ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5504

Datum vydání článku: 30.12. 2017


Dějiny (zóního) čtení

Pravidelnou sobotní rubriku "Dějiny čtení" tentokrát využiji k částečnému bilancování zítra končícího roku 2017. Všechny odkazy tedy výjimečně připomenou jen "zóní" texty, publikované v letošním roce.
"Nepředpokládám, že by si na to někdo jiný vzpomněl, ale už jen pro pořádek by to zaznamenáno být mělo - je to přesně deset let, kdy se v polovině dubna roku 2007 začaly v ČR prodávat první blu-ray disky. Vlajkovou lodí nového formátu na českém trhu byla bondovka Casino Royale (2006), doprovozená Scottovým snímkem Černý jestřáb sestřelen (2001) a Campbellovou horolezeckou splácaninou Vertical Limit (2000)." Předpokládal jsem správně, nevzpomněl si opravdu nikdo. Více tady.
"´Tarkology´ (a ´stalkerology´ obzvlášť) z celého světa od konce minulého týdne přistihnete trvale se zamženýma očima - podle dosavadních recenzí je totiž konečně k dispozici onen po desetiletí toužebně očekávaný ´stalkerovský svatý grál´ neboli BD-edice s restaurovanou verzí Stalkera fenomenálních kvalit." O restaurované BD-verzi Stalkera (1979) Andreje Tarkovského jsem psal nejprve u příležitostí recenzí criterionského BD (tady) a podruhé ve chvíli, kdy se objevila i britská, tedy regionálně neblokovaná verze disku (tady).
"Vydání boxu nazvaného ´Jim Jarmusch´ v prosinci 2016 přivedlo do rozpaků asi jen ty, kterým z vydané sedmičky filmů scházel z dob, kdy filmy vydala společnost Levné knihy, jen jeden či dva - disky se totiž nedostaly do prodeje samostatně, ale jen v boxu, což znamenalo nutnost za ně(j) zaplatit 1.100 Kč. Pokud se ale tehdy někdo rozhodl problém ´vysedět´ s přesvědčením, že po čase Aerofilms Jarmuschovy snímky vydají i jednotlivě, může si gratulovat, protože přesně to se nakonec stalo - po rozprodání téměř kompletního nákladu boxu je všech sedm filmů k mání po 150 Kč." Na konci prázdnin se do samostatného prodeje dostalo 7 filmů Jima Jarmusche z první dekády jeho tvorby. Více tady.
"Už před lety jsem tu psal, že ze sedmnácti disků, které vydala (či spoluvydala) Zóna, mám nejintimnější vztah k Barvě granátového jablka (1969) Sergeje Paradžanova, nejen kvůli její naprosté mimoběžnosti s čímkoliv, co do té doby kdokoliv jiný natočil, ale i kvůli vložené energii do přípravy bohatě vybaveného DVD. Ani příprava DVD-edice ale neukojila mou touhu někdy vidět Barvu granátového jablka v autentické podobě, tedy v přepisu z negativu, o němž se léta tvrdilo že neexistuje (resp. že byl komunisty zničen) a který tedy nebyl k dispozici pro přípravu žádného z existujících masterů využitých pro DVD." O genezi britského BD s restaurovanou verzí Paradžanovova filmu jsem psal vícekrát, přičemž vše důležité je ve dvou textech - v prvním o samotném záměru disk vydat (tady) a ve třetím, informujícím o rozšíření jeho obsahu o obě střihové verze filmu a posunu vydání až na leden příštího roku (tady).
"I když, mezi námi, i z těch ´čtyřech pětek´ lze vlastně jakous takous po zóním způsobu ´hlubokou´ myšlenkovou paralelu vydobýt - těch předchozích 5.554 vždy zcela upřímně míněných hlasitých ulevení si (´Od zítřka na to už seru!´), rituálně doprovázejících dopsání každé zóní zprávy, ze mě totiž bez debaty dělá Henryho Millera tuzemského ´netuctového´ internetu." Kromě obligátního každoročního výročí existence Zóny jsem se letos v březnu "doplácal" i ke graficky elegantně působícímu vydání s pořadovým číslem 5.555. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna