ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7434

Datum vydání článku: 27.2. 2023


Short Cuts

V pátek 24. února zemřel ve věku 84 let režisér Juraj Jakubisko. Jeho početná filmografie byla v předchozích dvou desetiletích na discích postupně vydávána péčí jak českých, tak slovenských vydavatelů a prim hrál logicky Slovenský filmový ústav, vlastnící práva k většině režisérových starších titulů. Tři Jakubiskovy filmy se dočkaly i edice na BD (Vtáčkovia, siroty a blázni, Perinbaba a Bathory) a naposledy vydaným režisérovým snímkem byla před pěti lety komedie Nevera po slovensky (1980), na DVD nabízená v restaurované verzi. K jakubiskovské kompletaci na "nosičích" chybí jen dva slavné snímky ze šedesátých let, v italské koprodukci realizovaní Zbehovia a pútnici (1968) a Do videnia v pekle, priatelia (1970), jejichž vydání domnívám se komplikuje souběh autorskoprávních (italská koprodukce) a technických (nedostupnost originálních negativů) problémů.
Kromě reedic dlouhodobě vyprodaných titulů, většinou vybavených novým přebalem a nízkou prodejní cenou, dolisovává MagicBox "potichu" (tedy bez avizování reedice v seznamu měsíčních novinek) průběžně i disky, které byly vyprodané jen několik měsíců či nanejvýš let. V uplynulém týdnu se do obchodů takto vrátila i čtveřice prodejně mimořádně atraktivních BD, za něž byli zájemci na Aukru ochotni platit i tisícikorunové částky. Snímky Nelítostný souboj (Heat, 1995) Michaela Manna, Tenkrát v Americe (Once upon a Time in America, 1984) Sergia Leoneho, L.A. - Přísně tajné (L.A. Confidential, 1997) Curtise Hansona a Poslední mohykán (The Last of the Mohicans, 1992) Michaela Manna se do prodeje vrátily s cenovkou 400 korun, jen Poslední mohykán je na některých e-shopech o stokorunu levnější.
Snímek Maják (The Lighthouse, 2019), v Cannes premiérované černobílé a v atypickém formátu natočené klaustrofobní drama Roberta Eggerse, se před třemi lety dočkal neobvyklého tuzemského uvedení (společnost Aerofilms ho promítala pouze v několika kinech a projekcích) a následně ho s českými titulky na DVD a BD vydala společnost Universal. Zatímco DVD je v ČR přičiněním MagicBoxu už tři roky v prodeji, BD bylo dosud získatelné jen v zahraničí (například na polských e-shopech). To se změní na začátku dubna, kdy "modré" provedení Majáku dopraví do tuzemských obchodů MagicBox a vybaví ho českým přebalem a cenovkou 200 korun.
Filmografie Jiřího Krejčíka je na DVD dostupná "dvoutřetinově" (12 z 18 celovečerních filmů), z jeho zásadnějších titulů ale absentují jen tři - Polnočná omša (1962), Hry lásky šálivé (1971) a Prodavač humoru (1984). První jmenovaný snímek, na Kolibě se slovenskými herci a ve slovenštině natočenou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Petera Karvaše (nasnímanou Rudolfem Stahlem v cinemascopu 2,35:1 a "doprovozenou" hudbou Zdeňka Lišky), odvysílá dnes večer v cyklu ´Slovenská vlna´ veřejnoprávní kanál ČT art.
Proslulý "epitaf filmu noir" Dotek zla (Touch of Evil, 1958) Orsona Wellese s Charltonem Hestonem a Janet Leighovou, nezapomenutelný už jen kvůli úvodní tříminutové ekvilibristické kamerové jízdě, vyšel s českými titulky před devíti lety na BD, připraveném společností Universal a tehdy distribuovaném Bontonem. Reedici disku, nabízejícího film v restaurované verzi z roku 1998, maximálně se snažící připodobnit nedochovanému původnímu Wellesovu sestřihu (ten nejen nebyl uveden v kinech, ale ani se nezachoval), pošle letos v dubnu do českých obchodů aktuální tuzemský distributor produkce Universalu, společnost MagicBox.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna