ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=5455

Datum vydání článku: 11.11. 2017


Dějiny čtení

"Veškeré natáčení proběhlo z kamer umístěných na autech i v jejich kabinách. McQueen s režisérem Peterem Yatesem (kterého si McQueen i v roli šéfa koprodukční společnosti vybral právě pro jeho schopnost režírovat skvělou automobilovou honičku - oba se ve svém volném čase věnovali závodění) nechtěli použít jediný trik, jediný studiový záběr. Honička z tohoto filmu je tak realistická prostě proto, že byla natočena tak, jak se v tu kterou chvíli skutečně odehrávala, v jediný moment tu McQueen zoufale netočí volantem před plátnem promítajícím ubíhající krajinu." Originalitu automobilové honičky ve snímku Bullittův případ (Bullitt, 1968) Petera Yatese popsal na webu Autoforum Mirek Mazal. Více tady.
"Že by to bylo konečně tady? Amazon vstoupil do Česka? Českými servery proběhl článek o tom, že je Amazon konečně v češtině. Přichází konec českých e-shopů? Mají propustit svého jediného programátora, zahodit 10 let PHP kódu a za zbytek peněz nakoupit bitcoiny? Tak žhavé to nebude. Vše, co se totiž stalo, je to, že Amazon přidal na Amazon.de možnost zobrazení v češtině. Jako zákazník tedy musíte najet úplně dolů na web a můžete si zvolit vedle turečtiny, němčiny, angličtiny nebo polštiny také češtinu." O částečném "počeštění" německého Amazonu napsal na Lupě Ondra Klega. Více tady.
"Výpravná fantasy má svá nepsaná pravidla a v éře po ´Pánovi prstenů´ od ní očekáváme přímočarost bez stylistických nebo vypravěčských kudrlinek. Právě ty si ale Ritchie vyložené užívá. ´Král Artuš´ tedy na jednu stranu naplňuje škatulky (velkolepé bitvy s obřími slony, fantastická zvířata, magie, působivá krajina, kulisy, výprava atp.), na tu druhou překvapuje diváka hříčkami, které nekorespondují se zaběhlou představou o žánru fantasy. Vedle již zmiňovaných gangsterských zkratek je to suchý britský humor, videoherní stylizace akčních scén, nebo třeba rytmická hudba na míle vzdálená od běžných orchestrálních soundtracků." Recenzi nedávno vydané BD-verze nejnovějšího snímku Guye Ritchieho Král Artuš: Legenda o meči (King Arthur: Legend of the Sword, 2017) napsal pro Blu-space Štěpán Čermák. Více tady.
"Od počátku jsem měl v hlavě určitou zvukovou vizi, kterou jsem se snažil zaznamenat. Kombinace tradičních nástrojů s moderními přístupy. Ať už jde o použití různých syntezátorů, netradičních aranží či samotnou strukturu jednotlivých částí. Snažil jsem se pomoct divákovi pochopit a zorientovat se ve filmu. Být mu pomocným vypravěčem." Tomáše Martínka, autora soundtracku k restaurované verzi snímku Otrávené světlo (1921) J.S. Kolára a Jana Lamače (příští rok vyjde na DVD), vyzpovídala pro 25fps Veronika Jančová. Více tady.


Copyright © 2002 - 2018, Zóna