ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=7006

Datum vydání článku: 11.1. 2022


Short Cuts

Ke včerejší zprávě pro pořádek doplňuji, že kromě sedmi celovečerních filmů je z filmografie Petera Bogdanoviche na DVD s českou podporou dostupný i jeho televizní snímek Panu učiteli s láskou 2 (To Sir, with Love II, 1996). Volné pokračování slavného filmu Panu učiteli s láskou (To Sir, with Love, 1967) Jamese Clavella, opět se Sidneym Poitierem v hlavní roli, vydala před dvaceti lety společnost Columbia a v tuzemsku tehdy disk distribuoval Bonton.
V edičním plánu Národního filmového archivu pro rok 2022 jsou čtyři knihy. Výpravná monografie Kristian v montérkách Šárky Gmiterkové slibuje představit práci i život herce Oldřicha Nového, sborník Zapomenutý festival, editovaný Jindřiškou Bláhovou, se zaobírá dějinami karlovarského festivalu v letech 1946-1990, kniha Psát pro film Jana Trnky rozebere českou filmovou scenáristiku a dramaturgii dvacátých až padesátých let (s důrazem na osobnost Josefa Neuberga) a z němčiny přeložený Kinobuch 1913 je sborníkem filmových libret patnácti autorů, inspirovaných německým filmovým expresionismem.
Jméno čínského klasika Yimou Zhanga bylo na Zóně za dvacet let zmíněno více než padesátkrát, což odpovídá početnému zastoupení jeho snímků na DVD s českou podporou (jak zjistíte pohledem do zdejšího Katalogu, vyšlo jich devět, z toho tři se ale prodávaly pouze v zahraničí). Letos si Zhang podruhé "zafušuje" coby inscenátor velkolepé venkovní podívané - stejně jako před čtrnácti lety v Pekingu totiž dostal na starost podobu bombastického zahajovacího ceremionálu letošní zimní olympiády (4. února na stejném místě) s avizovaným novátorským řešením zapálení olympijského ohně.
Většinu titulů, oceněných včera Zlatým glóbem ve filmových kategoriích, si lze s českou podporou koupit na discích či alespoň pustit na streamovací službě. Vítěze v kategorii ´Nejlepší drama´ (a dále i v kategoriích ´Nejlepší režie´ a ´Nejlepší herec ve vedlejší roli´), western Síla psa (The Power of the Dog, 2021) Jane Campionové, je k dispozici na Netflixu, snímek Král Richard: Zrození šampiónek (King Richard, 2021) Reinalda Marcuse Greena, za nějž získal Will Smith ocenění ´Nejlepší herec v dramatu´, půjde v ČR na DVD, BD i UHD do prodeje v únoru, drama Ricardovi (Being the Ricardos, 2021) Aarona Sorkina, úspěšné v kategorii ´Nejlepší herečka v dramatu´ (Nicole Kidmanová), nabízí s českými titulky Amazon Prime Video, muzikál tick, tick...BOOM! (2021) Lin-Manuela Mirandy (Andrew Garfield byl za roli v něm odměněn coby ´Nejlepší herec v muzikálu nebo komedii´) je na Netflixu a dva vítězové technických kategorií, Duna (Dune: Part One, 2021) Denise Villeneuvea (´Nejlepší hudba´) a Není čas zemřít (No Time to Die, 2021) Caryho Fukunagy (´Nejlepší píseň´), dorazí do ČR na DVD, BD i UHD v následujících týdnech (Duna 19. ledna, bondovka pravděpodobně 2. února). Kompletní přehled nominací i vítězů najdete na Moviezone tady.


Copyright © 2002 - 2022, Zóna