ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7104

Datum vydání článku: 13.4. 2022


Short Cuts

Snímek Cena za něžnost (Terms of Endearment, 1983) Jamese L. Brookse, oceněný pěti Oscary (nejlepší film, režie, adaptovaný scénář a herci Jack Nicholson a Shirley MacLaineová), vydal před dvaceti lety na "počeštěném" DVD Paramount a v ČR tehdy disk distribuovala společnost HCE. Reedici mnoho let vyprodaného DVD vydá letos v červnu opět Paramount a do českých obchodů ji tentokrát dopraví MagicBox.
Loni v listopadu jsem psal o "cenovém mezníku", kdy byly v rámci akce na e-shopu Filmgame poprvé v ČR v prodeji tituly na UHD za 300 korun, tedy hluboko pod úrovní ceny premiérových BD. Po necelém půlroce stejný e-shop v další akci srazil ceny ještě níže, a tak lze tentokrát pětici UHD (Ulička slávy, Syn temnoty, T2 Trainspotting, Tajný život mazlíčků, Šmoulové: Zapomenutá vesnice) pořídit ještě o padesátikorunu levněji.
V posledním půlroce se na Zóně v rubrice ´Dějiny čtení´ opakovaně objevily odkazy na velkou brněnskou výstavu představující pozůstalost scenáristky, spisovatelky, režisérky, výtvarnice a návrhářky filmových a divadelních kostýmů Ester Krumbachové. Završením čtyřletého kritického zpracování její tvorby je po výstavě včerejší spuštění online přístupného krumbachovského archivu (najdete ho tady) a za týden vyjde i téměř pětisetstránková kniha Ester Krumbachová, sestavena editorkami Edith Jeřábkovou a Kateřinou Svatoňovou.
Komorní psychologická sci-fi Ex Machina (2015), jíž režijně debutoval původně scenárista (mj. Boyleův Sunshine) Alex Garland, vyšla přičiněním Universalu v ČR před sedmi lety na DVD i BD. Na UHD byl film dostupný jen v zámoří, letos na jaře ale chystá Universal i evropská vydání a na jedné z mutací bude i kompletní česká podpora. Do tuzemské distribuce avizuje UHD dovézt v červnu MagicBox.
Zatímco na streamovací službě HBO Max se kinohit Batman (The Batman, 2022) Matta Reevese objeví v pondělí 18. dubna jako první warnerský titul, dostupný v ČR online pouhých 45 dní od premiéry v kinech, na nosiče se celosvětově dostane až o měsíc a půl později. Všechny tři typy warnerských disků (DVD, BD, UHD) s Batmanem jsou v ČR MagicBoxem ohlášeny na první červnový den.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna