ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7170

Datum vydání článku: 16.6. 2022


Short Cuts

První z adaptací románů Agathy Christie v režii Kennetha Branagha, efektně obsazená a do nekašírovaně digitálních trikových exteriérů zasazená Vražda v Orient expresu (Murder on the Orient Express, 2017), měla v kinech nečekaný kasovní úspěch, a tak společnost 20th Century Fox dala "zelenou" na totožném principu vystavěnému snímku Smrt na Nilu (Death on the Nile, 2022) téhož režiséra. Tentokrát byl "sukces" v kinech výrazně nižší, to ale následnému přesunu na nosiče samozřejmě nezabránilo - v řadě zemí se tak stalo už nyní, zatímco do ČR dorazí DVD a BD, produkovaná společností Disney, v posledním červencovém týdnu.
Pozvánkou na letošní Noir Film Festival bude speciální projekce snímku Síla zla (Force of Evil, 1948) Abrahama Polonskyho, ohlášená v pražském kině Lucerna ve středu 22. června v 18.30 hodin. Před pěti lety o něm psal na webu Film Noir Milan Hain (tady).
Před rokem Slovenským filmovým ústavem na BD vydané restaurované drama Noční jazdci (1981) Martina Hollého bylo vybráno mezi 33 nosičů, které se utkají na letošní prestižní přehlídce špičkových DVD a BD Il Cinema Ritrovato v italské Bologni. Loni na ní získalo cenu BD s restaurovanou verzí snímku Daleká cesta (1949) Alfréda Radoka, připravené Národním filmovým archivem, ze slovenských disků bylo v Boloni naposledy oceněno BD s restaurovanou verzí filmu Prípad Barnabáš Kos (1964) Petera Solana.
Mezi "tarkology" patří k doslova mýtickým počinům divadelní incenace Hamleta, kterou Andrej Tarkovskij připravoval v roce 1976 v Divadle Leninského komsomolu v Moskvě s Anatolijem Solonicynem, Innou Čurikovovou a Margaritou Těrechovovou (premiéra se uskutečnila v roce 1977). Asi nejen k mému překvapení se dochoval patnáctiminutový televizní záznam ze zkoušek hry, obsahující i rozhovor s Tarkovským a některými herci (na YouTube je ke spuštění tady).
Nakladatelství Academia a Casablanca letos společně vydají Lukášem Skupou sestavenou knihu Cesta do pravěku, věnovanou stejnojmennému filmu Karla Zemana z roku 1955. Podle anotace "jednotlivé texty od odborníků nejen z oblasti filmových studií představí snímek ve vztahu ke Karlu Zemanovi jakožto průkopníkovi domácí science fiction či osobitému experimentátorovi, detailně se zaměří také na produkci a distribuci filmu, na jeho mezinárodní ohlas nebo na konkrétní umělecké zdroje, včetně inspirace obrazností Zdeňka Buriana". Připomínám, že restaurovaná verze Cesty do pravěku je na BD dostupná i v ČR (disk vydalo Muzeum Karla Zemana), zatímco na DVD jen v Británii (Second Run) a v USA (Criterion).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna