ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5940

Datum vydání článku: 9.3. 2019


Dějiny čtení

"Velmi mě to překvapilo, ani mne nenapadlo, že by kniha mohla vyvolat takovou pozornost. A těší mě to i ve vztahu k režiséru Vláčilovi - byť jde o nominaci autorskou, tedy mou, i tak ji vnímám z velké části jako poctu jeho dílu." Petr Gajdošík reagoval v aknetě Literárek na nominaci monografie František Vláčil. Život a film na cenu Magnesia Litera pro objev roku. Více tady.
"Gajdošík volí pozitivistický přístup a s neobyčejným zaujetím pro téma předkládá, co se mu na základě mnohaletého archivního bádání, opakovaného pozorného sledování Vláčilových filmů, rozhovorů s pamětníky a četby sekundární literatury (která je však, zdá se mi, v menšině oproti primárním archivním pramenům) podařilo zjistit. Zásluhou jeho svědomitého archivářského přístupu kniha nabízí kompilát nepřeberného množství podkladů, z nichž budou moci čerpat budoucí badatelé." Další recenzi výše zmíněné vláčilovské monografie napsal pro Filmový přehled Martin Šrajer. Více tady.
"Vlastně se z toho opravdový fenomén stal až po třetí čtvrté řadě. Ale dodnes jde o velkou věc. Překvapilo mě, jak masivní fanouškovská základna je tady u vás. Ale fanoušků je spoustu, od Ameriky po Japonsko. Říkám si, že až budu mrtvý, kousek ze mě bude stále žít." Prahu navštívil jeden z protagonistů seriálu Červený trpaslík Norman Lovett a rozhovor s ním vyšel na Aktuálně. Více tady.
"Jan Bernard velmi pečlivě zmapoval Havlův pohyb po oboru, který byl jeho láskou, ale nemohl se mu věnovat tak, jak by chtěl. Pro méně zasvěcené bude možná překvapení, že zdaleka nešlo o marginálie, že Havel v českém filmu zanechal viditelnou stopu." O Národním filmovém archivem vydané knize Václav Havel a film napsala v Lidovkách Jana Machalická. Více tady.


Copyright © 2002 - 2019, Zóna