ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7638

Datum vydání článku: 14.9. 2023


Stream Cuts

Videotéka Disney+ přišla s neodolatelnou cenovou nabídkou pro ty, kdo zvažují její krátkodobé vyzkoušení. Až do 20. září si totiž lze objednat předplatné na tři následující měsíce za 49 korun měsíčně, tedy s plným přístupem na Disney+ do poloviny prosince za 147 korun. Po třech měsících je možné předplatné zrušit či v něm pokračovat, to už ale samozřejmě za standardní cenu, která v té době bude 238 korun měsíčně. Z premiérových kinohitů posledních měsíců jsou na Disney+ už nějaký čas k dispozici Strážci Galaxie: Volume 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3, 2023) Jamese Gunna (v obrazové IMAX-verzi), dnes přibyla pixarovka Mezi živly (Elemental, 2023) Petera Sohna a na začátek října je ohlášen Indiana Jones a nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny, 2023) Jamese Mangolda.
Obdivovatele tvorby Richarda Linklatera (z jeho vrcholných děl vyšly na nosičích s českou podporou filmy Temný obraz, Chlapectví a trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí) jistě potěší informace, že streamovací služba SkyShowtime tento týden zařadila do nabídky českými titulky vybavený snímek Omámení a zmatení (Dazed and Confused, 1993), který ho před třiceti lety proslavil a bohužel nikdy nevyšel s českou podporou na žádném typu nosiče. Snímek, kvůli "příběhu" i stylu vyprávění často srovnávaný s retrem Americké graffiti (American Graffiti, 1973) George Lucase (též dostupným na SkyShowtime), svého času Quentin Tarantino označil za jeden ze svých nejoblíbenějších filmů a často citován je i kvůli prvním rolím hned několika budoucích hollywoodských hvězd (mj. Milla Jovovichová, Ben Affleck či Matthew McConaughey).
Snímky Purpurová růže z Káhiry (The Purple Rose of Cairo, 1985) a Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters, 1986) Woodyho Allena vydala před lety s českými titulky na DVD společnost PB Publishing, jejich aktuální zařazení do nabídky HBO Max ale dává šanci na jejich objevení nové divácké generaci. Výhodou streamovacích verzí obou filmů oproti DVD je možnost jejich přehrání ve vysokém rozlišení, tedy z nových HD-masterů, jasným degradačním prvkem je naopak nepoužití kongeniálních titulků Dany Hábové, s nimiž byly Allenovy filmy v ČR v kinech, v televizi i na DVD neodmyslitelně spojeny.
Ti, kdo stejně jako já milují snímek Nauka o snech (La Science des reves, 2006) Michela Gondryho a obdivují herecký výkon Jima Carreyho v Muži na Měsíci (Man on the Moon, 2000) Miloše Formana, by neměli přehlédnout seriál K smíchu (Kidding, 2018-22), jehož první série (ze dvou natočených) se s českými titulky objevila v nabídce videotéky SkyShowtime. Právě Gondry totiž svým nenapodobitelným způsobem režíroval šest z deseti epizod melancholické, dojemné, chytré, nápadité a místy až neuvěřitelně zábavné podívané, v níž si Jim Carrey zahrál fiktivní americkou obdobu Miloše Nesvadby.
Pět let vznikající dokument Moonage Daydream (2022) Bretta Morgena, nabízející "esenci Davida Bowieho" nikoliv prostřednictvím komentáře či "mluvících hlav", nýbrž koláží koncertních záznamů, klipů, rozhovorů, záznamů ze soukromého archivu i filmů, v nichž hudebník vytvořil ikonické role (Muž, který spadl na Zemi, Veselé Vánoce, pane Lawrenci, Hlad), se sice promítal v tuzemských kinech, "počeštěné" verze na nosičích se ale bohužel nedočkal. O to víc jistě Bowieho obdivovatele potěší rozhodnutí Netflixu zařadit Moonage Daydream s českými titulky do svého katalogu.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna