ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7520

Datum vydání článku: 22.5. 2023


Short Cuts

Ve čtvrtek 18. května zemřel v Salcburku ve věku 78 let Helmut Berger, jeden z kmenových herců Luchina Viscontiho. Na DVD s českou podporou jsou z Bergerovy herecké filmografie k dispozici filmy Soumrak bohů (La Caduta degli dei / Damned, 1969) a Rodinný portrét (Gruppo di famiglia in un interno, 1974) Luchina Viscontiho, Salon Kitty (1976) Tinta Brasse, Saint Laurent: Styl jsem já (Saint Laurent, 2014) Bertranda Bonelloa a Kmotr III (The Godfather: Part III, 1990) Francise Forda Coppoly (naposledy jmenovaný snímek vyšel ve dvou sestřizích, z nichž ten novější je k dispozici i na UHD).
Z početné březnové a dubnové várky "netuctových" reedic MagicBoxu do obchodů zatím nedorazil jediný disk - mnoho let let vyprodané DVD s filmem Dick Tracy (1991) Warrena Beattyho. Adaptace komiksu Chestera Goulda s áčkovým rozpočtem i hereckým obsazením (kromě Beattyho i Al Pacino, Dustin Hoffman, James Caan aj.) a kamerou Vittoria Storara, která patřila svého času mezi největší propadáky v hollywoodské historii, měla na disku připraveném společností Disney vyjít už před měsícem a půl (5. dubna).
Mexický režisér Carlos Reygadas, který za své filmy v Cannes získal mj. i Cenu poroty a Cenu za režii, je na "počeštěných" DVD zastoupen dvakrát - snímek Souboj s nebem aka Bitva na nebi (Batalla en el cielo / Battle in Heaven, 2005) vydalo před lety nakladatelství Next Era a film Post Tenebras Lux (2012) krátce nabízel Artcam v rámci DVD-projektu ´Dělám kino´. Letos se Reygadas českým zájemcům poprvé představí i jako esejista - Nakladatelství NAMU totiž chystá vydání českého překladu jeho knihy Přítomnost (Presencia, 2022), v níž píše jak o svých filmech, tak o kinematografii jako takové.
Společnost Film Europe uvádí tento týden do kin tři restaurované filmy Alejandra Jodorowského - režisérův debut Fando a Lis (Fando y Lis, 1968), adaptující divadelní hru Fernanda Arrabala, psychedelický western Krtek (El topo, 1970) a surrealistickou fantazii Svatá hora (La montana sagrada, 1973). Distributorem zveřejněné trailery názorně demonstrují, že formulace "restaurováno ve 4K" není jen prázdným marketingovým sloganem.
Režijní debut herce Jonaha Hilla, retro Devadesátky (Mid90s, 2018), uvedla do českých kin před čtyřmi lety společnost Aerofilms a odměnou jí byl spokojený ohlas recenzentů i diváků. Snímek, který má v nabídce videotéka KVIFF.TV, odvysílá s českými titulky ve středu 24. května večer veřejnoprávní kanál ČT art.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna