ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7366

Datum vydání článku: 24.12. 2022


Dějiny čtení

"K vzniku velkého množství platforem přispěl i covid. Ale z dlouhodobého pohledu zůstane jen několik kvalitních, které nějakým způsobem pokryjí celý trh. A my se snažíme, abychom byli mezi nimi. Pro nás se najednou nemění divácký zážitek z přechodu z fyzického do virtuálního filmového světa. Nebo řekněme domácího. Doufáme v naši schopnost nějakým způsobem obstarávat obě naše dlouhodobé aktivity. Chceme kombinovat distribuci klasickou, v kinech, se světem on-line. Základ tvoří filmy z ´Aerovodu´. Ten se průběžně doplňuje hned několika novými tituly týdně. Na základě předplatného se pak můžete dívat, na kolik filmů chcete. Ale je tam i řada titulů, na které se diváci mohou dívat, aniž by předplatné měli." Rozhovor s Karlem Ochem o streamovací platformě KVIFF.TV vyšel na Novinkách. Více tady.
"Novinku ´Second Runu´ si všimol aj prestížny britský mesačník ´Sight and Sound´. V týždennom filmovom bulletine, ktorý zasiela, zaradil film medzi zopár vybraných tipov na snímky, čo si treba pozrieť. Obsiahlu recenziu venoval filmu a blu-ray disku portál cineoutsider.com. Film je podľa neho ´nádherne spracovaným a ticho podmanivým príkladom toho, prečo česká a slovenská kinematografia 60. rokov zostáva jedným z hlavných epicentier filmovej tvorivosti tej doby´. Autor priznáva, že keď dielo videl prvýkrát (ešte keď vyšlo na DVD), uchvátilo ho natoľko, že sa k nemu opakovane vracal." Britskou odezvu na společností Second Run vydané BD se snímkem Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera zesumarizoval pro Film.sk Matúš Kvasnička. Více tady.
"17. září jsem ráno vyrazil z Vídně vlakem do Švýcarska… jezera, ostny hor, zeleň… Rolle… Stmívalo se už, prošel jsem nejprve k vodě, k lodím, na jednom ze zákoutí v kotvišti Lac Léman, de Geneve, Genfersee, Lago di Ginevra jsem se v noci ponořil, jasno bylo, hvězdy byly planetami, sice z povzdálí taky ruch: různí odsud, i třeba z Lausanne, hráli dlouho na zdánlivé pozdně letní štěstí, a i proč ne? …ale zář z té směsi měsíce, protějších sousvětel, i rýsujících se vrcholů a ty lampy z kosmu nade mnou byly povzbudivější a na betonovém mole přímo v chladu mě to od země táhlo do snů o teple, popojíždění v kruzích kdesi dokola, ohřev šel zevnitř, ze vzpomínek i přání, nebo touto směsí, až se za rozednění dalo jít ještě zanechat bílou svíčku (bez plamene) v geometrické soše s výhledem, obzorem, takto to šlo, zase se rozpohybovávalo, a pak chvíli dál, a pak chvíli zpět." Jako první z filmových periodik letos zveřejnil anketu ´Nejlepší filmy roku 2022´ čtvrtletník Film a doba. Více tady.
"Herzogovi se v tom čase jednalo o peníze; topil se v dluzích. To je jedna věc. Ale současně neslevil a vytvořil umělecké dílo. Přesvědčil mj. Klause Kinského, že v roli musí neustále zůstat v bílém, a vysvětlil mu efekt kontrastu těch bílých šatů a finálního ´koncertního´ fraku. Dokázal si dokonce s Klausem - ve chvilkách jeho příčetnosti - podat ruku. Dokázal před ním dokonce uchránit i Claudiu Cardinaleovou. Na druhé straně nelze doložit, zda autor deník místy nestylizuje. Přece jen byl také spisovatel a něčemu takovému se těžko ubráníte. Čteme (kupříkladu), jak naslouchal Kinskému, když se tento sám a ve vzteku kriminalizoval. Čteme o momentu, kdy Herzogovi vypráví, jak se choval ke svým dcerám včetně Nastasji Kinské. Skutečně tomu lze věřit? Myslím, že Herzogovi ano, ale Kinskému málo." O knize Wernera Herzoga Dobývání marnosti, vydané nakladatelstvím Volvox Globator, napsal na webu Neviditelný pes Ivo Fencl. Více tady.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna