ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7114

Datum vydání článku: 23.4. 2022


Dějiny čtení

"V první povídce musí detektiv vyřešit zdánlivě banální případ mizejících lahví mléka, které ukradl chlapec z dětského domova. Nakonec se ale ukáže, že došlo ke krádeži jedné z nejcennějších poštovních známek na světě a jedná se o značně komplikovaný případ zorganizovaný mezinárodní zločineckou skupinou. V další se musí Martin napojit na skupinu dětí, která si říká Liga spravedlivých a mstí se pouťařům za vysoké ceny atrakcí a zkrácené jízdy. Policejní kapitán se přiklání na stranu dětí a podpoří jejich spravedlivý boj. Případ mizejících součástek kolotoče vyřeší jednoduše tím, že dětem poradí, jak mohou na provozovateli poutě vykonávat mstu o něco méně nápadně." O zapomenuté sérii českých dětských detektivek o "bondovském" kapitánovi Martinovi, kterou Národní filmový archiv zpřístupnil na kanálu Česká filmová klasika, napsala ve Filmovém přehledu Klára Trsková. Více tady.
"Cenu pro nejlepší dokument na festivalu v Cannes získal v roce 2018 animovaný italský film ´La strada dei Samouni´ o masakru, které se před třinácti lety dopustila izraelská armáda v okupované Gaze. Film je k vidění na MUBI. Na Netflixu je z filmů Rainera Wernera Fassbindera již delší dobu dostupná Lola (1981), nyní se tam objevil i druhý díl jeho BRD trilogie, Touha Veroniky Vossové (1982). Méně známým filmem Jeana Renoira je svérázná televizní adaptace známého Stevensova románu ´Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda´ pod názvem Závěť doktora Cordeliera (1959), jenž si teď můžete přehrát na Netflixu." V DOK Revue bylo zveřejněno další "vydání" pravidelné měsíční rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
"Nabízí se zkratkovitá paralela s Teslou, automobilkou, která zázračně trefila hřebíček na hlavičku, ale má pořád problémy s kvalitou výroby i v době, kdy její náskok stahují zavedené automobilky. Vzestup Elona Muska chtě nechtě sponzorovali američtí daňoví poplatníci, u Netflixu nás do předplatného nikdo nenutil, ale teď to vypadá, že někteří z nás už skutečně ztrácejí se zázračným ´VOD startupem´ trpělivost. Patříte mezi ně?" Zamyšlení nad "zpomalením Netflixu" (v prvním čtvrtletí 2022 poprvé v historii vykázal pokles předplatitelů) napsal pro Moviezone Václav Rybář. Více tady.
"Celovečerní debut ´Červnové dny´ natočil roku 1961 podle vlastní stejnojmenné novely. Jeho další film ´Bylo nás deset´ z roku 1963 přivedl na plátno mnoho budoucích hvězd jako herečku Olgu Schoberovou i tehdy již slavné duo Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Dva jeho snímky podle knih Jana Trefulky, ´Pršelo jim štěstí´ a ´Třiatřicet stříbrných křepelek´, se nelíbily tehdejším cenzorům a skončily v trezoru. Stejný osud potkal také film ´Já, truchlivý bůh´, zfilmovanou povídku Milana Kundery z cyklu ´Směšné lásky´." Nekrolog režiséra Antonína Kachlíka, který tento týden zemřel ve věku 99 let, vyšel na Aktuálně. Více tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna