Americká krása, Čistá duše či Trosečník, zatímco ve třísetkorunové srpnové várce je nejzajímavějším titulem Podraz (kompletní sestavu srpnových filmů za 300 Kč tvoří kromě Podrazu ještě Control Factor, Nečistá hra, Zemětřesení, Doktor Flastr, K9:PI, Slídilové, Hra snů a Živelná pohroma). l Velká revoluce se chystá na domácím časopiseckém trhu - jednak je časopisů nabízejících coby přílohu "stříbrný kotouček" už více než prstů na jedné ruce, a kromě toho jejich obvyklá cca třísetkorunová prodejní cena přestává být pro kupce zajímavá (evidentně právě v souvislosti s plošným zlevňováním DVD-titulů majors). Většina časopisů na to hodlá zareagovat razantním způsobem - už v některých jejich červnových číslech totiž naleznete za nezměněnou cenu časopisu nikoliv obvyklé jedno, ale hned dvě DVD (samozřejmě tím nemyslím dva kusy stejného DVD, ale dva různé tituly). l Paramount ve své červnové tuzemské várce přiváží i snímek Richarda Friedenberga Škola malého stromu (Education of Little Tree, 1997), který je již pár týdnů k mání s českou podporou na britských shopech. Podobnost názvu není náhodná - opravdu jde o (prý nepříliš vydařený) přepis skvělé knížky Forresta Cartera, který byl v listopadu k vidění na veřejnoprávní obrazovce pod mystifikačním názvem Dobrodružství Malého indiána. (otištěno 6.6. 2004)

     Best of Jane Campion
     Že bych to přivolal? Před pár dny jsem zde referoval o prvním filmu Jane Campionové na DVD s českými titulky (Piková trojka), a v textu jsem si povzdychl, že bych mnohem raději viděl na DVD některý z jejích vrcholných filmů z počátku devadesátých let minulého století - a ejhle, on je na spadnutí ten vůbec nejslavnější z nich... V rámci převodu svých starších firemních VHS-titulů na DVD si totiž Intersonic vzpomněl na sugestivní Piano (1993), oceněné před jedenácti lety Zlatou palmou na festivalu v Cannes. Syrový příběh, odehrávající se na Novém Zélandu v polovině devatenáctého století, je postavený na životních hereckých výkonech trojice hlavních protagonistů (Holly Hunterová, Harvey Keitel, Sam Neill) a k jeho proslulosti přispěla i skvělá hudba Michaela Nymana (mimochodem, smršť mezinárodních ocenění, která se na snímek "snesla", završily tři Oscary z celkem osmi nominací - za scénář a dva herecké pro Holly Hunterovou a Annu Paquinovou). Film vydá na DVD Intersonic v srpnu, což je také zatím jediný konkrétní údaj, jenž je o disku znám - že ale bude film přepsán v původním widescreenu 1,85:1 (anamorfně) považuji za téměř jisté a i přítomnost anglického 5.1 mixu s českými titulky (a českého dabingu) je vysoce pravděpodobná. (otištěno 4.6. 2004)

     Jak jsem vyhrál válku
     Přepis skvělé knížky Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku si rozhodně nezískal svou kultovní proslulost kvůli svým - slušně řečeno - sporným uměleckým kvalitám, ale díky geniálnímu marketingovému tahu režiséra Richarda Lestera, který obsadil do jedné z vedlejších rolí Johna Lennona, nacházejícího se v té době na vrcholu své "broučí" slávy (film vznikl v roce 1967). Černohumorné satiry na vojenskou blbost, odehrávající se za druhé světové války v severní Africe, se kupodivu dočkáme na DVD s českými titulky, což jen potvrzuje mé nezlomné přesvědčení, že "tuzemský" ediční plán sestavuje společnost MGM tak, že hodí názvy svých titulů chystaných pro region 2 napsané na papírcích do klobouku a pak nechá uklizečku se zavázanýma očima vytáhnout každý dvacátý... Snímek Jak jsem vyhrál válku (How I Won the War, 1967) bude na DVD přepsán v původním kinoformátu 1,66:1 (pravděpodobně neanamorfně) a s anglickým mono zvukem, jednotlivé mutace se začnou v Evropě objevovat během prázdnin a české titulky budou k nalezení například na německé edici, vycházející 10. srpna. Zda - a kdy - uvede Bonton disk na český trh zatím nebylo oficiálně potvrzeno. (otištěno 3.6. 2004)

     Netuctový červen
     Pocity z červnové tuzemské DVD-nabídky jsou poněkud rozpolcené - po dubnu a květnu, jež byly "netuctovými" tituly doslova nabité, je první letní měsíc kvantitativně i kvalitativně bohužel výrazně chudší, na druhou stranu - alespoň filmovým notorikům zbydou i nějaké peníze na jídlo... Ale popořádku. Ozdobou bontonské várky je bezesporu speciální edice Leoneho westernu Hodný, zlý a ošklivý (Il Buono, il brutto, il cattivo/The Good, the Bad & the Ugly, 1966) a prostřední část homolkovské ságy Hogo fogo Homolka (1970), za zmínku stojí i tři dokumenty BBC Koloseum, Poslední dny Pompejí a Jak vytvořit lidskou bytost a Rodriguezův blockbuster Tenkrát v Mexiku (Once upon a Time in Mexico, 2003). Warneři pojali červen částečně "bojově" - oblíbenému "chlapskému" filmu Tucet špinavců (The Dirty Dozen, 1967) Roberta Aldricha totiž sekunduje Wellmanovo Bojiště (Battleground, 1949), zatímco Eastwoodova Tajemná řeka (Mystic River, 2003) a Schumacherův snímek Veronica Guerin (2003) se zatím objeví jen v půjčovnách. Červnová nabídka Universalu ještě není stoprocentně jasná, podle všeho ale jediným "důležitějším" filmem v ní bude reedice vtipného animovaného Shreka (2001) Andrewa Adamsona a Vickyho Jensona. Poslední z majors, Paramount, nabídne ze svých archivů debut Petera Bogdanoviche Terče (Targets, 1968) a drama Hud (1963) Martina Ritta. Nijak slavné to ale není ani s červnovou nabídkou vydavatelů domácích - jejich "netuctovou" čest zachraňují jen HCE, byť Snílci (The Dreamers, 2003) Bernarda Bertolucciho se v tomto měsíci dají očekávat jen v půjčovnách. Na samý konec jsem si nechal časopisecké přílohy, z nichž největší očekávání budí Magnolie (1998) Paula Thomase Andersona v DVD Movie, přehlédnuta by ale neměla zůstat ani zajímavá Přísaha (The Pledge, 2001) Seana Penna v časopise Video & Domácí Kino. (otištěno 2.6. 2004)

     Jednou větou
     Pokud jste z jakéhokoli důvodu odkládali koupi zřejmě nejvýraznějšího tuzemského vydavatelského počinu loňského roku, Sladkého života (La dolce vita, 1960) Federica Felliniho, neudělali jste dobře. Sklad HCE je totiž od včerejška "diskuprostý", čímž mám na mysli fakt, že disk je definitivně vyprodán. Teoretickou poslední šancí pro opozdilce tak může být jedině nějaký zapomenutý "kousek" přímo v některém obchodě. Sladký život, jehož prodejní "ambici" podpořila i báječná cena (500 Kč), tak rozšířil řady podobně nesehnatelných titulů jako Ran, Arizona Dream, Železný kříž, Černá kočka bílý kocour atd. l Netrpělivě očekávaný Leoneho western Hodný, zlý a ošklivý (Il Buono, il brutto, il cattivo/The Good, the Bad & the Ugly, 1966) se na pultech v ČR objeví v polovině června. Potvrzeno již je dvojdiskové provedení (jak jste si ale mohli přečíst ve zprávě ze 17.5., bonusový disk neobsahuje české titulky), obal bude - jako všechny disky MGM - "počeštěn" a nejasné tak zůstává jen to, zda půjde o digipack či klasickou plastovou krabičku. Dvojdisk se v ČR bude prodávat za doporučenou cenu 700 Kč. l Včera se v prodeji objevil avizovaný "animák" Trio z Belleville (Les Triplettes de Belleville, 2003) Sylvaina Chometa z produkce společnosti Artcam (distribuce HCE). Disk je v plastové krabičce, zasunuté do papírového "tunýlku", film je přepsán v anamorfním widescreenu a nečekaně bohatá je i bonusová výbava (dokumenty, rozhovory, komentáře scén, fotogalerie...). l V červnu Bonton vydává na DVD mimo jiné i tři dokumenty z produkce televize BBC - Koloseum (Colosseum), Poslední dny Pompejí (Pompeii: The Last Day) a Jak vytvořit lidskou bytost (How to Build a Human). Všechny tři budou k dispozici s českým dabingem, první dva alternativně i s anglický zvukem s českými titulky. (otištěno 1.6. 2004)

     Black Peter
     Původně jsem zvažoval pojmout dnešní zprávu ryze minimalisticky, a pod titulek "Black Peter" napsat jen "Facets" a datum vydání - a nechat čtenáře, aby si to nějak přebral sám. Lenosti jsem ale nakonec nepodlehl, a tak onu báječnou informaci podám i "po lopatě"... Chicagská společnost Facets potvrdila svou bohulibou zálibu v českých filmech a po jarních vydáních snímků Valerie a týden divů, Holubice a Kladivo na čarodějnice (odkaz na minirecenzi najdete ve sloupku vlevo) tentokrát sáhla po famózním celovečerním debutu Miloše Formana Černý Petr (1963). K notoricky známému filmu dovolte jen ryze osobní postřeh - natáčel se v Kolíně a protože v tomto městě jsem prožil nemalou část svého života, mohu se pochlubit, že v inkriminované samoobsluze, v níž Ladislav Jakim (alias Petr) dává pozor na zloděje, jsem sice nikdy nekradl, ale často nakupoval a že s hlavním hrdinou filmu mě v pubertě (tedy do mých cca třiceti let) pojil i podobný "talent" ke konverzaci s dívkami... O disku ohlášeném na 17. srpna zatím nejsou známy žádné podrobnosti, společnost Facets ale "švihá" své disky podle jednotného mustru, a tak lze očekávat, že disk s Černým Petrem bude "region free" (tedy regionálně nezakódovaný) a nabídne film v původním formátu 1,37:1, s českým monozvukem a s nevypinatelnými anglickými titulky. (otištěno 31.5. 2004)

     Hračky z kola ven
     Způsob, jakým na trhu nakládá společnost Buena Vista s disneyovkami (a animovanými filmy vůbec), je domnívám se všeobecně znám - léta již funguje zavedený princip, kdy videokazety i DVD jsou po vydání v prodeji vždy jen omezenou dobu (v řádu měsíců) a pak jsou kompletně staženy z distribuce s tím, že k znovuuvedení na trh dochází až po velmi dlouhé lhůtě, obvykle pětileté až desetileté (důvodem je jednak "vybuzení" nákupního zájmu díky časově limitovanému prodeji, a kromě toho stažení uvolní na trhu místo pro další firemní animované tituly). Na konci června potká tento osud dva animované filmy studia Pixar, Příběh hraček 1 a 2 (Toy Story, 1995 & 1999), režírované Johnem Lasseterem (připomínám, že první z nich byl vůbec prvním celovečerním filmem vzniklým "na počítačích", tedy metodou kompletní 3D animace) - v případě obou filmů je termín stažení z prodeje pětiletý, takže k jejich nové DVD-edici dojde až v roce 2009. A pozor - Warneři na poslední tři týdny v prodeji (od 1.6.) obě DVD zlevňují o tři stokoruny na 500 Kč pultové ceny. (otištěno 30.5. 2004)

     Jednou větou
     Nenápadně se v tuzemské distribuci objevil nový film Boba Rafelsona, před lety režiséra skvělých filmů (Malé životní etudy, Pošťák vždy zvoní dvakrát) a později přinejmenším slušného řemeslníka (Měsíční hory, Krev a víno). Thriller Hra o čas (The House on Turk Street, 2002) se Samuelem L. Jacksonem, Millou Jovovichovou a Stellanem Skarsgaardem je přepisem knihy Dashiella Hammetta a na DVD ho vydal Magic Box. l Mezi dvoudiskovými "speciálními edicemi", jejichž cenu od května radikálně snížili Warneři, schází původně ohlášená A.I. (2001) Stevena Spielberga (i nadále je tedy v prodeji za 800 Kč). I bez ní je ale soupis "pětistovkových" dvojdisků báječný - devítku titulů tvoří Casablanca, Gigant, Posádka, Dobrodružství Robina Hooda, Nesmiřitelní, Přelet nad kukaččím hnízdem, Zpívání v dešti, Zachraňte Willyho a Tenkrát v Americe. l Přílohou červnového čísla měsíčníku Video & Domácí kino bude zajímavý snímek Seana Penna Přísaha (The Pledge, 2001), přepis známé novely Friedricha Dürrenmatta Slib. Film u nás na DVD před třemi lety vydal MagicBox (odkaz na minirecenzi najdete ve sloupku vlevo) v likvidačním obrazovém ořezu (z originálního widescreenu 2,35:1 zbyla po ořezu do 4:3 polovina) a jsem velmi zvědav, zda časopisecká reedice tento nedostatek napraví. l Prvním filmem Rolanda Joffého na DVD s českou podporou bohužel nebude jeho proslulá Mise (The Mission, 1986), ale snímek, který režíroval hned po ní - rekonstrukce zrodu americké atomové bomby Tlusťoch a Chlapeček (Fat Man and Little Boy, 1989) s Paulem Newmanem v titulní roli. Film vydá v létě Paramount a české titulky budou například na německé mutaci. (otištěno 28.5. 2004)

     České filmy od CČV
     Majoritním vlastníkem práv na české filmy natočené od počátku šedesátých do konce let osmdesátých minulého století, tedy de facto toho nejzajímavějšího, co v české kinematografii vzniklo, je společnost Bonton, která tento "odkaz" na VHS a DVD zprostředkovává prostřednictvím Centra českého videa (CČV). Není tedy bez zajímavosti podívat se na ediční plán CČV na druhou polovinu letošního roku, byť rovnou přiznávám, že z "netuctového" pohledu to není čtení nijak radostné. Edice na DVD se totiž dočká jediný titul, jehož přínos pro českou kinematografii může být - s přimhouřením oka - nazván zásadním, a to ještě nechávám stranou, že (na září chystané) Menzelovy Ostře sledované vlaky (1966) sběratelé již dávno mají v luxusní americké verzi vydané prestižní společností Criterion. Výčet snímků chystaných na druhé pololetí je tvořen pestrou směsicí převážně komedií, mezi nimiž nechybí například Na samotě u lesa, Léto s kovbojem, Šest medvědů s Cibulkou či Dívka na koštěti, sestava druhého souběžného "cyklu" je známa již delší dobu, protože ji tvoří disky premiérované v podobě příloh měsíčníku DiViDi (mj. Pane, vy jste vdova, Svatby pana Voka, Trhák, Konec agenta W4C, Nebeští jezdci). Marketingovou novinkou letošního roku pak jsou trojpacky, sestavené z "příbuzných" filmů - o prvním, tedy homolkovské trilogii (Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Homolka a Tobolka) jsem zde již nedávno psal, druhý vytvoří na podzim Ondříčkovy filmy Šeptej, Jedna ruka netleská a Samotáři. Za samostatnou zmínku pak stojí ještě na předvánoční trh plánovaný působivý "horor" Juraje Herze Panna a netvor (1978), zatímco Jasného Všichni dobří rodáci (1968), kteří se podle původních zpráv měli touto dobou již prodávat, z letošního edičního plánu úplně vypadli. (otištěno 27.5. 2004)

     Warnerský červen v maskáčích
     Červnové kulaté šedesáté výročí spojenecké invaze do Francie za 2. světové války uvedlo do stavu pohotovosti už druhého z majors. První, společnost MGM, naplánovala oslavy v předstihu, a tak se obě její "připomínky" objevily na tuzemských pultech už v tomto týdnu - mám na mysli (na Zóně již dříve popsané) dvojdiskové speciální edice filmů Nejdelší den (The Longest Day, 1962) Kena Annakina, Andrewa Martona a Bernharda Wickiho a Bitva o Británii (Battle of Britain, 1969) Guye Hamiltona. To Warneři si své disky s touto tematikou schovali až na "správný" měsíc červen, a s českou podporou jich na tuzemský trh vyšlou ještě o jeden víc než MGM. První dva jsem zde též již zmiňoval - "chlapskou klasiku" Tucet špinavců (The Dirty Dozen, 1967) Roberta Aldriche a standardní válečný snímek Bojiště (Battleground, 1949) Williama Wellmana. Třetí warnerský titul je pro fandy této tematiky zřejmě vůbec nejzajímavější, už jen proto, že se - pokud se nepletu - nikdy v tuzemsku neobjevil ani na videu či televizní obrazovce. Ani ne hodinový dokument Ode dne D až do Berlína (D-Day to Berlin) je kompilací autentických záběrů od vylodění v Normandii až po dobytí Berlína, jejichž raritnost spočívá ve faktu, že všechny jsou barevné. Většinu z nich natočil známý režisér George Stevens (Gigant, Město si o tom povídá, Shane aj.), a byť je snímek v encyklopediích řazen do jeho filmografie, do finální podoby byl sestříhán až dvacet let po jeho smrti (v roce 1994), kdy k němu komentář namluvil režisérův syn George Stevens Jr. (otištěno 26.5. 2004)

     Kmotr samotář
     Když před dvěma měsíci Paramount celoevropsky (a tedy i v ČR) prudce zlevňoval cenu "kmotrovského" boxu, bylo zřejmé, že tak nečiní ze snahy zpříjemnit kupcům jaro, ale s jasným marketingovým kalkulem - totiž vyprázdnit sklady před chystanou samostatnou edicí jednotlivých filmů trilogie, o které se spekulovalo už někdy od podzimu. Zpráva o novém vydání samozřejmě zneklidnila především majitele boxů, logicky se obávající, že singl-edice nabídnou kvalitnější obrazový i zvukový přepis a nový bonusový materiál, čímž donutí pravověrné obdivovatele Coppolovy mistrovské ságy (abychom si rozuměli - termín "mistrovský" vztahuji jen k prvním dvěma filmům projektu) koupit si "stejné zboží" podruhé. Paramount se nakonec rozhodl vydat jednotlivé filmy nikoliv současně, ale postupně, a začal od "jedničky" - Kmotr (The Godfather, 1972) se na amerických shopech začal prodávat před pár dny a do Evropy vstoupí v prvním červnovém týdnu. Podle zatím známých informací ovšem majitelé boxu zřejmě nebudou muset Paramount proklínat - de facto totiž jde jen o "oprášený" disk z původního boxu, tedy jen s filmem a Coppolovým komentářem a bez jediného bonusového materiálu (bonusům byl v boxu, jak známo, věnován samostatný disk). Kdy se objeví další dva filmy trilogie ještě nebylo oznámeno, stejně jako zatím nepřišlo oficiální potvrzení z HCE (tuzemský distributor Paramountu), kdy se singl-edice Kmotra objeví v distribuci v ČR a za kolik se bude prodávat. (otištěno 25.5. 2004)

     Malý princ
     Z režijní tvorby Stanleyho Donena bych sice na DVD s českou podporou nejraději viděl jeho brilantní komedii Šaráda (Charade, 1966) s Carym Grantem a Audrey Hepburnovou, majors nám ho ale urputně vnucují jen coby režiséra muzikálů. O tom, že tuto roli zvládal brilantně, jsme se v minulosti mohli přesvědčit díky hned třem klasickým ukázkám žánru, dvěma z produkce Warnerů (Zpívání v dešti, Sedm nevěst pro sedm bratrů) a jedním z firemního archivu Paramountu (Funny Face). A právě naposledy jmenovaná vydavatelská společnost nám na červen chystá čtvrté "donenovské" DVD-setkání v podobě méně známého, ale o to víc zajímavého muzikálu Malý princ (The Little Prince, 1974). Přepis knihy Antoina de Saint-Exupéryho se věrně přidržuje předlohy a v hudebních číslech staví na osvědčené autorské dvojici Alan Jay Lerner a Frederick Loewe, proslavené prací na My Fair Lady, pro filmové fajnšmekry jistě bude ceněnou kuriozitou herecká účast Boba Fosseho (režíroval mj. skvostný snímek All That Jazz). Paramount film vydává v obvyklé chudé verzi, charakteristické pro "řadové" tituly z firemního archivu - tedy bez jediného bonusu, zato v autentickém technickém provedení (anamorfní widescreen 1,78:1 a anglický zvuk 2.0 mono). České titulky budou na většině evropských mutací, u nás by se disk (prostřednictvím HCE) mohl teoreticky objevit už v červnu. (otištěno 24.5. 2004)

     Jednou větou
     Ti, kteří si s nákupem Spielbergova Schindlerova seznamu (Schindler´s List, 1994) pospíšili, mohou mít dobrý pocit z rarity v poličce. Na rozdíl od vstupního nákladu v krásném digipacku je totiž dolis, který před pár dny poslal na pulty Universal, zabalen už jen do obyčejné plastové krabičky. l Papouškův výborný film Ecce homo Homolka (1969) by se do prodeje měl dostat v příštím týdnu a jak je všeobecně známo, zbylé dva filmy trilogie ho budou následovat vždy v měsíčním odstupu (červen, červenec). Čerstvá informace ovšem říká, že po červencovém vydání posledního z nich se na trh dostane i společné balení v podobě homolkovského trojpacku. l Dalším filmem Otto Premingera s českými titulky bude válečný film z období Pearl Harboru Po zlém (In Harm´s Way , 1965), v němž si zahráli John Wayne a Kirk Douglas. V "cyklu" firemní klasiky ho v těchto dnech v Evropě vydává Paramount a české titulky budou k nalezení na většině evropských mutací (zda se disk objeví i u nás zatím není jasné, ale časem zřejmě ano). l A ještě jeden válečný film, který jsem zatím nezmiňoval. Bojiště (Battleground) Williama Wellmana vzniklo v době, kdy válka ještě byla v živé paměti (1949) a pojednává o skupině amerických vojáků během operace v Ardenách. Disk v tomto případě vydávají Warneři a v tuzemské distribuci by se měl objevit během června. (otištěno 23.5. 2004)

ještě starší zprávy

nebo

zpět na hlavní stránku

Nemazat!

 
 

Nemazat