ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6710

Datum vydání článku: 31.3. 2021


Short Cuts

Před týdnem jsem ve zprávě o restaurování snímku Skřivánci na niti (1969) Jiřího Menzela konstatoval, že na žádném z dosud v ČR i jinde vydaných nosičů není zaznamenán v korektním obrazovém formátu, nýbrž v ořezu. Nejistotu jsem vyjádřil jen u japonského BD, o jehož technickém provedení jsem nikde nenalezl věrohodnou informaci. Jak vzápětí prokázaly screenshoty z japonského disku vložené na diskuzní fórum Zóny, někdo jiný byl při hledání úspěšnější a tím prokázal, že na tomto BD film v originálním poměru stran 1,66:1 uložen je.
Řada dolisů a reedic DVD a BD, jimiž od února zavaluje tuzemskou distribuci a e-shopy společnost MagicBox, byla dosud vybírána převažně z titulů připravených majors. V květnu MagicBox pootočí svůj "hledáček" i jiným směrem, a tak se do obchodů začnou vracet i dolisovaná DVD s filmy českými. V květnové várce se objeví mj. i snímky Atentát (1964) Jiřího Sequense, Bílá paní (1965) a Světáci (1969) Zdeňka Podskalského, Hogo fogo Homolka (1970) Jaroslava Papouška či Adéla ještě nevečeřela (1978) Oldřicha Lipského (v restaurované verzi).
Na e-shopech hned v několika evropských zemích už mají skladem českými titulky vybavené UHD se snímkem Gattaca (1997) Andrewa Niccola. Jak jsem před časem psal v samostatné zprávě, disk se kvůli jeho vydavateli, společnosti Sony (která už téměř rok nemá pro svou produkci českého distributora), v ČR (časem) objeví výhradně jen formou dovozu na onom minimu českých e-shopů, které importy nabízejí.
Společnost Aerofilms zasáhla do několik měsíců ve světě zuřících sporů o to, zda (a jak) narušit léta fungující distribuční systém a umožnit premiéry některých filmů na streamovacích službách současně s kiny (či dokonce před nimi). V ČR nový model předvedou Aerofilms od 1. do 15. dubna, kdy premiérově zařadí snímek Služebníci (2021) Ivana Ostrochovského v rámci služby Premium VOD na svou streamovací platformu Aerovod, tedy ještě před jeho uvedením do kin. Současně společnost potvrdila, že letos tímto způsobem na Aerovodu odpremiéruje i další snímky.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna