ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6504

Datum vydání článku: 12.9. 2020


Dějiny čtení

"Čeští čtenáři si ovšem Roberta Birda nejčastěji spojují s Andrejem Tarkovským. Jeho kniha ´Andrei Tarkovsky: Elements of Cinema´ (2008) sice v českém překladu nevyšla, ale i u nás patří mezi nejcitovanější práce věnující se životu a dílu tohoto režiséra (kniha se zatím dočkala vydání v čínštině, perštině, portugalštině a na příští rok je připraveno autorem doplněné vydání v ruštině). Lépe na tom u nás je Birdova kniha ´Andrej Rublev´: tu vydalo v roce 2006 nakladatelství Casablanca ve své řadě Filmová klasika. Autorova analýza tohoto filmového veledíla, včetně mnoha originálních postřehů ´otevřela oči´ nejednomu tuzemskému filmovému fanouškovi." V pondělí 7. září zemřel v Chicagu ve věku nedožitých 51 let Robert Bird. Více tady.
"Rakouské filmové muzeum loni oslovilo Národní filmový archiv, aby připravil přehlídku českého animovaného filmu. Záměrem jeho nového vedení je totiž věnovat se cíleněji zahraničním kinematografiím a zároveň poukázat na dříve upozaďované žánry, jako je například animovaný film. Součástí toho jsou velkorysejší, náročnější programy, které představují intenzivnější ponor do určité oblasti filmu. Pozvání z rakouské strany tak zahrnovalo až padesát programových bloků, které jsme měli kurátorsky připravit. Přehlídku jsme nakonec zaměřili na celou československou kinematografii, a proto jsme ke spolupráci přizvali i kolegy ze Slovenského filmového ústavu." Rozhovor s trojicí kurátorů aktuálně probíhající obří přehlídky ´Animace / Animácia. 100 let československé, české a slovenské animace´ ve Vídni vyšel ve Filmovém přehledu. Více tady.
"Paramount dal Coppolovi zelenou a on nyní pracuje na kompletně novém sestřihu třetího ´Kmotra´. Ten bude mít poněkud těžkopádný název ´Mario Puzo´s The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone´. Tato verze bude mít mimo jiné zcela jiný začátek i konec a celkově by se v ní konečně měla naplnit vize a záměry, jež Coppola s autorem ságy Mariem Puzem původně měli. V době natáčení a následné postprodukce se totiž musela dělat řada kompromisů, které se nyní snaží legendární režisér odčinit. Třetí ´Kmotr´ byl samozřejmě také díky 4K skenu záběr po záběru kompletně restaurován. Premiéra proběhne ve vybraných kinech v prosinci a poté vyjde digitální cestou." Závěrečná část Coppolovy filmové ságy se dočká režisérského sestřihu. Více tady.
"Žár letního slunce vyvolávající zemdlenost, únavu, letargii, svou neustálou přítomností ovlivňující jednání postav a nějak posunující děj, pojatý případně jako metafora: to je dramaturgický prvek řady snímků. Nejinak tomu je i u Vláčila. Pokud se ve scénářích jeho filmů tento motiv objevil, Vláčil ho vždy nějak funkčně využil." Vláčilovskou úvahu nazvanou ´Sluneční žár´ zveřejnil na Nostalghia.cz Petr Gajdošík. Více tady.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna