ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6966

Datum vydání článku: 3.12. 2021


Stream Cuts

Nejen ze slavné trilogie (Kdyby, Šťastný to muž, Nemocnice Britannia), ale z kompletní filmografie čelného představitele Free cinema Lindsaye Andersona nevyšel na "počeštěném" nosiči jediný titul. Zájemce o jeho tvorbu tak předpokládám potěšil Netflix, když zařadil do své nabídky českými titulky vybavenou satiru Nemocnice Britannia (Britannia Hospital, 1982) s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. Na Netflixu je film ke spuštění tady.
Hajao Mijazaki natočil jedenáct celovečerních filmů, z nichž devět (Naušika z Větrného údolí, Laputa nebeský zámek, Soused Totoro, Doručovací služba čarodějky Kiki, Porco Rosso, Princezna Mononoke, Cesta do fantazie, Zámek v oblacích, Ponyo) vyšlo na DVD s českou podporou. Jeho téměř kompletní filmografii zařadil Netflix do své česky otitulkované nabídky už před časem - chybí z ní jen režisérův debut Lupin sansei: Cagliostro no širo (Lupin the III: The Castle of Cagliostro, 1979), který je i jedním ze dvou "nepočeštěných" Mijazakiho filmů na DVD. Ten druhý, Zvedá se vítr (Kaze tačinu, 2013), ale Netflix nabízí (spustit si ho s českými titulky lze tady). Soupis nejen všech "mijazakovek", ale i dalších "počeštěných" snímků studia Ghibli na Netflixu, najdete v článku na webu Filmtoro (tady).
"Počeštěnou" filmografii britského klasika Josepha Loseyho v posledních týdnech výrazně obohatil Netflix. V jeho nabídce se objevil noir The Sleeping Tiger (1954) s Dirkem Bogardem (tady), "vězeňská" kriminálka Betonová džungle (The Criminal, 1960), před lety promítaná v tuzemských filmových klubech (tady) a ve Francii natočené drama Cesty na jih (Le Routes du sud, 1978) s Yvesem Montandem (tady). Ani jeden z uvedených snímků nevyšel na DVD s českou podporou.
Držitelka Zlaté palmy z Cannes (za Piano) i Oscara (za scénář ke stejnému snímku) Jane Campionová natočila nový film po dvanáctileté pauze a odvezla si za něj letos v září Stříbrného lva za režii z festivalu v Benátkách. Kritikou nadšeně přijaté "neowesternové" rodinné drama Síla psa (The Power of the Dog, 2021) s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli se v tuzemských kinech promítat nebude a určitě se neobjeví ani na žádném typu "počeštěného" nosiče, s českými titulky si ho ale lze spustit na Netflixu (tady).
Filmy jednoho ze zakladatelů Francouzské nové vlny Claudea Chabrola v ČR na DVD svého času vydávala společnost Levné knihy, vesměs se ale jednalo o tituly z pozdějších desetiletí jeho kariéry. Na Netlixu jsou ale s českými titulky ke spuštění dva Chabrolovy snímky ze šedesátých let, dramata Hezké holky (Les Bonnes Femmes, 1960) se Stéphane Audranovou (tady) a Demarkační čára (La Ligne de démarcation, 1966) s Jean Sebergovou (tady).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna