ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6836

Datum vydání článku: 31.7. 2021


Dějiny čtení

"Běžného diváka zaujme příspěvek Karla Lamače Čechoslováci nastupují (1943), v němž se pokusil odlehčenou formou (místy dokonce s ironickým nádechem) zobrazit československé vojáky v Anglii. A pak také Weissův dokument Noc a den (1945) vyprávějící o jedné posádce 311. bombardovací perutě, respektive o jejím úspěšném zásahu během protiponorkové hlídky. Naprosto raritní je pohled do života stíhacích pilotů 310. perutě, který v letech 1940-43 amatérsky zaznamenával vojenský lékař Zdeněk Vítek. První část se věnuje návštěvě Jana Masaryka u jednotky (pochopíme, že ministr zahraničí byl výborný vypravěč, jenž dokázal publikum upřímně rozesmát, čím, to ovšem zůstává utajeno), druhá (vyvedená dokonce v barvě) samotným letcům." O nedávno Národním filmovým archivem vydaném DVD Věrni zůstaneme napsal ve 25fps Jaroslav Stuchlý. Více tady.
"Všichni známe pocit, kdy vycházíme z kina jakoby omámeni tím, co jsme právě viděli, totiž spirituálně silným filmem. Tento prožitek v nás vyvolává vědomí něčeho, co přesahuje nás samé, máme pocit většího a silnějšího propojení se světem a zároveň jakoby jasněji vidíme smysl našeho života. Neřekl bych, že mi jeden určitý film změnil život, ale přeci jen: je jeden film, který mi jako první ukázal a také mi umožnil vidět hloubku a bohatství lidské duše ve filmu, který mi ukázal, co film dokáže. Jeho vizuální stránka, hudba, scénář, vše v něm funguje fantasticky a je to film Tři barvy: Modrá (1993) Krzysztofa Kieslowského." Rozhovor s předsedou ekumenické poroty letošního ročníku festivalu v Cannes Douglasem P. Fahelsonem pořídil pro web Film spiritualita Lukáš Jirsa. Více tady.
"K nejnovějším pracím Mary Ann Doaneové náleží spisek o osudových, muže ohrožujících ženách (´Femmes fatales´), kde feminismus propojila s filmovými teoriemi i psychoanalýzou. Přiznávám, že raději bych se začetl do tohoto svazku, který prozrazuje, co nyní vládne v univerzitním prostředí, nežli do právě vydaného ´Zrození kinematografického času´ (které v originále vyšlo před bezmála dvěma desetiletími a kapitoly z něho byly zveřejněny časopisecky ještě dříve). ´Zrození kinematografického času´, spolehlivě přeložené Miroslavem Petříčkem, je totiž notně výlučné, čtenářsky náročné (či přímo nezáživné?), pro běžného filmového fandu stěží upotřebitelné i spolykatelné. Osloví snad jedině toho, kdo se rád hrouží do prastarých němých filmů z úsvitu kinematografie a oddává se přemýtání, jak dávní tvůrci řešili otázku času a zda si ji vůbec uvědomovali." Nakladatelstvím Karolinum vydanou knihu Zrození kinematografického času Mary Ann Doaneové recenzoval pro Kulturu21 Jan Jaroš. Více tady.
"Vyhledávač Unogs už dlouhá léta nabízí srovnání velkých Netflix trhů, a přestože se Netflix snaží proti podobným webům stejně dlouhá léta zasahovat a znemožnit tak masivní vytěžování, Unogs si stále drží zřejmě nejspolehlivější databázi. I my ji ostatně pro naše pokrytí využíváme, ale ještě k tomu přidáváme ruční kontrolu plus občasné přidání či odebrání linků, které Unogs v masivním měřítku nepokryje. Jedná se však o drobné procento, a proto můžeme s klidem přejít na následující statistiku, která ukazuje 38 nejdůležitějších trhů. A Česko s nemalým náskokem vede." Tomáš Vyskočil na Filmtoro dokládá překvapivý fakt, že na českém Netflixu je dostupných nejvíc titulů na světě. Více tady.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna