ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6279

Datum vydání článku: 8.2. 2020


Dějiny čtení

"Během kariéry natočil na 90 filmů, z nichž mnohé byly přelomové. Stačí jmenovat ty nejslavnější: Spartakus, Žízeň po životě, Město iluzí, Tichá dohoda, Pekelník, Šampion nebo Vikingové. Ve své době byl Douglas jeden čas dokonce nejobsazovanějším hollywoodským hercem a výpravné vysokorozpočtové podívané, ve kterých často hrál, patřily k největším blockbusterům 50. a 60. let minulého století." Ve Forbesu se s Kirkem Douglasem rozloučila Irena Cápová. Více tady.
"Jednou, když jsem vyšel z kina, jsem si všiml na druhé straně ulice zvláštní věci. Bylo tam kino Studio, které promítalo pouze italské filmy, protože to byla italská přistěhovalecká část Toronta a tak o ně byl velký zájem. A ze Studia odcházeli diváci, samí dospělí, a všichni popotahovali nebo plakali. To mě naprosto šokovalo. Jaký film může způsobit, aby dospělí lidé společně na ulici plakali? Přešel jsem na druhou stranu a podíval se na plakáty. Byla to ´Silnice´ Federika Felliniho. Tehdy jsem poprvé v životě poznal, že film může být umění. Že film není jen zábava pro děti." Rozhovor Anny Kopecké s Davidem Cronenbergem, pořízený loni na benátském festivalu, vyšel v Cinepuru. Více tady.
"Prezentácia činnosti filmového archívu Cineteca di Bologna je hlavným podujatím projektu Znovuobjavené filmové klenoty. Jeho zámerom je predstaviť bolonský filmový archív a upozorniť na dôležitosť reštaurovania a digitalizácie klasických diel. Prezentácia okrem predstavenia inštitúcie a činností jedného z najdôležitejších filmových archívov Európy vrátane jej filmového festivalu Il Cinema Ritrovato zahŕňa aj projekcie titulov reštaurovaných laboratóriami L‘Immagine Ritrovata, ktoré sú súčasťou filmového archívu Cineteca di Bologna." V bratislavském Kino Lumiere proběhne v pondělí 10. února prezentace činnosti boloňského filmového archívu spojená s projekcí čtyř digitálně restaurovaných němých filmů a snímku Podivné vyšetřování (1970) Elia Petriho. Více na webu SFU tady.
"O jedinečnosti tohoto filmu není třeba ty, kteří jej viděli, dlouze přesvědčovat, ostatní se už nejspíš pozastavili nad neologismem ´rytmikál´, vymyšleným tvůrci filmu. ´Kouř´ je unikátní jednak z hlediska estetického (výtvarným řešením scén, herectvím, způsobem, jakým pracuje s žánrem muzikálu a jeho konvencemi) a jednak z hlediska produkčního. Jde totiž o jeden z filmů, jehož natáčení bylo započato před revolučním listopadem a jehož konečnou podobu tvůrci přizpůsobili nepředvídatelnému toku dějin." Na skvělý (a dodnes nedoceněný) snímek Kouř (1990) Tomáše Vorla zavzpomínal ve Filmovém přehledu Jan Bergl. Více tady.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna