ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7352

Datum vydání článku: 10.12. 2022


Dějiny čtení

"Na Netflixu se objevilo několik českých novinek, mimo jiné lehce politický thriller Roberta Sedláčka ´Promlčeno´, do českých kin uvedený v dubnu letošního roku. Karel Roden se v něm vypořádává s temným odkazem devadesátých let. Vizuálně úchvatný příběh o lásce a lávě ´Erupce lásky´, portrétující vulkanology Maurice a Katiu Krafftovy, si nyní můžete pustit na platformě Disney+. Na MUBI se objevil zřejmě nejoceňovanější film Chrise Markera, esejistická úvaha o společnosti, dějinách a paměti Bez slunce (1983)." V DOK Revue bylo zveřejněno další "vydání" pravidelné měsíční rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
"Koncertní provedení hudby z ´Čarodějova učně´ je složité, protože se původní partitura nedochovala. Nikdo neví, co se s ní stalo, kde skončila, zda vůbec existuje. A není ani separátní hudební záznam, k dispozici byla jen jedna zvuková stopa filmu. Skladatelka Zdeňka Košnarová se ale rozhodla, že hudbu takzvaně stáhne. Jako detektiv analyzovala všechnu muziku, která ve filmu je, včetně té pod dialogy a ruchy, a vytvořila novou partituru. Musela to být práce naprosto šílená. V roce 2010 jsem rekonstruoval hudbu k němému filmu ´Svatý Václav´, kde jsem měl k dispozici fragmenty původní partitury a část partů. Byla to tehdy těžká práce. Ale Zdeňka to měla mnohem těžší, protože z notového materiálu neměla k dispozici vůbec nic. Říkala mi, že za jeden den zrekonstruovala třeba jen dvacet vteřin hudby a na partituře nakonec pracovala dva roky." Na Novinkách vyšel rozhovor s dirigentem Janem Kučerou o chystaném koncertním provedení hudby z filmu Čarodějův učeň (1977) Karla Zemana. Více tady.
"Na českém trhu odstartovala další služba videa na vyžádání. Online videotéka ´České kino´ má ambici nabídnout všechny snímky tuzemské kinematografie, které kdy vstoupily do kinodistribuce, a postupně se tak stát co nejkompletnější audiovizuální encyklopedií českého filmu. Zprvu bude k dispozici za měsíční předplatné 99 Kč. Zaváděcí cena, která včas přihlášeným vydrží, dokud se neodhlásí, je nabízena do konce ledna 2023, od února se pak zvýší na 129 Kč za měsíc." O nové streamovací službě zaměřené čistě jen na český film napsal Médiář. Více tady.
"Fenomén vznikl na sociální síti Tumblr, založené především na sdílení obrázků a dalších multimediálních obsahů. Právě tam v roce 2020 jeden z uživatelů umístil fotku bot, kde se místo informačního štítku nacházel text: ´Nejlepší mafiánský film všech dob. Martin Scorsese uvádí Gončarova. Film o neapolské mafii.´ Krátce poté vznikl i falešný filmový plakát, fanouškovská základna následně vytvořila i obal VHS kazety či počítačové hry z 90. let. Americký učitel hudby Alix Litta dokonce s využitím motivu z Kmotra zkomponoval ústřední klavírní motiv a celý fiktivní soundtrack složený z tklivé klasické hudby je k poslechu na Spotify. V posledních týdnech se na sociálních sítích objevily stovky fan artů a humorných memů, zdánlivě využívajících záběry z tohoto filmu." O nejlepším mafiánském filmu Martina Scorseseho, který nikdy nevznikl, napsal v Kinoboxu Mojmír Sedláček. Více tady.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna