ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=2485

Datum vydání článku: 30.10. 2009


Short Cuts

Za dva týdny, ve čtvrtek 12. listopadu, se v rámci řady FilmX (za 99 Kč) na stáncích objeví filmy Její zpověď (Blackmail, 1929) Alfreda Hitchcocka a Funny Games USA (Funny Games U.S., 2008) Michaela Hanekeho. Hitchcockův snímek v ČR před rokem poprvé vydala v mizerné technické kvalitě společnost Levné knihy, blížící se druhé tuzemské vydání, pro FilmX nově připravené společností HCE, tedy dává šanci na důstojnější provedení. V řadě FilmX v zatím neupřesněném termínu vyjde ještě jeden Hitchcockův snímek, Rozmary bohaté ženy (Champagne, 1928) - i zde půjde o druhé české vydání, opět nově připravené společností HCE (první tuzemskou edici před několika lety "vyprodukovala" společnost Bonton).
Mezi listopadovými slevovými tituly distribuční společnosti MagicBox je i 11 warnerských titulů, zařazených pod hlavičkou Bestsellery a nově přeceněných na 200 Kč. Várce vévodí Nový svět (The New World, 2005) Terrence Malicka, k nepřehlédnutí jsou ale i snímky Beowulf (2007) Roberta Zemeckise či Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, 2007) Tima Burtona. Filmy Moonwalker, Lepší pozdě nežli později, 10.000 př.n.l., Krvavý diamant, Nový svět, Beowulf, Dannyho parťáci, Sex ve městě, Zlatý kompas, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street a Já, legenda se za novou cenu budou prodávat od středy 11. listopadu.
U příležitosti 70. narozenin Vladimíra Körnera bylo během října v médiích k přečtení hned několik rozhovorů s jubilantem, v případě dnešní "pošetkové" premiéry snímku Krev zmizelého (2005) Milana Cieslara podle Körnerova scénáře jde ale pravděpodobně jen o souhru náhod. Snímek, který na DVD poprvé poslala před čtyřmi lety společnost MagicBox, je na stáncích aktuálně k mání za 49 Kč.
V několik týdnů staré zprávě jsem říjnové vydání snímku Anna Christie (1931) Clarence Browna s Gretou Garbo v hlavní roli zařadil mezi "reedice", tedy mezi tituly, které v ČR před lety prodávala tuzemská pobočka Warnerů a nyní se jen nově vrací na český trh prostřednictvím momentálního zdejšího warnerského distributora, společnosti MagicBox. Neuvědomil jsem si ale, že "stav věcí" je trochu jiný - Anna Christie se totiž před lety v ČR koupit skutečně dala, ale jen v rámci boxu Kolekce filmů Grety Garbo a samostatně byl disk s českými titulky získatelný jen v zahraničí (např. v Německu).
Společnost Levné knihy si oblíbila "recyklaci" svých starších titulů formou "třífilmových" kolekcí, obvykle do jedné krabičky na jednom oboustranném a jednom klasickém DVD shromažďujících snímky spojené nejčastěji osobou režiséra. V tomto provedení by v dohledné době (za 69 Kč) měly vyjít např. kolekce s filmy Zánik domu Usherů (House of Usher, 1960), Jáma a kyvadlo (Pit and the Pendulum, 1961) a Havran (The Raven, 1963) Rogera Cormana, Rašomon (Rašo-mon, 1950), Idiot (Hakuči, 1951) a Sedm samurajů (Šiči-nin no samurai, 1954) Akiry Kurosawy a Zapomenutí (Los Olvidados, 1950), Él (El, 1953) a Tristana (1970) Luise Buňuela.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna