ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7248

Datum vydání článku: 31.8. 2022


Short Cuts

Slovenský překlad knihy Kieślowski v detaile polské reportérky Katarzyny Surmiak-Domańské vydalo nakladatelství Absynt. "Katarzyna Surmiak-Domańska hovorí, že túto knihu nenapísala od stola. Stretla sa s množstvom ľudí, na ktorých Krzysztof Kieślowski zanechal svoj ľudský odtlačok. Nevynecháva pritom žiaden úsek života svojho hrdinu, rozoberá ho na súčiastky tak, ako on kedysi dávno svoju prvú motorku. Jej kniha ´Kieślowski v detaile´ je výnimočná biografia, skvelá reportáž a zároveň pútavý román nielen o slávnom režisérovi, ale aj o zmenách, ktorými si prešla Stredná Európa na prahu nového tisícročia," píše se v anotaci. Jedna z kapitol knihy je k přečtení tady.
Raperské drama 8 Mile (2002) Curtise Hansona, jehož dobovou popularitu způsobilo obsazení Eminema do hlavní role, vydal v ČR na DVD nedlouho po kinopremiéře Universal a týž vydavatel ho před šesti lety poslal i na BD. Letošní dvacáté výročí premiéry si Universal zvolil k podzimnímu přesunu snímku na UHD, které do tuzemských obchodů s kompletní českou podporou doveze v listopadu MagicBox.
Dnes začíná festival v Benátkách, na němž bude ve světové premiéře uvedeno restaurované Ucho (1970) Karla Kachyni. V sekci ´Venice Classics´ budou kromě něj letos promítány např. restaurované snímky Teoréma (Teorema, 1968) Piera Paola Pasoliniho, Umělcova smlouva (The Draughtsman´s Contract, 1982) Petera Greenawaye či Desátník smolař (Le caporal épinglé, 1962) Jeana Renoira. Připomínám, že půjde o šestý český restaurovaný snímek uvedený v Benátkách - předcházely mu v roce 2012 filmy Pytel blech (1962) Věry Chytilové a Zablácené město (1963) Václava Táborského, v roce 2017 Černý Petr (1963) Miloše Formana, před třemi lety Extase (1932) Gustava Machatého a loni Siréna (1947) Karla Steklého.
Před dvěma měsíci se v DVD-edici ´Seriál´ České televize objevilo nové vydání první řady seriálu Četnické humoresky (2001) Antonína Moskalyka. Na začátku září vyjde box s řadou druhou (natočenou o dva roky později), lišící se od předchozího počtem disku - ač jsou obě řady třináctidílné, je box s tou první pětidiskový, zatímco box s řadou druhou obsahuje disků šest.
Morbidní komedie Temné stíny (Dark Shadows, 2012) Tima Burtona se před deseti lety dočkala jednoznačného kritického odsouzení, kdybych ale vybíral své soukromé "top 5" z Burtonovy tvorby, neváhal bych s jejím zařazením ani vteřinu. Už několik let v ČR vyprodaná DVD a BD s logem Warnerů na obalu nechal v srpnu bez předchozího avíza dolisovat MagicBox a oba disky (s cenovkami 200 a 300 Kč) právě dorazily do obchodů.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna