ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7107

Datum vydání článku: 16.4. 2022


Dějiny čtení

"Na Berlinale se porota do krve pře o protiválečný film ´O. K.´ Michaela Verhoevena, budoucnost festivalu je zpochybněna. Kdosi navrhne spásné řešení: k oficiální soutěži se přidá rovnocenná druhá sekce, kdo by ji mohl vést? Samozřejmě, dvojice z Arsenalu, která už o rok dřív paralelně k festivalu promítala pod hlavičkou Mezinárodního fóra mladého filmu! Fúze se schvaluje. Nastávají další roky objevů a procvičování se v diplomacii. Například: jakými postranními cestičkami dostat na Berlinale film, který v Rusku není zakázaný, ale na západní festivaly se posílat nesmí? A když se pak zapůjčení kopie podaří na soudruzích v Moskvě vyvzdorovat a film vůbec poprvé západnímu publiku promítnout… a když se ten film jmenuje ´Stalker´…?" Glosu z letošního Berlinale napsal pro Film a dobu Milan Klepikov. Více tady.
"Ve druhé polovině padesátých let obdržel Novotný nabídku pracovat na prvním českém širokoúhlém filmu ´V proudech´. Realizaci koprodukční romance se špionážní zápletkou předcházel zájezd do Francie. Vedle Novotného se jej zúčastnil architekt Bohuslav Kulič a mistr zvuku František Černý. Navštívili francouzské ateliéry, laboratoře a firmy vyrábějících filmové aparáty a zhlédli několik titulů natočených systémem Cinemascope se stereofonním zvukem. Účelem cesty bylo obeznámit se s technickým zařízením pro širokoúhlé natáčení. Vlastní filmování zpomalovaly technické komplikace s kamerami od francouzské firmy Debrie. Původně se sice počítalo s barevným materiálem Eastman, jenže se ukázalo, že barrandovské laboratoře jej nejsou schopny zpracovat, a byl proto nahrazen západoněmeckou Agfou." Portrét kameramana Vladimíra Novotného napsal pro Filmový přehled Martin Šrajer. Více tady.
"V oddíle Archiv, který je nejrozsáhlejší částí knihy, nalezneme krom kreseb, obrazů, kostýmních návrhů, fragmentů scénářů, polaroidových fotografií a fotografií z filmů, na kterých se Ester Krumbachová podílela, i nejrůznější písemnosti, kterými jsou krom neodeslaných dopisů a básní také pokyny, jak pečovat o zvířata a květiny v bytě po dobu její nepřítomnosti, nebo dopisy adresované jejím kočkám. Obrazový doprovod knihy tvoří mimo archivní fotografie také obrazový komentář k jejímu dílu od Daniely a Lindy Dostálkových, které jsou podepsány pod zdařilou grafickou podobou knihy." O právě vydané knize Ester Krumbachová, sestavené Edith Jeřábkovou a Kateřinou Svatoňovou, napsal na Novinkách Miroslav Stuchlý. Více tady.
"Do Česka se řítí další streamovací platforma. Spuštění společné internetové televize společností Comcast a ViacomCBS, jež ponese název SkyShowtime, již prakticky nic nebrání. Tyto společnosti totiž získaly plné schválení regulačních orgánů. Měli bychom se tak ještě letos dočkat spuštění této služby, která kromě Česka zavítá do dalších více než dvaceti evropských zemí, například i na Slovensko, do Polska, Dánska, Finska, Chorvatska, Španělska či Švédska. Nová služba se tak dostane na trh čítající více než 90 milionů domácností." Informaci o příchodu další velké streamovací služby do České republiky přinesl web Filmtoro. Více tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna