ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7093

Datum vydání článku: 2.4. 2022


Dějiny čtení

"Opravdu nečekané jsou nedostatky na straně obrazu a zvuku. Automatické nastavení rozlišení obrazu bez možnosti změny? Vždyť i bezplatné YouTube nabízí už roky možnost výběru! A proč jsou ´Euforie´, ´Hra o trůny´ a další superhity maximálně ve Full HD? To stejné je se zvukem, opět automatické nastavení bez možnosti ruční konfigurace. Ke zvuku se váže i další nedostatek: v náhledových informacích není uveden dostupný jazyk díla ani informace o dabingu, maximálně uvedeno ´5.1´. U titulů z roku 2020 a novějších je přidána informace o případném Dolby zvuku. Ani přítomnost titulků v náhledu nezjistíte, objeví se spolu se zvukovými stopami až po spuštění přehrávání. Jakýkoliv zásah do nastavení přitom přehrávání pozastaví." Dalším, kdo si vzal na paškál spornou podobu nedávno v ČR spuštěné streamovací služby HBO Max, je specializovaný server Lupa. Více tady.
"Jednorozměrné zlo zde vážně nehledejte, protože nesledujeme pohádku, ale komplexní drama, kde má každá postava pečlivě nastíněnou motivaci. Půjdu v interpretaci příběhu ještě hlouběji. Neutrální a mír hledající princ Ashitaka je podle mě sám režisér. Ve svém díle Hayao od nepaměti balancuje mezi fascinací vůči nezkažené a divoké přírodě, jenom aby zároveň snil o nádherných létajících mašinách, které stvořil japonský – válkou poháněný – průmysl. Stačí si vzpomenout na jeho milostný dopis krásným nebeským strojům – ´Zvedá se vítr´. Jako by on sám byl smyšleným mediátorem a průvodcem diváka, toužícím po rovnováze mezi zdánlivě nesmiřitelnými světy. Režiséra si mimochodem raději příliš neidealizujte. Na obrázcích sice vypadá jako hodný dědeček se stříbrnými vousy, ale v reálu mluvíme o složitém muži, jehož v jistých fázích života nenáviděli jak jeho kolegové, tak vlastní rodina. Paralely s tápajícím Ashitakou v exilu jsou jasné. Oba hledají smíření, řeší vlastní rozervanost (i vnitřní nejistotu) a připravují se na další střetnutí se svými démony." V ČR před lety na DVD vydaný snímek Princezna Mononoke (Mononoke hime, 1997) Hajaa Mijazakiho připomněl ve vzpomínkové rubrice Moviezone Jiří Pospíšil. Více tady.
"Během celého roku se v Japonsku koná celá řada různých slavností a festivalů. Každé roční období má své speciální svátky, které se mnohdy pojí s různými náboženskými obřady. Ale vždy se na takových slavnostech připravuje mnoho různých dobrot. Pouliční jídlo je prostě skvělá volba jak vyzkoušet vždy čerstvé, regionální a zajímavé dobroty. Pojďte si s námi užít další z řady koncertů, který bude opět věnovaný skvělé tvorbě J. Hisaišiho, dvorního skladatele studia Ghibli. A k tomu vám připravíme parádní výběr ´pouličního jídla´. Těšit se můžete na okonomiyaki, takoyaki (ano autentické takoyaki), onigiri, yakisoba nudle nebo třeba nudle udon. Ze sladkého pak nově na čerstvé taiyaki, neboli japonskou vafli v podobě rybičky." Hodinový koncert skladeb z filmů Hajaa Mijazakiho pořádá v sobotu 9. dubna pražské Café SOFA. Více tady.
"Zatímco většina civilizovaného světa postupně od listopadu 2019 službu ´Disney+´ dostala, region střední a východní Evropy se oproti původnímu plánu načekal. Podle úplně prvních plánů měla služba dorazit nejpozději do října 2021, ale pak se termín zrušil a teprve před pár měsíci byl oznámen nový - léto 2022. A nyní konečně máme jasno - ´Disney+´ bude u nás a v mnoha dalších zemích střední a východní Evropy spuštěn 14. června 2022. Spolu s tiskovou zprávou o datu spuštění také přišlo potvrzení o ceně, která bude pro český trh 199 Kč měsíčně. Cena tak bude úplně stejná jako nejnižší tarif Netflixu (nejdražší stojí 319 Kč) nebo HBO Max. Levnější tedy zůstanou jen české služby jako Voyo (159 Kč) nebo Apple TV+ (139 Kč) a stále také ještě Amazon Prime Video (zlevněné dlouho na 79 Kč)." Podrobnosti o českém spuštění i obsahové nabídce streamovací služby Disney+ zveřejnil web Filmtoro. Více tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna