ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5658

Datum vydání článku: 2.6. 2018


Dějiny čtení

"Jeho hudba k nákladným dobrodružným filmům, v následujících letech šlo například o Pána sedmi moří (1940), stanovila standardy pro filmové kompozice v daném žánru. Svým neoromantickým stylem a komplexností skladeb, ve kterých na sebe jednotlivé prvky organicky navazují a společně tvoří koherentní celek bez výplňových pasáží, ovlivnil jak své současníky, jako byl Alfred Newman, tak celou generaci mladších skladatelů, zejména Jamese Hornera a Johna Williamse, jehož hudba pro Star Wars a řadu dalších kultovních filmů by bez Korngolda zřejmě zněla docela jinak." Brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda připomněl v textu napsaném pro Filmový přehled Martin Šrajer. Více tady.
"Na sklonku 80. let došlo v Eastwoodově režijní kariéře k zásadnímu obratu. V té době se totiž představil jako autor brilantního životopisného dramatu Bird (1988) pojednávajícího o osudech geniálního jazzového hudebníka Charlieho ´Bird´ Parkera (fenomenální Forest Whitaker). Tento neuvěřitelně oduševnělý film, z nějž doslova čišela láska k jazzu, vynesl Eastwoodovi Zlatý glóbus za nejlepší režii a dodnes patří k jeho nejpozoruhodnějším režijním počinům. Z respektovaného režiséra se tak Eastwood stal i režisérem oceňovaným." Clint Eastwood oslavil v tomto týdnu 88. narozeniny. Jeho portrét napsal pro Literárky Milan Mundier. Více tady.
"Koreedovu filmografii nedrží pohromadě jednotný styl, ale spíš soubor motivů opakujících se napříč různými fázemi jeho tvorby. V souvislosti s různými režisérovými filmy se dokonce mluví o dvou do značné míry protichůdných přístupech – o využívání různých metod typických spíše pro dokument a o navazování na styl japonských klasiků Jasudžira Ozu a Kendžiho Mizogučiho." U příležitosti zisku Zlaté palmy převedl Cinepur do neplacené sekce tři roky starý režisérův portrét, napsaný Antonínem Tesařem. Více tady.
"David Jařab, Petr Marek nebo Vašek Kadrnka jsou nepochybně tvořiví lidé. David Jařab je výborný divadelník a podnětný intelektuál, ale jeho hlavní ambicí je být významným akademikem v oboru, v němž nedokázal nic, nežli natočit dva nefungující filmy a jemuž zjevně naprosto nevadí, bořit kritéria pro přijímací řízení a vymýšlet hlavně sebeobrané argumenty pro svůj seminář. Jeho časté poukazování na zaneprázdněnost studentů katedry režie, (v němž je podporován i tajemnicí katedry Hanou Jarošovou), které vede studenty k rozkládání ročníku, nerespektování termínů ap. sekundárně rozkládá celou školu. Vašek Kadrnka natočí film za peníze svého tatínka a vyhraje s ním karlovarský festival! Hezké. Ze 170 filmů je podle přejících a poučených návštěvníků festivalu ´Křižáček´ 163. nejlepším filmem.. Co k tomu říct? Také jsem tam byl kdysi v porotě a nebýt moudrého Krystofa Zanussiho, málem jsme se také nevyhnuli trapasu. Taková už bývá politika festivalových porot." Z mnoha insiderských textů věnovaných aktuální "válce o FAMU" namátkou vybírám příspěvek Jana Hřebejka. Více tady.


Copyright © 2002 - 2019, Zóna