ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7445

Datum vydání článku: 10.3. 2023


Short Cuts

Pražské archivní kino Ponrepo složí příští týden poctu skvělé překladatelce Anně Kareninové, jejíž titulky naleznete i na "zóních" discích s filmy Nostalgie (Nostalghia, 1983) Andreje Tarkovského, Strom na dřeváky (L´Albero degli zoccoli, 1978) Ermanna Olmiho a A co dále, Baltazare (Au hasard Balthazar, 1966) a Muška (Mouchette, 1967) Roberta Bressona. Ponrepo v pátek 17. března promítne dokumentární portrét Anny Kareninové Je nalezena tím, koho hledá (2022) Petra Michala a o dva dny později překladatelka osobně uvede projekci Tarkovského Nostalgie. I výběr promítaného filmu dokládá, jak osobní pro ni byla práce na titulcích k Tarkovského "italské meditaci", vytvořených (stejně jako u Stromu na dřeváky) cíleně pro DVD z řady ´Netuctové filmy´.
Nedávný vítěz Českých lvů v šesti kategoriích, snímek Il Boemo (2022) Petra Václava, měl na DVD a BD vyjít příští týden, edici obou typů disků ale MagicBox odsunul na zatím nespecifikovaný termín na konci dubna.
Projekt ´Digitální restaurování českého filmového dědictví´ letos Národní filmový archiv odstartoval ryze "po menzelovsku" - po snímku Slavnosti sněženek (1983), který měl premiéru v kinech 23. února, budou následovat režisérovy filmy Konec starých časů (1989) a Vesničko má středisková (1986), první s premiérou 20. dubna a druhý o měsíc později. Bohužel, ani jeden z nich neprojde (resp. neprošel) plnohodnotným restaurováním, ale byly pouze digitalizovány (jinak řečeno: nově v HD naskenovány z nejkvalitnější dostupné filmové kopie).
Černá komedie Harold a Maude (Harold and Maude, 1971) je jediným filmem Hala Ashbyho, dostupným na BD s českou podporou (stalo se tak před deseti lety přičiněním Paramountu a MagicBoxu). Snímek, který v ČR nabyl značné popularity po jeho zařazení do ´Projektu 100´, odvysílá v titulkované verzi v sobotu 11. března večer veřejnoprávní kanál ČT art.
Působivé "viktoriánské" drama Plynové lampy (Gaslight, 1944) George Cukora, které přineslo zaslouženého Oscara za ženský herecký výkon Ingrid Bergmanové, vydala v ČR na DVD před devatenácti lety společnost Warner a v roce 2009 ho v tzv. Oscarové kolekci podruhé do českých obchodů dovezl MagicBox. Týž distributor dopraví do zdejších obchodů dolis mnoho let vyprodaného disku letos v dubnu podruhé, tentokrát v novém obalu.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna