ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7635

Datum vydání článku: 11.9. 2023


Short Cuts

Kanál ČT art uvede dnes (v pondělí 11. září) večer film Vzpoura ve věznici Carandiru (Carandiru, 2003) Hectora Babenca, historicky druhý brazilský snímek vydaný na "počeštěném" DVD. Zatímco ten první, Město bohů (Cidade de deus, 2002) Fernanda Meirellese, vydala v ČR na DVD už před dvaceti lety společnost SPI, Vzpoura ve věznici Carandiru dorazila na DVD od společnosti Sony do tuzemských obchodů prostřednictvím Bontonu v dubnu roku 2005. V ČR už mnoho let vyprodané DVD lze ve variantě s českými titulky dodnes koupit na polských e-shopech.
Až do 31. prosince je v Muzeu Mladoboleslavska, sídlícím v přízemí tamního hradu, otevřena výstava Markéta Lazarová – Balada z kraje boleslavského. Expozice nabízí fotografie z natáčení Vláčilova filmu, archivní dokumenty a dobové plakáty ze sbírek Národního filmového archivu, doplněné autentickými středověkými artefakty z muzejních sbírek. Chyba v názvu filmu (nejmenuje se´Markéta Lazarová´, nýbrž ´Marketa Lazarová´), se vyskytuje i na plakátu výstavy s logem NFA (najdete ho tady).
Většina starších DVD z nejnovější várky společnosti Universal, které se po letech rozhodl vrátit do tuzemské distribuce MagicBox, se minulý týden, tedy v ohlášeném termínu jejich distribuční premiéry, v prodeji neobjevila (mj. Schindlerův seznam, Zjizvená tvář, 1941, Gladiátor, Věc, Navždy a daleko, Zamilovaný Shakespeare) a některé ještě dokonce nemají ani schválené přebaly (Okno do dvora, Vertigo, Ptáci). V obchodech je pravděpodobně nelze očekávat dříve než na přelomu září a října.
Nakladatelství Pro-PLAKÁT vydalo Pavlem Rajčanem sestavenou monografii Karel Vaca 1919-1989: Filmové plakáty a další užitá tvorba. Představuje tvorbu malíře, ilustrátora, grafika, scénografa a kostýmního výtvarníka, který v letech 1958 až 1988 pro Ústřední půjčovnu filmů navrhl 302 filmových plakátů (mj. Adelheid, Sladký život, Kinoautomat, Muž z Hongkongu, Na černé listině, Obžalovaný, Perný den, Rio Bravo, Tři dny Kondora), z nichž většina je k prohlédnutí v jeho "virtuální galerii" na webu Terryho ponožek (tady).
Letos v březnu začal MagicBox vracet do tuzemských obchodů mnoho let vyprodané boxy se seriálem Akta X (The X-Files, 1993–2018), které společnost 20th Century Fox v ČR přičiněním Bontonu postupně vydávala od roku 2007. V březnu rozvezl MagicBox do obchodů sedmidiskové boxy s prvními třemi sériemi a v následujících dvou měsících dolis Akt X dokompletuje - v říjnu vyjdou boxy se čtvrtou až sedmou sérií a v listopadu čtyři závěrečné se sériemi osm až jedenáct.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna