ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7223

Datum vydání článku: 6.8. 2022


Dějiny čtení

"Polský filmový institut a polská filmová studia spustily online filmotéku, kde si můžete po bezplatné registraci pustit skoro 4.000 polských filmů v HD kvalitě. Jde o snímky hrané, animované, dokumentární i o filmové týdeníky. Většina má anglické titulky. V nabídce přitom najdete tituly předních polských tvůrců jako Bez konce, Člověk na kolejích, Člověk z mramoru, Člověk ze železa, Čtvrtletní bilance, Eroica, Krátký film o zabíjení, Krátký film o lásce, Náhoda, Osvětim, Pasažérka nebo Sanatorium na věčnosti." V DOK Revue bylo zveřejněno další "vydání" pravidelné měsíční rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
"My jsme byli dost ambiciózní ročník. Byla tam se mnou Agnieszka Holland, dnes světově proslulá, pak Jiří Svoboda, ten se dal ke komunistům, aby mohl točit. Laco Adamík, který se potom s Hollandovou oženil. Nebo Lordan Zafranović. Měli jsme velmi dobrý výsledky a pamatuji si, že po klauzurách bylo hodnocení a říkali nám, že z filmů máme lepší výsledky než nová vlna. Protože Kachyňa dělal s Procházkou a Jan Procházka měl skupinu na Barrandově, tak to vypadalo, že tam budeme debutovat třeba nějakou povídkou, předběžně to vypadalo velmi nadějně. Pak to sloužilo taky jako podnět, že na škole je kontrarevoluce. Spoustě lidí se to hodilo, té garnituře normalizačních režisérů, těch hajzlů, teď už jsou všichni na onom světě. Tak díky tomuhle filmu museli lidi, co byli na katedře, vyhodit a oni triumfovali. K tomuhle posloužil ´Nezvaný host´ dle jejich slov jako jeden z hlavních ukazatelů kontrarevoluce." Rozhovor s režisérem Vlastimilem Venclíkem vyšel ve Filmovém přehledu. Více tady.
"Když se nějaká knížka jmenuje ´Krev, slzy a sperma´, tak se nám to nezdá. Ani podtitul ´Čítanka filmového braku´ mi nesedí. Asi jsem pokrytec. Sám bych publikaci od pánů Blažka, Čeňka, Flígla a Tesaře raději nazval ´Filmy na úrovni´. A jen bych nepřipojil na jaké. Že na nižším levelu. Ta knížka je nejlepším dílem o zábavných filmech za posledních dvacet let, řekl bych. A jako se dá číst metodou campu, dají se i díla pokleslejší kinematografie podobně vstřebávat. S nadhledem. S tolerancí. S odpustky. Aniž to tvůrci horších filmů zamýšleli, baví nás někdy ´na kvadrát´, takže na výsledky této práce neplijeme, i když mohou být filmy asociální, morbidní, amorální a dekadentní." Recenzi knihy Krev, slzy a sperma Antonína Tesaře, Davida Čeňka, Jiřího Flígla a Jiřího Blažka, vydané nakladatelstvím Casablanca, zveřejnil v Neviditelném psovi Ivo Fencl. Více tady.
"Společná služba ´HBO Max´ a ´Discovery´ bude, ale ještě není vybraný název. Co je jasné, že má fungovat na technickém zázemí ´Discovery´ (jenom dobře) a bude do světa vypouštěná postupně. Začne se příští léto v USA, na podzim 2023 je na řadě Latinská Amerika, náš region dostane společnou službu v první půlce roku 2024 a zbytek světa (jihovýchodní Asie či nové země) nejdříve v polovině roku 2024. Plán je, aby tato služba měla v roce 2025 zhruba 130 miliónů předplatitelů po celém světě. Uživatele bude lákat na tři verze používání. Za předplatné bez reklam, za levnější předplatné s málo reklamami a zdarma s hodně reklamami (a zřejmě slabším obsahem). Řeší se, že by také nabízela jednorázové koupě pro exkluzivní filmy či sportovní události." Podle Tomáše Vyskočila čeká streamovací službu HBO Max další proměna. Více tady.


Copyright © 2002 - 2023, Zóna