ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7100

Datum vydání článku: 9.4. 2022


Dějiny čtení

"Blu-ray, které se dostalo na náš trh, obsahuje tzv. režisérskou verzi, která má monstrózní stopáž čítající 206 minut, což může od sledování trochu odradit, ale všechno je tak precizní, že snímek nenudí ani chvilku a mimo občasného přehnaného patosu mu opravdu není co vytknout. Na disku se pak objevilo i několik bonusů, které čítají poctivý a podrobný komentář samotného režiséra, film o filmu s názvem ´V zákulisí filmu JFK: Otázka konspirace´, který je ale spíše dokumentem a shrnutím celého atentátu a různých konspirací, které se kolem něj vyrojily, vynechané a prodloužené scény a multimediální eseje, které jsou opět souborem dvou dokumentů a různých pohledů na tuto významnou dějinnou událost." Loni v ČR MagicBoxem distribuované BD s režisérským sestřihem snímku JFK (1991) Olivera Stonea recenzoval pro Kulturu21 Vratislav Šálek. Více tady.
"Dokument nás přenáší zpět na místa spjatá Tarkovského životem a dílem jak v dobových záběrech, tak v současných expozicích. Filmové prostřihy uvádí dosud nezveřejněné dobové fotky a filmové záběry, deníkové zápisky autora i básně filmařova otce a významného ruského básníka Arsenije Tarkovského, které čte on sám. ´Film jako modlitba´ je pojatý jako zvukově-obrazová esej o hledání smyslu umění, života a existence člověka. Velmi cenným faktem celého počinu autorova syna se zdá být, že přestože dokument respektuje svými kapitolami chronologii Tarkovského života i filmografie, hlavní pozornost se odkloňuje od Tarkovského filmaře k Tarkovskému mysliteli a filosofovi, který svým významem nijak nezaostal za uměleckou hodnotou jeho filmové produkce." Text ´Spiritualita Andreje Tarkovského´ překladatele Tomáše Matrase, původně napsaný pro tištěnou Přítomnost, zveřejnil v kompletní verzi web Film spiritualita. Více tady.
"Zatímco Netflix občas po vzoru Googlu působí jako Velký bratr, který na základě vlastních algoritmů vyloženě vnucuje obsah, jež by se spotřebiteli mohl líbit, HBO Max po spuštění působí dojmem narychlo spíchnuté a chvílemi až strašidelně hloupé databáze. Po přihlášení si sice můžete navolit tři profily, ale po týdenním koštování jsem nenašel rozdíl mezi tím, co se zobrazuje tátovi a co mně. Bohužel teprve začínáme. Vyhledávání je špatný vtip, protože většinou spolehlivě funguje akorát název filmu. V okamžiku, kdy byste snad toužili po portfoliu vašeho oblíbeného herce, raději jeho jméno ani nezkoušejte do vyhledávání psát." O nedávno v ČR spuštěné streamovací službě HBO Max napsal na Moviezone Jiří Pospíšil. Více tady.
"Angličané byli v Kolíně spokojeni. Skoro každý ze štábu si koupil knihu fotografií Jana Saudka v knihkupectví pana Krále a všichni mohli oči nechat na uniformách městské policie. MacLachlan byl velmi zklamaný, že si jednu nemohl odvézt jako ´souvenir´. Všechny zarazil vlastně jen typický pach Kolína, což svědčí o tom, že v Anglii je chemický průmysl na mnohem nižší úrovni než u nás." O třicet let starém kolínském natáčení adaptace Kafkova Procesu (The Trial, 1993) režiséra Davida Hugha Jonese s Kylem MacLachlanem v hlavní roli napsal Kolínský Pres. Film vydala v roce 2007 v ČR na DVD společnost Levné knihy. Více tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna