ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6670

Datum vydání článku: 19.2. 2021


Short Cuts

Pro mnohé nejočekávanější filmová kniha letošního roku, paměti Woodyho Allena Apropos of Nothing, vydá Argo pod názvem Mimochodem 18. března v rámci akce Velký knižní čtvrtek. Svazek o rozsahu 364 stran bude mít doporučenou maloobchodní cenu 448 korun, na e-shopech bude k mání o cca stokorunu levněji. Jak už jsem v minulosti psal, ze dvou překladatelů, kteří (svým celoživotním spojením s Allenovou literární tvorbou) přicházeli v úvahu, dostal tentokrát před Danou Hábovou přednost Michael Žantovský.
Prvním dlouhometrážním dokumentem Martina Šulíka, dostupným na DVD, byl snímek Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera (2002), který pod názvem Der Schlüssel, um Zwerge zu definieren oder Lemuel Gullivers letzte Reise v roce 2008 vydala německá společnost Alive. Ten druhý vyšel nedávno pro změnu na Slovensku - devadesátiminutový snímek Milan Sládek (2020), portrétující zakladatele moderní slovenské pantomimy, je na disku, vydaném Slovenským filmovým ústavem, doprovozen dokumentem Keď zaznie ticho (1966) Miroslava Horňáka.
Právě vyšlé, v celkovém pořadí 133. číslo Cinepuru, si za své téma zvolilo Davida Finchera, tedy režiséra, o němž až do loňska platilo, že všechny jeho filmy vyšly na nějakém typu "počeštěného" nosiče (ten poslední, loni premiérované drama Mank, nabízí s českými titulky alespoň Netflix). Číslo obsahuje i redakční anketu o nejlepší filmy roku 2020.
Před třemi dny jsem psal o počinu e-shopu Filmgame, který si s MagicBoxem domluvil (a kompletně odkoupil) dolis BD-packu s filmy Kill Bill (Kill Bill: Vol. 1, 2003) a Kill Bill 2 (Kill Bill: Vol. 2, 2004) Quentina Tarantina a nyní ho exkluzivně prodává. Před "tarantinovským" packem Filmgame stejným způsobem uvedl do prodeje i pětidiskovou kolekci Angelika (na pěti BD obsahuje snímky Angelika, markýza andělů, Báječná Angelika, Angelika a král, Nezkrotná Angelika a Angelika a sultán) a tento týden nabídku exkluzivních reedic rozšířil o BD s filmem Rambo: Do pekla a zpět (Rambo, 2008), režírovaným Sylvesterem Stallonem.
Nakladatelství Petrklíč právě poslalo do obchodů knihu Hollywoodu navzdory s podtitulem "Cesta nezávislého filmu". Trojice autorů Eva Csölleová, Vítek Formánek a Ondřej Krejcar v ní (slovy anotace) nabízí "profily legendárních tvůrců (Charlie Chaplin, Roger Corman, Clint Eastwood, Kirk Douglas, Stanley Kubrick, James Cameron aj.), rozhovory a přes dvě stě pohledů a rad od stovky filmařů z 29 zemí světa čtyř kontinentů". Kniha je dvojjazyčná, kompletní text je v ní tedy otištěn česky i anglicky.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna