ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7330

Datum vydání článku: 19.11. 2022


Dějiny čtení

"Na Netflixu se v poslední době objevují pozornosti hodné tituly jen sporadicky, většina z nich navíc zapadne mezi seriály o sériových vrazích a špatnými adaptacemi dobrých knih. Výjimku představuje emotivní, nesentimentální a mnohovrstevnatý dokument Descendant (2022), uváděný pod neatraktivním českým názvem Clotildin potomek. Režisérka (dosud hlavně spisovatelka literatury faktu) Margaret Brown v něm pátrá po osudu otroků přivezených v roce 1860 k alabamskému městu Mobile a spolu s pozůstalými se snaží zpracovat toto temné dědictví." V DOK Revue bylo zveřejněno další "vydání" pravidelné měsíční rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
"Už jen výčet režisérů, se kterými Šlapeta spolupracoval, tvoří dlouhý seznam. V epilogu knížky sebekriticky píše: ´Když se mě zeptá neznámý člověk, co jsem natočil, odpovím bez váhání: Kulový blesk, Vrchní prchni a Trhák, a tím se vlastně bezostyšně, a ne zcela správně představuji. To si lidé ještě pamatují´. Troufám si tvrdit, že těch filmů bude jistě víc, které se nejenom zapíšou do historie naší kinematografie, ale také které nacházejí stále věrné diváky. Připomeňme si jen některé. Již v roce 1966 to byl Každý mladý muž s režisérem Pavlem Juráčkem a v témže roce Hotel pro cizince s režisérem Antonínem Mášou. Šlapeta se podílel také na zajímavých filmových dokumentech, jako například J. P. Sartre a S. Beauvoir režisérky Jany Michajlové v kritickém roce 1968. Velmi zajímavý film režiséra Ivana Renče nazvaný Hlídač vznikl v roce 1969. V textu knížky Šlapeta velmi podrobně (a s jistým, až humorným nadhledem) popisuje hledání exteriéru pro tento film, což byl v tomto případě maják." O vzpomínkové knize Ivana Šlapety Stín ve tmě mizí napsala pro web Argument Věra Beranová. Více tady.
"Pamatuju si, jak mi volal Ivo Marák z UPP celý zděšený, že jim z archívu přišla černobílá kopie Barona Prášila. Když jsme pak dohledávali, jak je to možné, když byl film barevný, zjistili jsme, že ho otec skutečně natočil v černo bílé verzi. Políčko po políčku pak dobarvoval v laboratoři, při dalších expozicích. Všechny ty sépie, červenou… Šlo o neuvěřitelnou piplačku. Dnes již nemyslitelnou." Rozhovor s Ludmilou Zemanovou nazvaný ´Nad tátovými filmy stále žasnu´ zveřejnily Novinky. Více tady.
"Súčasťou blu-ray nosiča s filmom Slnko v sieti sú aj dva tematicky príbuzné krátke dobové filmy. Dokumentárny film Poznačení tmou (1959) Štefana Uhra približuje spôsoby výuky detí v škole pre nevidiacich v Levoči a vo filme Rozhovor (1963) Otakara Krivánka hovorí o svojom živote nevidomý asistent lekárskej fakulty v Košiciach. Na nosiči sa nachádza aj krátky dokumentárny Film o filme Slnko v sieti (2022) z produkcie Slovenského filmového ústavu a v réžii Maroša Brázdu. Vo filme vystupujú kameraman filmu Stanislav Szomolányi, režisér Eduard Grečner, filmové historičky Jelena Paštéková a Petra Hanáková a filmový kritik a distributér Matej Sotník. Dvojjazyčný slovensko-anglický booklet okrem informácií o pozadí vzniku filmu a jeho tvorcoch obsahuje aj štúdie dramaturgičky a scenáristky Zuzany Gindl-Tatárovej a filozofa Miroslava Marcelliho, dopĺňajú ho fotografie z filmu od fotografky Zuzany Mináčovej." Tiskovou zprávu k nedávné BD-edici snímku Slnko v sieti (1962) Štefana Uhera vydal Slovenský filmový ústav. Více tady.Copyright © 2002 - 2022, Zóna