ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6954

Datum vydání článku: 22.11. 2021


Short Cuts

Čerstvým přírůstkem e-shopu Filmgame v sekci exkluzivních dolisů dlouhodobě vyprodaných BD, prodávaných výhradně tímto obchodem, je pětice BD z katalogu společnosti Disney. Snímky Lví král (The Lion King, 1994) Roba Minkoffa a Rogera Allerse, Na vlásku (Tangled, 2010) Byrona Howarda a Nathana Grenoa, Rebelka (Brave, 2012) Marka Andrewse a Brendy Chapmanové a Ratatouille (2007) Brada Birda e-shop nabízí za 300 korun, Vánoční koleda (A Christmas Carol, 2009) Roberta Zemeckise je o stokorunu levnější.
Další z životopisných filmů o slavných zpěvačkách, snímek Respect (2021) Liesl Tommyové, v němž si Arethu Franklinovou zahrála (i zazpívala) Jennifer Hudsonová, dorazí na "počeštěných" nosičích do ČR čtyři měsíce od premiéry v kinech - DVD a BD s logem Universalu na obalu rozveze do obchodů v polovině prosince MagicBox.
Listopad je mezníkem ve více než dvacetileté historii pro mnohé nejprestižnějšího světového vydavatele disků "pro cinefily", americké společnosti Criterion - vydala totiž první tituly na UHD (jde o snímky Občan Kane Orsona Wellese, Mulholland Drive Davida Lynche a Hrozba společnosti bratří Hughesových). Jak už jsem svého času na Zóně psal, je to důležitý moment pro tuzemské zájemce o criterionskou produkci - zatímco drtivá většina jejich DVD a BD byla totiž regionálně kódována (pro region 1), nejnovější typ nosiče princip regionálního kódování nevyužívá, takže v ČR prodávané 4K-přehravače si s UHD s criterionským logem bez problémů poradí.
Na Slovensku vyšel na DVD ambiciózní česko-slovenský koprodukční snímek Amnestie (2019) Jonáše Karáska, pojednávající o dění v Československu v hektických měsících po "sametové revoluci" a vrcholící popisem vzpoury v leopoldovské věznici. Snímek má potenci zaujmout především fandy kapely Depeche Mode, je to totiž jediný český film, v němž se souhlasem kapely zazní dvě její skladby (Somebody a To Have and To Hold).
Před měsícem jsem v jedné ze zdejších zpráv zmínil ve Španělsku vydané BD se snímkem Zpráva (Správa, 2020) Petera Bebjaka, které podle tehdy dostupných informací mělo nabízet i zvukovou stopu s českým dabingem. Jeden z přispěvatelů zóního diskuzního fóra měl už ale disk "v ruce" a potvrdil, že na něm není uložena česká zvuková stopa, nýbrž "mezinárodní" mix, v němž jednotlivé postavy filmu mluví jazykem dle národnosti postavy (tedy česky, polsky, německy atd.). Text původní zprávy jsem v tomto smyslu doplnil a za neúmyslnou mystifikaci se omlouvám.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna