ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7217

Datum vydání článku: 1.8. 2022


Short Cuts

Podíváte-li se dnes (pondělí 1. srpna) nahoru do levého sloupce, zjistíte, že dnešní vydání Zóny má pořadové číslo 7.500 (slovy: sedm tisíc pět set). Jinak řečeno, ti čtenáři Zóny, kteří ji pravidelně sledují od jejího vzniku před více než dvaceti lety, si tedy na tomto webu postupně přečetli téměř osm tisíc textů (v počátcích Zóny totiž občas vycházelo více zpráv či recenzí v jednom dni). Toto "výročí" mě inspirovalo k malému matematickému cvičení: vezmu-li obvyklou délku zóní zprávy (počet znaků) a typický sazební obrazec, používaný v ČR u vydávaných knih, zaplnily by mnou pro Zónu napsané texty 16 knižních svazků, každý o rozsahu 500 stran.
Pochopit, podle jaké logiky umisťují majors na některé disky české titulky, je v některých případech takřka nemožné. Vzorově to platí pro UHD se zapomenutou bláznivou komedií Skutečný génius (Real Genius, 1985) Marthy Coolidgeové, které v Evropě pošle do obchodů v půli září společnost Sony. Týž snímek na DVD se v ČR prostřednictvím Bontonu krátce prodával před dvaceti lety, což v případě UHD (kvůli už dvouleté tuzemské absenci distributora produkce Sony) rozhodně nehrozí.
Americká distribuční společnost Janus Films uvede v srpnu do zámořských kin restaurovanou verzi snímku Sedmikrásky (1966) Věry Chytilové, která měla světovou premiéru letos na jaře v Cannes. Protože pod "křídla" Januse patří i vydavatelská společnost Criterion, je pravděpodobné, že v budoucnu budou Sedmikrásky osmým českým filmem, který tato vydavatelská legenda vydá na BD (předchozími byly Marketa Lazarová, Valerie a týden divů, Démanty noci, Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil a Spalovač mrtvol).
Loni v listopadu jsem psal o "cenovém mezníku", kdy byly v rámci akce na e-shopu Filmgame poprvé v ČR v prodeji tituly na UHD za 300 korun, tedy hluboko pod úrovní ceny premiérových BD. Po necelém půlroce stejný e-shop v další akci srazil ceny o padesátikorunu a v aktuální (srpnové) akci již lze pořídit prvních pět UHD dokonce za rekordních 200 korun (T2 Trainspotting, Šmoulové: Zapomenutá vesnice, Krotitelé duchů, Labyrint: Vražedná léčba a Emoji ve filmu). UHD s cenovkou 300 korun a méně má Filmgame momentálně v nabídce čtrnáct.
V programové nabídce veřejnoprávní televize by v tomto týdnu jistě leckoho nadchly na kanálech ČT2 a ČT art uváděné snímky Samuraj (Le Samourai, 1967) Jeana-Pierrea Melvillea, Hlavu dolů aka Kapsy plné dynamitu (Giu la testa / A Fistful of Dynamite, 1971) Sergia Leoneho a Kočka na rozpálené plechové střeše (Cat on a Hot Tin Roof, 1958) Richarda Brookse, to by ale nesměly být opatřeny českým dabingem.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna