ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7121

Datum vydání článku: 30.4. 2022


Dějiny čtení

"Zatímco v první části knihy je fotek poskrovnu a design je v ní víceméně podřízen čitelnosti textu (výjimku představují zvýrazněné citace se záměrně „rozhozeným“ formátováním), následujících tři sta stran hýří barvami, kresbami, obrazy, otisky rukou, kostýmními návrhy, reprodukcemi scénářů a osobních poznámek, fotografiemi z filmů i soukromí Krumbachové. Z informačně hutných popisků na ostře červeném nebo zeleném pozadí sice někoho mohou rozbolet oči, ale v souhrnu je obrazová část právě i zásluhou jasných barev a fotografií ve vynikající kvalitě podobně lákavá jako pokrmy, kterými Jiřina Bohdalová ve ´Vraždě ing. Čerta´ hostí Vladimíra Menšíka." O nedávno vydané knize Ester Krumbachová, sestavené Edith Jeřábkovou a Kateřinou Svatoňovou, napsal ve Filmovém přehledu Martin Šrajer. Více tady.
"Vědecko-fantastický filozofický film Andreje Tarkovského Stalker (1979) dokáže i po více než čtyřiceti letech proměňovat naše představy o tom, co filmové médium dokáže. Audiovizuální esej ´StalkerStalkerStalkerStalker´ se zaměřuje na jeden z klíčových prvků zmíněného filmu – aspekt plynutí času – a zkoumá jej z pohledu současného diváckého vnímání v digitálním prostředí. Jak již název napovídá, esej pozoruje jednu scénu napříč čtyřmi různými rozhraními a snaží se přiblížit způsob, jakým se naše pozornost v závislosti na jednotlivých modech sledování fragmentuje a rozpadá." K devadesátému výročí narození Andreje Tarkovského se na webu Filmu a doby objevil audiovizuální esej StalkerStalkerStalkerStalker. Více tady.
" SFÚ aj v minulom roku vyrobil k snímkam na DVD a blu-ray nosičoch filmy o filme, ktoré sú dôležitou súčasťou oral history a plnia aj prezentačnú a vzdelávaco-výchovnú úlohu. Takto v minulom roku vznikli v podobe bonusov ´Film o filme Na krásnom modrom Dunaji´ od režiséra Juraja Johanidesa, jedného z hereckých aktérov pôvodného filmu, a filmový rozhovor s Dušanom Trančíkom ´O siedmich krátkych filmoch´ v réžii Maroša Brázdu." Souhrnnou bilanci své ediční (i jiné) činnosti v roce 2021 zveřejnil Slovenský filmový ústav. Více tady.
"Skupina tvůrců si ale pro fanoušky a fanynky, kteří společně prožili dvě dekády Scratových peripetií, připravila rozlučkové překvapení. Na YouTube se objevilo pětatřicetivteřinové video, v němž se veverka konečně zmocní vytouženého plodu a symbolicky jej pozře. Scéna nese všeříkající název ´Finale´ a nechybí autorský popisek: ´V posledních dnech Blue Sky Studios se malý tým umělců spojil, aby vyrobil jeden finální záběr. Je to rozloučení přesně podle našeho gusta.´" O definitivní tečce za dvacetiletým "účinkováním" legendární veverky v animácích studia Blue Sky napsal Kinobox. Více tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna