ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7446

Datum vydání článku: 11.3. 2023


Dějiny čtení

"Ennio Morricone byl až do velmi pokročilého věku pracovně velmi vytížený, takže jsme si psali v různých časových intervalech, ale téměř vždy mi odpověděl a byl velmi vstřícný a přátelský. Později jsem během filmových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci postupně navazoval osobní kontakty i s některými jeho spolupracovníky a režiséry, pro jejichž filmy komponoval hudbu, a získal jsem i pohled na jeho hudbu a způsob práce z pohledu několika italských filmařů. S Enniem Morriconem jsem se osobně setkal dvakrát v Praze. Poprvé pouze krátce během jeho prvního českého koncertu v Obecním domě v roce 2011 a podruhé během zkoušek s Českým národním symfonickým orchestrem a tiskové konference v nahrávacím studiu v Hostivaři v roce 2015. Sedět v blízkosti Morriconeho a sledovat, jak diriguje velký orchestr, byl pro mne po jeho prvním koncertu velmi silný a nezapomenutelný zážitek." Rozhovor s Janem Švábenickým o jeho knize Fenomén italský western pořídil pro H7O Milan Valden. Více tady.
"Na HBO Max se kromě komerčních titulů objevují také filmy z nabídky artověji zaměřené stanice Cinemax, nově například ´Čokoláda´ (1988). Autobiografický celovečerní debut francouzské režisérky Claire Denis sleduje, jak se v područí koloniálních struktur rodí vztah mezi mladou běloškou a jejím africkým sluhou. Ještě otevřeněji se ke kolonialismu vyjadřuje politický avantgardní film ´Lev má sedm hlav´ (1971), který natočil Glauber Rocha, jeden z klíčových tvůrců brazilského hnutí cinema novo. Jeho jízlivý útok na imperialismus uvádí MUBI v restaurované verzi. Novinkou na Apple TV+ je důmyslný caper film Sharper (2023), který svou skládačkovitou strukturou se střídajícími se perspektivami a pomalejším tempem vyprávění připomene inteligentní krimithrillery z devadesátých let jako ´Obvyklí podezřelí´." V DOK Revue bylo zveřejněno březnové "vydání" pravidelné rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
"Během přípravy na kurz jsme obdrželi od Unie filmových distributorů seznam kinoprovozů s funkční technikou ke klasické projekci. Bylo jich sto dva, ale každý rok nějaké kino ubývá. Takže naší snahou je motivovat zřizovatele a provozovatele kin, aby klasickou projekci zachovali, jelikož její navrácení už bude velmi těžké. V poslední době zároveň vnímám, že zájem o klasické promítání tu je. Vzrůstá obliba projekce němých filmů s živou hudbou a také – zejména v letním období – úzkých formátů z přenosných promítacích strojů i mimo běžné kinoprostory." Rozhovor Jana Křipače s Barborou Soukupovou o klasické filmové projekci zveřejnil Filmový přehled. Více tady.
"Pokud jste u některých filmů nebo seriálů zvyklí na zavedené dabingy, může vás překvapit, že neslyšíte oblíbené herce. Například komedie ´Notting Hill´ je úplně předabovaná (je to už třetí české znění), nový dabing vznikl také pro ´Hannibala´, ´Zkrocenou horu´ nebo ´Ztraceno v překladu´. Fanoušci hororu ´Psycho´ si mohou vybrat mezi Hitchcockovým originálem a remakem z roku 1998. Zatímco černobílý film má jenom titulky, novější barevná verze má českou zvukovou stopu. Je to však opět jiný dabing, než který se používal dosud. Dobrodružná série ´Indiana Jones´ patří mezi filmy, pro které historicky vzniklo několik různých českých dabingů. U prvního dílu uslyšíte v hlavní roli Ladislava Freje, ve druhém mluví Ladislav Županič, ve třetím i dosud posledním čtvrtém Jiří Štěpnička." Před měsícem spuštěnou streamovací službu SkyShowtime recenzoval na Lupě Filip Rožánek. Více tady.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna