ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7264

Datum vydání článku: 16.9. 2022


Short Cuts

Na platformě Donio byla spuštěna crowdfundigová kampaň (tady), shromažďující prostředky na tuzemskou i zahraniční distribuci restaurované verze snímku Ukradená vzducholoď (1967) Karla Zemana a její následné vydání na BD. Mezi odměnami pro donátory jsou i vstupenky na premiéru restaurované verze v pražském kině Lucerna, plakáty, let balónem či 20 kusů limitovaného BD s filmem. Poslední zmíněná varianta je suverénně nejrychlejší cestou k získání BD s restaurovanou verzí Zemanova snímku, k rozeslání disků by totiž mělo dojít už během října.
Nedávno jsem zmiňoval, že letošním desátým Národním filmovým archivem restaurovaným či digitalizovaným českým filmem bude na podzim chystané drama Obžalovaný (1964) Jána Kadára a Elmara Klose. Ani ten ale nebude v roce 2022 posledním, do konce roku by měl NFA stihnout ještě premiéru veselohry Ducháček to zařídí (1938) Karla Lamače s Vlastou Burianem v hlavní roli. Zatímco Obžalovaný dosud nevyšel na žádném typu nosiče v ČR ani v zahraničí, Ducháček je k dispozici už 18 let na DVD vydaném společností FEX.
Francouzská společnost Malavida vydala ve své limitované DVD-řadě snímky Ecce homo Homolka (1969) Jaroslava Papouška a Happy end (1967) Oldřicha Lipského. Jejich zařazení do sběratelské edice, která na obalu avizuje "restaurované tituly", je opravdu odvážné - restaurované verze obou komedií totiž neexistují a podkladem pro francouzskou edici musely být stejné mastery, které byly před lety použity při přípravě tuzemských DVD-edic obou filmů.
Na začátku léta jsem avizoval, že společnost Sony zařadí českou podporu na chystané UHD se zapomenutou komedií Skutečný génius (Real Genius, 1985) Marthy Coolidgeové, která se v ČR před dvaceti lety prodávala na DVD. Tento týden ale vstupuje do prodeje v Evropě nejen "počeštěné" UHD, ale též českými titulky vybavené BD (v tomto provedení jsou oba typy disků ke koupi například v Polsku či Maďarsku).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna