ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7271

Datum vydání článku: 23.9. 2022


Stream Cuts

Pouhých pět hraných celovečerních filmů Martina Scorseseho z jeho pětinásobně velké filmografie nevyšlo na žádném typu "počeštěného" nosiče (Berta z dobytčáku, New York, New York, Král komedie, Počítání mrtvých a Irčan) a tak režisérovy obdivovatele jistě potěší, že nedávno se dva z nich objevily "na streamu" v česky otitulkované verzi (pro Irčana totéž platí už 3 roky). V nabídce Disney+ je nově k nalezení (tady) drama Počítání mrtvých (Bringing Out the Dead, 1999), natočené podle scénáře Paula Schradera, zatímco výborný Král komedie (The King of Comedy, 1982) s hereckou dvojicí Robert De Niro a Jerry Lewis je spustitelný na HBO Max (tady).
Legendární středometrážní snímek Červený balónek (Le Ballon rouge, 1956) Alberta Lamorisse, který přiznaně ovlivnil nejen ranou tvorbu Františka Vláčila, ale především Andreje Tarkovského, sice v ČR před patnácti lety na DVD v "pošetce" vydala společnost Atypfilm, na Netflixu se ale před několika dny objevil v technicky o třídu lepší verzi (tady).
Před dvanácti lety s tuzemskými "gilliamovci" ošklivě zažertovala společnost Imperial CinePix, tehdejší polský distributor produkce 20th Century Fox, když poslala do prodeje na DVD snímek Brazil (1985) Terryho Gilliama a v seznamu titulkových sad na zadní straně přebalu uvedla i titulky české. Ty ale bohužel nebyly nejen na "polském" DVD, ale ani na žádném z dosud ve světě vydaných "foxovských" disků s Gilliamovou slavnou dystopií, a tak je čerstvé zpřístupnění Brazil na HBO Max s českými titulky (tady) opravdu milou zprávou.
Rainer Werner Fassbinder je typem režiséra, jehož filmy byste na velkých streamovacích službách určitě nečekali, Netflix vás ale vyvede z omylu. S českými titulky si na něm lze pustit satiru Lola (1981) s Barbarou Sukowou a Arminem Mueller-Stahlem (tady) a "melodram" Touha Veroniky Vossové (Die Sehnsucht der Veronika Voss, 1982), oceněný Zlatým medvědem na Berlinale (tady). Připomínám, že oba filmy vydala v ČR na DVD před čtrnácti lety společnost Levné knihy.
A ještě "veverčí" kuriozita na závěr - na Disney+ (tady) si lze s českými titulky spustit vůbec první celovečerní film o životě divokých veverek, adaptaci knihy Felixe Saltena Perri (1957), režírovanou Paulem Kenworthym a Ralphem Wrightem. Jak dokazuje dobový plakát (viz databáze ´Terryho ponožek´ tady), byl film pod názvem ´Perri z velkého lesa´ před více než půlstoletím uveden i v československých kinech.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna