ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7225

Datum vydání článku: 8.8. 2022


Short Cuts

Tři ze čtyř samostatně režírovaných celovečerních filmů Hynka Bočana ze šedesátých let (Nikdo se nebude smát, Čest a sláva, Pasťák) jsou dostupné na DVD, u čtvrtého si bohužel zájemci musí vystačit jen s řídkým uváděním na veřejnoprávních kanálech. Právě ten, černobílou adaptaci knihy Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) s Pavlem Landovským v hlavní roli, odvysílá dnes večer kanál ČT2.
Dnes vstupuje v Británii do prodeje ve světové "modré" premiéře snímek Touha (Desire, 1958) Vojtěcha Jasného, na jednom disku "doprovozený" restaurovanou verzi režisérova nejslavnějšího filmu Všichni dobří rodáci (All My Good Countrymen, 1968). V bonusové sekci BD, připraveného společností Second Run, je i hodinový dokument Není stále zamračeno (It´s Not Always Cloudy, 1950), který jako svůj absolventský film na FAMU společně režírovali Karel Kachyňa s Vojtěchem Jasným a sedmnáctiminutová Česká rapsodie (Bohemian Rhapsody, 1969) s kamerou Jaroslava Kučery a hudbou Svatopluka Havelky, kterou Jasný natočil pro výstavu Expo v Ósace coby rozloučení s vlastí před odchodem do emigrace.
"Mysleli jsme si, že jsme talentovanější než ostatní, zdálo se nám, že umíme něco, co ostatní ne – jak udělat dobrý film, protože jsme koukali na filmy, kterým jiní režiséři moc nerozuměli. Shlédli jsme všechny Kurosawy, všechny Bressony, Bergmana, Felliniho a Bunuela. Michail Iljič Romm nás neučil režii, ale profesi. Umělecky jsme se učili od těchto pěti géniů. Tarkovskij měl punc geniality, ale nemůžu říct, že byl génius. Jeho jedničkami byli Bergman a Bresson. Myslím, že jeho nejlepší filmy vznikly v době, když ještě nebyl ´Tarkovskij´. Jak začal hledat svůj vlastní styl, a našel ho, styl podobný snu, stal se jedinečným, ale ztratil upřímnost, začal být uměřený a točil ´Tarkovského filmy´. Pak Bergman někde řekl, že se Tarkovskij opakuje. Podle mě je potřeba pálit mosty: skutečný talent se neopakuje." Petr Gajdošík zveřejnil na Nostalghia.cz (tady) překlad 15 let starého monotematického "tarkologického" rozhovoru s Andrejem Končalovským.
Slovenská pobočka MagicBoxu poslala do tamních obchodů DVD s dětským snímkem Letní rebeli (2020) Martiny Sakové, který byl před dvěma lety uveden i v českých kinech pod názvem ´Léto patří rebelům´. Na disku je kromě slovenské zvukové stopy i český dabing, jímž byl film opatřen při uvádění v tuzemské kinodistribuci (a s nímž ho nabízí i Netflix).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna