ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7407

Datum vydání článku: 1.2. 2023


Stream Cuts

Nadlouho poslední globální streamovací služba, která se chystá oblažit svou produkcí tuzemské diváky, oznámila oficiální termín spuštění. Pod nepříliš šťastným názvem SkyShowtime ukrytý "stream", kombinující filmovou i seriálovou nabídku studií Universal a Paramount, odstartuje v ČR za dva týdny, v úterý 14. února a za jeho měsíční předplatné zájemci zaplatí 179 korun. Pokud jsem ale správně pochopil zveřejněné specifikace, nabídku SkyShowtime půjde přehrávat jen na některých z chytrých televizí (se systémy Android TV, Google TV a LG TV, ale nikoliv Tizen), takže služba nebude dostupná pro majitele v ČR suverénně nejrozšířenějších televizí Samsung.
V mezidobí od posledního "vydání" této streamovací rubriky rozšířila služba HBO Max svou bressonovskou nabídku o další dva tituly, takže si na ní lze spustit již pět režisérových filmů. K dosavadní trojici Kapsář (Pickpocket, 1959), A co dále, Baltazare (Au hasard Balthazar, 1966) a Proces Jany z Arcu (Proces de Jeanne d´Arc, 1962) přibyl snímek Muška (Mouchette, 1967), před lety v ČR vyšlý na DVD v řadě ´Netuctové filmy´ (tady) a závěrečná "položka" Bressonovy filmografie, drama Peníze (L´Argent, 1983), odměněné (společně s Tarkovského Nostalgií) Cenou za režii v Cannes (tady).
Dvouapůlhodinový dokument Ennio (2021), který o legendárním skladateli filmové hudby natočil Giuseppe Tornatore, sklidil po svém loňském podzimním uvedení v tuzemských kinech nadšené ohlasy recenzentů i diváků. Šance, že by se Ennio objevil na nějakém typu "počeštěného" nosiče, je mizivá a tak zájemce o něj jistě potěší možnost jeho zhlédnutí na streamovací službě KVIFF.TV (tady). K dispozici je na "kviffu" jak v rámci měsíčního předplatného, tak formou týdenní výpůjčky (za 70 korun) či trvalého stažení (120 korun).
Z filmů o éře mccarthismu v Hollywoodu je v ČR nejznámější satira Na černé listině (The Front, 1976) Martina Ritta s Woodym Allenem v hlavní roli, která se na konci sedmdesátých let promítala i v československých kinech. Na opačném pólu známosti naopak stojí drama Předem vinni (Guilty by Suspicion, 1991) Irwina Winklera, premiérované v Cannes (v roce 1991 se s ním o Zlatou palmu utkaly i filmy Dvojí život Veroniky, Krásná hašteřilka, Europa, Přerušený krok čápa či Barton Fink). Snímek, v němž si hlavní roli režiséra Davida Merrilla zahrál Robert De Niro, najdete s českými titulky v nabídce HBO Max (tady).
Když jsem před rokem psal o filmech Alfreda Hitchcocka, nalezitelných s českými titulky v nabídce Netflixu, dopočítal jsem se trojice Farmářova žena (The Farmer´s Wife, 1928), … a neuveď nás v pokušení (The Manxman, 1929) a Rozmary bohaté ženy (Champagne, 1928). Od té doby se "hitchovská" nabídka Netflixu rozrostla o gangsterku Číslo sedmnáct (Number Seventeen, 1932), adaptující divadelní hru Josepha J. Farjeona (tady) a romantickou komedii Co moře pohltí aka Bohatí a cizí (Rich and Strange, 1932) s Henrym Kendallem v hlavní roli (tady), kterou před lety společnost Levné knihy při vydání na DVD propagovala neodolatelně patafyzickou anotací na obalu ("Zchudlí a zubožení odjíždějí Barry a Kendall domů na prosté obchodní lodi, která ztroskotá. Manžele zachrání posádka, která ale začíná jíst jejich kočku!").


Copyright © 2002 - 2023, Zóna