ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6179

Datum vydání článku: 2.11. 2019


Dějiny čtení

"Přitažlivé jsou rovněž dvě retrospektivy, jedna je věnována proslulému režiséru Henri-Geogesu Clouzotovi (spatříme i jeho nejpověstnější thriller ´Mzda strachu´ z roku 1952, ale třeba také novátorsky pojednaný dokument o Picassovi), druhá zahrne několik děl s účastí u nás méně známé herečky Adele Haenelové - můžeme si ji pamatovat třeba z dramatu ´Neznámá dívka´ bratří Dardennů. V sekci předpremiér též nalezneme pozoruhodné tituly, upozorním aspoň na restaurovanou klasiku z časů francouzské nové vlny, zpola snové, obtížně uchopitelné podobenství ´Loni v Marienbadu´ (takříkajíc o marném hledání ztraceného času) Alaina Resnaise." O blížícím se 22. ročníku Festivalu francouzského filmu napsal v Kultuře21 Jan Jaroš. Více tady.
"Plně a definitivně jakoby se Jaroslav Kučera ´emancipoval´ coby autor-kameraman s objevením archivu v roce 2011, který odhalil jeho často unikátní a průkopnické postupy a metody v předdigitální éře. Součástí archivu bylo i deset hodin záznamů, jakéhosi pracovního i rodinného deníku, který si Kučera pořizoval v 60. a 70. letech. Z materiálů vychází zhruba sedmdesátiminutový střihový snímek ´Jaroslav Kučera Deník´ režiséra Jakuba Felcmana a střihače Matěje Slámy, jenž zahájil festival dokumentárního filmu v Jihlavě." O celovečerním dokumentu o jednom z nejrespektovanějších českých kameramanů napsala v Respektu Jindřiška Bláhová. Více tady.
"Vysoce stylizované, imaginativní, byť místy až manýristické výjevy plné symbolů očividně ovlivnila poetika Itala Federika Felliniho. K němu a jeho zálibě v protikladech se Kusturica ostatně hlásí. A dodává, že svým režijním stylem se pohybuje v rozptylu ´od bratří Marxů k Shakespearovi´." Portrét Emira Kusturicy napsal u příležitosti předávání státních vyznamenání pro Aktuálně Tomáš Seidl. Více tady.
"Americký technologický gigant Apple 1. listopadu spustil vlastní streamovací službu Apple TV+. Na přeplněném trhu chce zaujmout hlavně původními díly a cenou. Apple TV+ začíná s devíti originálními sériemi, další mají pravidelně přibývat. Rodinný účet pro šest lidí přitom v Česku vyjde na 139 Kč měsíčně, zatímco HBO Go teď zdražuje na 159 Kč a Netflix vybírá od 199 Kč měsíčně. Seriály jsou v Apple TV+ opatřeny českými titulky. K novému zařízení od Applu dostanou zákazníci předplatné na rok zdarma." I na český trh zamířila další významná streamovací služba. Více tady.


Copyright © 2002 - 2020, Zóna