ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7380

Datum vydání článku: 5.1. 2023


Stream Cuts

Robert Bresson patří k tvůrcům, jejichž filmy najdete s českou podporou jen zcela výjimečně. Z jeho třinácti celovečerních filmů jsou na DVD (přičiněním řady ´Netuctové filmy´) dostupné jen dva (A co dále, Baltazare a Muška) a až do tohoto týdne byste jeho snímky hledali marně i na streamu. Bressonovské "prokletí" zlomila až streamovací služba HBO Max, která zařadila (tady) do své "počeštěné" nabídky snímek Kapsář (Pickpocket, 1959), zastupující v roce 1960 (společně s Godardovým debutem U konce s dechem) francouzskou kinematografii na Berlinale.
Před dvaceti lety vydané paramountské DVD se snímkem Tenkrát na Západě (Once Upon a Time in the West, 1968) Sergia Leoneho suverénně v roce 2003 vyhrálo první ročník ankety ´Nostalgické DVD roku´, když ale o osm let později Paramount vydával v řadě zemí film na BD, na tuzemské zájemce už nemyslel. Poprvé v HD si tak Leoneho majstrštyk s českými titulky lze pustit až nyní - restaurovanou verzi filmu totiž nabízí Netflix (tady).
O Paulovi Schraderovi jsem na Zóně naposledy obsáhleji psal před čtyřmi lety (tady), když Bonton dovezl do tuzemské distribuce DVD s jeho spirituálním snímkem Zoufalství a naděje (First Reformed, 2017) s Ethanem Hawkem v hlavní roli. Následující Schraderův režijní počin Švindlíř (The Card Counter, 2021), uvedený před rokem a půl v hlavní soutěžní sekci festivalu v Benátkách, najdete s českými titulky v nabídce HBO Max (tady) a stejná streamovací služba ve svých útrobách ukrývá i českými titulky opatřený Schraderův televizní snímek Hon na čarodějnice (Witch Hunt, 1994), v němž si soukromého detektiva zahrál Dennis Hopper (tady).
Ze své slabosti pro filmy Davida O. Russella jsem se na Zóně "vypsal" už před sedmi lety ("Do nepočetné společnosti filmů, které si ´relaxačně´ pouštím tak často, že řadu pasáží z nich už znám nazpaměť, se mi v posledních letech vklínila trojice výtečných ´komedií´ Davida O. Russella Fighter, Terapie láskou a Špinavý trik, schopných mě spolehlivě kdykoliv rozesmát neodolatelným mixem chytrého scénáře, brilantně vypointovaných scén a samozřejmě především úžasných hereckých výkonů nejen režisérových oblíbenců Christiana Balea, Jennifer Lawrenceové, Bradleyho Coopera, Amy Adamsové či Roberta De Niroa."), s napětím jsem tedy čekal na jeho nový počin, natočený po dlouhé sedmileté pauze. Do New Yorku v třicátých letech minulého století zasazené (a kameramanem Emmanuelem Lubezkim efektně nasnímané) retro Amsterdam (2022), které nashromáždilo neuvěřitelné herecké obsazení (Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Robert De Niro, Rami Malek, Anya Taylor-Joy, Timothy Olyphant, Zoe Saldana, Michael Shannon, Alessandro Nivola, Chris Rock či Taylor Swift), se včera s českými titulky objevilo na Disney+ (tady).
"Hollywoodská" režijní kariéra Petera Weira je na "počeštěných" DVD a BD zaznamenána téměř reprezentativně, jinak je tomu ale s jeho ranými filmy, vzniklými v sedmdesátých letech. Jedinou výjimkou je Poslední vlna (The Last Wave, 1977) s Richardem Chamberlainem v hlavní roli - mysteriózní drama, zařazené do kanonické knihy ´1001 filmů, které musíte vidět, než umřete´, nabízí s českými titulky HBO Max (tady)


Copyright © 2002 - 2023, Zóna