ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD ::: http://zona.bloudil.cz

URL článku: http://zona.bloudil.cz/index.php?id=6952

Datum vydání článku: 20.11. 2021


Dějiny čtení

"Kniha se začala rodit na podzim roku 2003, kdy jsem v chladné kamenné budově tehdejšího Vojenského historického ústavu poblíž Pražského hradu uprostřed hromad plechových krabic s filmy sledovala jeden armádní filmový měsíčník, který natočil dokumentarista Karel Vachek, když v šedesátých letech pracoval v Československém armádním filmu. Byl to týdeník natočený přesně ve Vachkově stylu, šlo o kompilaci armádních záběrů vojsk Varšavské smlouvy, která – jak píše filmový badatel Martin Švoma – byla parodií celého tématu." Americká filmová historička Alice Lovejoyová napsala pro DOK Revue o vzniku své nedávno vydané knihy Experimentální dílna: Československá armádní kinematografie 1920–1970. Více tady.
"Letošní retrospektivní sekce je věnována tvorbě řecko-francouzského filmaře Costy Gavrase. Filmy ´Doznání´ a ´Dospělí v místnosti´ festival uvedl již v minulosti. Divákům dobře známá bude zřejmě i dramatizace atentátu na řeckého politika Grigorise Lambrakise ´Z´, která inspirovala dokurealistické thrillery Williama Friedkina, Olivera Stonea, Paula Greengrasse nebo Stevena Soderbergha. Tyto tituly doplní Gavrasův méně známý debut, spletitý krimithriller ´Zločin v expresu´, vrcholící strhující automobolovou honičkou, a filmařův druhý snímek ´Muž navíc´, akčně laděné vyprávění o členech francouzského odboje. Mezi klasiku spadá také trojice filmů vzdávající poctu Jeanu-Paulu Belmondovi (´Bláznivý Petříček´, ´Opice v zimě´, ´Muž z Ria´) a tragická polyamorická love story Françoise Truffauta ´Jules a Jim´, od jejíž premiéry letos uplynulo 60 let." Na (v několika českých městech) právě probíhající ´Festival francouzského filmu´ pozval ve Filmu a době Martin Šrajer. Více tady.
"Pro všechny příznivce Tarantinovy filmové řeči by neměl být problém slupnout románovou verzi ´Tenkrát v Hollywoodu´ o 360 stránkách podobně jako její filmový předobraz. Slavný režisér dokazuje, že je také nadaným spisovatelem, jehož smysl pro humor (často krapet černější než černý) prostupuje řádky nakažlivě a účelně. Zobrazování myšlenkových pochodů nasupeného Ricka Daltona je vtipné takřka bez ustání, a když se nadšený televizní režisér snaží zmatenému herci citovat Hamleta a udělat z něj dánského kralevice, smát se budete pravděpodobně nahlas. Památné šedesátky líčí Quentin opět hlavně prostřednictvím tehdejší filmové scény - sexuální revoluci odhaluje dovoz a uvádění filmů jako zmiňované ´Jsem zvědavá žlutě´, zatímco rostoucí násilí, spojované s vietnamskou válkou, odráží extrémně krvavé snímky Sama Peckinpaha." Román Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, vydaný nakladatelstvím Prostor, recenzoval v Kinoboxu Jakub Vopelka. Více tady.
"Zesnulého slavného italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho si příští rok budou moci hudební příznivci připomenout prostřednictvím nového koncertního programu, který připravoval krátce před svou smrtí. Nová show dostala název ´Ennio Morricone – The Official Concert Celebration´. Označována je jako unikátní produkce pro velké arény. Počítá se i s dokonalým zvukem na všech vystoupeních. Program bude dirigovat skladatelův syn Andrea Morricone. Nabídne množství scén ze slavných filmů, do kterých napsal slavný skladatel hudbu. V orchestru, který novou show připravuje, budou hrát mnozí sólisté, se kterými Ennio Morricone během dlouhých let na hudební scéně spolupracoval. Takto prý bude zachována atmosféra jeho živých vystoupení." Chystaná vzpomínková morriconeovská show by se za rok měla zastavit i v Praze. Více tady.


Copyright © 2002 - 2021, Zóna