ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7098

Datum vydání článku: 7.4. 2022


Stream Cuts

Oficiální termín startu v České republice oznámila služba Disney+, která bezkonkurenční silou svého katalogu (mj. klasické disneyovky) výrazně "přeorá" tuzemský streamovací trh. Spuštěna bude za dva měsíce, v úterý 14. června, s měsíčním předplatným 199 korun a její "počeštěná" nabídka by hned od počátku měla čítat kolem dvou tisíc titulů studií Disney, Marvel, Pixar, 20th Century Fox a National Geographic.
S neodolatelnou "jarmuschovskou" nabídkou přišel Aerovod, který do svého katalogu doplnil osm filmů krále americké nezávislé scény (najdete je tady). S českými titulky jsou na Aerovodu ke spuštění snímky Trvalá dovolená (Permanent Vacation, 1980), Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, 1984), Mimo zákon (Down by Law, 1986), Tajuplný vlak (Mystery Train, 1989), Noc na Zemi (Night on Earth, 1991), Mrtvý muž (Dead Man, 1995), Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, 2003) a Paterson (2016), všechny v minulosti v ČR prodávané i na DVD.
V aktuální várce filmů, kterou Netflixu poskytl Slovenský filmový ústav, jsou kromě pohádek (Sůl nad zlato, Král Drozdí brada, Mahulena, zlatá panna, Pehavý Max a strašidlá) i klasické tituly Medená veža (1970) a Orlie pierko (1971) Martina Hollého, Dáždnik svätého Petra (Szent Péter esernyöje, 1958) Frigyese Bána, Pásla kone na betóne (1982) Štefana Uhra a Tisícročná včela (1983) Juraje Jakubiska.
Před patnácti lety se i v ČR prodávalo DVD s působivou adaptací knihy Philipa K. Dicka Temný obraz (A Scanner Darkly, 2006), natočenou Richardem Linklaterem rotoskopickou metodou, během níž je původně hraný film kompletně překreslen do animované podoby. Letos se Linklater k rotoskopii vrátil a výsledkem je báječné "kosmonautické" retro Apollo 10 1/2: Dítě kosmického věku (Apollo 10 1/2: A Space Age Childhood, 2022), které mělo před týdnem premiéru na Netflixu (tady). Kromě něj Netflix z Linklaterovy tvorby s českou podporou nabízí i snímek Chlapectví (Boyhood, 2014), oceněný Stříbrným medvědem za nejlepší režii na Berlinale (tady).
Za měsíc od tuzemského spuštění služby HBO Max se tamní nepočetná sekce klasických warnerských titulů rozšířila pouze o snímek Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde, 1968) Arthura Penna (tady). Bohužel, stejně jako většina těch, které byly v nabídce už v den startu HBO Max (Jih proti Severu, Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Nesmiřitelní, Mafiáni, Doktor Živago), není k dispozici s českými titulky, ale buď v anglickém originále nebo v českém dabingu.
Opravdovou raritu najdete na Netlixu v podobě českými titulky vybaveného snímku Přátelé na neděli (Les Copains du dimanche, 1958) Henriho Aisnera s první výraznou rolí Jeana-Paula Belmonda (tady). Film, vzniklý na zakázku francouzské Konfederace odborových svazů, se totiž nepromítal v kinech, ale pouze na odborářských setkáních. Z rané Belmondovy herecké filmografie nabízí Netflix ještě "počeštěný" snímek Les Distractions (1960) Jacquese Duponta (tady).


Copyright © 2002 - 2022, Zóna