ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5756

Datum vydání článku: 8.9. 2018


Dějiny čtení

"Aj napriek prirodzene maskulínnej povahe väzenského noiru, psycho noiru a celkovo noiru ako takého, sa 6. ročník niesol v znamení žien. Veď si to pekne všetko zrátajme: ženská sekcia, ženský hosť (Samantha Fuller), ženská časť väzenského noiru, výrazné hrdinky Evy Henning zo švédskeho noiru (ktorú sme videli až trikrát) či dominantné dámy zo seriálovej vetvy. A keďže mužská polovička dramaturgickej dvojky – Milan Hain, zostal tento rok kvôli príjemným rodinným povinnostiam doma, o vskutku bohaté dramaturgické úvody sa postarala Jana Bébarová s Veronikou Zýkovou. Slovom, ženy tento rok vládli!" K letošnímu ročníku Noir film Festivalu na Křivoklátě se ve 25fps vrátil Michal Šmajda. Více tady.
"Všechny jmenované snímky jsme mohli spatřit nejen v kinech, byť někdy před drahnými lety, ale vesměs jsou dostupné na nejrůznějších nosičích a některé v posledních letech opakovaně uváděly televizní stanice. Vyčítám dramaturgům AČFK orientaci na díla nejznámější (nebo dokonce nejznámější ze všech nejznámějších), u nichž se vlastně počítá s tím, že divák je s nimi už obeznámen – a že se těší na jejich předvedení ve zcela novém designu, v obrazové i zvukové kvalitě dříve nevídané. Ale co ambice zpřístupnit rovněž tituly u nás neznámé, díla, jež se do tuzemských kin nikdy nedostala, přestože jejich kvality můžeme jen těžko zpochybnit?" O chystaném "muzikálovém" ročníku Projektu 100 napsal na Artzóně Jan Jaroš. Více tady.
"Mám veľký vzťah k výtvarnému umeniu a vždy som bol rád, keď sme išli robiť film, ktorý sa ho nejakým spôsobom dotýkal. Vzrušovalo ma urobiť napríklad podobné portrétové svetlo, ako mal Rembrandt. S Jurajom Herzom sme hodiny študovali obrazy impresionistov nie preto, aby sme ich odkopírovali, ale aby sme ich prvky skombinovali s našou interpretáciou. Nech už sa film odohrával v akomkoľvek období, snažil som sa k nemu preniknúť cez literatúru, fotografie, výtvarné diela." Rozhovor s kameramanem Dodo Šimončičem vyšel ve Film.sk. Více tady.
"Z canneské soutěže se představí jemná japonská filmová freska ´Zloději´ o pětičlenné chudé rodině, která se živí drobnými krádežemi. Obdivuhodná soudržnost jim dovolí, aby si do svého minibytu o velikosti 25 metrů čtverečních adoptovali děvče. Koreeda ve svém filmu odhaluje současné Japonsko jako zemi tradičních silných rodinných vazeb, ale i hlubokých sociálních propastí. Na halucinogenní výlet s Andrewem Garfieldem se diváci vydají ve svůdném, hypnotickém až lynchovském neo-noir thrilleru ´Záhada Silver Lake´ talentovaného amerického režiséra Davida Roberta Mitchella. Ozdobou festivalu bude magický neo-noir ´Poslední večery na zemi´ čínského filmaře Gana Biho, který vrcholí bezmála hodinovým záběrem ve 3D." Tisková zpráva o programu blížící se přehlídky Be2Can, premiérově uvádějící soutěžní a oceněné tituly z Berlinale, Cannes a Benátek, byla zveřejněna na 25fps. Více tady.


Copyright © 2002 - 2019, Zóna