ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7222

Datum vydání článku: 5.8. 2022


Stream Cuts

Dalším z evropských režisérů, do jejichž filmografie ze sedmdesátých let zabrousil Netflix, je Volker Schlöndorff. S českými titulky nabízí černobílý baladický snímek Náhlé bohatství chudáků z Kombachu (Der plötzliche Reichtum der armen Leute von Kombach, 1971) s radikálně použitou hudbou Klause Doldingera (tady) a psychologické drama Náhlé vzplanutí (Strohfeuer, 1972) s kamerou Svena Nykvista, před padesáti lety promítané i v československých kinech (tady).
Terrence Malick a Godfrey Reggio jsou coby výkonní producenti společně podepsáni pod snímkem Probuzení (Awaken, 2018) Toma Löwea. Baraku, Samsaru, qatsi-trilogii a další podobné počiny už na první pohled "kopírující" celovečerní dokument se s českými titulky před pár dny objevil na HBO Max (tady).
Přinejmenším kvůli hereckému obsazení (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Claudia Cardinaleová), kameře (Conrad L. Hall) a hudbě (Maurice Jarre) nepřehlédnutelný western Profesionálové (The Professionals, 1966) Richarda Brookse vyšel na DVD s českými titulky přičiněním společnosti Columbia už před více než dvaceti lety, a tak je momentální zdaleka nejsnazší cestou k jeho zhlédnutí předplatné Netflixu, který ho ve slušné obrazové kvalitě zařadil do své "počeštěné" nabídky (tady).
Kdybych sestavoval své "top 5" z filmografie Wese Andersona, bez váhání by se v něm ocitl jeho v pořadí druhý celovečerní snímek Rushmore (1998), který před 22 lety tuzemská pobočka Warnerů při uvedení DVD-verze na český trh brutálně dehonestovala hned dvakrát - vybavila ho názvem ´Jak jsem balil učitelku´ a ještě k tomu zapomněla na české titulky, takže jako jediný z celé andersonovské filmografie je na DVD spustitelný výhradně v dabované verzi. Náprava přišla až letos přičiněním streamovací služby Disney+, která do své nabídky sice Rushmore zařadila s týmž hovadským českým názvem, zato i s českými titulky (tady).
Před lety jsem na Zóně psal o tzv. Vatikánském seznamu, tedy pětačtyřiceti "velkých filmech", takto označených Vatikánem v roce 1995 u příležitosti 100. výročí vzniku kinematografie. Jeden z těch méně známých ze "seznamu", snímek Monsieur Vincent (1947) Maurice Clocheho o životě sv. Vincence z Pauly, je s českými titulky dostupný na Netflixu (tady).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna